Порядок визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту



 

 

Порядок розгляду в Україні заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату, позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту визначено у законі «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» та деталізовано у Наказі МВС України № 649 від 7 вересня 2011 року, яким затверджені Правила розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Відповідно до положень законодавства, для вирішення питання щодо отримання статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, іноземець або особа без громадянства повинні подати (особисто або через представника) відповідну заяву до органу міграційної служби України.

До заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, додаються документи, що посвідчують особу заявника, а також документи та матеріали, що можуть бути доказом наявності умов для визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. У разі якщо у заявника відсутні документи, що посвідчують його особу, або такі документи є фальшивими, він повинен повідомити про цю обставину в заяві про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, а також викласти причини виникнення зазначених обставин.

У разі якщо у заявника відсутні документи, що посвідчують його особу, особисті дані попередньо, до встановлення особи, записуються за його вказівкою, про що зазначається в реєстраційному листку на особу та робиться відповідний запис на заяві про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

До заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, додаються також по чотири фотокартки заявника та членів його сім'ї, які не досягли вісімнадцятирічного віку, відомості про яких внесено до заяви.

Для звернення до органів міграційної служби з приводу набуття статусу біженця або особи, яка потребує додаткового захисту в залежності від порядку та підстав прибуття до України встановлені спеціальні строки.

У разі, якщо умови, внаслідок яких особа може бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, виникли під час тимчасового перебування особи на законних підставах в Україні, така особа повинна звернутися до органу міграційної служби із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, до закінчення строку перебування на території України.

Якщо іноземець або особа без громадянства прибула в Україну внаслідок дії обставин, за яких особа може бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, та перетнула державний кордон України в порядку, встановленому законодавством України, вона повинна протягом п'яти робочих днів звернутися до відповідного органу міграційної служби із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

У разі, якщо особа незаконно перетнула державний кордон України, з наміром бути визнаною біженцем в Україні або особою, яка потребує додаткового захисту, така особа повинна без зволікань звернутися або безпосередньо до відповідного органу міграційної служби, або до посадової особи Державної прикордонної служби України. При цьому така особа повинна надати посадовій особі Держприкордонслужби пояснення про причини незаконного перетинання державного кордону України. У разі відсутності у такої особи документів, що посвідчують її особу, або якщо такі документи є фальшивими, про це вказується в поясненні з викладенням причини зазначених обставин. Під час надання пояснень, за необхідності, особі, яка не володіє українською або російською мовами, надається перекладач з мови, якою така особа може спілкуватися. Після надання пояснень така особа, протягом 24 годин повинна бути передана посадовими особами Державної прикордонної служби України представнику органу міграційної служби.

Дотримання цієї процедури є підставою для звільнення від відповідальності за незаконне перетинання державного кордону України та незаконне перебування на території України протягом часу, необхідного для подання заяви.

Після звернення іноземця або особи без громадянства із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, до органу міграційної служби, цей орган протягом одного робочого дня встановлює особу заявника, та інші необхідні відомості, інформує заявника (при необхідності через перекладача), про умови, за яких в Україні він може бути визнаний біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту про його права та обов'язки, а також про наслідки невиконання обов'язків, та здійснює перевірку наявності підстав, за яких заявнику може бути відмовлено в прийнятті такої заяви. Такими підставами відповідно до положень ч. 6 ст. 5 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» є спроба заявника видати себе за іншу особу, або якщо заявнику раніше було відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, за відсутності умов, за яких статус біженця чи особи яка потребує додаткового захисту надається, якщо зазначені умови не змінилися.

У разі наявності підстав для відмови в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, орган міграційної служби ухвалює рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та видає особі письмове повідомлення про відмову в прийнятті заяви із зазначенням підстав для відмови.

У разі відсутності підстав, для відмови в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, орган міграційної служби реєструє заяву та видає заявникові довідку про звернення за захистом в Україні, яка є документом, що засвідчує законність перебування особи на території України на період, що розпочинається з моменту звернення особи із заявою і є дійсною для реалізації прав і виконання обов'язків, передбачених законодавством, до остаточного визначення статусу такої особи чи залишення нею території України. Довідка про звернення за захистом в Україні, видається й у разі оскарження рішення про відмову в прийнятті заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. У такому разі довідка видається строком на два місяці з подальшим щомісячним продовженням її дії на весь час розгляду заяви або скарги.

Протягом п'ятнадцяти робочих днів, з дня реєстрації заяви, орган міграційної служби проводить співбесіду із заявником, його дактилоскопію, розглядає відомості, наведені в заяві та при необхідності встановлює інші необхідні факти та вимагає додаткові відомості. У разі, необхідності заявнику надається перекладач. Всі документи, які подаються заявником, та інші додаткові документи необхідні для вирішення питання, щодо визнання іноземця або особу без громадянства біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту оформлюються у вигляді особової справи.

Одночасно з оформленням документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, дитини, розлученої із сім'єю, орган міграційної служби вживає всіх можливих заходів для розшуку батьків або інших законних представників неповнолітньої особи, яка не досягла вісімнадцятирічного віку.

За результатами розгляду матеріалів необхідних для вирішення питання, щодо визнання іноземця або особу без громадянства біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту орган міграційної служби приймає рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, або про відмову в оформленні документів для вирішення зазначеного питання, яке оформлюється наказом керівника органу міграційної служби, на підставі письмового висновку працівника, який веде справу.

Рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питань щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту може бути прийняте у разі якщо заява є очевидно необґрунтованою, тобто якщо у заявника відсутні умови, за яких особа може бути визнана біженцем, або особою, яка потребує додаткового захисту, а також якщо заява носить характер зловживання – тобто, заявник з метою визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, видає себе за іншу особу, а так само якщо заявнику, вже було відмовлено у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, у зв'язку з відсутністю підстав, передбачених для надання такого статусу, якщо зазначені умови не змінилися.

У разі прийняття рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, орган міграційної служби протягом трьох робочих днів з дня його прийняття надсилає заявнику або його законному представнику письмове повідомлення з викладенням причини відмови і роз'ясненням порядку оскарження такого рішення.

У разі оскарження рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту орган міграційної служби до прийняття рішення за скаргою залишає на зберігання документи, що посвідчують особу заявника, та інші документи, а також інформує про це протягом трьох робочих днів орган внутрішніх справ за місцем проживання особи.

У разі невикористання особою права на оскарження протягом п'яти робочих днів з дня її письмового повідомлення про прийняття рішення про відмову в оформленні документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, орган міграційної служби вилучає у такої особи довідку про звернення за захистом в Україні, інформуючи про це орган внутрішніх справ за місцем проживання особи протягом трьох робочих днів, та повертає особі документи, що посвідчують особу заявника, та інші документи, що перебувають на зберіганні в органі міграційної служби.

У разі прийняття рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, орган міграційної служби продовжує строк дії довідки про звернення за захистом в Україні.

 Оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту здійснюється органами міграційної служби протягом двох місяців з дня прийняття такого рішення. Цей строк може бути продовжено керівником органу міграційної служби за вмотивованим поданням працівника, який розглядає заяву, але не більш як до трьох місяців.

Під час вирішення питання про визнання іноземця або особи без громадянства біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту органом міграційної служби протягом зазначеного терміну з метою виявлення додаткової інформації, необхідної для оцінки справжності фактів, повідомлених заявником або його законним представником, проводяться співбесіди з заявником, спільно з органами СБУ проводиться перевірка обставин, за наявності яких заявника не може бути визнано біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та за необхідності (у разі відсутності у заявника документів, що посвідчують особу, або якщо такі документи є фальшивими) проводиться ідентифікація особи заявника, а також збирається інша інформація, яка може сприяти встановленню справжніх фактів стосовно особи, яка бажає отримати статус біженця або особи яка потребує додаткового захисту. Усі документи, отримані або підготовлені органом міграційної служби під час вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, долучаються до особової справи заявника.

Протягом терміну вирішення питання про визнання іноземця або особи без громадянства біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту орган міграційної служби направляє особу, яка подала заяву на медичне обстеження, що проводиться в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

За результатами комплексного та системного вивчення документів, наявних в особовій справі заявника, перевірки фактів, що стосуються країни походження, в тому числі законів і інших нормативно-правових актів країни походження заявника і порядок їх застосування, а також інформації повідомленої заявником, або його законним представником, про те, що заявник був або може стати об'єктом переслідування чи об'єктом завдання серйозної шкоди, посадова особа органу міграційної служби готує письмовий висновок щодо визнання або відмови у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Особова справа заявника разом з письмовим висновком органу міграційної служби, який розглядав заяву, надсилається до Державної міграційної служби України для прийняття остаточного рішення за заявою.

Остаточне рішення щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, чи про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (у тому числі стосовно неповнолітніх дітей, членів сім'ї заявника або таких, які знаходяться під його опікою чи піклуванням, відомості про яких внесені до анкети заявника та які перебувають з ним на території України) приймається, на підставі всебічного вивчення та оцінки всіх документів та матеріалів, що можуть бути доказом наявності умов для визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, ДМС України протягом місяця з дня отримання особової справи заявника та письмового висновку органу міграційної служби, який розглядав заяву. Строк прийняття рішення може бути продовжено керівником ДМС України, але не більш як до трьох місяців.

ДМС України може вимагати подання додаткової інформації від органу міграційної служби, який здійснював розгляд заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту та звертатися з відповідними запитами до МЗС України, СБУ, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об'єднань громадян, з метою отримання відомостей які можуть сприяти встановленню справжніх фактів стосовно особи, особова справа якої розглядається.

Документи, отримані або підготовлені ДМС України під час прийняття рішення за заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, долучаються до особової справи заявника.

Прийняте рішення ДМС України щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, чи про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту протягом трьох робочих днів з дня його прийняття надсилається разом з особовою справою заявника до органу міграційної служби, який розглядав заяву.

У разі якщо прийнято рішення про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, орган міграційної служби протягом семи робочих днів з дня отримання такого рішення видає кожній особі, яка досягла шістнадцятирічного віку, посвідчення біженця чи посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, яке є паспортним документом, що посвідчує особу його власника та підтверджує факт визнання його біженцем, або особою яка потребує додаткового захисту в Україні і є дійсним для реалізації прав та виконання обов'язків, передбачених законодавством України. Відомості про членів сім'ї біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, які не досягли шістнадцятирічного віку, зазначаються у посвідченні біженця чи посвідченні особи, яка потребує додаткового захисту, одного з батьків, а в разі відсутності батьків – діда чи баби, повнолітніх брата чи сестри, опікунів чи піклувальників або іншої особи, яка до прибуття в Україну добровільно чи в силу звичаю країни походження біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, взяла на себе відповідальність за виховання та утримання дітей.

У разі якщо видача посвідчення необхідна для реалізації неповнолітньою особою, своїх прав на освіту, лікування тощо, за клопотанням батьків чи законних представників, погодженим з навчальним чи лікувальним закладом тощо, такій особі може бути, як виняток, видано відповідне посвідчення після досягнення нею чотирнадцятирічного віку.

Дитині, розлученій із сім'єю, яку визнано біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, посвідчення біженця чи посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, видається до досягнення шістнадцятирічного віку.

Під час видачі посвідчення біженця чи посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, довідка про звернення за захистом в Україні вилучається.

Посвідчення біженця чи посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, є підставою для реєстрації в органі міграційної служби за місцем проживання біженця або особи, яка потребує додаткового захисту.

Посвідчення біженця чи посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, видається строком на п'ять років.

Під час перереєстрації біженця або особи, яка потребує додаткового захисту, орган міграційної служби за місцем їх проживання продовжує дію посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту.

Посвідчення підлягає обміну в разі повного використання сторінок, призначених для продовження строку його дії, зміни прізвища та імені біженця, виявлення розбіжностей у записах, непридатності його для використання. Обмін посвідчення проводиться протягом семи робочих днів після прийняття відповідного рішення територіальним органом міграційної служби за місцем проживання біженця.

У разі втрати посвідчення біженець зобов’язаний протягом трьох робочих днів повідомити про це орган внутрішніх справ, а також територіальний орган за місцем проживання. Нове посвідчення видається на підставі рішення територіального органу міграційної служби протягом семи робочих днів з дня його прийняття.

 У разі якщо ДМС України прийнято рішення про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, головне управління (управління) міграційної служби в АРК, областях, містах Києві та Севастополі протягом семи робочих днів з дня його отримання надсилає або видає особі, стосовно якої прийнято зазначене рішення, письмове повідомлення з викладенням причин відмови і роз'ясненням порядку оскарження такого рішення.

Рішення про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту приймається щодо особи:

- яка вчинила злочин проти миру, воєнний злочин або злочин проти людства і людяності, як їх визначено у міжнародному праві;

- яка вчинила злочин неполітичного характеру за межами України до прибуття в Україну з метою бути визнаною біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, якщо таке діяння відповідно до Кримінального кодексу України належить до тяжких або особливо тяжких злочинів;

- яка винна у вчиненні дій, що суперечать меті та принципам Організації Об'єднаних Націй;

- стосовно якої встановлено, що умови, за яких статус біженця або особи, яка потребує додаткового захисту може бути наданий, відсутні;

- яка до прибуття в Україну була визнана в іншій країні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;

- яка до прибуття в Україну з наміром бути визнаною біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, перебувала в третій безпечній країні (не поширюється на дітей, розлучених із сім'ями, а також на осіб, які народилися чи постійно проживали на території України, а також їх нащадків (дітей, онуків).

У разі оскарження рішення про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, орган міграційної служби, до прийняття рішення за скаргою, залишає на зберігання національний паспорт та інші документи (якщо такі є в особовій справі заявника), а також інформує про це протягом трьох робочих днів орган внутрішніх справ за місцем проживання особи. Довідка про звернення за захистом в Україні продовжується.

У разі невикористання особою права на оскарження протягом п'яти робочих днів з дня її письмового повідомлення про прийняте рішення, орган міграційної служби вилучає у такої особи довідку про звернення за захистом в Україні, інформуючи про це орган внутрішніх справ за місцем проживання особи протягом трьох робочих днів, та повертає особі національний паспорт та інші документи (якщо такі є в особовій справі заявника), що перебувають на зберіганні в органі міграційної служби.

Особа, яка отримала повідомлення про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і не використала право на його оскарження, повинна залишити територію України в установлений строк, якщо немає інших законних підстав для перебування в Україні. 

Таким чином, процедура визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту відбувається у декілька етапів. На першому етапі відбувається попередній розгляд заяви за результатами якого приймається рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, або про відмову в оформленні документів. У разі позитивного рішення, на наступному етапі відбувається подальше більш детальне вивчення всіх матеріалів, які стосуються вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, за результатами якого готується письмовий висновок щодо визнання або відмови у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. На заключному етапі відбувається прийняття рішення про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, чи про відмову у визнанні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 294; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!