Гра “Загадкова” (загадки про речі та героїв казки, назвати казку)

Тема. Літературні казки. (2 клас)   Мета: узагальнити знання дітей з теми “літературні казки”; закріпити знання дітей про казки та їх авторів; розвивати зв’язне мовлення, увагу, пам’ять, ініціативність; виховувати інтерес до читання казок.   Обладнання: скринька, тема уроку, предметні малюнки, нагороди, листи від казкових героїв, малюнки з казковими героями, портрети письменників, назви казок, гральні кісти, поштовий конверт, картки з емоціями.   Тип уроку:узагальнюючий урок.   Форма проведення: урок-гра.                                     ХІД УРОКУ  

I. Організація класу до уроку.

  

Привітання.      

- Доброго дня, діти!

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Тож і ми часу не гаймо,

до уроку приступаймо,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім другім класі:

Діти просто молодці!

Представлення.

- Мене звуть Віктор Васильович, і сьогоднішній, неодмінно цікавий, урок читання у вас проводитиму я.

Перевірка готовності учнів до уроку.

 

II. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація учнів

- Діти, сьогоднішній урок стане для вас захоплюючою подорожжю світом літератури!

- Яку тему ви закінчили вивчати на уроках українського читання? (Літературні казки)

- Ми перевіримо чи любите ви казки та чи пам’ятаєте їх. Я підготував для вас цікаві завдання, захоплюючі ігри, конкурси, загадки та запитання!

- Але спочатку подивіться на цю стародавню скриньку. У ній ціла купа нагород для найвихованіших, найактивніших та найрозумніших учнів вашого класу!

- А чи готовий другий клас змагатися за нагороди?

- Обіцяєте не пустувати та не галасувати?

III. Узагальнення та систематизація знань учнів

Бесіда про казки

- Діти, а ви знаєте, що означає слово “казка”? Слово «казка» утворене від того ж самого кореня, що й слово казати. Цей збіг не випадковий. Адже казка народилася за тих часів, коли писемності ще не було, і люди лише усно розповідали та переказували казки одне одному.

-Усі люблять казки: і маленькі, і дорослі. У казках багато вигадки, однак вони змушують читачів задумуватися не лише над вчинками героїв, а й над своїми власними. Навчають, як жити, щоб у світі було більше розумного, красивого, доброго.

- Діти, скажіть мені, а з якими казками ви знайомились останнім часом на уроках українського читання?

Ігрова лотерея

- Час починати наші конкурси!

- До дошки прикріплено колесо із веселими іграми та цікавими завданнями. А от у якому порядку ми будемо їх відкривати, вирішувати вам!

- Для цього в мене є гральні кістки. Кожне завдання має свій номер. Я обираю того, хто кидатиме гральні кістки. Який номер випаде – те завдання з колеса і відкриється! А яким воно буде – це як пощастить.

3. Гра “Уважність”

- Плескайте в долоні, якщо у назві казки є число, та тупайте ногами, якщо нема.

 

“Вовк і семеро козенят”

“Троє поросят”
“Казка про Ріпку”

“Лис Микита”

“Білосніжка і сім гномів”

“Про три гроші”

“Заячий холодок”

“Про царівну та сім богатирів”

“Алі-баба і сорок розбійників”

“Три горішки для Попелюшки”

“Принцеса на горошині”

“Три міхи хитрощів”

- А ще, діти, може ви знаєте казки, у назвах яких є число?

4. Гра  “Вгадай”

-Діти, я читатиму уривок з казки, а ви маєте вгадати, з якої казки цей уривок. Будьте уважними!

· Тільки Мишка ніяк не могла збагнути, чому це Бабуся почала забувати покласти їй перед ніркою шматочок сиру. (“Та сама мишка”, Юрій Ярмиш)

· Поплентався капловухий Заєць у свій холодок ні з чим. Лежить насурмонившись, лапу на лапу закинув. (“Заячий холодок”, Василь Чухліб)

· Раптом зв’явилася чарівниця, доторкнулася своєю паличкою до її вбрання, і воно перетворилося на прегарну сукню, ще розкішнішу, ніж та, у якій дівчина була на балу. (“Попелюшка”, Шарль Перро)

· Раптом хтось постукав у міську браму, і старий король пішов відчиняти. За ворітьми стояла принцеса. (“Принцеса на горошині”, Ганс Крістіан Андерсен)

· Ще шарпнула раз і вдруге, аж завивши від напруги, - хвіст неначе прикипів…
Каже Лис: “Ну, слава Богу, он ідуть нам на підмогу люди з сіл та хуторів”. (“Лис Микита”, Іван Франко)

 

Гра “Загадкова” (загадки про речі та героїв казки, назвати казку)

- Діти, я читатиму загадки. А ви маєте їх розгадати, а потім назвати казку, в якій зустрічається вгаданий казковий герой.

 

· В хаті я мишей ганяю,
Вуса ще з дитинства маю,
Лапками чешусь щодня.
Я пухнасте _ _ _ _ _ _.
                (Кошеня, Ріпка)

· Я страшенний боягуз,
Всіх на світі я боюсь.
В полі, в лісі навкруги –
Скрізь у мене вороги.
                   (Заєць, “Заячий холодок”)

· Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами,
Весь, як є, —
Жорстока лють,
Очі в нього так і ллють.
Зачаївся ось, примовк.
Грізний звір цей, звісно, ...
(Вовк, “Лис Микита”)

· Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа –
В них таке смачненьке м'ясо…
Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене…
                    (Лисиця, “Лис Микита”)

 

- Загадка про те, що носять гарні дівчатка.

· Дівчата на ноги одягати мають звичку, гарні, кришталеві… (Черевички, “Попелюшка”)

 

6. Гра  “Телеграми”

- Діти, скажу вам по секрету. Я повідомив казкових героїв про те, що ми будемо згадувати їх казки. Їм це дуже сподобалось і вони написали вашому класу листи… але на пошті сталася помилка і тепер невідомо, хто від кого який лист. Але ж ви знаєте усе про казки, чи не так? Тож давайте я читатиму листи, а ви спробуєте назвати від кого ж ці телеграми та з якої казки!

 

· Дуже хотів би до вас потрапити, але соромно своєї гидкої зовнішності. (“Гидке каченя”)

· Ми з Лисом рибалили взимку, та мене вщипнули! (“Лис Микита”)

· Переді мною Дід стояв, а позаду Онучка. Цілою родиною велику роботу робили. (“Ріпка”)

·  Не зміг я сам капусту покотити і пішов до себе відпочивати. (“Заячий холодок”)

· Із гарним принцем танцювала на балу, а потім весілля відгуляли. (“Попелюшка”)

· Скільки на не стелила матраців на ліжко, все одно недостатньо м’яко мені було. (“Принцеса на горошині”)

 

7. Конкурс “письменники”

- Діти, на дошці ви можете бачити портрети письменників, які писали дитячі казки. Спробуймо вгадати, хто є хто. Я дам трохи підказок.

- Розкажіть, що ви знаєте про цього письменника? Яку казку він написав?

- Проведіть лінію на дошці від портрета письменника, до казки, яку він написав.

· Шарль Перро – французький письменник, жив понад три століття тому. Написав казки, які доводять, як важливо бути чесним, добрим, хоробрим, працелюбним.

· Ганс Крістіан Андерсен – славетний данський казкар. У дитинстві цей письменник був тихим, сором’язливим хлопчиком, багато читав та мріяв.

· Василь Чухліб – український письменник у якого своє, особливе бачення світу. Герої його казок – звірі й птахи, діти й дорослі. Він уміє однаково захопливо розповідати про працю, пустощі, турботи.

· Юрій Ярмиш – український письменник, народився у нашій області – Дніпропетровщині. У його творах часто діють герої народних казок.

· Іван Франко – славетний український письменник, один із перших, хто почав писати твори для дітей. Написав у віршах одно з тих казок, які ви читали.

 

8. Гра “Логічний ланцюжок”

- “Логічний ланцюжок” – гра дуже цікава. Грають в неї по два учні. Ми будемо грати партами. Сусід зліва називає одне слово, а сусід справа друге слово, що пов’язане із першим. Слова мають бути із казок!

- Наприклад. (Баба Яга – мітла, Лисичка – півник, Попелюшка – черевичок, Ріпка – Мишка)

- Зрозуміли? Тож почнемо.

 

9. Змагання “Пазли ”

- Діти, час допомогти казковим героям, а для цього треба об’єднатися у команди по чотири учні. Казкові герої надіслали нам малюнки з казок, але ті попсувалися та розпалися на маленькі частини – пазли. Тож нам треба їх зібрати. Збиратимемо на швидкість.

- Чия команда швидше збере – тримає руку.

10. Гра “Казковий герой”

- Спробуйте впізнати казкового героя за його описом

· Круглий, жовтий, від усіх бігає (Колобок)

· Хитра, підступна, руда, розумна (Лисиця)

· Задавака й нахаба, який любив лежати в холодку (Заєць з казки “Заячий холодок”)

· Дуже гарна вона, а сестри в неї трохи лихі (Попелюшка)

· Прийшла останньою й усій сім’ї з Ріпкою допомогла (Мишка з “Ріпки”)

· Шукав собі принцесу, та не просту, а найсправжнісіньку! (Принц з казки “Принцеса на горошині”)

 

 

11. Гра “Знайомий?”

- Впізнайте казку за малюнком.

 

Фізкультхвилинка

Учні рухаються, а ведучий віддає команди, називаючи кольори світлофору. Якщо тренер каже: «Червоний!», учні мають швидко присісти; якщо «Зелений!» — учасники продовжують іти й плескають у долоні; якщо вони чують «Жовтий!», то мають зупинитися і підняти руки вгору. Вправа виконується швидко.


13. Малюнок “Казковий герой”

- Діти, ми стільки говорили про казкових героїв та про казки. Згадали все, що можна було згадати.

- Кожен з вас тепер має намалювати улюбленого казкового героя. Візьміть олівці та аркуш паперу.

IV. Підсумок уроку

Виставка робіт

Емоційне самооцінювання

- Подивіться на емоції дітей на дошці. Який настрій схожий на вас? Може цей? Підніміть руку, якщо так!

Самооцінювання

- Хто вважає, що він працював на відмінно? (10, 11 балів)

- Хто вважає, що він працював добре? (8-9 балів)

Домашнє завдання

Прощання

- До побачення, діти!


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 868; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!