Облік розрахунків із застосування розрахункових чеків



Розрахунковий чек - розрахунковий документ, що містить нічим не обумовлене письмове розпорядження власника рахунку (чекодавця) банку-емітенту, у якому відкрито його рахунок, про сплату чекодержателю зазначеної в чеку суми коштів.

Розрахункові чеки використовуються в безготівкових розрахунках підприємств та фізичних осіб з метою скорочення розрахунків готівкою за отримані товари (виконані роботи, надані послуги).

Чеки використовуються лише для безготівкових перерахувань з рахунку чекодавця на рахунок отримувача коштів і не підлягають сплаті готівкою.

Суб'єктами розрахункового процесу з використанням чеків є:

чекодавець - юридична або фізична особа, яка здійснює платіж за допомогою чека та підписує його;

чекодержатель - особа, яка є одержувачем коштів за чеком;

банк-емітент - банк, який видає розрахунковий чек (чекову книжку) підприємству або фізичній особі.

Розрахункові чеки виготовляються на замовлення Банкнотно-монетним двором Національного банку України на спеціальному папері за зразком, затвердженим НБУ, і брошуруються по 10, 20 та 25 аркушів.

Розрахункові чеки, які використовуються фізичними особами при здійсненні разових операцій, виготовляються у формі окремих бланків. Їх облік ведеться окремо від чекових книжок.

Розрахункові чеки та чекові книжки є бланками суворого обліку, які обліковуються на позабалансовому рахунку9821 "Бланки суворого обліку".

За дебетом рахунку проводяться суми отриманих бланків.

За кредитом рахунку відображаються суми бланків, виданих клієнтам, надісланих іншим банкам, знищених або зіпсованих.

Строк дії чекової книжки - один рік, а розрахункового чека, який видається фізичній особі для одноразового розрахунку, - три місяці. День оформлення чекової книжки або чека не враховується. Чеки, виписані після зазначеного строку, уважаються недійсними і до оплати не приймаються.

Строк дії невикористаної чекової книжки може продовжуватися за погодженням з банком-емітентом, про що він робить відповідну відмітку на обкладинці чекової книжки (у правому верхньому куті), засвідчуючи її підписом головного бухгалтера і відбитком штампа банку.

Чекова книжка може видаватися для розрахунків з будь-яким конкретним постачальником або з різними постачальниками.

Чек заповнюється від руки (кульковою ручкою, чорнилом) або з використанням технічних засобів. Виправлення в чеках та використання факсиміле замість підпису не допускається.

Чек із чекової книжки пред'являється до оплати в банк чекодержателяпротягом 10 календарних днів (день виписки чека не враховується). Чек приймається чекодержателем в оплату безпосередньо від чекодавця, на ім'я якого виписаний документ, що підтверджує отримання ним товарів, виконаних робіт і наданих послуг.

Забороняється передавання чека/чекової книжки його/її власником будь-якій іншій юридичній або фізичній особі, а також підписання незаповнених бланків чека і проставляння на них відбитка печатки юридичними особами.

За бажанням фізичної особи розрахунковий чек може бути виписаний на ім'я іншої особи, яка в цьому разі стає власником чека. Видача розрахункових чеків на пред'явника не проводиться.

Обмін чека на готівку і отримання здачі готівкою з суми чека юридичним особам не дозволяється, а фізичним особам - не більше ніж 20 відсотків від суми чека.

Чеки з чекової книжки виписуються в момент здійснення платежу і видаються чекодавцем за отримані ним товари та надані послуги.

Невикористані чеки після закінчення строку дії чекової книжки або вичерпання ліміту підлягають поверненню до банку-емітента, де вони мають бути погашені. За бажанням клієнта банк може продовжити строк дії чекової книжки або клієнт може поповнити її ліміт.

Схема розрахунків з використанням розрахункових чеків наведена на рис. 5.3.

Рис. 5.3. Документооборот при розрахунках чеками

 

Платник разом із заявою на видачу чекової книжки подає до свого банку платіжне доручення на депонування коштів.

Банк депонує кошти на аналітичному рахунку "Розрахунки чеками".

Банк-емітент видає чекову книжку тільки своєму клієнту, який має поточний рахунок і кошти на ньому.

Платник видає постачальнику чек, в якому зазначає: найменування постачальника, дату і місце заповнення чека, суму.

Виписуючи чек, чекодавець переносить залишок ліміту з, корінця попереднього чека на корінець виписаного чека і виводить новий залишок ліміту. Чеки підписуються особою, яка має на це право, і повинні мати відбиток печатки чекодавця (крім фізичних осіб).

Приймаючи чек в оплату за товари (виконані роботи, надані послуги), чекодержатель перевіряє:

- відповідність чека встановленому зразку;

- правильність заповнення чека;

- відсутність виправлень;

- відповідність суми корінця чека сумі, указаній на самому чеку;

- строк дії чека;

- наявність на ньому чіткого відбитка штампа або печатки банку та назви чекодавця (для фізичної особи - дані його паспорта або документа, що його замінює).

Після цього чекодержатель перевіряє особу пред'явника чека за паспортом або документом, що його замінює; приймаючи чек із чекової книжки до оплати, відділяє його від корінця, проставляє на звороті розрахункового чека та корінці календарний штемпель і підписує чек, а також записує у відомість дані паспорта чекодавця або документа, що його замінює.

Постачальник відвантажує покупцеві товар одразу або після зарахування коштів на рахунок.

Чекодержатель здає в банк чеки разом із трьома примірниками реєстрів, якщо рахунки чекодавця і чекодержателя відкриті в одній установі банку, і з чотирьма примірниками, якщо рахунки чекодавця і чекодержателя відкриті в різних установах банків.

Перший примірник реєстру чеків повинен завірятися підписами і відбитком печатки чекодержателя згідно з карткою зразків підписів. Банк чекодержателя повинен перевіряти правильність складання реєстру і реквізитів чеків і своєчасність пред'явлення їх до оплати.

Після перевірки правильності даних і реквізитів чека, якщо чекодавець і чекодержатель обслуговуються в одній установі банку, сума чека зараховується на рахунок постачальника. При здійсненні клієнтами різних банків розрахунків чеками банк чекодержателя приймає чеки з реєстром чеків і разом з першим і другим примірниками цього реєстру інкасує їх до банку-емітента. У цьому разі кошти на рахунок чекодержателя зараховуються тільки після отримання їх із банку-емітента.

Прийняті на інкасо розрахункові чеки обліковуються на позабалансовому рахунку 9830 «Документи і цінності, прийняті на інкасо».

За дебетом рахунку проводяться суми прийнятих на інкасо цінностей.

За кредитом рахунку списуються відіслані або повернуті цінності.

Умови інкасування розрахункових чеків зазначаються в договорі про розрахунково-касове обслуговування.

Останній примірник реєстру чеків повертається чекодержателю з позначкою про оплату, якщо клієнти обслуговуються в одній установі банку, або з позначкою про дату прийняття його на інкасо, якщо клієнти обслуговуються в різних банках.

Чеки з першим і другим примірниками реєстру інкасуються спецзв'язком у банк-емітент.

Банк-емітент, отримавши розрахунковий чек разом з двома примірниками реєстру чеків, перевіряє: належність чека до цього банку; відповідність підписів і відбитка печатки чекодавця, заявлених банку в картці, із зразками підписів та відбитка печатки; чи не перевищує сума чека граничної суми ліміту чекової книжки; належність номера чека до номерів чеків виданої чекової книжки та дотримання строків дії чекової книжки; відповідність оформлення чека вимогам цього розділу. Зробивши перевірку, банк-емітент списує кошти з аналітичного рахунку "Розрахунки чеками" (табл. 5.2).

 

Таблиця 5.2

Облік розрахунків чеками

№ пор.

Зміст операції

Назва рахунків

Дт Кт

Облік розрахунків чеками, якщо рахунки контрагентів відкриті в одному банку

1

Придбання чекової книжки

2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" 3570 "Нараховані доходи за розрахунково-касове обслуговування"
3570 "Нараховані доходи за розрахунково-касове обслуговування" 6510 "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів"
2 Списання бланку чекової книжки 9910 "Контррахунок" 9821 "Бланки суворого обліку"
3 Депонування коштів для оплати розрахункових чеків 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок платника) 2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання"
4 Зарахування коштів на рахунок чекодержателя 2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання" 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок одержувача)
5 Поповнення ліміту чекової книжки 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок платника) 2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання"

Облік розрахунків чеками, якщо рахунки контрагентів відкриті в різних банках

6

Придбання чекової книжки

2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" 3570 "Нараховані доходи за розрахунково-касове обслуговування"
3570 "Нараховані доходи за розрахунково-касове обслуговування" 6510 "Комісійні доходи від розрахунково-касового обслуговування клієнтів"
7 Списання бланку чекової книжки 9910 "Контррахунок" 9821 "Бланки суворого обліку"
8 Депонування коштів для оплати розрахункових чеків 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок платника) 2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання"
9 Одержання чека на інкасо банком чекодавця 9830 "Документи і цінності, прийняті на інкасо" 9910 "Контррахунок"
10 Інкасування чека спецзв'язком банку чекодавця в банк чекодержателя 9831 "Документи і цінності, відправлені на інкасо" 9910 "Контррахунок"
11 Списання суми чека з позабалансового рахунку 9830 після виставлення його на інкасо 9910 "Контррахунок" 9830 "Документи і цінності, прийняті на інкасо"
12 Перерахування коштів у банк чекодержателя 2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання" 1200 "Кореспондентський рахунок банку в НБУ"
13 Зарахування коштів на рахунок чекодержателя 1200 "Кореспондентський рахунок банку в НБУ" 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання" (рахунок одержувача)
14 Списання суми чека з позабалансового рахунку 9831 у банку чекодавця після завершення розрахунків 9910 "Контррахунок" 9831 "Документи і цінності, відправлені на інкасо"
15 Невикористаний залишок чека відновлюється на рахунку чекодавця 2602 "Кошти в розрахунках суб'єктів господарювання" 2600 "Кошти на вимогу суб'єктів господарювання"

Банк-емітент може відмовитися від оплати чека в таких випадках:

• чек заповнений з порушеннями або має виправлення і підчистки, факсиміле замість підпису;

• реєстр чеків заповнений з порушеннями або має виправлення і підчистки, факсиміле замість підпису;

• чек виписаний чекодавцем на суму більшу, ніж задепонована на аналітичному рахунку "Розрахунки чеками".

При відмові банку-емітента сплатити чек чекодержатель має право пред'явити до чекодавця у встановленому порядку претензію, а при його повному або частковому відхиленні - позов. У разі порушення клієнтом порядку розрахунків чеками банк може позбавити його права користуватися цією формою розрахунків, якщо це передбачено умовами договору про розрахунково-касове обслуговування.

Банк-емітент перераховує суму чека банку постачальника в той же день через електронну систему платежів. Оплачений чек разом з примірником реєстру залишається в банку-емітенті. На чеку ставиться штамп банку "Проведено".

Банк чекодержателя зараховує кошти на поточний рахунок постачальника. Сума реєстру, врахованого на позабалансовому рахунку "Документи і цінності, відіслані на інкасо", списується на підставі видаткового позабалансового ордера.

Банк чекодержателя надає постачальнику виписку про зарахування коштів на його поточний рахунок.

Чекодавець повинен періодично перевіряти правильність використання уповноваженими ним особами розрахункових чеків і відповідність оплачених чеків документам постачальників, на сплату яких вони видавалися.

У разі втрати чекової книжки чекодавець подає до банку-емітента заяву із зазначенням номерів невикористаних чеків. Кошти в сумі невикористаного ліміту чекової книжки повертаються клієнту на підставі його платіжного доручення.

Відповідальність за неправильне використання розрахункових чеків, за збитки, нанесені при передаванні чекової книжки або окремих чеків іншій особі, втрати та зловживання осіб, уповноважених для підписання розрахункових чеків, несе чекодавець, якому видано чекову книжку.

У разі порушення клієнтом порядку розрахунків чеками банк може позбавити його права користуватися цією формою розрахунків, якщо це передбачено умовами договору про розрахунково-касове обслуговування.

 


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 433; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!