Які дві релігійні конфесії протистояли одна одній в Україні до 1596р.?



Литві православна віра спочатку була панівною. Проте за Ягайла, який прийняв католицьку віру, а особливо після Городельської унії (1413 р.) становище православних погіршилося, але вже у 1432 й 1434 рр. обмеження щодо них були скасовані, а Люблінська унія (1569 р.) формально підтвердила рівність усіх християн Литви. Характерною рисою політики правлячих кіл Литви щодо православної церкви було їх намагання позбутися залежності від Москви, куди у 20-х роках XIV ст. переїхав митрополит. Литовські володарі прагнули мати у межах своєї країни самостійну церковну організацію.

Наслідки Берестейського собору.

Наслідки підписання унії. Польській уряд вважав унію обов'язковою для всіх православних на території Речі Посполитої. Православна релігія опинилася на становищі незаконної. Унія насаджувалася силою. За допомогою Берестейської церковної унії польські пани й католицьке духовенство сподівались денаціоналізувати й ополячити український і білоруський народи. Українські та білоруські селяни, міщани, козаки стійко боролися проти нав'язування католицтва та унії. Це була боротьба проти феодально-кріпосницького і національно-релігійного гніту, проти панування шляхетсько-католицької Польщі. Вона мала національно-визвольний характер.

З яких верств населення формувалося українське козацтво?

Переважну його масу становили збіглі селяни, представники міських низів і шляхти. Воно поповнювалося вихідцями не лише з українських земель, а й з Білорусії, Росії, Молдавії.

Хто заснував першу Запорізьку Січ?

Князем Дмитром Вишневецьким в 1553 р.

Кому належала верховна влада на Січі?

Найвищим військовим, адміністративним і судовим органом була загальна військова рада за участю всіх козаків, яка скликалася за потреби й обов'язково — 1 січня, на Великдень, 1 жов-тня.

На чолі Запорозької Січі стояв кошовий отаман, який уособлював усю вищу владу (воєнну, адміністративну, судову й певною мірою духовну). Під час воєнних дій він мав диктаторські повноваження з правом карати на смерть тих, хто не виконував його наказів. Кошовий отаман затверджував обраних на військовій раді старшин, визначав духівництво для січової та паланкових церков, розподіляв воєнну здобич, прибутки, виконував функції найвищого судді, здійснював загальне керівництво військовими справами, представляв Січ у міжнародних відносинах тощо. Проте найважливіші справи кошовий отаман вирішував, тільки скликавши військову раду.

Кому підпорядковувалося реєстрове козацтво?

Реєстрове козацтво, прийняте на військову службу, підпорядковувалося під польсько-литовською владою і записана в окремий список — реєстр, звідки й назва реєстрові козаки.

Хто очолив національно-визвольну війну українського народу сер. 17 ст?

Національно-визвольну війну очолив український військовий, політичний і державний діяч, Богдан Хмельницький.

З якою державою уклав союз Б. Хмельницьки на початку війни з Польщею?

Б. Хмельницький уклав союз з Росією, оскільки Росія мала сильне військо, і разом з Україною могли легко перемогти Польшу.

В яких битвах козаки здобули свої перші перемоги.

Перші перемоги повсталі здобули в битвах на Жовтих Водах 5-6 травня 1648 p. і під Корсунем 16 травня 1648 р. Протягом літа 1648 р. повстання охопило території Київщини, Поділля, Волині та Лівобережної України.

Наслідки Зборівської угоди.

8 серпня 1649р. За умовами цього договору:

· Король визнавав самоврядність Війська Запорозького, Гетьманщини, у межах Київського, Чернігівського і Брацлавського воєводств.

· На землях Війська Запорозького влада належала гетьману, резиденція якого розміщувалась в Чигирині. Уряди усіх рівнів на території Гетьманщини мали право займати лише православні шляхтичі.

· У контрольованій козаками Україні не мали права перебувати війська коронні. Євреї не мали права займати державні посади й бути лихварями. Єзуїти не мали права утримувати освітні заклади.

· Чисельність козаків Війська Запорозького обмежувалась реєстром у 40 000 осіб. Усі ті, хто не потрапив до козацького реєстру, мали повернутися до панів.

· Проголошувалась амністія всім учасникам Хмельниччини, православним і католицьким шляхтичам, які примкнули до козаків і воювали проти урядових сил.

· Православна Київська митрополія відновлювалася у своїх правах, а київський митрополит мав увійти до сенату Речі Посполитої. Питання про унію передавалось на розгляд сейму.


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 707; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!