Тема 14. ПОКАРАННЯ ТА ЙОГО ВИДИ



Завдання для практичних занять (2 год.)

Теоретична частина:

1. Поняття та ознаки покарання.

2. Мета покарання.

3. Система покарань.

4. Види покарань.

Контрольні запитання і завдання:

1. Розкрийте поняття покарання.

2. Які ознаки притаманні покаранню?

3. Які існують у кримінальному праві погляди на мету покарання.

4. У чому полягає кара за вчинений злочин?

5. Що входить у зміст поняття виправлення засуджених?

6. Загальне та спеціальне запобігання (превенція) як мета покарання.

7. Чим покарання відрізняється від інших заходів державного примусу?

8. Розкрийте поняття системи покарань, вкажіть її ознаки та значення.

9. Чим відрізняється система покарань КК Української РСР 1960 р. від системи покарань КК України 2001 р.?

10. Як вирішується питання класифікації покарань у чинному КК?

11. Що таке основні покарання?

12. Що таке додаткові покарання?

13. Які покарання можуть призначатися і як основні, і як додаткові?

14. На які види поділяються покарання у теорії кримінального права?

15. Які покарання є загальними?

16. Які покарання є спеціальними?

17. Що таке строкове покарання?

18. Що таке безстрокове покарання?

19. Які види покарання передбачає КК України?

20. Як застосовуються основні та додаткові покарання? Наведіть приклади.

21. Визначте правові наслідки ухилення від покарання.

22. Яке з покарань, що передбачене у ст. 51 КК, не передбачене у жодній санкції статті Особливої частини КК?

23. Які покарання можуть призначатися і в тих випадках, коли вони не передбачені у санкції статті Особливої частини КК України?

Практична частина:

 Розв’язати ситуаційні завдання:

Задача 1. Остапенко була засуджена за ч.1 ст. 185 КК до виправних робіт строком 1 рік 5 місяців з відрахуванням у дохід держави 20% заробітку. Через 3 місяці після початку відбування цього покарання Остапенко вона самовільно залишила місце роботи, виїхала за межі України і повернулася назад через 8 місяців. Як має бути вирішено питання про відповідальність Остапенко?

Задача 2.Вироком місцевого суду Бойченка було засуджено за ненадання допомоги особі, яка перебувала в небезпечному для життя стані, до штрафу у розмірі 400 НМДГ. На цей вирок Бойченко подав апеляцію, в якій просив замінити штраф арештом на мінімальний строк, оскільки арешт також передбачений в санкції цієї статті ОЧ КК (ч. 1 ст. 136), а для нього ця міра покарання є більш прийнятною. Чи може бути задоволена апеляція Бойченка?

Задача 3. Після святкування свого дня народження (18 років) Жабкін, у цей же день узяв участь у груповій бійці. Під час бійки Жабкін наніс удар ножем в грудну клітину Федіру і два удари в живіт Проніну. Обоє померли у лікарні наступного дня. Жабкіну пред’явлено обвинувачення за п.п. 1,7 ч.2 ст.115 КК. Чи може суд при доведенні вини Жабкіна призначити йому покарання у виді довічного позбавлення волі?

Задача 4.  Безпалий, керуючи автомобілем, перевищив дозволену швидкість і вчинив наїзд на пішохода, якому завдав середньої тяжкості тілесні ушкодження. За ч.1 ст. 286 КК його засуджено до арешту на строк 6 місяців. В апеляції Безпалий просить суд призначити замість арешту виправні роботи, оскільки незважаючи на свій вік (62 роки) він продовжує працювати. Яке рішення за апеляцією має прийняти апеляційний суд?

 Задача 5. Ярмоленко, керуючи в нетверезому стані автомобілем «ВАЗ – 2106», що належала Бігуну, порушив правила дорожнього руху, внаслідок чого машина перекинулася. Бігуну внаслідок ДТП заподіяно середньої тяжкості тілесне ушкодження. За ч.1 ст. 286 КК Ярмоленко засуджений до 1 року виправних робіт з позбавленням права керувати транспортними засобами на 2 роки.

Розглянувши справу в апеляційній інстанції, апеляційний суд вирок місцевого суду в частині позбавлення права керувати транспортними засобами скасував. При цьому він послався на те, що півроку тому Ярмоленка за керування транспортними засобами в стані сп’яніння уже позбавлено такого права строком на два роки, а тому призначати покарання такого ж виду необхідності не було.Чи правильно вирішив справу апеляційний суд?  

Задача 6. Федоркіна засуджена за ч.1 ст. 140 КК до обмеження волі на строк 2 роки з позбавленням права займатися медичною практикою на строк 3 роки.

В своїй апеляції адвокат засудженої просив виключити з вироку покарання у виді позбавлення права займатися певною діяльністю (медичною практикою), оскільки поряд із обмеженням волі воно передбачене санкцією ч.1 ст. 140 КК як альтернативне основне покарання і суд не мав права призначати за один злочин обидва покарання одночасно.

Чи підлягає апеляція задоволенню?

Задача 7. Старшого лейтенанта Гриньківа засуджено за ч.1 ст. 424 КК до обмеження волі на строк 3 роки. В своїй апеляції він просив суд апеляційної інстанції врахувати конкретні обставини, за яких він допустив перевищення влади, позитивні дані про його особу, і призначити замість обмеження волі службові обмеження для військовослужбовців.

Чи може суд апеляційної інстанції задовольнити апеляцію Гриньківа без застосування ст. 69 КК?

Завдання для самостійної роботи студентів (4 год.)

Теоретична частина:

1. Співвідношення покарання та кримінальної відповідальності.

2.  Відмінність покарання від інших заходів кримінально-правового характеру (примусових заходів медичного характеру, примусового лікування та примусових заходів виховного характеру) та інших правових санкцій (адміністративних, цивільних, дисциплінарних).

3. Питання про мету покарання в історії кримінального законодав­ства України та в науці кримінального права.

Практична частина:

 Розв’язати ситуаційні завдання:

       Задача 1. Заступника начальника Шевченківського райвідділу внутрішніх м. Києва Погорєлова було засуджено за перевищення влади, що супроводжувалось насильством, за ч.2 ст. 365 КК до позбавлення волі на строк 5 років. Крім того, суд позбавив Погорєлова спеціального звання «підполковник міліції», а також вніс подання про позбавлення його державних нагород.Визначте яка юридична природа позбавлення спеціального звання? Чи можна вважати, що суд правомірно призначив Погорєлову додаткове покарання ?

    Задача 2. Волкову засуджено за ч.4 ст. 191 КК до позбавлення волі на строк 6 років з позбавленням права обіймати будь-які посади в сфері торгівлі строком 3 роки. На цей вирок прокурор подав апеляцію, в якій вказав, що оскільки суд призначив додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати «будь-які посади в сфері торгівлі» з порушенням закону, то воно має бути виключено з вироку.Як має бути вирішена справа апеляційним судом?

    Задача 3. Громова, що працював заступником декана одного з факультетів медичного університету ім. Данила Галицького, визнано винним в одержанні хабара, вчиненого повторно. За ч.2 ст. 368 КК його засуджено до позбавлення волі на строк 6 років з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виховними функціями, на строк  3 роки. Одночасно за вироком суду його позбавлено звання капітана медичної служби, вченого звання доцента та наукового ступеня кандидата медичних наук. Дайте оцінку рішенню суду щодо позбавлення Колесника військового звання, вченого звання та наукового ступеня.

    Задача 4. Лікар-терапевт Мусійчук за проханням своєї знайомої Безпалько зробила у неї на квартирі кримінальний аборт Шаманській. За ч.1 ст. 134 КК її було засуджено місцевим судом до обмеження волі на строк 1 рік з позбавленням права займатися медичною практикою на 3 роки. В апеляції Мусійчук просила замінити обмеження волі штрафом і не застосовувати до неї додаткове покарання у виді позбавлення права займатися медичною практикою, оскільки останнє не передбачене санкцією ч.1 ст. 134 КК.Дайте оцінку рішенню місцевого суду і доводам апеляції.

    Задача 5. Старший бухгалтер одного з цехів кондитерської фабрики Лаврінчук, маючи вільний доступ до готової продукції і сировини, викрав з цеху 2 л. коньяку, 0,5 л. спирту, 3 кг 400 г шоколадних цукерок всього на суму 370 грн. Судом його засуджено за ч.1 ст. 185 КК до штрафу у розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з контролем за матеріальними цінностями, у тому числі посаду бухгалтера на строк 3 роки. Прокурор подав апеляцію, вважаючи, що додаткове покарання призначене Лаврінчуку з порушенням вимог ст. 55 КК.Чи підлягає апеляція задоволенню?   

Задача 6.Суддею районного суду Дарницького району м. Києва за дрібну крадіжку Сокола піддано штрафу на суму 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ). Через 2 місяці в Дніпровському районі м. Києва його було затримано за таємне викрадення гаманця у громадянки Котенко. За такі дії Сокола було засуджено до штрафу в розмірі 50 НМДГ.

   Ознайомтесь зі ст. 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст. 185 КК і визначте юридичну природу штрафу у кожному з цих випадків.

Тематика рефератів:

1. Співвідношення покарання та кримінальної відповідальності.

2. Види покарань, не передбачені кримінальним законодавством України.

3. Абсолютна та від­носна теорії покарання.

4. Вдосконалення системи покарань.

5. Проблемні питання застосування конфіскації майна .

Література: 58, 63, 66, 70, 77, 79, 80, 84, 88, 97, 110, 117, 145, 161, 179, 187, 211, 228, 240, 251.

 


Дата добавления: 2018-05-31; просмотров: 439; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!