ЕКОЛОГІЧНА СИСТЕМА. РЕЧОВИННО-ЕНЕРГЕТИЧНІ ВЗАЄМОДІЇ В ЕКОСИСТЕМАХ. ОСНОВНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ ЕКОСИСТЕМ



ЕКОЛОГІЧНА СИСТЕМА

Екологічна система –закрита, функціонально єдина сукупність організмів (рослин, тварин і мікроорганізмів), що населяють загальну територію і здібних до тривалого існування при повністю замкнутому круговороті речовин (тобто за відсутності матеріального обміну через її кордони).

Принцип екологічної системи використовується при розробці біологічних систем життєзабезпечення людини в умовах ізоляції від біосфери Землі, наприклад, в космічних або підводних апаратах. Основу такої штучно створюваної екологічної системи складають рослини, які за рахунок енергії світла в процесі фотосинтезу поглинають двоокис вуглецю і виділяють кисень, тобто здійснюють регенерацію атмосфери. Біомаса рослин використовується в їжу людиною і ін. гетеротрофними організмами які, у свою чергу, можуть входити в харчовий раціон людини. Невикористана біомаса рослин, продукти життєдіяльності людини і інших компонентів біокомплекса розкладаються мікроорганізмами до води, двоокису вуглецю і мінеральних речовин, які знов використовуються рослинами. У СРСР створені експериментальні екологічні системи, що включають людину, одноклітинні водорості, вищі рослини (капуста, морква буряк, томат, пшениця і ін.), мікроорганізми, мінералізатори. За рахунок регенерації в таких екологічних системах повністю забезпечувалася потреба людини в кисні, воді і до 20% в їжі. Екологічні системи частіше називаються екосистемами.

Типи екосистем

Екосистеми дуже різноманітні. Їх склад залежить від багатьох факторів. В першу чергу від клімату. Геологічних умов і впливу людини. Вони можуть бути автотрофними, якщо головну роль відіграють автотрофні організми – продуценти, або гетеротрофними, якщо продуцентів в екосистемі немає або їх роль незначна. Екосистеми можуть бути природними або створеними людиною – антропогенними. Природні екосистеми формуються під впливом природних факторів, хоча людина може впливати на них.

Антропогенні (штучні) екосистеми створюються людиною в процесі господарської діяльності. Їх приклади: сільськогосподарські ландшафти з посівами і стадами худоби, міста, лісопосадки і т. д.

Степові екосистеми.Велику роль у формуванні степових екосистем відіграли стада диких копитних тварин. У степу переважають такі види рослин, які стійкі до витоптування і швидко відростають після поїдання тваринами (ковила, типчак), а так само гіркі трави (полин). На одному квадратному метрі росте приблизно 80 видів рослин. Основний тип ґрунтів – чорнозем.

Екосистеми тундри.Тундра – це безліса екосистема, розташована північніше зона тайги. Кількість опадів коливається від 200 до 500 мм на рік, але за рахунок вічної мерзлоти, вода застигає біля поверхні і відбувається заболочування ґрунтів.

Екосистеми тундр відносяться до перезволожених екосистем. Ґрунти торф’янисті і тундрово-глейові. Продуктивність низька, але за рахунок просторості території вони дають велику кількість вторинної біологічної продукції.

Прісноводна екосистема. Прісноводна екосистема – це ріки, озера, струмки, тимчасові водотоки. Загальна схема будови водної екосистеми така ж, як і у інших екосистем. Продуценти діляться на дві великі групи рослин – макрофіти (в основному квіткові рослини) і мікрофіти (ціанобактерії, зелені та діамантові водорості).

Болотні екосистеми. Болото – це ділянка суші, де ґрунти постійні або більшу частину року перебувають в перезволоженому стані, і тому детрит утворюється у вигляді торфу.

На відміну від інших екосистем, мертва органіка до кінця перегниває, а отже, гумус не утворюється. Рослинність: трави, чагарники і дерева, що пристосувалися до перезволоження ґрунту (вільха чорна, осока, очерет).

 Міські екосистеми. Міські екосистеми є гетеротрофними. Основні джерела енергії розташовані за межами міст. Це родовище нафти, газу і вугілля. Місто споживає величезну кількість води, а повертає її природі в забрудненому стані. Вода насичена важкими металами та нафтопродуктами. Основна роль рослин міських екосистем не виробництво енергії, а регулювання складу атмосфери. Головна особливість міських екосистем в тому, зо в них неможлива екологічна рівновага.

 


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 387; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!