Впровадження компетентнісного підходу у навчання інформатики студентів-документознавців як умова формування їх ІНФОРМАЦІЙНОГО СВІТОГЛЯДУ



Загальновідомо, що з метою якісного засвоєння студентами будь-якої навчальної дисципліни викладачеві у процесі навчання треба орієнтуватися як на її зміст, так й на особливості контингенту тих, хто навчається, на наявність у них базових знань і вмінь, які забезпечують надійний фундамент для сприйняття нового матеріалу. Для нинішніх студентів, що навчаються за спеціальністю «Документознавство», певні об’єктивні труднощі, з якими вони стикаються при вивченні дисциплін циклу інформатики на підставі компетентнісного підходу, зумовлюються, насамперед, відсутністю знань з професійних дисциплін до початку вивчення дисциплін інформатики та недостатньо розвинених дослідницьких навичок, а також низького загального стану розвитку логічного мислення (розумових дій аналізу, синтезу, порівняння, абстрагування, узагальнення тощо).

Це вже на перших заняттях породжує невпевненість студентів у власній спроможності щодо якісного опанування новим для них навчальним матеріалом. Врахування цих обставин ставить перед викладачем інформатики складні завдання: дібрати до змістовного модуля, що вивчається, навчальні завдання з професійних дисциплін, які викладаються паралельно з інформатикою, компенсувати недоліки загальноосвітньої підготовки, забезпечити мотивацію, сприяти формуванню позитивного ставлення та розвивати інтерес студентів до виучуваної теми дисципліни. Ефективним шляхом розв’язання останніх завдань є посилення професійної спрямованості предмету через розкриття ролі знань та вмінь, що набуваються, у процесі розв’язування стандартних і нестандартних фахових задач при забезпеченні превалювання проблемних, розвивальних методів і, по можливості, сприяння «зануренню» студентів у дослідницьке середовище. При цьому специфіка предмету, яка спочатку для них є незрозумілою, має поступово розкриватися через роз’яснювання наявності єдиних підходів, правил, алгоритмів, існування спеціальних довідкових посібників з чіткими приписами щодо виконання завдань. Тобто зміст дисципліни є таким, що при створенні належних педагогічних умов (включаючи різноманітні компоненти навчально-методичного забезпечення) та дотриманні чітких методичних вимог переважна більшість студентів здатна його засвоїти принаймні на рівні стандарту. Але для формування в студентів суто професійного інтересу до вивчення інформатики з використанням матеріалу професійних дисциплін потрібно передбачати умови, завдяки яким вони одержуватимуть можливості розв’язувати реальну, а не деяку абстрактну, будь ким наперед задану ситуацію, з якомога повнішим комплексом дослідницьких дій.

Розглянемо основні вимоги до фахівця з документознавства. Фахівець з документознавства розробляє та впроваджує у технологічні процеси роботи з документами і документною інформацією використання комп’ютерної техніки. Бере участь у плануванні, організації і вдосконаленні діяльності служби документаційного забезпечення управління. Здійснює контроль за станом діловодства у структурних підрозділах. Готує пропозиції із забезпечення ергономічних умов праці, раціоналізації робочих місць працівників служби документаційного забезпечення управління. Розроблює уніфіковані системи документації і табелі документів різного призначення і рівня управління, класифікатори документної інформації. Організує впровадження, ведення і розвиток системи документації, яка включає також документи на машинних носіях і класифікатори документної інформації. Вживає заходів до упорядкування складу документів та інформаційних показників, скорочення їх кількості та оптимізації документопотоків. Бере участь у відбиранні документів, які передаються на державне зберігання, організації поточного збереження й експертизі наукової та практичної цінності документів. Бере участь у постановці задач, проектуванні, експлуатації та удосконаленні автоматизованих інформаційних систем і систем управління, у проектуванні й актуалізації баз банків даних. Вивчає та узагальнює передовий вітчизняний і світовий досвід у сфері документаційного забезпечення управління, розробляє нормативно-методичні матеріали з документаційного забезпечення. Бере участь у роботі з підбору, розстановки і підвищення кваліфікації кадрів служби документаційного забезпечення управління [1].

Це позначає що фахівець цієї галузі повинен вільне володіти документообігом, як паперовим так і безпаперовим. Безпаперовий документообіг неможливий без знання комп’ютерної техніки та вмінь користування комп’ютерним програмним забезпеченням, тому майбутній фахівець з документознавства повинен, володіти програмними продуктами, за допомогою яких він буде компетентний в професійній діяльності.

Оновлення змісту курсу інформатики на засадах впровадження компетентнісного підходу та відповідного методичного забезпечення сприяє підвищенню якості підготовки майбутніх фахівців, розвитку свідомого, зацікавленого, мотивованого ставлення до вивчення інформатики, формуванню професійних компетенцій майбутніх документознавців, що відповідають новим соціальним вимогам, а також позитивно впливає на формування їх інформаційного світогляду.      

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Гайсенюк Н.А. Педагогічні засади підготовки документознавців в умовах інформатизації суспільства. Дис. канд. пед. наук, 2003.-170с.

 

 

УДК 331.5-053.81                                                                                        Є.О.Черноіванова

/м. Маріуполь/

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 174; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!