Правила побудови сітьового графіка



МЕТОД CІТЬОВОГО ПЛАНУВАННЯ

 

 

Поняття про сітьове планування та управління

 

У практиці вирішення завдань зустрічаються питання планування конкретних процесів і дій: раціональний розподіл матеріальних і людських ресурсів, обладнання для виконання складних комплексних робіт, експлуатація та ремонт техніки. Характерним для таких заходів є те, що весь комплекс робіт складається з ряду окремих, елементарних робіт або «ланок», які не просто виконуються незалежно один від одного, а взаємопов'язані і взаємно обумовлюють один одного, так що виконання деяких робіт не може бути розпочато раніше, ніж завершені деякі інші.

Ефективність виконання цих робіт залежить від досконалості планування і управління. Це неможливо без наукової організації праці. Одним з математичних методів, широко застосовуються при вирішенні такого роду завдань, є метод сітьового планування або, як його називають, СПУ (сітьове планування і управління).

Сітьове планування та керування призначене для оперативного керівництва великими розробками і складними комплексами робіт, у здійсненні яких бере участь велика кількість виконавців.

Перша система СПУ, відома під назвою ПЕРТ*, виникла в 1957−1958 рр.. в США при розробці складного комплексу нового виду озброєння (ракетної системи «Поларіс»).

До створення системи СПУ призвела необхідність обґрунтованого прогнозування терміну закінчення складних розробок. Однак у міру розвитку цих систем вони стали застосовуватися для вирішення значно ширших завдань. В даний час системи СПУ є потужним засобом планування і управління в області промисловості, будівництва. Їх перевага полягає в тому, що вони враховують все різноманіття зв'язків між роботами, дозволяють оцінити вплив відхилень від плану на подальший хід робіт і, що особливо важливо, допомагають оптимальному управлінню розробкою.

 

Застосування системи СПУ забезпечує:

- наочне представлення та аналіз комплексу взаємопов'язаних робіт і заходів;

- виявлення резервів часу і ресурсів та їх раціональне використання;

- здійснення управління програмою за принципом провідної ланки;

- логічне прогнозування ходу виконання програми;

- підвищення ефективності управління в цілому при чіткому розподілі відповідальності між виконавцями і керівниками робіт і заходів.

Необхідно, однак, відзначити, що СПУ − засіб полегшення і підвищення ефективності планування та керівництва, але воно не може замінити або підмінити саме керівництво, творчий процес роботи керівника.

Жодна наука керівництва не може підмінити керівника, його талант і мистецтво, точно так само, як ніяка машина не може замінити самого творчо мислячої людини.

 

 

Основні визначення

 

Основою СПУ є сітьовий графік (сітьова модель) розробки, що представляє собою графічне зображення послідовності робіт та заходів всього комплексу. Теоретичною основою сітьового планування є теорія графів. Як відомо, граф представляє сукупність кінцевого числа точок (вершин графа) і попарно з'єднують ці вершини ліній (дуг або ребер графа).

Сітьовий графік − один з різновидів графа. У залежності від того, що зображують дуги і вершини графа, сітьові моделі в системах СПУ поділяються на три основних види:

1) сітьові моделі в термінах подій. Основний елемент цієї моделі − подія, що є результатом роботи і зображуване вершиною графа. Дуга показують взаємозв'язок окремих подій;

2) сітьові моделі в термінах робіт. У цій моделі основним елементом є робота і зображується вона вершиною графа, а дуги показують взаємозв'язок окремих робіт;

3) сітьові моделі в термінах робіт і подій. Вони є похідними від перших двох видів. Роботи зображуються дугами, події − вершинами графа. Сітьові моделі в термінах робіт і подій найбільш поширені, тому вони і розглядаються в подальшому. Різні види сітьових моделей вказані на рис.13.

 

Основні елементи сітьового графіка

 

Основними елементами сітьового графіка є робота, подія, шлях.

Поняття роботивикористовується в широкому сенсі і може мати такі значення:

а) дійсна робота − конкретний процес, що вимагає витрат часу і ресурсів. Наприклад, отримання ЗІПа, настройка блоку апаратури, підготовка інформації для перфорації та введення в ЕОМ;

б) очікування − процес, що вимагає витрат часу, але не вимагає витрат ресурсів. Наприклад, природне охолодження і сушка, затвердіння бетону, відпочинок особового складу;

в) фіктивна робота − це логічний зв'язок між двома або кількома роботами, що не вимагає витрат часу і ресурсів, але вказує, що можливість початку однієї роботи безпосередньо залежить від результатів іншої.

Всі роботи в сітьових графіках зображаються стрілками (дугами графа). Стрілки вказують напрямок процесу. Фіктивна робота зображується пунктирною стрілкою. У всіх стрілок проставляються числа, які вказують витрату часу та ресурсів у певних одиницях.

Подія − це факт отримання кінцевих результатів після виконання однієї або декількох робіт, воно не може настати, якщо не всі вхідні в нього роботи закінчені. Подія не має тривалості в часі.

При складанні сітьового графіка необхідно давати точні формулювання робіт і подій, щоб не допускати плутанини при складанні графіків. Будь-яка робота з'єднує лише дві події. На рис.8. 1 наведено приклад сітьового графіка і його елементів.

Кожна робота сітьового графіка кодується початковим I і кінцевим j подіями і характеризується часом її виконання tij.

Будь-яка послідовність робіт в сітьовому графіку, в якій кінцева подія кожної роботи є початковим для наступної за нею роботи, називається шляхом. Поняття шляху в сітьовому графіку аналогічно поняттю шляху в графі.

 

 

Рис. 8.1

Тривалість (довжина) кожного шляху мережного графіка Т(L) дорівнює сумі тривалостей складових його робіт tij:

Найбільший за тривалістю шлях називається критичним і позначається Lkp, а його тривалість − Ткр. На рис.8. 1 критичним є шлях 1-4-5-7 і Ткр = 27.

Виділення критичного шляху в загальному комплексі робіт і заходів є надзвичайно важливою обставиною, тобто дозволяє керівникам зосереджувати увагу не на всіх роботах, а лише на тих, які складають його і визначають тривалість виконання всього комплексу робіт. З досвіду промисловості в сітьовому графіку обсягом до 100 робіт на частку критичних, тобто складових критичний шлях, припадає до 15%.

Критичний шлях дозволяє визначити резерви, дисциплінує керівників і виконавців. Виконання робіт, які не лежать на критичному шляху, можна або сповільнити, або змістити за часом у певних межах, і це не відіб'ється на термін завершення всього комплексу робіт. Таким чином, виділення критичного шляху є основою для оптимізації плану виконання робіт.

 

 

Правила побудови сітьового графіка

 

При розробці сітьового графіка необхідно визначити перелік всіх виконуваних робіт, підготувати список подій, що відбивають закінченість тієї чи іншої роботи, а також визначити час виконання кожної роботи.

Потім будується сітьовий графік, для чого:

· на графік наносяться події;

· події з'єднуються дугами (роботами);

· проводиться нумерація подій;

· при необхідності вводяться фіктивні роботи.

Побудова сітьового графіка вимагає дотримання наступних правил:

1. Між двома подіями може бути укладена лише одна робота.

2. У сітьовому графіку не повинно бути циклів або замкнутих контурів (рис.8. 2 і рис.8. 3).

невірно

Рис. 8.2

 

3. Номери подій не повинні бути однаковими.

 

 

невірно

 

Рис. 8.3

2. У мережі не повинно бути «глухих кутів», тобто подій, з яких не виходить жодної роботи, за винятком завершального події (рис. 8.4).

 

                                               невірно

Рис. 8.4

 

Для розрахунку параметрів мережі вершини графа повинні бути пронумеровані. Упорядкована нумерація вершин дозволяє побудувати компактну таблицю алгоритму. При нумерації подій має дотримуватися умова i <j (нагадаємо, що i − початкова подія роботи, j − кінцеве).

 

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 1561; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!