ЗАВДАННЯ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

КАФЕДРА ФІНАНСІВ

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

та завдання

ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ,

САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

З ДИСЦИПЛІНИ

 

“ЦЕНТРАЛЬНИЙ БАНК ТА ГРОШОВО - КРЕДИТНА ПОЛІТИКА”

 

(для студентів напряму підготовки 7.03050801 "Фінанси і кредит"

денної і заочної форми навчання)

 

Рекомендовано на засіданні кафедри фінансів протокол № 5 від 20.01.14 р.                 
  Затверджено на засіданні метод. ради ДонДТУ протокол № 4 від   .02.14 р.          

 

 

Алчевськ

ДонДТУ

2014

        

Методичні вказівки та завдання до виконання контрольної, самостійної роботи з дисципліни “Центральний банк та грошово-кредитна політика” (для студентів напряму підготовки 7.03050801 „Фінанси і кредит” денної і заочної форм навчання) /Укл.: І.А.Фесенко, Т.І.Атаян, Т.А.Откидач - Алчевськ: ДонДТУ, 2014.- 26 с.

 

У методичних вказівках викладено основи необхідних передумов забезпечення стійкості національної валюти, стабільності банківської системи, оптимальної організації платіжної системи і динамічного розвитку економіки.

               

Укладачі: І.А.Фесенко, доц., Т. І. Атаян, ст. викл., Т.А.Откидач, асист.
Рецензент Н.В.Коваленко, доц.,
Відповідальний редактор І.А.Фесенко, доц.  
Відповідальний за випуск Н. В. Акмаєва, доц.

 

 

ЗМІСТ

 

Загальні положення                                                                                  4 

Завдання до виконання контрольної роботи                                       13

Питання для підготовки до іспиту                                                             24

Рекомендована література                                                                     26

Додаток А                                                                                                    27

 

Дисципліна “Центральний банк і грошово – кредитна політика” є необхідною складовою підготовки магістрів з фінансів, та орієнтована на засвоєння слухачами магістерських програм щодо необхідних передумов забезпечення стійкості національної валюти, стабільності банківської                      системи, оптимальної організації платіжної системи і динамічного розвитку економіки.

 

МЕТА І ЗАВДАННЯ КУРСУ

 

Основною метою курсу є формування теоретичних знань і практичних навичок у галузі функціонування центрального банку.

Завданням вивчення курсу є підготовка студентів з питань:

- сутність та теоретичні основи роботи центрального банку і грошово – кредитної політики;

- застосовування методичного інструментарію;

- управління та регулювання готівкового грошового обороту;

- формування вміння застосовувати системний підхід до регулювання діяльності комерційних банків;

- застосовування інструментів грошово – кредитної політики.

 

ПРОГРАМА КУРСУ

 

Тема 1 Статус та основні напрями діяльності центральних банків

 

Походження центральних банків. Чинники, що зумовили появу емісійних банків. Причини і шляхи створення центральних банків.

Статус та основи організації центральних банків. Незалежний статус центрального банку, його значення та форми реалізації. Особливості організації центральних банків США, Німеччини, Великобританії, Японії.

Основні напрями діяльності центральних банків. Центральний банк – емісійний банк держави, центр готівкового грошового обороту, банк банків, банкір і фінансовий агент уряду, провідник грошово-кредитної політики, регулятивний, інформаційно-статистичний та аналітичний центр грошово-кредитної системи.

Операції центральних банків. Особливості та зміст операцій центрального банку. Пасиви й активи банку. Відображення операцій у балансі центрального банку.

Перспективи розвитку центральних банків. Співробітництво центральних банків на міждержавному рівні та зі світовими валютно-кредитними і фінансовими організаціями. Створення наднаціональних центральних банків. Європейська система центральних банків: структура, призначення, статус, органи управління.

 

Тема 2 Національний банк України – центральний банк держави

 

Створення центрального банку в Україні. Попередники Національного банку України (НБУ). Правове забезпечення становлення та розвитку НБУ.

Статус, принципи організації та функціонування НБУ. Підзвітність банку, його взаємодія з органами державної влади, економічна самостійність банку, централізація та єдність системи банку.

Органи управління та структура НБУ. Формування та повноваження Ради і Правління НБУ. Організаційна та функціональна структура НБУ. Основні завдання та права територіальних управлінь НБУ.

Економічні засади діяльності НБУ. Майно НБУ. Статутний капітал, фонди та резерви НБУ на покриття фінансових ризиків, пов'язаних із виконанням його функцій. Кошторис доходів та витрат, порядок його затвердження. Податковий режим НБУ.

Бухгалтерський облік в НБУ. Організація та ведення бухгалтерського обліку. План рахунків бухгалтерського обліку НБУ.

Звітність НБУ. Фінансова звітність і статистична звітність грошово-кредитного та банківського характеру. Режим доступу до звітності НБУ.

Аудит НБУ. Організація внутрішнього аудиту НБУ. Здійснення комплексних перевірок господарсько-фінансової діяльності структурних підрозділів НБУ. Зовнішній аудит НБУ. Фінансова перевірка НБУ, що здійснюється Рахунковою палатою Верховної Ради.

 

Тема 3 Емісія готівки та регулювання готівкового грошового обороту

 

Центральний банк – емісійний центр готівкового грошового обороту. Монопольне право центрального банку на емісію грошових знаків; чинники і характер зміни цієї діяльності центральних банків у XX ст. Повноваження НБУ як емісійного центру готівкового грошового обороту. Організація виготовлення, емісії та обороту грошових знаків.

Регулювання готівкового грошового обороту в позабанківській сфері. Місце готівки в грошовій та платіжній системах. Особливості платіжної системи та структури грошової маси в Україні. Основні принципи організації готівкового грошового обороту суб'єктів економіки в Україні. Шляхи скорочення готівкового грошового обороту в Україні.

Організація емісійно-касової роботи в установах НБУ. Формування резервних фондів грошових знаків у Центральному сховищі та в територіальних управліннях НБУ. Регулювання оборотної каси установ НБУ та порядок здійснення касових операцій.

Прогнозування готівкового грошового обороту. Зміст прогнозного розрахунку касових оборотів банків та його призначення. Організація роботи зі складання прогнозного розрахунку в установах НБУ. Прогнозування надходження в каси банків торговельної виручки. Прогнозування видачі з кас банків готівки на оплату праці. Складання звітності про касові обороти банків.

Організація роботи з інкасації та перевезення грошових знаків в установах НБУ.

 

Тема 4 Рефінансування банків

 

Характеристика кредитів центрального банку. Економічна сутність та призначення кредитів. Види кредитів. Редисконтування центральним банком векселів, що були дисконтовані банками. Світовий досвід кредитування банків (Федеральними резервними банками США і Європейським центральним банком).

Розвиток кредитних відносин НБУ з банками. Селективне адресне кредитування банків. Прямі ломбардні кредити та надання кредитів за допомогою проведення кредитних аукціонів. Кредити «овернайт» через постійно діючу лінію рефінансування. Тендерні кредити. Стабілізаційний кредит НБУ. Забезпечення довгостроковими кредитними ресурсами банків, які приймають для кредитування інноваційно-інвестиційні проекти.

 

Тема 5 Організація та регулювання платіжної системи

 

Розрахункове обслуговування банків центральним банком. Міжбанківські розрахунки як складова платіжної системи. Класифікаційна характеристика міжбанківських розрахунків. Проведення центральним банком міжбанківських розрахунків через кореспондентські рахунки комерційних банків. Світовий досвід міжбанківських розрахунків. Еволюція міжбанківських розрахунків в Україні.

Система електронних платежів (СЕТІ) НБУ. Основні принципи функціонування СЕП. Структурна побудова СЕП та порядок проведення міжбанківських розрахунків. Порівняльна характеристика моделей міжбанківських розрахунків за консолідованим коррахунком.

Перспективи розвитку платіжної системи в Україні. Система термінових платежів – новий етап розвитку електронних міжбанківських розрахунків. Необхідність та перспективи створення національної системи масових електронних платежів в Україні.

Тема 6 Регулювання діяльності комерційних банків

 

Економічна сутність та необхідність регулювання діяльності банків. Створення правової та нормативної бази, що регламентує діяльність банків. Чинники, що визначають необхідність створення державної системи банківського регулювання. Основні завдання системи банківського регулювання.

Організація системи банківського регулювання. Інституційна побудова системи в розвинутих країнах і в Україні. Принципи ефективного банківського регулювання, розроблені Базельським Комітетом з питань банківського регулювання.

Державна реєстрація банків. Умови, дотримання яких є обов'язковим для створення і державної реєстрації банку. Процедура державної реєстрації банків у НБУ. Особливості державної реєстрації банків з іноземним капіталом. Регламентація порядку створення банківських об'єднань.

Ліцензування банківської діяльності. Умови, дотримання яких надає банку право отримати банківську ліцензію і письмовий дозвіл на здійснення окремих операцій. Процедура отримання банківської ліцензії і письмового дозволу в НБУ. Порядок видачі ліцензії на здійснення окремих банківських операцій небанківськими установами.

Установлення економічних нормативів, що регламентують діяльність банків. Сутність, призначення та порядок розрахунку нормативів, що регламентують достатність капітальної бази, ліквідну позицію банків, кредитний ризик, ризик інвестування, ризик відкритої валютної позиції.

Вимоги до банків щодо формування резервів на покриття ризиків від проведення активних операцій. Формування резервів на покриття кредитного ризику, ризику від інвестицій у цінні папери, ризику непогашеної дебіторської заборгованості.

Гарантування банківських депозитів. Організація та функціонування системи гарантування банківських депозитів – у розвинутих країнах і в Україні.

Вимоги НБУ щодо організації банківського кредитування та грошових розрахунків. Методичне забезпечення цієї діяльності банків.

Методичне забезпечення НБУ організації бухгалтерського обліку в банках, складання звітності та проведення аудиту.

 

Тема 7 Банківський нагляд

 

Банківський нагляд: сутність та методи нагляду за діяльністю банків. Порівняльна характеристика дистанційного моніторингу діяльності банків та їх інспектування.

Порядок проведення НБУ дистанційного моніторингу діяльності банків. Нагляд за дотриманням банками економічних нормативів, формуванням і використанням резервів на покриття ризиків від проведення активних операцій. Аналіз фінансових коефіцієнтів, що характеризують діяльність банків. Груповий порівняльний аналіз банків.

Інспектування банків: планування інспекційних перевірок, підготовка до них та порядок проведення. Порядок визначення та застосування рейтингової комплексної оцінки діяльності банків за системою CAMEL.

Застосування заходів впливу за порушення банками вимог банківського законодавства. Загальна характеристика заходів впливу, що застосовуються НБУ. Розроблення та реалізація банками програми фінансового оздоровлення. Установлення особливого режиму контролю за діяльністю банків. Призначення в банк тимчасової адміністрації: підстави для призначення, права та обов'язки тимчасового адміністратора. Зміст та порядок примусової реорганізації банків. Ліквідація банків: підстави для ліквідації, порядок призначення ліквідатора, зміст ліквідаційної процедури.

 

Тема 8 Центральний банк – банкір і фінансовий агент уряду

 

Кредитне, консалтингове і представницьке обслуговування уряду. Кредитні відносини ПБУ з урядом. Представлення і захист інтересів держави на світових ринках і в зовнішніх відносинах. Співробітництво НБУ з міжнародними фінансовими інституціями.

Роль центрального банку в забезпеченні касового виконання державного бюджету. Розвиток системи касового виконання бюджету в Україні – перехід від банківської системи до казначейської. Розрахункове обслуговування Державного казначейства установами НБУ.

Роль центрального банку в управлінні внутрішнім державним боргом. Розміщення НБУ облігацій внутрішньої державної позики. Обслуговування державного внутрішнього боргу за дорученням уряду. Депозитарна діяльність НБУ на ринку державних цінних паперів.

Роль центрального банку в управлінні зовнішнім боргом держави. Кредитні відносини НБУ з Міжнародним валютним фондом. Управління проектами міжнародних кредитних ліній. Регламентація кредитних відносин резидентів України з нерезидентами.

 

Тема 9 Валютне регулювання та контроль

 

Валютне регулювання: економічна сутність, необхідність та завдання. Валютне регулювання як складова валютної політики держави. Органи валютного регулювання.

Інструменти валютного регулювання. Інструменти опосередкованого впливу на валютні відносини і валютний ринок: процентна політика центрального банку, інтервенції на валютних ринках, валютні обмеження.

Повноваження НБУ як органу валютного регулювання. Установлення офіційного обмінного курсу гривні. Регулювання обмінного курсу та поточних валютних операцій та операцій, пов'язаних з рухом капіталу.

Курсова політика НБУ. Цільова спрямованість та інструменти реалізації курсової політики на різних етапах перехідної економіки.

Платіжний баланс: економічний зміст і роль у системі валютного регулювання. Порядок складання платіжного балансу в Україні, його аналіз та використання в регулятивній діяльності НБУ.

Золотовалютні резерви в системі валютного регулювання. Роль і призначення золотовалютних резервів. Формування НБУ золотовалютних резервів та їх використання. Управління золотовалютними резервами.

 

Тема 10 Грошово-кредитна політика

 

Сутність грошово-кредитної політики та її інституційна основа. Визначення грошово-кредитної політики, її об'єкти та суб'єкти. Вимоги до банківської системи та грошового ринку як до складових інституційної основи грошово-кредитної політики.

Цільова спрямованість грошово-кредитної політики. Визначення стратегічних, проміжних і тактичних цілей. Установлення параметрів цілей.

Передавальний механізм та ефективність грошово-кредитної політики. Основні ланки передавального механізму грошово-кредитної політики у короткостроковому та у довгостроковому періодах. Вплив грошово-кредитної політики на національну економіку.

Типи грошово-кредитної політики. Політика грошово-кредитної рестрикції: спрямованість, умови застосування, види. Політика грошово-кредитної експансії: спрямованість, умови застосування, види.

Місце і роль грошово-кредитної політики в загальнодержавній економічній політиці. Взаємозв'язок та порівняльний аналіз грошово-кредитної та фіскальної політики. Кейнсіанський та монетаристський підходи до грошово-кредитної політики.

Особливості визначення та реалізації грошово-кредитної політики в Україні на різних етапах перехідного періоду.

Тема 11 Інструменти грошово-кредитної політики

 

Класифікаційна характеристика інструментів грошово-кредитної політики. Інструменти опосередкованого впливу центрального банку на грошовий ринок і економічні процеси та інструменти прямого впливу. Інструменти постійної дії та разового використання. Інструменти загальної спрямованості та селективні.

Політика обов'язкових резервних вимог: зміст та ефективність. Основні складові механізму обов'язкового резервування: визначення бази резервування; склад банківських активів, що використовуються для задоволення резервних вимог; величина та критерії диференціації норми резервування; визначення періоду резервування. Розвиток механізму обов'язкового резервування в Україні. Контроль НБУ за дотриманням банками норм резервування.

Політика рефінансування центральним банком комерційних банків: зміст, ефективність та особливості застосування політики рефінансування Національним банком України в умовах інфляції та в період монетарної стабілізації.

Процентна політика центрального банку: зміст та ефективність. Фактори, що визначають рівень облікової ставки центрального банку. Розвиток процентної політики НБУ. Чинники, що послабляють вплив облікової ставки на динаміку позичкового процента банків у сучасних умовах.

Політика центрального банку на відкритому ринку: зміст та ефективність. Характеристика операцій центрального банку на відкритому ринку. Розвиток діяльності НБУ на відкритому ринку. Депозитні сертифікати НБУ: призначення, порядок розміщення і обігу.

ЗАВДАННЯ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

3.1 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

Контрольна робота містить теоретичну та практичну частини.

В теоретичній частині студентами розкривається сутність і основні положення теми, обраної згідно відповідному варіанту. Обсяг теоретичної частини 6-8 аркушів формату А4. В практичній частині треба вирішити 3 задачі згідно відповідному варіанту, що розміщені в додатку „А”. Рішення повинне містити формули та необхідні пояснення. Варіанти визначаються за списком викладача.

 

3.2 ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА

 

Задача 1.

Комерційні банки "А", "Б" і "В" подали заявки на купівлю кредитів через процентний тендер. Які потенційні можливості у КОЖНОГО З НИХ є на купівлю кредиту, якщо відомо:

- обсяг кредитів, що виставляються на продаж - 300 одиниць;

- термін кредиту - 1 місяць;

- стартова ціна кредиту - 20%.

Умови купівлі кредиту

Банки

"А" "Б" "В"
1. Сума кредиту 1000 500 300
2. Плата за кредит, що пропонується комерційним банком 18% 21% 21%

Відповідь обґрунтуйте

 

Задача 2.

Користуючись наведеними умовними даними, обчисліть загальний обсяг грошової маси, а також оцініть динаміку окремих грошових агрегатів і швидкість обороту окремих платіжних засобів.

 

Дані для розрахунку Сума на поч. року, грн. Сума на кінець року. грн.
1. Кількість готівки на руках у населення 2. Кількість готівки у касах підприємств 3. Кількість готівки у касах комерційних банків 4. Залишок коштів на коррахунках комерційних банків 5. Залишок коштів на поточних рахунках 6. Залишок коштів на строкових рахунках 7. Валовий внутрішній продукт 700 900 2000 1500 4000 5000 50000 800 800 1800 2000 3500 4000 60000

Відповідь обґрунтуйте

 

Задача 3.

На підставі наведеної у таблиці інформації розрахуйте грошові агрегати МІ і МЗ, а також грошовий мультиплікатор за цими агрегатами. Відповідь обґрунтуйте.            

Показник Сума, грн.
1 Готівка поза банками 2. Кількість готівки в касах комерційних банків 3. Кошти комерційних банків на їх коррахунках у НБУ 4. Строкові депозити 5. Кошти клієнтів за трастовими операціями 5000 3000 4000 10000 1000

 

Задача 4.

На підставі наведеної у таблиці інформації розрахуйте грошовий агрегат М2 і грошову базу. Відповідь обґрунтуйте.

Показник Сума, грн.
1 Готівка поза банками 2. Кількість готівки в касах комерційних банків 3. Кошти комерційних банків на їх коррахунках у НБУ 4. Строкові депозити 5. Кошти клієнтів за трастовими операціями 5000 3000 4000 10000 1000

 

 

 Задача 5.

Сума резервів комерційного банку складає 220 тис. грн. Депозити становлять 950 тис. грн. Обов'язкова норма резервування депозитів складає 15%. Як максимально може змінитися пропозиція грошей у межах банківської системи, якщо банк вирішить використати усі свої надлишкові резерви для видачі позик? Відповідь обґрунтуйте.

Задача 6.

Резерви комерційних банків складають 1 млн. Депозити становлять млн. Норма обов'язкових резервів складає 25%. Якщо Центральний банк знизить норму резервування до 20%, на яку максимальну величину може збільшитися пропозиція грошей в межах банківської системи? Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 7.

На підставі наведеної у таблиці інформації визначте загальну величину довгої відкритої валютної позиції банку. Відповідь обґрунтуйте

Валюта Активи в іноземній валюті Зобов'язання в іноземній валюті Курс НБУ, грн (за одиницю валют)
   USD 4000      3800 5. 40
   Євро 1500      1700 6. 70

 

 

Задача 8.

На підставі наведеної у таблиці інформації обчисліть загальну валютну позицію.

Валюта Активи в іноземній валюті Зобов'язання в іноземній  валюті Курс НБУ, грн 1 (за одиницю валют)
USD 4000      4500 5. 00
Євро 1500      1000 6. 50

Відповідь обґрунтуйте

 

   Задача 9.

Яку загальну суму кредиту надасть НБУ комерційним банкам при проведенні кількісного тендеру, якщо відомо, що обсяг кредитів, які виставляються на продаж становить 1500 одиниць; стартова ціна - 21%; заявки на купівлю кредиту подали наступні банки:

Умови купівлі кредиту

Банки

1. Сума кредиту «А» «Б» «В»
2.Плата за кредит, що пропонується комерційним банком 700 22% 1700 20% 500 21%

Відповідь обґрунтуйте.

Задача 10.

На підставі наведеної у таблиці інформації обчисліть загальну величину короткої відкритої валютної позиції банку. Відповідь обґрунтуйте.

Валюта Активи в іноземній валюті Зобов'язання в іноземній валюті Курс НБУ, грн (за одиницю валют)
USD   4000 3800 5. 00
Євро   1500 1700 5.80

 

Задача 11.

Значення банківського мультиплікатора становить 4. Максимальна додаткова кількість грошей, які можуть створити комерційні банки становить 35 млн. грн. Визначте норму обов'язкових резервів і суму, яку банки використали для видачі позик. Відповідь обґрунтуйте.      

Задача 12.

Надлишкові резерви комерційного банку становлять 6000 грн. Загальна сума поточних депозитів - 100000 грн. Строкові депозити відсутні. Норма обов'язкового резервування - 10%. Визначте фактичні резерви банку. Відповідь обґрунтуйте.

Задача 13.

Грошова база становить 5000 грн., готівка в обігу - 3000 грн. - мультиплікатор - 2,3. Обчисліть грошову масу, що знаходиться в обігу держави. Відповідь обґрунтуйте. Охарактеризуйте взаємозв'язок грошової бази з грошовою масою, його значення для грошово-кредитного регулювання.

Задача 14.

Клієнт вносить у комерційний банк 4000 грн. готівкою. Після цього комерційний банк збільшує свої резерви на таку саму суму і видає позичку в розмірі 2000 грн. Яким чином після проведення трьох операцій (абстрагуючись від усіх інших) зміниться грошова пропозиція? Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 15.

Відомо, що валовий внутрішній продукт становить 100 млрд. гри. Яка теоретично необхідна кількість грошей для обслуговування грошового обороту, якщо відомо, що швидкість обігу грошей за рік становить 4 рази, а грошова база складає 10 млрд. грн. Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 16.

Комерційний банк продав на відкритому ринку облігації внутрішньої державної позики на загальну суму 10000 грн Виручку банк повністю доклав до своїх резервів. Норма резервування становить 20%. Обчисліть, як зміниться у зв'язку з проведеними операціями пропозиція грошей. Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 17.         

Надлишкові резерви комерційного банку становлять – 3000 грошових одиниць, загальний обсяг депозитів (строкових і запитання) - 3000 грошових одиниць. Обчисліть фактичні резерви даного банку, якщо відомо, що норма обов'язкового резервування складає 20 %. Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 18.

На підставі наведеної у таблиці інформації обчисліть загальну величину відкритої валютної позиції банку. Відповідь обґрунтуйте.

Валюта Активи в іноземній валюті Зобов'язання в іноземній валюті Курс НБУ, грн   (за одиницю валют)
USD      4000 3800 5. 20
Євро      1500 1700   6.70

 

Задача 19.

Визначте, як зміниться пропозиція грошей (збільшиться, зменшиться, залишиться незмінною) у результаті здійснення кожного з наступних заходів:

а) НБУ збільшує норму обов'язкових резервів;

б) НБУ видає кредити рефінансування комерційним банкам;

в) НБУ збільшує облікову ставку;

г) НБУ купує цінні папери на відкритому ринку.

Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 20.

Визначте, як зміниться пропозиція грошей (збільшиться, зменшиться, залишиться незмінною) у результаті здійснення кожного з вступних заходів:

a) НБУ зменшує норму обов'язкових резервів;

б) НБУ здійснює операції "зворотнього РЕПО";

в) НБУ збільшує облікову ставку;

г) НБУ надає урядові кредит.

Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 21.

Визначте на основі наведених у таблиці даних коефіцієнт банківського мультиплікатора. Відповідь обґрунтуйте.

Дані для розрахунку Сума на початок року,грн. Сума на кінець року, грн.
1. Кількість готівки на руках у населення 2. Кількість готівки у касах підприємств 3. Кількість готівки у касах комерційних банків 4. Залишок коштів на коррахунках комерційних 5. Залишок коштів на поточних рахунках банків 6. Залишок коштів на строкових рахунках 7.Кошти клієнтів за трастовими  операціями банків 700 900 2000 1500 4000 5000 500 800 800 1800 2000 3500 4000 600

 

 

Задача 22.

Користуючись наведеними умовними даними, обчисліть загальний обсяг грошової маси, швидкість обороту окремих платіжних засобів, а також коефіцієнт монетизації економіки:          

Дані для розрахунку Сума на початок року, грн. Сума на кінець року, грн.
1. Кількість готівки на руках у населення 2. Кількість готівки у касах підприємств 3. Кількість готівки у касах комерційних банків 4. Залишок коштів на коррахунках комерційних 5. Залишок коштів на поточних рахунках банків 6. Залишок коштів на строкових рахунках 7. Валовий внутрішній продукт 600 800 2500 1000 4500 5000 50000 800 900 1500 2800 3000 4500 55000

Відповідь обґрунтуйте

 

Задача 23.

Поясніть, як зміниться здатність банку створювати нові гроші внаслідок здійснення банком наступних операцій (незалежно одна від одної):

- Клієнт вносить у банк готівку; 

- Банк видає позику в безготівковій формі;

- Банк залучає депозит від іншого банку;

- Банк збільшує свої резерви.

Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 24.

Комерційні банки "А", "Б" і "В" подали заявки на купівлю кредитів через кількісний тендер. Які потенційні можливості у кожного з них є на купівлю кредиту, якщо відомо:

- обсяг кредитів, що виставляються на продаж - 1000 одиниць;

- термін кредиту - 1 місяць;

- стартова ціна кредиту - 23%.

 

Умови купівлі кредиту, що викладені в заявці на участь у тендері:

Умови купівлі кредиту

Банки

1. Сума кредиту «А» «Б» «В»
2. Плата за кредит, що пропонується комерційним банком 1000 23% 500 23% 300 24%

Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 25.

На підставі наведеної у таблиці інформації розрахуйте грошові агрегати (за методикою НБУ), а також грошовий мультиплікатор за цими агрегатами.

Показник Сума, грн.
1 Готівка поза банками 2. Кількість готівки в касах комерційних банків 3. Кошти комерційних банків на їх коррахунках у НБУ 4. Строкові депозити 5. Кошти клієнтів за трастовими операціями 35000 30000 45000 80000 7000

Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 26.

Сума резервів комерційного банку складає 300 тис. грн. Депозити становлять 1500 тис. грн. Обов'язкова норма резервування депозитів складає 10%. Як максимально може змінитися пропозиція грошей у межах банківської системи, якщо банк вирішить використати усі свої надлишкові резерви для видачі позик? Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 27.

Користуючись наведеними умовними даними, обчисліть загальний обсяг грошової маси, а також оцініть динаміку окремих грошових агрегатів і швидкість обороту окремих платіжних засобів. Розрахуйте коефіцієнт монетизації економіки на початок і кінець року.

        

 

 

Дані для розрахунку Сума на початок року, грн. Сума на кінець року, грн.
1. Кількість готівки на руках у населення 2. Кількість готівки у касах підприємств 3. Кількість готівки у касах комерційних банків 4. Залишок коштів на коррахунках комерційних 5. Залишок коштів на поточних рахунках банків 6. Залишок коштів на строкових рахунках 7. Валовий внутрішній продукт 1200 900 2000 2000 3000 6000 10000 1000 1400 1800 2500 3500 4900 90000

Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 28.

Користуючись наведеними умовними даними, обчисліть загальний обсяг грошової маси, швидкість обороту окремих платіжних засобів, а також коефіцієнт монетизації економіки:          

Дані для розрахунку Сума на початок року, грн. Сума на кінець року, грн.
1. Кількість готівки на руках у населення 2. Кількість готівки у касах підприємств 3. Кількість готівки у касах комерційних банків 4. Залишок коштів на коррахунках комерційних 5. Залишок коштів на поточних рахунках банків 6. Залишок коштів на строкових рахунках 7. Валовий внутрішній продукт 900 900 500 4000 4500 5000 50000 600 600 1500 2800 3000 4500 55000

Відповідь обґрунтуйте

 

Задача 29.

Відомо, що валовий внутрішній продукт становить 10 млрд. гри. Яка теоретично необхідна кількість грошей для обслуговування грошового обороту, якщо відомо, що швидкість обігу грошей за рік становить 8 разів, а грошова база складає 14 млрд. грн. Відповідь обґрунтуйте.

 

Задача 30.

Надлишкові резерви комерційного банку становлять – 8000 грошових одиниць, загальний обсяг депозитів (строкових і запитання) - 5000 грошових одиниць. Обчисліть фактичні резерви даного банку, якщо відомо, що норма обов'язкового резервування складає 12 %. Відповідь обґрунтуйте.

 

3.3 ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА

 

1.Об'єктивні закономірності виникнення центральних банків, шляхи їх створення.

2. Організаційно-правова характеристика центрального банку, правове забезпечення його статусу.

Незалежність центрального банку від органів державної влади. Взаємозв'язок ступеню незалежності з економічним розвитком держави.

3.Незалежність центрального банку від органів державної влади. Взаємозв'язок ступеню незалежності з економічним розвитком держави.

4.Структура центрального банку. Характеристика регіональноїта функціональної структури НБУ.

5.Функції та операції НБУ, їх характеристика.

6.Емісійна діяльність центрального банку (готівкова та безготівкова).

7.Характеристика грошової маси і грошової бази, їх взаємозв'язок.

8.Процес створення грошей комерційними банками. Грошовий мультиплікатор.

9.Організація емісійно-касової роботи в установах НБУ.

10.Організація обігу готівки в позабанківській сфері (встановлення лімітів, касова дисципліна, витрачання готівки тощо).

11.Регулювання грошового обороту Національним банком України, його методи.

12.Кредитування комерційних банків Національним банком, його суть та значення.

13.Розвиток кредитних відносин НБУ з комерційними банками в Україні.

14.Кредитування банківських установ під забезпечення державними цінними паперами. Операції РЕПО.

15.Депозитні сертифікати НБУ, їх суть та застосування.

16.Аналіз світового досвіду рефінансування комерційних банків.

17.Соціально-економічна суть грошово-кредитної політики, її значення для економіки країни.

18.Цілі грошово-кредитної політики. Суперечливість стратегічних цілей монетарного регулювання економіки.

19.Роль грошово-кредитної політики у загальноекономічній політиці держави. Взаємозв'язок монетарної політики з фіскальною.

20.Характеристика адміністративних інструментів грошово-кредитної політики, їх застосування НБУ.

21.Розвиток операцій на відкритому ринку в Україні та його перспективи як інструмента грошово-кредитного регулювання.

22.Дієвість інструментів грошово-кредитної політики в перехідній економіці.

23.Мінімальні резервні вимоги, аналіз їх застосування центральними банками у світі та в Україні.

24.Необхідність та завдання банківського нагляду. Повноваження регулятивно-наглядових банківських органів.

25.Аналіз та прогнозування НБУ економічної ситуації в країні на макрорівні, його необхідність.

26.Теоретичні аспекти механізму грошової трансмісії у трактуванні кейнсіанців та монетаристів.

27. Канали механізму грошової трансмісії, їх дієвість у перехідних

економіках та Україні.

28.Валютна позиції комерційного банку, її характеристика та регулювання з сторони НБУ.

29.Роль НБУ в забезпеченні касового виконання державного бюджету.

30.Основні завдання і функції Європейської системи центральних банків.

 

3.4 ПИТИННЯ ДЛЯ ПІДГОТОВКИ ДО ІСПИТУ

 

1. Сутність та необхідність регулювання банківської діяльності.

2. Мета та завдання банківського регулювання.

3. Організація системи банк. регулювання та нагляду в Україні.

4. Повноваження регулятивно – наглядових банківських органів.

5.Основні форми та методи регулювання Національним банком діяльності комерційних банків.

6. Види банків та умови їх створення в Україні.

7.Порядок формування статутного капіталу банків з різною організаційно – правовою формою діяльності.

8. Умови отримання банківської ліцензії.

9. Регулювання порядку страхування депозитів в Україні.

10. Регулювання порядку страхування банківських ризиків.

11. Регулювання діяльності банків за допомогою екон. нормативів.

12. Вимоги НБУ та порядок розрахунку регулятивного капіталу банків.

13. Вимоги НБУ до статутного капіталу банків.

14. Регулювання НБУ кредитного ризику за кредитними операціями з інсайдерами.

15. Призначення, статус і основи організації НБУ.

16. Основні напрями діяльності та операції НБУ.

17. Стан та організація готівкового грошового обороту.

18. Система й органи управління центральних банків.

19. Створення центральних банків (необхідність, шляхи) і форми їх організації.

20. Необхідність, сутність і методи кредитування центральними банками комерційних банків.

21. Центральний банк – „банк банків”.

22. Розвиток кредитних відносин НБУ з комерційними банками.

23. НБУ – емісійний центр готівкового грошового обороту.

24. Роль НБУ в забезпеченні функціонування платіжної системи країни.

25. Система електронних платежів НБУ.

26. Система термінових переказів НБУ.

27. Банківський нагляд: необхідність, завдання і форми здійснення.

28. Визначення рейтингової оцінки діяльності банків за системою САМАL.

29. Організація системи банківського регулювання і нагляду (світовий досвід і в Україні).

30. Сутність та порядок реорганізації комерційних банків.

31. Порядок видачі банкам ліцензій і письмових дозволів на виконання операцій.

32. Зміст, типи і цільова спрямованість грошово – кредитної політики.

33. Місце грошово – кредитної політики в загальноекономічній політиці держави.

34. Політика обов’язкових резервних вимог як інструмент грошово – кредитної політики (світовий досвід і в Україні).

35. Класифікаційна характеристика інструментів грошово – кредитної політики.

36. Інструменти валютного регулювання.

37. Курсова політика НБУ.

38. Золотовалютні резерви: проблеми формування та управління.

39. Державний борг України і роль НБУ в управлінні боргом.

40. Розвиток системи касового виконання державного бюджету в Україні і роль НБУ у забезпеченні функціонування цієї системи.

 

                       РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

 

1.Закон України “Про національний банк України” // Законодавчі та нормативні акти з банківської  діяльності.

2.Адамик Б.П. Центральний банк і грошово- кредитна політика:Навч. посібник.-Тернопіль.-2011р.

3.Банковское дело /Под ред. Тавасиєва А.М. – М. : ЮНИТИ, 2010.

4.Васюренко О.В. Банківські операції:Навч.посібник.-К.:Знання.-2011р.

5.Костюченко В. Формування резервів для покриття кредитних ризиків.//Вісник НБУ. – 2009. – 2. – с.43-46.

6.Методичні рекомендації щодо застосування комерційними банками Закону України “Про банкрутство”, лист НБУ 20.06.97., № 06-03/ 101.

7.Міщенко В.І.,Кротюк В.Л. Центральні банки: Посібник.-К.:Знання.-2011р.

8.Методичні рекомендації щодо застосування комерційними банками Закону України “Про заставу”.

9.Операції комерційних банків / Р.Коцовська, В.Ричаківська. Л.: Центр Європи, 2010. – 289 с.

10.Положення про проведення кредитної політики і фінансування капітальних вкладень в установах УСБ, затверджене Правлінням банку 16.06.2010р.

11.Про банки і банківську діяльність. Закон України. //Відомості Верховної Ради України. – 1991. – 25. – с.220 – 252.

12.Про порядок регулювання та аналіз діяльності комерційних банків. Інструкція НБУ, затверджена Постановою Правління НБУ №141 від 14.04.98р.

13.Про порядок формування і використання резерву для відшкодування можливих втрат за кредитними операціями комерційних банків. Положення НБУ, затверджене постановою Правління НБУ №122 від 27.03.98р.

14.Савлук А.М. Гроші та кредит:Навч.посібн.-К.:Знання.-2012р.

                                                                                     ДОДАТОК А

Варіанти для вирішення задач практичної частини

№варіанту 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
№ задач 1,7,18 2,6,17 3,5,16 4,7,18 5,8,19 6,9,20 7,10,21 8,11,22 9,12,23 10,13,24

 

№варіанту 11 12 13 14 15 16 17 18
№ задач 11,14,25 12,15,26 13,16,27 14,17,28 15,18,29 16,19,30 17,7,12 18,8,13

 

№варіанту 19 20 21 22 23 24 25 26
№ задач 19,9,14 20,10,15 21,11,16 22,12,17 23,13,18 24,14,19 25,15,20 26,16,21

 

№варіанту 27 28 29 30
№ задач 27,17,22 28,18,23 29,19,4 30,8,2

 

 

 

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 184; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!