Послідовність здійснення митного контролю



Тема 8. Митний контроль та митне оформлення в пунктах пропуску для автомобільного сполучення

Загальні положення

Послідовність здійснення митного контролю

Митний контроль предметів та ТЗ в режимі «зеленого коридору

Митний контроль предметів та ТЗ в режимі «червоного коридору»

Митний контроль та митне оформлення в режимі «окремої смуги руху»

Окремі процедури та особливості митного оформлення

Загальні положення

Митний контроль та митне оформлення (МКМО)в пунктах пропуску для автомобільного сполучення проводиться згідно Інструкції із здійснення митного контролю та митного оформлення в пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення (наказ ДМСУ від 14.12.2010 р. № 1473), яка встановлює єдиний підхід до організації та здійснення МКМО товарів, особистих речей і ТЗ, удосконалює порядок проведення митних процедур, а також упорядковує дії посадових осіб митних органів (визначає послідовність дій та їх взаємодію з посадовими особами інших контрольних органів.

Посадові особи митних органів, що здійснюють МКМО та пропуск через митний кордон України предметів та ТЗ здійснюють:

- реєстрацію їх прибуття на митну територію України або їх вибуття;

- перевірку комплектності документів, необхідних для МКМО відповідно до заявленого митного режиму, а також відомостей, зазначених у цих документах;

- облік та реєстрацію товарів та ТЗ, які переміщуються через митний кордон України у пункті пропуску, результатів їх МКМО;

- контроль за дотриманням термінів тимчасового ввезення товарів та ТЗ на митну територію України або тимчасового їх вивезення;

- контроль за дотриманням умов здійснення транзиту товарів та ТЗ митною територією України;

- застосування заходів гарантування доставки товарів та ТЗ до митниць призначення;

- контроль за дотриманням вимог законодавства щодо заборони або обмеження переміщення окремих видів товарів та ТЗ;

- аналіз та оцінку ризиків (документальні та електронні профілі ризику) з використанням відповідних програмно-інформаційних комплексів ДМСУ; 

- проведення митного огляду (огляду та переогляду предметів та ТЗ, особистого огляду громадян);

- контроль за проведенням всіх установлених законодавством видів контролю, яким підлягають предмети та ТЗ у пунктах пропуску;

- прийняття заходів для забезпечення додержання митного законодавства;

- взаємодію з іншими контрольними органами при проведенні необхідних видів контролю;

- нарахування митних та інших обов’язкових платежів при МКМО та контроль за повнотою їх стягнення;

- оформлення митних документів за результатами МКМО;

- ідентифікацію товарів та ТЗ;

- прийняття рішення щодо пропуску або непропуску предметів та ТЗ на митну територію України або за межі митної території України.

Посадові особи митних органів можуть застосовувати такі форми митного контролю:

- перевірка документів на предмети та ТЗ, пред’явлені митному органу для МКМО, а також зазначених у них відомостей (документальний контроль);

- візуальний огляд ТЗ, митний огляд (переогляд) предметів та ТЗ, спільний огляд предметів та ТЗ, особистий огляд громадян (фактичний контроль);

- усне опитування фізичних та юридичних осіб;

- отримання пояснень від фізичних та юридичних осіб;

- взяття проб та зразків для проведення лабораторних досліджень або експертизи;

- використання технічних та спеціальних засобів контролю.          

При прийнятті документів для проведення МКМО, проведенні документального та фактичного контролю, при прийнятті рішення щодо пропуску або непропуску товарів та ТЗ через митний кордон або розміщення товарів та ТЗ в один з митних режимів на митних та інших документах проставляються відповідні відмітки, печатки та штампи, а також вносять відповідні відмітки до електронних журналів Програмно-інформаційного комплексу «Інспектор–2006» та/або інших документів.

У разі відсутності в пункті пропуску комплексу технічних засобів митного контролю та автоматизованого контролю за переміщенням ТЗ, необхідних для обладнання функціонального модулю «Фільтр пункту пропуску» (ФМ ФПП), інформація до автоматизованої системи митного оформлення (АСМО) «Інспектор–2006» вноситься в ручному режимі на підставі пред’явлених митному органу товарів, ТЗ та документів (товаротранспортних, товаросупровідних та інших) на них, а також митних документів, оформлених за результатами МКМО.

На підставі міжнародних договорів, у тому числі між ДМСУ та митними службами інших держав порядок переміщення товарів і ТЗ територією пункту пропуску, послідовність дій посадових осіб митних органів під час здійснення МКМО предметів та ТЗ, що в них переміщуються може бути змінений.

 

Послідовність здійснення митного контролю

 

Митний контроль предметів та ТЗ у пункті пропуску розпочинається з моменту пред'явлення особами предметів та/або ТЗ, документів (товаротранспортних, товаросупровідних та інших) на ці предмети і ТЗ митному органу та закінчується після отримання особами дозволу на виїзд (вихід) з пункту пропуску.

Митний контроль предметів та ТЗ здійснюється вибірково, в т. ч. за результатами аналізу та оцінки ризиків, посадовими особами ПМО виключно в ЗМК пункту пропуску.

Посадова особа ПМО на будь-якому етапі митного контролю може його зупинити та видати особі картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і ТЗ через митний кордон України.

За результатами митного контролю посадова особа ПМО приймає рішення про:

- проведення митного оформлення предметів та ТЗ;

- відмову в митному оформленні й повернення предметів і ТЗ на територію суміжної держави;

- для передання предметів та ТЗ на склад митного органу для зберігання;

- складання протоколу про порушення митних правил (протокол про ПМП).

Таке рішення приймається, як правило, протягом однієї доби.

МКМО предметів та ТЗ здійснюється:

- при ввезенні – після проведення прикордонного контролю;

- при вивезенні – до початку прикордонного контролю.

За результатами митного огляду складається Акт митного огляду або Акт огляду ТЗ (підписуються посадовими особами митного органу, органу охорони державного кордону, інших контрольних органів та правоохоронних органів при їх участі).

За обґрунтованих причин та за рішенням керівника митного органу, після завершення МКМО предметів та ТЗ, може бути проведений їх переогляд. Переогляд може бути ініційований уповноваженими посадовими особами ДМСУ, митного органу, органу охорони державного кордону, правоохоронних органів шляхом подання відповідної заяви. Для проведення переогляду предмети та ТЗ повертаються в ЗМК пункту пропуску. За результатами переогляду складається акт.

Особистий огляд громадян здійснюється посадовими особами ПМО як виняткова форма митного контролю, виключно в спеціально обладнаних приміщеннях, які відповідають встановленим санітарно-гігієнічним вимогам, розташованих у ЗМК пункту пропуску. За результатами особистого огляду складається акт.

В’їзд (прибуття) осіб та ТЗ у пункт пропуску здійснюється з дозволу посадових осіб органу охорони кордону шляхом видачі контрольного талона (КТ) на кожний ТЗ відповідно до обраної водієм (пасажирами) смуги руху. Переміщення та митний контроль предметів та ТЗ у пункті пропуску здійснюються на смугах руху (у разі неможливості розмежування смуг руху – у визначених місцях – боксах поглибленого огляду, на оглядових майданчиках тощо).

 Інформація про в’їзд (прибуття) предметів та ТЗ у пункт пропуску надається митному органу особою, що здійснює їх переміщення. Не пізніше ніж через три години після особа повинна заявити про готовність до контролю, пред’явити митному органу предмети разом з їх упаковкою та маркуванням, ТЗ, а також документи на них.

Виїзд ТЗ із ЗМК дозволяється після проставлення в КТ посадовою особою ПМО відбитка особистої номерної печатки (ОНП), що засвідчує його закінчення.

Повернення предметів та/або ТЗ на територію суміжної держави здійснюється у супроводі посадової особи ПМО спільно з посадовими особами органу охорони державного кордону та іншого державного контрольного органу (ініціатора повернення) до виїзду з території пункту пропуску - до «вартового біля шлагбаума». 

Повернення товарів та ТЗ на територію суміжної держави за ініціативою їх власника може бути дозволено в таких випадках:

- відмови відправника товару від його подальшого переміщення;

- відмови одержувача товару від його отримання;

- відсутності коштів для сплати митних та інших обов’язкових платежів при ввезенні предметів та ТЗ на митну територію України;

- виникнення форс-мажорних обставин.

Повернення здійснюється за листом власника, який є таким за умовами договору ЗЕД, або іншої сторони договору ЗЕД, якщо неможливо встановити власника. Рішення приймається керівником митного органу при відсутності ознак порушень митних правил.

Про повернення товару та/або ТЗ посадова особа ПМО робить відмітку на зворотному боці КТ «Повернення товару та ТЗ _______ (зазначається причина повернення) на підставі рішення _________ (дані особи, яка прийняла рішення)», який засвідчується особистим підписом цієї посадової особи та відбитком ОПН. Без такої відмітки на КТ ТЗ не може бути повернутий на територію суміжної держави та пропущений на виїзд з території пункту пропуску.

Повернення особистих речей та ТЗ фізичних осіб здійснюється на підставі їх усної заяви за умови відсутності ознак порушень митних правил.

У разі заяви фізичної особи про повернення особистих речей та ТЗ на територію суміжної держави, посадова особа ПМО робить про це відмітку на зворотному боці КТ шляхом вчинення запису «Повернення особистих речей та ТЗ за заявою особи», який засвідчується особистим підписом цієї посадової особи та відбитком ОНП.

Товари, що підлягають митному оформленню, та ТЗ, що переміщуються у пункті пропуску, підлягають обліку шляхом їх реєстрації в електронних журналах «Журнал пасажирського пункту пропуску» (ЕЖ ППП) та «Журнал вантажного пункту пропуску» (ЕЖ ВПП) АСМО «Інспектор-2006».

Реєстрації у цих журналах підлягають товаросупровідні та товаротранспортні документи (ТТД, ТСД) на товари та ТЗ, результати МКМО товарів та ТЗ.

МКМО предметів та ТЗ, як правило, здійснюються однією посадовою особою ПМО. Посадові особи інших підрозділів митного органу залучаються у разі виникнення ускладнень при визначенні митної вартості, коду товару, країни походження тощо.

Необхідні обсяги та форми митного контролю, інші види державного контролю та форми їх проведення визначаються посадовою особою ПМО, в тому числі за результатами аналізу та оцінки ризиків, з урахуванням інформації (попередньої інформації), отриманої від митних органів суміжної держави, правоохоронних органів, інших органів державної влади, а також вимог законодавства щодо проведення санітарно-епідеміологічного, фітосанітарного, ветеринарного, екологічного контролю та контролю за переміщенням культурних цінностей у пунктах пропуску.

Часові нормативи проведення митного контролю, як правило, не повинні перевищувати максимального часу виконання контрольних операцій посадовими особами, які здійснюють контроль осіб, товарів і ТЗ у пунктах пропуску через державний кордон для автомобільного сполучення, встановлених законодавством.

У пункті пропуску визначаються робочі місця посадових осіб ПМО:

інспектор «фільтра пункту пропуску»;

інспектор (інспектори) «єдиного офіса»;

інспектор (інспектори) «оглядового майданчика»;

інспектор (інспектори) «контролю «зеленого коридору»;

інспектор (інспектори) «контролю «червоного коридору»;

інспектор «пропуску через митний кордон».

З урахуванням інфраструктури, пропускної спроможності, інтенсивності руху в пункті пропуску, а також штатної чисельності ПМО робочі місця інспектора «єдиного офіса»; інспектора «оглядового майданчика», інспектора «пропуску через митний кордон» можуть  суміщатися.

Розподіл особового складу зміни ПМО за напрямками (в’їзд в Україну/виїзд з України), смугами руху ТЗ («зелений коридор»/«червоний коридор»/«окрема смуга»), робочими місцями, визначеними вище, здійснюється на початку кожної зміни старшим зміни ПМО.

Старший зміни ПМО несе відповідальність за:

- облік КТ та їх видачу старшому зміни підрозділу органу охорони кордону;

- затримки при проведенні МКМО предметів та ТЗ з вини посадових осіб ПМО;

- надання роз’яснень особам з питань МКМО та порядку пропуску;

- організацію роботи ПМО, дотримання режиму пункту пропуску та ЗМК;

- виїзд ТЗ (вихід осіб) із ЗМК виключно після завершення МКМО та надання дозволу на їх пропуск через митний кордон України;

- перебування в ЗМК товарів і ТЗ, МКМО яких закінчено;

- повноту внесення інформації про товари та ТЗ, результати їх МКМО до відповідних електронних журналів АСМО «Інспектор-2006»;

- дотримання посадовими особами ПМО часових нормативів.

Начальник ПМО несе відповідальність за:

- своєчасне ознайомлення посадових осіб ПМО із нормативно-правовими актами з питань митної справи, орієнтуваннями, що надійшли від правоохоронних та інших митних органів, дорученнями та розпорядженнями керівництва ДМСУ;

- організацію роботи ПМО;

- необґрунтовані затримки при МКМО товарів та ТЗ посадовими особами ПМО;

- взаємодію з іншими контрольними органами у пункті пропуску;

- невідкладне інформування керівництва про виникнення нестандартних (конфліктних) ситуацій, ускладнень (затримок) при переміщенні предметів і ТЗ;

- неналежний контроль за дотриманням вимог законодавства та нормативно-правових актів з питань митної справи.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 242; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!