Особливості конструкції свердловини роторного буріння



Свердловини роторного способу буріння закріплюють обсадними трубами :

після закінчення буріння;

при переході на меншій діаметр за гідрогеологічними умовами чи недостатній потужності двигуна.

В загальному вигляді свердловина роторного способу буріння може мати:

§ напрямну колону;

§ кондуктор;

§ проміжну колону;

§ експлуатаційну колону;

§ фільтрову колону (рис. 1).

Рис.1 Схема конструктивнихрозмірівелементівводозабірноїсвердловини: а ударного буріння; б — роторного буріння:1— колона обсадних труб, що витягається; 2— захисна колона обсадних труб;3— експлуатаційна колона обсадних труб ; 4— фільтруючаповерхня; 5— відстійникізпробкою ; 6 — надфільтрова труба; 7— сальник; 8 — водопідйомник; 9— водопідйомна труба; 10— напрямна труба; 11— цементаціязатрубного простору.

Напрямна колона служить для закріплення устя свердловини від розмиву глинистим розчином і направлення циркуляційного розчину (термінологічний словник до теми № 10).

Вона має довжину 2...9м.

 

В залежності від стійкості верхнього шару порід, напрямна труба спускається в раніше викопаний шурф, який після перевірки вертикальності тампонують (наприклад методом цементації).

При бурінніглибокихсвердловинустановлюється колона труб, щослідує за напрямною і називаєтьсякондуктором(термінологічний словник до теми № 10)

 

Вона служить для перекриваннятовщинестійких, водовбирнихабоводоноснихпорід, щозалягають у верхнійчастинігеологічногорозрізу.

Довжина кондуктора не повинна бути більшою 50м.

Проміжна (технічна) колона встановлюється рідко, тільки при необхідності перекриття не закріплених направленням або кондуктором водоносних горизонтів, які мають схильність до обвалів і поглинання промивної рідини (термінологічний словник до теми № 10)

Експлуатаційна колона труб встановлюється з метою:

► ізоляції експлуатаційного водоносного горизонту від вище розташованих (не експлуатованих) горизонтів;

► для розміщення в ній водопід`йомника;

► для розміщенняфільтрової колони

і є основною невилучаємою трубою в конструкції свердловини.

 

Крімпризначень, виконуванихнапрямноюколоною й кондуктором, обсадні трубивстановлюються в свердловині з метою:

1) ізоляції водоносних горизонтів, закриття стінок свердловини перед перетинанням корисної копалини, над яким залягають нестійкі, що обсипаються породи;

2) перекриття водоносного горизонту для забезпечення установки в ньому фільтру;

3) закриття зон карстів або старих підземних гірських вироблень, а також ділянок зруйнованих і подріблених порід.

ПРИМІТКА:Проте, в залежності від конкретних геологічних та гідрогеологічних умов, деякі колони не використовуютьсяі тому їхнє встановлення не передбачене проектом.

ТЕХНОЛОГІЯ ОБСАДЖУВАННЯ СВЕРДЛОВИНИ: Перед опусканням труб стовбур проробляється новим долотом з промивкою глинистим розчином.

Перед спуском труби оглядають, перевіряють шаблоном і вільно опускають на двох трубних елеваторах з цементацією затрубного простору.

На одному елеваторі колона висить над устєм свердловини, а другим -підіймають наступну трубу і вгвинчують в муфту попередньої.

При прихопленні породою труби її додатково обертають ланцюговим ключем або швидко підіймають і знову опускають, бажано при цьому промивати затрубили простір глинистим розчином.

 


Дата добавления: 2018-05-12; просмотров: 383; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!