Перелік вхідних документів, що функціонують в аіс «податки»



Функціональне забезпечення інформаційної системи податкової служби

 

Функціональна частина інформаційної системи повинна відображати предметну ділянку та змістовну спрямованість автоматизованої інформаційної системи. В залежності від функцій, які виконуються податковими органами, в функціональній частині виділяються підсистеми, склад яких для кожного рівня автоматизованої інформаційної системи визначається з конкретних потреб. Функціональні підсистеми складаються з комплексів задач, які характеризуються певним економічним змістом і спрямовані на досягнення конкретної мети. В комплексі задач використовуються різні первинні документи і складається ряд вихідних документів на основі взаємозв’язаних алгоритмів розрахунків. В свою чергу алгоритми розрахунків базуються на методичних матеріалах, нормативних документах та інструкціях. В склад кожного комплексу входять окремі задачі. Кожна задача характеризується логічно взаємозв’язаними вихідними документами, що отримуються на основі єдиних початкових даних [18, 67].

Будь-якому рівню податкової системи відповідає своє функціональне забезпечення., так на середньому рівні можна виділити такі основні функціональні підсистеми:

· підготовка типових звітних форм;

· контролююча діяльність;

· методична, ревізійна та правова діяльність;

· аналітична діяльність державної податкової інспекції;

· внутрішньовідомчі задачі.

Типова підсистема підготовки типових звітних форм пов’язана з формуванням звідних таблиць статистичних показників, що характеризують типові форми діяльності державної податкової служби регіонального рівня по збору різних видів податкових платежів і контролю за цим процесом.

Контрольна діяльність насамперед передбачає ведення державного реєстру підприємств та фізичних осіб. Державний реєстр підприємств містить офіційну реєстраційну інформацію про підприємства (юридичні особи), а в реєстрі фізичних осіб зберігається інформація про платників податків, які зобов’язані представляти декларацію про прибутки, а також оплачувати окремі види податків з фізичних осіб. До контрольної також відноситься діяльність по документальній перевірці підприємств [16, 237].

Підсистема методичної, ревізійної і правової діяльності забезпечує можливість роботи із законодавчими актами, постановами, указами та іншими державними документами, а також з нормативними і методичними документами державної податкової служби. В цій підсистемі здійснюється збір, обробка і аналіз інформації, що поступає від територіальних податкових інспекцій і стосується правильності застосування податкового законодавства.

Аналітична діяльність включає аналіз динаміки податкових платежів всіма категоріями платників податків, прогнозування величин збору окремих видів податків, економічний та статистичний аналіз господарської діяльності підприємств регіону, визначення підприємств, що підлягають документальній перевірці, аналіз податкового законодавства і вироблення рекомендацій по його вдосконаленню, аналіз діяльності територіальних податкових інспекцій та інші.

До внутрішньовідомчих задач відносяться задачі, що забезпечують діяльність апарату державних податкових органів [18, 178].

Для нижнього рівня характерний свій склад функціональних підсистем:

· реєстрація підприємств;

· камеральна перевірка;

· ведення особистих карток підприємств;

· аналіз стану підприємств;

· документальна перевірка;

· ведення нормативно-правової документації;

· внутрішньовідомчі задачі;

· обробка документів фізичних осіб.

Підсистема реєстрації підприємств пов’язана з функцією своєчасного і повного обліку платників податків і платежів в бюджет. Вона повинна готувати повну інформацію про всіх платників податків, як юридичних, так і фізичних осіб. Під час реєстрації або ж перереєстрації будь-якого підприємства всі первинні дані про нього повинні бути зафіксовані і занесені в державний реєстр. Ці дані необхідні різним користувачам в державних податкових органах. Податкові органи використовують їх, як базову інформацію по кожному платнику податків, тому вони повинні бути занесені в ЕОМ і використовуватися в інших підсистемах, наприклад, в камеральній перевірці чи при веденні особистих карток підприємств.

Підсистема камеральної перевірки пов’язана з такими функціями, як контроль за правильністю та своєчасністю представлення платниками бухгалтерських звітів і податкових розрахунків, звітів і декларацій, нарахуванням і сплатою податків та інших платежів в бюджет. Підсистема необхідна для автоматизації процедур, пов’язаних з прийомом бухгалтерської звітності підприємств, а також податкових розрахунків. До задач цієї підсистеми відносяться: перевірка розрахунків; ув’язання форм звітності і податкових розрахунків; видача рекомендацій для проведення документальних перевірок. Підсистема має внутрішні зв’язки з іншими підсистемами, такими, як реєстрація підприємств, ведення особистих карток підприємств, документальна перевірка та інші.

Підсистема ведення особистих карток підприємств пов’язана з отриманням даних про поступлення податків. Вон займається контролем за своєчасністю сплати податків в бюджет, нарахуванням пені, обчисленням сальдо по розрахунках, видачею будь-яких довідок про недоплатах і переплатах по підприємствах та інше.

Підсистема аналізу стану підприємств взаємозв’язана з підсистемами реєстрації підприємств, а також камеральної і документальної перевірок, так, як аналіз проводиться на основі даних, отриманих, як при реєстрації підприємства, так і при камеральній перевірці. В результаті аналізу визначається перелік підприємств, які мають порушення в порядку і в термінах представлення основних документів, необхідних для отримання даних про податки та інших платежах в бюджет та при їх оплаті. На цій основі формується список підприємств, які підлягають документальній перевірці.

Підсистема документальної перевірки відноситься до контрольного виду діяльності податкових органів. Вона є однією з найважливіших функціональних підсистем, так, як забезпечує виконання не тільки функцій, які властиві іншим функціональним підсистемам, але і має свої додаткові задачі, до яких можна віднести контроль за правильністю реалізації та виконання платниками податків законодавчих та інших розпорядчих документів, виявлення порушень цього законодавства, визначення санкцій по фактах порушень та інше. Ця підсистема повинна мати зв’язки зі всіма іншими функціональними підсистемами [19, 156].

Підсистема ведення нормативно-правової документації забезпечує можливість роботи з законодавчими актами, постановами, указами, розпорядженнями та іншими документами, що видаються урядом, державною податковою службою та іншими відомствами. На основі інформації цієї підсистеми будується робота всіх податкових органів, а відповідно і функціонування інших систем.

Підсистема внутрішньовідомчих задач включає в себе задачі, які пов’язуються з діловодством, кадрами, бухгалтерським обліком, матеріально-технічним постачанням та іншими видами діяльності податкового органу, як окремої організаційної структури.

Підсистему обробки документів можна виділити в окрему частину функціонального забезпечення, так, як вона повинна здійснювати контроль і управління інформацією по основних видах податків, які збираються з фізичних осіб, передбачених законодавством. Вона включає в себе більшість задач, які вирішуються у всіх функціональних підсистемах, що пов’язані з обробкою інформації по юридичних особах. Ця підсистема функціонує на основі використання законодавчих актів, що дозволяє податковій службі здійснювати контроль за правильністю нарахування подоходного податку, податку на майно фізичних осіб, земельного та інших видів податків. В підсистемі розраховуються суми податків, ведуться особисті рахунки, друкуються повідомлення про суми нарахованих податків, складаються різноманітні бухгалтерські звіти, тощо.

 

3. Характеристика організаційного забезпечення в АІС „Податки”.

 

Організаційне забезпечення розроблення, впровадження та функціонування системи "АІС-Податки" включає:

1. Створення при Головній державній податковій інспекції координаційної ради з питань розроблення, впровадження та функ ціонування системи "АІС-Податки"

2. Створення робочих груп за напрямами проектування

3. Реорганізація структури державних податкових інспекцій всіх рівнів, розроблення нових положень про підрозділи і посадових інструкцій працівників

4. Вирішення питань сертифікації розроблення програмних і технічних засобів системи "АІС-Податки"

5. Створення відомчого фонду алгоритмів і програм "АІС-Податки":

а)організаційно-методичне забезпечення діяльності відомчої комісії для приймання зазначеного фонду типових розробок автоматизації державних податкових інспекцій

б)централізоване придбання та комплектація фонду ліцензійно чистими програмними засобами, зокрема іноземного виробництва

в)впровадження сучасних технологій програмування та індустріальних засобів створення програмного забезпечення

6. Тиражування розроблених програмних продуктів для усіх рівнів державної поподаткової служби

7. Поетапне впровадження і здача проектів в промислову експлуатацію

8. Підготовка приміщень державних податкових інспекцій всіх рівнів для розміщення засобів обчислювальної техніки

9. Створення системи технічного сервісу (гарантійне, післягарантійне обслуговування технічних засобів, організація постачання експлуатаційних матеріалів)

10. Розроблення організаційно-розпорядчої документації для підтримки процесу проектування, впровадження та здачі в промислову експлуатацію системи "АІС-Податки" в державних податкових інспекціях всіх рівнів

Організаційне забезпечення — є однією з найважливіших підсистем економічних ІС, від якої залежить успішна реалізація цілей і функцій системи. У складі організаційного забезпечення можна виділити чотири групи компонентів.

Перша група - найважливіші методичні матеріали, що регламентують процес створення і функціонування системи:

ñзагальногалузеві методичні матеріали зі створення економічних ІС;

ñтипові проектні рішення;

ñметодичні матеріали з організації і проведення передпроектного обстеження на підприємстві;

ñметодичні матеріали з питань створення і впровадження проектної документації.

Друга група у структурі організаційного забезпечення економічних ІС є сукупність засобів, необхідних для ефективного проектування і функціонування економічної інформаційної системи (комплекси задач керування, включаючи типові пакети прикладних програм, типові структури керування підприємством, уніфіковані системи документів, загальносистемні і галузеві класифікатори тощо).

Третя група підсистеми організаційного забезпечення є технічна документація, яку одержують в процесі обстеження, проектування і впровадження системи: техніко-економічне обґрунтування, технічне завдання, технічний і робочий проекти та документи, що оформляють поетапну здачу системи в експлуатацію.

Четверта група підсистеми організаційного забезпечення є організаційно-штатною структурою проекту.

Інформаційне забезпечення

Система інформаційного забезпечення (ІЗ) будується залежно від ряду факторів і передба­чає створення єдиного інформаційного фонду, систематизацію та уніфікацію показників і документів, розробку засобів формалізо­ваного опису даних і т.ін.

У разі автоматизованого розв'язування комплексу задач реєс­трації платників податків крім первинних документів використо­вується нормативно-довідкова інформація загальнодержавних та галузевих класифікаторів:

• ЄДРПОУ — Єдиний державний реєстр підприємств, органі­зацій, установ України;

• СПАТО — Система позначень автономій, територій, областей;

• ЗКГНГ — Загальний класифікатор галузей народного госпо­дарства;

• УКВЕД — Український класифікатор видів економічної дія­льності;

• УКФВ — Український класифікатор форм власності;

• КОПФГ — Класифікатор організаційно-правових форм гос­подарювання;

• СПОДУ — Система позначень органів державного управління;

• УСГК — Українська стандартна галузева класифікація;

• УКУД — Український класифікатор управлінських доку­ментів;

• УБК — Українська бюджетна класифікація;

• класифікатор видів платників податків;

• класифікатор банківських установ.

Найбільш місткою та важливою частиною ІЗ є інформаційна база, до якої входять нормативно-довідкові документи та вхід­ні і вихідні інформаційні повідомлення. Нормативно-довідкові документи містять інформацію про розміри ставок за кожним із видів податкових платежів, процентну ставку НБУ, довідко­ві відомості про податкову систему України в цілому, кожну ДПА, платників податків, банківські установи, в яких перебу­вають розрахункові рахунки платників та бюджетні рахунки, іншу інформацію.

Вхідні інформаційні повідомлення та документи надходять до ДПА ззовні. Перелік вхідних повідомлень та джерела їх виник­нення наведено в табл.1.                       

Таблиця 1

Перелік вхідних документів, що функціонують в аіс «податки»

Джерело виникнення Назва документа
Платник Статут
Платник Свідоцтво про реєстрацію в органах виконавчої влади  
Платник   Свідоцтво про реєстрацію в регіональному управлінні статистики  
Банк   Свідоцтво про відкриття рахунку в банку  
Платник   Протокол про заснування та діяльність  
Платник   Заява на реєстрацію  
Платник   Розрахунок 25 % амортизаційних відрахувань  
Платник   Розрахунок орендної плати  
Платник   Баланс підприємства  
Платник   Звіт про фінансові результати та їх використання  
Платник   Звіт про фінансово-майновий стан підприємства  
Платник   Декларація за ПДВ  
Платник   Декларація за ПДВ (для підприємств торгівлі)  
Платник   Розрахунок за податком на прибуток  
Платник   Податкова декларація про прибуток  
Платник   Довідка про взаєморозрахунки з бюджетом  
Платник   Звіт про плату за воду  
Платник   Розрахунок за акцизним збором  
Платник   Розрахунок податків із власників транспортних засобів  
Платник   Розрахунок земельного податку  
Платник   Розрахунок за податком на прибуток (для страхових організацій)  
Платник   Розрахунок 10 % вартості реалізації нестандартної продукції  
Платник   Розрахунок за надходженням дивідендів  
Платник   Розрахунок відрахувань на геологорозвідувальні роботи  
Платник   Лист платника про відстрочку платежів  
Платник   Лист платника про встановлення строків сплати податку на при­буток  
Платник   Довідка про фінансовий стан платника  
Банк   Акт перевірки надходжень до місцевого бюджету  
Фінорган   Форма № 412 (з банку)  
Банк   Простий вексель  
Платник   Заява про погашення векселя .  
Платник   Платіжне доручення  
Банк   Меморіальний ордер  
Банк   Інкасове доручення  
Банк   Виписка з особового рахунку  
Банк   Реєстр кредитованих платіжних документів  
Фінорган   Підсумки платіжних операцій  
Платник   Лист платника щодо повернення чи заліку платежів  

Як видно з таблиці, від платника в ДПА надходить (28) вхідних повідомлень (документів), із банківських установ (7) і 2 з фінорганів, що свідчить про можливість удосконалення системи.

Перелік вихідних документів, що формуються в системі ведено в табл. 2.

                        Таблиця 2


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 326; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!