НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ



Головним законодавчим документом країни є Конституція України:

Основні принципи охорони здоров'я: дотримання прав людини й громадянина в області охорони здоров'я людини; пріоритет профілактичних мір в області охорони здоров'я громадян; доступність медико-соціальної допомоги; соціальна захищеність громадян у випадку втрати здоров'я; відповідальність органів державної влади й керувань підприємств, установ й організацій незалежно від форм власності, посадових осіб за забезпеченням прав громадян в області охорони здоров'я.

Право громадян на інформацію про факторів, що впливають на здоров'я. Право громадян на медико-соціальну допомогу. Права родини. Права неповнолітніх. Права пацієнта Право громадян на інформацію про стан свого здоров'я. Згода на медичне втручання. Відмова від медичного втручання. Первинна медико-санітарна допомога. Лікарська таємниця. Підстави відшкодування шкоди, заподіяного здоров'ю громадян. Право громадян на оскарження дій державних органів і посадових осіб, що ущемляють права й волі громадян в області охорони здоров'я.

Перелік видів медичної допомоги:

А. Швидка медична допомога при станах, що загрожує життя або здоров'ю громадянина або навколишніх його осіб, викликаних раптовим захворюванням, загостренням хронічного захворювання, нещасним випадком, отруєнням, ускладненням вагітності, травмою й ін;

Б. Амбулаторно- поліклінічна допомога, включаючи проведення заходів щодо профілактики (у тому числі диспансерному спостереженню, включаючи спостереження здорових дітей), діагностиці й лікуванню захворювань як у поліклініці, так і вдома ;

В. Стаціонарна допомога при:

· гострих захворюваннях і загостреннях хронічних хвороб, отруєннях і травмах, що вимагають інтенсивної терапії, цілодобового медичного спостереження й ізоляції за епідеміологічними показниками;

· патології вагітності, родах й абортах;

· планової госпіталізації з метою проведення лікування й реабілітації, що вимагають цілодобового медичного спостереження, у тому числі в дитячих і спеціалізованих санаторіях. При наданні швидкої медичної й стаціонарної допомоги здійснюється безкоштовне лікарське забезпечення відповідно до "Переліку життєво необхідних і найважливіших лікарських засобів, виробів медичного призначення й видаткових матеріалів".

САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНЕ БЛАГОПОЛУЧЧЯ НАСЕЛЕННЯ

Санітарно-епідеміологічне благополуччя населення забезпечується за допомогою:

· профілактики захворювань відповідно до санітарно-епідеміологічної обстановки;

· розробки й реалізації федеральних і регіональних цільових програм забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення;

· виконання санітарно-протиепідемічних заходів й обов'язкового дотримання громадянами санітарних правил;

· державного санітарно-епідеміологічного нормування й нагляду;

· сертифікації продукції й ліцензуванні окремих видів діяльності;

· проведення соціально-гігієнічного моніторингу;

· наукових досліджень в області забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення;

· мер по своєчасному інформуванню населення про виникнення інфекційних захворювань, стані середовища перебування й проведених профілактичних заходів;

· мер по гігієнічному вихованню й навчанню населення й пропаганді здорового способу життя;

· мер по залученню до відповідальності за порушення законодавства Російської Федерації в області забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення.

Контроль за санітарно-епідеміологічним благополуччям здійснюють Центри Держсанепіднадзора ДСЕН), основними функціями яких є: попереджувальний, поточний санітарний нагляд, протиепідемічна робота, підвищення санітарної культури населення, моніторинг здоров'я населення.

У завдання попереджувального санітарного нагляду входять:забезпечення дотримання санітарно-гігієнічних норм при проектуванні й будівництві різних споруджень, підприємств, шкіл, лікарень, санаторіїв, заходу щодо охорони атмосферного повітря, води, ґрунту, а також контроль за виробництвом і випуском бактеріальних препаратів, вакцин, сироваток, контроль за відповідністю промислових виробів, продуктів харчування санітарно-гігієнічним нормам і вимогам державних стандартів (ДЕРЖСТАНДАРТ).

Поточний санітарний нагляд за санітарним станом діючих, зданих в експлуатацію об'єктів (промислових, комунальних, дитячих й ін.) здійснюють санітарні лікарі відповідних відділів ГСЕН й їхні помічники. Цей нагляд здійснюється шляхом систематичного спостереження за санітарним станом об'єктів, пред'явлення адміністрації конкретних санітарно-гігієнічних вимог на підставі діючого санітарного законодавства й контролю за їхнім виконанням.

Відділення комунальної гігієни проводить нагляд за станом даної місцевості (місто, селище), а також окремих жител і місць суспільного користування, перукарень, лазень, гуртожитків, кінотеатрів й ін. У ведення комунального нагляду входять: контроль за очищенням міст, санітарна охорона джерел водопостачання із систематичним лабораторним контролем якості води, спостереження за очищенням стічних вод, санітарна охорона атмосферного повітря. Під санітарним наглядом відділення гігієни харчування перебувають місця виробництва, транспортування, продажу, зберігання й споживання харчових продуктів (підприємства харчової промисловості, м'ясокомбінати, бойні, молочні заводи, магазини, ларьки, ринки, їдальні, буфети й ін.).

Відділення гігієни праці здійснює санітарний контроль на промислових підприємствах будь-якої форми власності, спостерігає за їхнім санітарним станом, за дотриманням установлених норм і вимог відносно вентиляції, освітлення, мікроклімату, боротьби з пилом, шумом й іншими виробничими шкідливостями.

Відділення гігієни дітей і підлітків здійснює санітарний нагляд за дитячими навчально-виховними, лікувально-профілактичними установами (дитячі дошкільні установи, школи, дитячі поліклініки й лікарні, фізкультурні установи й т.д.). Протиепідемічні заходи є складовою частиною санітарної роботи. Організаційну й контролюючу роботу здійснює протиепідемічний відділ ДСЕН.


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 250; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!