ПРАВОВІ ОСНОВИ ГРОШОВОГО ОБІГУ В УКРАЇНІ.



Питання лекції :

1. Грошова система України і грошовий обіг.

2. Правове регулювання готівкового обороту.

3. Порядок ведення касових операцій.

Грошова система України.

Під грошовою системою України слід розуміти організаційно-правову форму грошового обігу на її території.

Зміст грошової системи слід розглядати як внутрішню форму організації грошового обігу.

Основним елементом грошової системи є грошова одиниця, яка встановлюється законодавством про грошову систему. У ній виражається вартість (ціна) товарів, робіт, послуг. У Україні, відповідно до ст. 99 Конституцій, грошовою одиницею є гривня.

У Україні види державних грошових знаків мають подвійне законодавче закріплення: по-перше, в ч.2 ст. 34 Закони України "Про Національний банк України" від 20.05.1999 р. встановлені, що "готівка є в обігу у вигляді грошових знаків - банкнотів (паперових) і монет (металевих)"; по-друге, в п.3.2. ст. 3 Закони України "Про платіжні системи і переказ грошей в Україні" в 05.04.2001 р. передбачено, що "грошові знаки випускаються у формі банкнотів і монет, які мають відбиту на них номінальну вартість". Це означає, що законодавцем встановлений вичерпний перелік державних грошових знаків, які можуть звертатися на території України. Будь-які документи у вигляді грошових знаків, які відрізняються від грошової одиниці України, випущені не Національним банком України і виготовлені з метою здійснення платежів в господарському обороті, визначаються в ст. 1 Закону "Про Національний банк України" як грошові сурогати.

Ч. 3 ст. 34 Закони "Про Національний банк України" визначає, що банкноти і монети, є безумовними зобов'язаннями Національного банку України і забезпечуються усіма його активами. Банкноти і монети, за визначенням ст. 35 Закону України "Про Національний банк України", мають однакову правову природу, оскільки є єдиним законним платіжним засобом на території України, їх приймають усі фізичні і юридичні особи без будь-яких обмежень по усіх видах платежів, а також для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви, і для перекладів.

Національний банк України, який є емісійним центром і спеціальним органом, який здійснює регулювання грошового обігу в Україні, а також дві підсистеми : готівкового звернення і безготівкового обороту.

У Положенні про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженій постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637, так трактується термін "готівкові розрахунки": це "платежі готівкою підприємств, підприємців і фізичних осіб, за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги) і по операціях, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) і іншого майна".

Правове регулювання готівкового обороту.

Однією з найважливіших функцій Національного банку України є монопольне здійснення емісії національної валюти України та організація її обороту. Конституційною нормою (ст. 99) закріплено, що грошовою одиницею України є гривня. Відповідно до п.3.1 ст. 3 Закони України "Про платіжні системи і переказ грошей в Україні" від 05.04.2001 р. гроші в Україні існують в готівковій (грошові знаки) або безготівковій формі (записи на рахунках у банках).

Відповідно до ст. 33 Закони "Про Національний банк України", для забезпечення організації готівкового обороту Національний банк України здійснює:

1) виготовлення і зберігання банкнотів і монет;

2)   створення резервних фондів банкнотів і монет;

3)   встановлення номіналів, систем захисту, платіжних ознак і дизайну грошових знаків;

4) встановлення порядку заміни пошкоджених банкнотів і монет;

5)   встановлення правил випуску в звернення, зберігання, перевезення, виключення і інкасації готівки;

6)   визначення порядку ведення касових операцій для банків, інших фінансово-кредитних установ, підприємств і організацій;

7)   визначення вимог до технічного стану і організації охорони приміщень банківських установ.

Відповідно до Правил визначення платежности і обміну банкнотів і монет Національного банку України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 17.11.2004 р. №547 р., банкноти і монети, які звертаються і виготовлені на замовлення Національного банку України, залежно від зовнішнього вигляду в результаті зносу можуть бути платіжними (придатними і непридатними до звернення) і неплатіжними.

Платіжними є банкноти (монети), які по встановленим Національним банком критеріям можуть використовуватися для розрахунків по усіх видах готівкових операцій або прийматися банками до обміну і інших банківських операцій.

Непридатними до звернення є такі банкноти і монети, які в процесі звернення набули ознак зносу і ушкодження, які встановлені Національним банком, а також такі, які мають дефекти виробника, і мають бути вилучені банками із звернення.

Неплатіжними є банкноти (монети), які не можна використати в якості засобу платежу (для взаєморозрахунків по готівкових платежах і перекладах, для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви і тому подібне) у зв'язку з придбанням в процесі звернення ознак зносу і ушкодження, які перевищують встановлені Національним банком критерії, а також підробні банкноти (монети) і такі, які виведені Національним банком з обороту, і зразки банкнотів. Ключовою особливістю неплатіжних банкнотів і монет є те, що вони не приймаються до платежів жодним підприємством, установою або організацією, а установами банків.

 


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 197; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!