Гарантування (гарантійні позики).



Інвестиційний податковий кредит.

Безпроцентий кредит.

6.Субсидування– це неповернене фінансування.

6.1.Дотації (фінансування частини проекту).

6.2.Субвенції (фінансування за цільовим призначенням)

6.3.Спонсорство (з боку благодійних юр. та фіз. осіб).

6.4.Донорство (з боку благодійних юр. та фіз. осіб).

Гранти.

ФІНАНСОВИЙ, ОПЕРАЦІЙНИЙ ТА ЗАГАЛЬНИЙ ЛЕВЕРИДЖ.

Фінансовий левериджхарактеризує використання підприємством позикових засобів, що впливають на вимір коефіцієнта рентабельності власного капіталу.

ЕФЛ = (1 — Спп) х (Ра — Пк) х ЗК/СК,

де ЗФЛ — ефект фінансового левериджу, що полягає в приросту коефіцієнта рентабельності власного капіталу, %;

Спп — ставка податку на прибуток, виражена десятковим дробом;

Ра — коефіцієнт валової рентабельності активів (відношення валового прибутку до середньої вартості активів), %;

Пк — середній розмір відсотків за кредит, що сплачуються підприємством за використання позикового капіталу, %;

ЗК — середня сума використовуваного підприємством позикового капіталу;

СК — середня сума власного капіталу підприємства.

Операційний леверидж.

Залежність фінансових результатів операційної діяльності підприємства, за інших рівних умов, від припущень, зв'язаних зі зміною обсягу виробництва і реалізації товарної продукції, постійних витрат і перемінних витрат на виробництво продукції, складає зміст аналізу операційного левериджу.

Загальний леверидж.

Загальний леверидж показує зміну обсягів продаж на дивіденди акціонерів або доходи компаньйонів.

ЗЛ = ЄФЛ * ЄОЛ

Концепція й вимірювання ризиків. Заходи щодо запобігання ризикам або зменшення їх.

 

Інвестиційний ризик – це можливість виникнення непередбачувальних фінансових втрат (зниження прибутку, доходів, втрата капіталу тощо) у ситуації невизначених умов інвестиційної діяльності.

Інвестиційний ризик

загальноекономічний

індивідуальний

зовнішній

внутрішній

не передбачуваний передбачуваній планово-фінансові технічні
зумовлені: · зміною політичної ситуації та не передбачуваними державними заходами регулювання у сфері землекористування, оподаткування, ціноутворення, експорту-імпорту, охорони довкілля і т.д.; · природними катастрофами (повенями, землетрусами, кліматичними змінами тощо); · злочинами та несподіваним зовнішнім екологічним і соціальним впливом; · зривами у створенні необхідної інфраструктури, банкрутствами, затримками у фінансуванні, помилками у визначенні цілей проекту. · ринковий ризик через погіршення можливостей одержання сировини, підвищення цін на неї, зміну вимог споживачів продукції, посилення конкуренції тощо; · операційний ризик, пов'язаний із відступом від цілей проекту і неможливістю підтримання управління проектом; · ризик шкідливого екологічного впливу; · ризик негативних соціальних наслідків; · ризик зміни валютних курсів; · ризик не прогнозованої інфляції; · ризик податкового тиску. пов'язані із зривом планів робіт і перевитратою коштів пов'язані із зміною технології, погіршенням якості продукції, помилками в проектно-технічній документації і т. д.
врахувати практично неможливо можна врахувати    

Методи вимірювання ризиків

Метод аналогій(ґрунтується на вивченні досвіду інвестування)

Метод моделювання(ґрунтується на «теорії ігор», проект прогнозується з метою визначення реакції конкурентів)

Демонстраційний метод(ґрунтується на демонстрації проекту з метою визначення суспільних думок та з’ясування кола потенційних інвесторів)

Методи математичної статистки(ґрунтується на визначенні ймовірності настання події: розраховується ймовірність рівня втрат через показник варіації можливих результатів від вкладення інвестицій – Квар = 0-10% невеликий ризик; Квар = 10-25% помірний ризик; Квар = більше 25% високий ризик.

Метод експертного оцінюванняґрунтується на експертному оцінюванні з метою надання колективної оцінки міри ризику:

Метод віддання переваги (припускає нумерацію експертних варіантів інвестування мірою зменшення ризику)

Метод ранжування (припускає надання вибраному проекту певного діапазону ризику наприклад 10-20%).

Концепція вимірювання ризиків базується на таких постулатах:

зведення ризику до мінімуму;

вибір найменш ризикованої з наявних альтернатів;

співвідношення ризику та очікуваних вигод.

Для ефективного управління ризиками інвестиційних проектів застосовуються різноманітні методи. До основних інструментів відносять:

1.ЮРИДИЧНІ ГАРАНТІЇ - відповідні статті договорів, угод, контрактів, що визначають розподіл ризиків між сторонами. Реалізація здійснюється на підставі вільного волевиявлення сторін або шляхом звернення до арбітражного суду

2.ГАРАНТІЇ БАНКУ:

Гарантії на користь кредитора:

а) необмежені, тобто на весь строк кредитного договору на повну силу платіжних зобов'язань за договором

б) обмежені як у часі, так і за обсягом зобов'язань, у тому числі:

· гарантія на завершення робіт за проектом (до пуску об'єкта в експлуатацію);

· гарантія покриття непередбачених витрат за проектом на інвестиційній фазі;

· гарантія покриття додаткових витрат позичальника щодо погашення кредитних зобов'язань на виробничій фазі у разі недостатності грошових потоків за проектом.

Гарантії на користь кредитора можуть бути:

а) умовними (що передбачають гарантований платіж у разі надання гаранту всього комплекту документів, які підтверджують порушення обов'язків позичальником);

б) безумовними (платіж здійснюється за першою вимогою кредитора).

Гарантії на користь замовника проекту:

а) гарантія повернення авансу;

б) тендерна гарантія;

в) гарантія належного виконання контракту.

Гарантії на користь підрядника/постачальника як засіб забезпечення платежу в разі надання замовнику проекту комерційного кредиту. Спосіб реалізації і ступінь покриття залежать від типу та умов гарантії (умовна, безумовна, обмежена, необмежена та інші).

3.РЕЗЕРВНІ ФОНДИ

Резервний фонд окремого учасника проекту для покриття непередбачених витрат за проектом (самострахування).

Спільний резервний фонд, що формується всіма учасниками проекту (взаємне страхування).

4.ЗАСТАВИ, ДЕПОЗИТИ НА СПЕЦІАЛЬНИХ РАХУНКАХ

Активи проекту (як матеріальні, так і грошові) як застава для покриття кредитних ризиків банку.

Депонування грошей учасником тендеру "для покриття ризиків замовника проекту (як альтернатива банківської тендерної гарантії).

Депонування коштів підрядником для покриття ризиків замовника, пов'язаних із можливою несплатою імпортного мита за ввезення будівельної техніки із-за кордону (як альтернатива банківської гарантії).

Активи підрядника (будівельна техніка та інше майно) як застава для покриття можливих ризиків замовника за підрядним контрактом.

5.НЕПРЯМІ ГАРАНТІЇ

Контракти на реалізацію продукції, що вже випускається (непроектної). У рамках діючого виробництва як забезпечення банківського кредиту для фінансування проекту (розширення, реконструкції, виробництва та інше).

Довгострокові контракти на постачання виробничих ресурсів для забезпечення об'єкта інвестиційної діяльності (сировина, матеріали, енергоносії).

6.УТРИМАННЯ ЧАСТКИ ПЛАТЕЖІВ ЗА КОНТРАКТОМ

Використовується для захисту інтересів замовника; за рахунок утримань (звичайно обумовлений процент за кожним платежем) формується фонд для покриття можливих ризиків у зв'язку з реалізацією контракту.

7.ДОРУЧЕННЯ

Застосовується як альтернатива банківської гарантії для забезпечення належного виконання контракту (на постачання, підрядного, консультаційного); звичайно видається компанією, що має такий же напрям діяльності, як і виконавець (постачальник, підрядник, консультант); часто довіреною особою виступає материнська компанія.

8.КОНТРАКТИ ЗА ФІКСОВАНОЮ ЦІНОЮ

Даний інструмент використовується для контрактів на виконання будівельно-монтажних робіт (як додаткова гарантія банку за ризиками перевищення кошторисних витрат). За контрактами на постачання машин та обладнання ціни звичайно є фіксованими (за винятком довгострокових контрактів, що пов'язані з виготовленням унікальної, технічно складної продукції).

9.РЕЗЕРВНІ КРЕДИТИ

Даний кредит передбачає відкриття позичальнику кредитної лінії протягом обумовленого періоду на фіксовану суму; призначений для покриття можливих витрат за проектом. Процентні ставки за резервним кредитом звичайно вище за ставки основного кредиту. Сума резервного кредиту знаходиться в межах 10 - 25 % щодо суми основного кредиту.

10.ВЕКСЕЛЬНІ ІНСТРУМЕНТИ

Вексель як зобов'язання позичальника (замовника проекту) повернути заборгованість за комерційним кредитом має деякі переваги порівняно з банківськими гарантіями, бо його використання детально регламентоване нормами міжнародного права. Для додаткового захисту інтересів кредитора вексель може бути авальованим: банк дає гарантію сплати за векселем у вигляді напису (аваля) на векселі.

11.ФОРФЕЙТИНГ

Банківська операція, яка пов’язана з використанням вексельних інструментів. Полягає в тому, що банк купує векселі (та інші боргові зобов'язання) позичальника. Мета форфейтингу полягає у захисті постачальника (підрядника) від ризику неплатоспроможності та використовується у наступних випадках:

а) постачанні машин, обладнання та проведенні підрядних робіт на великі суми;

б) довгострокових (5-7 років) комерційних кредитах (звичайний строк врахування векселів - 90 - 180 днів).

12.РЕЗЕРВНІ АКРЕДИТИВИ

Використовується як інструмент захисту інтересів постачальника (підрядника), що надає комерційний кредит замовнику; банк замовника відкриває на користь кредитор акредитив, за умовами якого банк здійснює платіж у разі невиконання боргових зобов’язань.

13.СТРАХУВАННЯ

Страхування експортних кредитів. Звичайно застосовується для:

а) страхування економічних та комерційних ризиків;

б) страхування політичних ризиків,

Більш розповсюджене страхування кредитів від політичних ризиків. Здійснюється державними або напівдержавними страховими компаніями.

Страхування внесків у капітал проекту та різні види проектних активів. Звичайно застосовується у формі страхування Іноземних інвестицій від політичних ризиків (конфіскації, націоналізації тощо). Здійснюється державними або напівдержавними страховими компаніями, а також багатостороннім агентством щодо гарантій інвестицій, що входить до групи Світового банку.

Страхування вантажів при постачанні машин, обладнання та інших інвестиційних товарів. Умови страхування залежать від умов постачання.

Страхування будівельних ризиків:

— будівельних робіт;

— будівельних матеріалів;

— виконання будівельних та монтажних робіт;

—  технічних та інших ризиків на виробничій фазі проектного циклу.

Інші види страхування» пов'язані з експлуатацією об'єкта інвестування.

14.РОЗПОДІЛ РИЗИКІВ МІЖ УЧАСНИКАМИ ПРОЕКТУ

Розподіл ризиків відбувається між учасниками проекту на підставі підписання різних угод, контрактів, договорів.

Розподіл ризиків може здійснюватись також за рахунок створення банківських синдикатів або підрядно-будівельних консорціумів.

15.АНАЛІЗ РИЗИКІВ ПРОЕКТУ НА ПЕРЕДІНВЕСТИЦІЙНІЙ ФАЗІ

Ідентифікація ризиків на етапі розробки концепції та обґрунтування проекту.

Кількісна та якісна оцінка ризиків проекту в процесі обґрунтування проекту.

Підготовка програми управління ризиками на інвестиційній та виробничий фазі проекту

16.ХЕДЖУВАННЯ

Техніка страхування від фінансових та комерційних ризиків, яка може застосовуватись різними учасниками проекту (кредитором — для захисту від процентного ризику; проектною компанією — для захисту від зниження цін на продукт).

Хеджування — це укладання протилежних ф'ючерсних угод за різними видами контрактів. Механізм хеджування полягає в тому, що якщо підприємство зазнає збитків як продавець, воно отримує прибутки в такому ж розмірі, як покупець ф'ючерсних контрактів. Ф'ючерсний контракт — стандартний документ, який засвідчує зобов’язання придбати (продати) цінні папери, товари або кошти у визначений час та на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією цін на момент виконання зобов'язань сторонами контракту. Існує три види біржових угод із використанням ф'ючерсних контрактів:

1) купівля-продаж реальних активів або цінних паперів з постачанням в майбутньому періоді;

2) купівля-продаж ф'ючерсних контрактів на визначену кількість активів або цінних паперів;

3) ліквідація позиції за ф'ючерсними контрактами під час постачання активу.

17.ДИВЕРСИФІКАЦІЯ

Застосовується банками-кредиторам та інвесторами, що фінансують та реалізують одночасно портфель інвестиційних проектів, для зниження галузевих та регіональних ризиків


Дата добавления: 2018-05-09; просмотров: 244; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!