ВИКОРИСТАННЯ ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ОСТРОЗЬКА АКАДЕМІЯ”

ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

Кафедра фінансів, обліку і аудиту

«ЗАТВЕРДЖУЮ»

протокол № 1 від 29 серпня 2012 р.

                   Завідувач кафедри фінансів, обліку і аудиту

______________ доц., к.е.н. Дем’янчук О.І.

 

 

Навчально-методичні вказівки

Для виконання курсової роботи

З дисципліни «Фінанси»

Студентами економічного факультету із напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»

 

 

 

Острог, 2012

 

Навчально-методичні вказівки для виконання курсової роботи з дисципліни «Фінанси» студентами економічного факультету із напряму підготовки 6.030508 «Фінанси і кредит»

 „29” серпня, 2012 року - 25 с.

 

завідувач кафедри, доц., к.е.н. Дем’янчук О.І.

Розробники:(вказати авторів, їхні посади, наукові ступені та вчені звання)

 

 

Навчально-методичні вказівкизатверджені на засіданні кафедри (предметної комісії) фінансів, обліку і аудиту

Протокол від “29” серпня 2012 року № 1

 

Завідувач кафедри (циклової, предметної комісії) фінансів, обліку і аудиту

 

                                                           __________________ ( Дем’янчук О.І.    )

                                                                       (підпис)         (прізвище та ініціали)        

“29” серпня 2012 року

 

Схвалено Радою економічного факультету Національного університету «Острозька академія» за напрямом підготовки (спеціальністю)____6.030508 «фінанси і кредит»___________________

                                                                                                                                                               (шифр, назва)

Протокол від. “29” серпня 2012 року № 1

 

“29” серпня 2012 року                  Голова  _______________ (__Козак Л.В.)

                                                                            (підпис)        (прізвище та ініціали)        

 

 

ЗМІСТ

ВСТУП……………………………………………………………………………………………………..3

1. ВИКОРИСТАННЯ ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ…………………………………………………….3

2. СКЛАДАННЯ КОНСПЕКТІВ ТА ОБРОБКА СТАТИСТИЧНИХ МАТЕРІАЛІВ………………...5

3. СКЛАДАННЯ ЗМІСТУ (ПЛАНУ) КУРСОВОЇ РОБОТИ…………………………………………..6

4. НАПИСАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ. ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ЇЇ ЗМІСТУ……………………...6

5. ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ………………………………………………9

5.1. За­галь­ні ви­мо­ги………………………………………………………………………………………9

5.2. Заголовки…………………………………………………………………………………………….10

5.3. Ну­ме­ра­ція……………………………………………………………………………………………10

5.4. Таб­ли­ці……………………………………………………………………………………………….11

5.5. Графічний матеріал…………………………………………………………………………………12

5.6. Формули……………………………………………………………………………………………..13

5.7. Правила цитування та посилання на використані джерела……………………………………..13

5.8. Оформлення списку­ в­ик­о­ри­станих ­джерел………………………………………………………14

5.9. Додатки………………………………………………………………………………………………18

5.10. Чистовий варіант курсової роботи зшивають скоросшивачем…………………………………18

6. СТАДІЇ ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ………………………………………………………19

6.1. Визначення напряму дослідження…………………………………………………………………19

6.2. Вибір і затвердження теми та змісту………………………………………………………………19

6.3. Проведення досліджень і написання роботи……………………………………………………..20

7. ПІДГОТОВКА ТА ЗАХИСТ КУРСОВОЇ РОБОТИ………………………………………………...20

7.1. Підготовка до захисту ……………………………………………………………………………..20

7.2. Порядок захисту роботи…………………………………………………………………………….20

8. КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯКУРСОВОЇ РОБОТИ…………………………………………………..21

8.1. Вимоги до змісту…………………………………………………………………………………….21

8.2. Захист роботи………………………………………………………………………………………..21

8.3. Критерії оцінювання………………………………………………………………………………...22

9. Тематика курсових робіт з дисципліни «Фінанси» ………………………………………………...24

 

 

ВСТУП

Фінанси відіграють важливу роль в економічному і соціальному розвитку. Вони забезпечують залучення суб'єктами діяльності економічних ресурсів, розподіл ВВП і національного багатства, обіг економічних ресурсів, використання фінансових важелів управління та контролю.

Формування ринкових відносин в Україні супроводжується суттєвими змінами фінансової системи, зростанням ролі та ускладненням функції фінансів.

Усе більш високої кваліфікації спеціалістів потребує в сучасних умовах прийняття обґрунтованих рішень і управління грошовими потоками у всіх сферах і щодо фінансової системи.

Предметом цієї дисципліни є фінансові відносини, що виникають на різних рівнях економічної системи між державою, юридичними і фізичними особами.

Мета дисципліни –надання фундаментальних знань з функціонування фінансів та їх впливу на соціально-економічний розвиток суспільства.

Завдання курсу –вивчення суті та характерних ознак фінансів, їх ролі й місця в економічній системі, засад фінансової політики держави і механізму її реалізації, сфер і ланок фінансової системи та їх взаємодії.

Майбутнім спеціалістам вивчення даного курсу необхідне для того, щоб зрозуміти суть і тенденції розвитку фінансових відносин як специфічної форми економічних відносин у процесі розподілу й перерозподілу вартості валового внутрішнього продукту й створення фондів грошових коштів, знати їх особливості у сфері державних, міжнародних фінансів,  фінансів підприємницьких структур або окремих громадян, уміти розробляти й вирішувати актуальні питання теорії та практики фінансової політики держави.

Відповідно до навчального плану студенти 3-го курсу виконують курсову роботу з дисципліни «Фінансів». При підготовці до написання курсової роботи вони оволодівають навичками самостійного аналізу фінансових відносин та особливостей формування та використання фінансових ресурсів у фінансовій системі України, засвоюють основні методи цього аналізу, вчаться добирати необхідний матеріал з літературних, статистичних та інших джерел, систематизувати його й робити відповідні висновки.

У курсових роботах необхідно враховувати закономірності у сфері фінансових відносин держави, суб’єктів підприємницької діяльності та населення. Слід акцентувати увагу на використанні цих закономірностей у практиці фінансової роботи; показувати можливі напрями впливу фінансів на суспільний прогрес і роль фінансів в економічній перебудові суспільства на шляху розвитку ринкових відносин; визначати сукупність заходів, що забезпечують використання фінансів як одного з дійових важелів економічної політики держави.

Основа курсової роботи — це дослідження, що характеризують фінансові відносини та особливості формування та використання фінансових ресурсів у фінансовій системі України.

Кожен студент пише курсову роботу на одну з тем запропонованої тематики. Крім того, студент має право (з дозволу керівника) самостійно вибрати тему, яка не передбачена цими рекомендаціями.

ВИКОРИСТАННЯ ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ

Важливий етап у роботі над обраною темою — ознайомлення з необхідною літературою.

Характеристика насамперед процесів розподілу й перерозподілу валового внутрішнього продукту між різними верствами населення, окремими господарськими структурами й територіями; усунення вад ринкових механізмів щодо розміщення ресурсів і забезпечення суспільними благами; заохочення бізнесу, ділової та інвестиційної активності, мотивації до праці; антициклічне регулювання економіки; підтримання рівня зайнятості; стабілізацію економічного стану в державі - характеристика всіх цих аспектів неможлива без роботи над літературними джерелами — підручниками, навчальними посібниками, спеціальними моногра­фіями, статтями, статистичними довідниками тощо.

При доборі літератури потрібно навчитись користуватись каталогами бібліотек та різноманітними бібліографічними покажчиками. З бібліографічних покажчиків особливо рекомендуються «Книж­ковий літопис», «Літопис журнальних статей», «Літопис газетних статей», реферативні журнали. У «Літописах» є довідки про всі книжки, що вийшли за зазначений термін часу (за кожний місяць), про всі статті, що надруковані в журналах і галузях (за кожен місяць). Реферативні журнали містять довідки про видання з різних галузей національної економіки , що вийшли в Україні та за рубежем, тут можна одержати необхідну інформацію навіть у тому разі, коли з будь-яких причин неможливе користування тим чи іншим джерелом.

Літературні джерела студент підбирає самостійно. Роботу з літературою потрібно починати зі складання повного списку книг, статей, нормативних документів з обов’язковим посиланням на джерело. Для складання картотеки рекомендується використовувати такі каталоги:

▪ систематичний каталог наукової, навчальної та довідкової літератури університетської бібліотеки,

▪ каталог періодичних видань, довідників і нормативних матеріалів – у читальному залі бібліотеки,

▪ систематичні каталоги інших бібліотек.

Найбільша кількість публікацій з фінансових питань міститься в журналах «Фінанси України», «Економіка України», «Фінансова тема», «Економічний часопис», а також у газетах «Голос України», «Урядовий кур’єр», «Бізнес», «Галицькі контракти» та ін. Законодавчі акти публікуються у «Відомостях Верховної Ради України» та інших періодичних виданнях. Статистичну інформацію можна знайти в спеціальних виданнях Державного комітету статистики України,Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Головної державної податкової адміністрації України. 3 метою прискорення роботи доцільно користуватися повним переліком статей, який друкується в останньому річному номері журналу.

Працюючи над курсовою роботою, важливо також використовувати статистичні матеріали. Одне з найбільш доступних джерел інформації зі статистики фінансових ресурсів всіх суб’єктів національної економіки України — статистичні довідники, більшість яких видається щорічно держкомстатом України, обласними статистичними центрами. У роботі доцільно використовувати довідники останнього року видання.

Для курсових, присвячених питанням формування та використання фінансових ресурсів окремого суб’єкта господарювання, державного чи місцевого бюджету обов’язкові первинні відомчі матеріали, звіти, виробничі плани цього об’єкта. Добираючи їх, необхідно передбачити, які питання і як повинні розкриватися.

2. СКЛАДАННЯ КОНСПЕКТІВ ТА ОБРОБКА
СТАТИСТИЧНИХ МАТЕРІАЛІВ

Під час вивчення наукової літератури, первинних та архівних матеріалів необхідно робити виписки на окремих картках чи аркушах паперу, зазначаючи усі вихідні дані використаної книжки чи статті (прізвище та ініціали автора, її повна назва, місце видання, видавництво, рік видання). Ці відомості заносять у спеціальний список, який ведуть з початку роботи над відібраними джерелами. Таким чином, разом з вивченням і конспектуванням літературних джерел поступово заповнюється список використаної літератури.

Якщо витяг з книжки чи статті буде наведений у курсовій роботі у вигляді цитати, запис роблять дослівно і вказують джерело та сторінку, звідки його взято.

На картці також можна робити копії графічних матеріалів, які є в джерелі, що конспектується (діаграми, схеми, графіки, таблиці).

І в цьому випадку необхідно вказати джерело цього матеріалу. Карт­ки з виписками рекомендується згрупувати по розділах роботи.

При роботі з первинними матеріалами (річними звітами, виробничими планами підприємств тощо) слід також робити випис­ки на окремих картках чи на спеціально виготовлених бланках. Починаючи вивчення первинних матеріалів, студент повинен усвідомлювати, яка інформація йому потрібна. Тому важливо, щоб було достатнім загальне уявлення про зміст майбутньої роботи.

Приступаючи до розробки статистичних матеріалів, треба володіти методами їх аналізу. Наприклад, використовуючи звітні дані за кілька років, необхідно виявити динаміку розвитку вироб­ництва на даному підприємстві, зміни його структури, продук­тивності праці, собівартості продукції та ін. Аналізуючи звіти про виконання державного чи місцевого бюджетів, потрібно аналізувати склад та структуру доходів та видатків, питому вагу виконання щодо планових показників, рух міжбюджетних трансфертів та ін.

СКЛАДАННЯ ЗМІСТУ (ПЛАНУ) КУРСОВОЇ РОБОТИ

Зміст необхідно скласти на початку роботи над темою після попереднього ознайомлення з літературними джерелами. При скла­данні змісту потрібно врахувати, які питання і в якій послідовності мають бути розглянуті при розкритті даної теми, виявити основні проблеми, яким повинні бути підпорядковані всі інші питання плану. Головне питання в курсовій роботі — це характеристика  і з’ясування кола проблем та шляхів їх розв’язання. У кожній конкретній темі зміст повинен служити реалізації її головної ідеї. Зміст роботи затверджує науковий керівник.

На основі вивчення спеціальної літератури, нормативних документів, статистичних збірників студент складає розгорнутий зміст (план) курсової роботи (можливо, в кількох варіантах), який погоджує з викладачем – науковим керівником курсової роботи.

Зміст (план) — це основа роботи, тому його складання є одним із найважливіших етапів її підготовки. Зміст (план) повинен відобразити напрями дослідження обраної теми, логічний зв’язок між її окремими складовими частинами, проблемну постановку окремих питань. Із складеного змісту (плану) видно, наскільки студент розібрався в обраній темі, як він зрозумів проблему в цілому і зумів виділити суттєві, головні напрями дослідження. Від правильно складеного змісту (плану) багато в чому залежить і кінцевий результат виконаної роботи.

Після узгодження та затвердження змісту (плану) студент приступає до написання курсової роботи. Під час написання роботи зміст (план) може уточнюватись. Уточнення додатково погоджується з науковим керівником.

Порядок затвердження змісту (плану) курсової роботи для студентів заочної форми навчання. Кожен студент повинен повідомити старосту групи про обрану ним тему. Староста у списку студентів групи реєструє номер обраної теми і слідкує, щоб одна й та ж тема не повторювалась. Кафедра фінансів призначає для кожної групи наукового керівника курсової роботи, який затверджує змісти (плани) курсових робіт.

 

4. НАПИСАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ.
ОСНОВНІ ВИМОГИ ДО ЇЇ ЗМІСТУ

Загальний обсяг роботи (текстової частини) повинен становити 35—45 стандартних аркушів. Значні відступи від цієї норми небажані.

Курсова робота повинна бути написана самостійно.

Робота повинна мати чітку і логічну структуру, складовими частинами якої є вступ, основна частина та висновки.

У вступі необхідно обґрунтувати актуальність обраної теми, її значимість, визначити мету і завдання курсової роботи, вказати методи дослідження, що використовувались під час написання курсової роботи, а також дати коротку характеристику структури роботи. Якщо аналізується практичний матеріал, то слід указати об’єкт аналізу.

При написанні основної частини необхідно відповідно до плану розкрити суть вибраної теми. При цьому проводиться аналіз теоретичних і практичних питань, виділяються проблемні і дискусійні аспекти дослідження. Обов’язковим для розкриття теми курсової роботи є залучення цифрових даних. Джерелом їх можуть бути статистичні щорічники, спеціальні видання Міністерства фінансівчиМіністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, дані податкової адміністрації, а також фактичний матеріал, зібраний за місцем роботи. Цифровий матеріал має бути представлений у вигляді таблиць і рисунків (схем, діаграм, графіків), які повинні бути логічним продовженням викладених теоретичних положень. На кожну таблицю та рисунок потрібно давати посилання на джерело інформації, супроводжувати їх аналізом змісту та висновками. Всі наведені в тексті цитатитакож потрібно супроводжувати посиланнями на відповідні джерела.

 

Висновки курсової роботи повинні випливати з проведеного дослідження і мати зв’язок з його результатами. У висновках підводяться підсумки по всіх висвітлених питаннях, визначаються шляхи і напрями вирішення проблемних аспектів теми. Рекомендації можуть бути розроблені студентом як самостійно на підставі практичного досвіду, так і шляхом узагальнення пропозицій, що містяться у літературних джерелах.

До змісту роботи пред’являються такі вимоги:

▪ системність, послідовність і конкретність викладення матеріалу,

▪ логіка і науковий стиль викладеного матеріалу,

▪ виділення в тексті окремих абзаців (занадто громіздке речення і великі фрагменти не сприяють його розумінню),

▪ завершеність викладення кожної думки.

Зміст роботи треба викладати відповідно до плану, стисло, лаконічно, не допускаючи повторень та непотрібних відступів від теми.

Вступ

У вступі курсової роботи автор подає актуальність досліджуваної проблеми. На основі актуальності формулюється мета роботи. Для розв’язання поданої мети ставляться основні завдання. У вступі визначається об’єкт та предмет дослідження, а також зазначаються використані при написанні курсової роботи методи дослідження.

Ак­ту­аль­ні­с­ть дослідження

Шля­хом кри­ти­ч­но­го ана­лі­зу та по­рі­в­нян­ня з напрямками дослідження обґрунтовують ак­ту­аль­ність та до­ці­ль­ність ро­бо­ти для роз­ви­т­ку від­по­ві­д­ної га­лу­зі на­у­ки чи ви­ро­б­ни­ц­т­ва, осо­б­ли­во на ко­ристь Укра­ї­ни.

Висвітлення актуальності не повинно бути ба­га­то­слів­ним. Досить кількома реченнями висловити головне - сут­ність проблеми або наукового завдання.

Ме­та і за­вдання­ до­слі­джен­ня

Фор­му­лю­ють ме­ту дослідження,відображаючи його результат на основі практичних та теоретичних обґрунтувань. Мета дослідження повинна бути тісно пов’язана з назвою його теми. Правильне визначення мети дослідження дасть змогу виокремити в ній основний напрям дослідження, упорядкувати пошук і аналіз матеріалу, підвищити якість дослідження, уникнути загальних міркувань. Не слід фор­му­лю­ва­ти ме­ту як "До­слі­джен­ня...", "Вивчен­ня...", то­му що ці сло­ва вка­зу­ють на за­сіб до­ся­г­нен­ня ме­ти, а не на са­му ме­ту. У курсовій роботі починають фразу: “Мета дослідження .....”.

Наприклад:

Тема курсової роботи: “Формування доходів місцевих бюджетів в Україні”.

 Мета дослідження полягає у розробці удосконаленого механізму формування доходів місцевих бюджетів в Україні на основі вивчення теоретичних та оцінки практичних основ досліджуваної проблематики.

На основі сформульованої мети студент має визначити основні завдання, які слід розв’язати в процесі виконання дослідження. Завдання мають конкретизувати основну мету дослідження і відображати всі пункти розділів роботи, з метою розкриття поетапності проведення дослідження.

Завдання дослідження завжди розміщуються після мети і розпочинаємо фразою: “Для досягнення поставленої мети потрібно виконати ряд завдань: .....”.

Завдання дослідження можуть включати такі складові:

- вирішення певних теоретичних питань, які входять до загальної проблеми дослідження (визначити сутність поняття, обґрунтувати процес та ін.);

- вивчення видів, форм, методів, рівнів функціонування, критеріїв ефективності, принципів та умов застосування тощо;

- оцінка динаміки, ефективності, стану, визначення тенденцій процесу та ін.;

- факторний аналіз, визначення взаємозалежностей, розрахунок показників та ін;

- характеристика регуляторних заходів інституцій щодо процесу;

- розробка методичних рекомендацій та пропозицій щодо вдосконалення процесу управління, прогнозування перспективних шляхів розвитку та ін.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 244; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!