Виробнича програма та товарооборот підприємств харчування туристів.



Виробнича програма підприємств харчування - це план ви­пуску продукції власного виробництва. Особлива увага повинна при­ділятися підвищенню пропускної спроможності залів для приймання їжі, застосуванню прогресивних методів обслуговування клієнтів.

Планування випуску продукції підприємств харчування, що знаходяться в складі туристичних комплексів, може здійснюватися економіко-статистичним або нормативним методом. Більш прийнят­ним є нормативний метод, при якому може використовуватися один із чотирьох способів.

Перший спосіб ґрунтується на плановій кількості туристів, харчування яких передбачається на даному закладі. Цей ме­тод передбачає розрахунки випуску продукції відповідно до вста­новлених раціонів харчування і нормативів витрати сировини і продуктів на один день харчування одного туриста.

Виходячи з норм витрат сировини і продуктів на одного спо­живача в день, розраховується планова потреба в сировині і продук­тах кожного виду на місяць або інший період за формулою:

                                                ,                                            

де  - планова норма сировини і продуктів на весь контингент

               споживачів;

        - норма витрат сировини і продуктів в день на одно­го споживача;

     - планова чисельність туристів;

 - кількість днів у плановому періоді.

Потім планова потреба в сировині і продуктах виражається в цінах з урахуванням передбачуваної інфляції і додається сума націн­ки, установленої підприємством харчування.

Отримана сума є планом випуску власної продукції в грошовому вираженні, тобто:

                                                  ,                                              

де    - сума націнки, установлена підприємством харчування.

Другий спосіб складання виробничої програми ґрунтується на плановому меню підприємства. Він може застосовуватися як при стабільному, так і при змінному контингенті клієнтів. Змінний контин­гент охоплює так званих «неорганізованих» туристів і вільних від­відувачів.

 

Поняття доходу туристичних підприємств та їх джерела.

Доход або прибуток – це доход, який приносить реалізація підприємницьких здібностей. Він складається з нормального та економічного прибутку. Нормальний прибуток – це мі­німальний доход, або плата, необхідний для утриман­ня підприємця у певній галузі виробництва. За своєю суттю нормальний прибуток належить до внутрішніх (прихованих) витрат. Еко­номічний прибуток – це залишок загального дохо­ду після вирахування всіх витрат. В умовах конку­рентної моделі ринку при статичній економіці еконо­мічний прибуток завжди дорівнює нулю.

Дохід – це прирощення вартості підприємства за рахунок продажу товарів і послуг. Дохід  - це очікувана властивість об'єкту, яка є мотивом створення, виробництва, володіння, використання цього об'єкту. У побутовому використанні цей термін перекликається із терміном «оцінка», який у фінансах означає процес визначення ціни фінансового контракту.

Доход туристичних підприємств формується переважно за ра­хунок виручки від реалізації туристичного продукту та окремих по­слуг організованим і неорганізованим туристам. Реалізується туристичний продукт за договором на обслуговування або ексклюзивно за бажанням туриста без договору.

Незалежно від форми розрахунків (передплата чи післясплата), сума отриманої оплати за турпродукт чи окремі послуги утво­рює валовий доход туристичного підприємства.

Доход від реалізації турпродукту та послуг являє собою суму виручки, яка розраховується за формулою:

                                                  ,                                             

де  - доход (виручка) від реалізації турпродукту (послуг);

      п - види туристичних послуг;

   - кількість і-їтуристичної послуги (турпродукту);

 - ціна і-ї туристичної послуги (турпродукту).

Оскільки туроператор формує, просуває на ринок, а інколи й реалізує комплекс туристичних послуг, а турагент просуває і реалізує сформований туроператором продукт, то відмін­ності в їхній діяльності визначають різні джерела отримання доходів.

Доход туроператора формується переважно за рахунок оплати турпродукту турагентом, дилером або безпосередньо туристом. До­ход же турагента формується за рахунок комісійної винагороди за просування і продаж турпродукту, отриманого від туроператора або інших підприємств сфери туріндустрії. Відмінності в джерелах фор­мування доходу цих підприємств викликані відмінностями в їхній діяльності. Якщо туроператор для комплектування турпакета заку­повує туристичні ресурси і послуги, то турагент або інший посеред­ник бере готовий турпродукт для реалізації, за що одержує доход у формі агентської (комісійної) винагороди за продаж.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 759; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!