ПОБУДОВИ КОНСПЕКТА ЗАНЯТТЯ З ПРАЦІ ДІТЕЙ



В ПРИРОДІ

Тема та програмовий зміст.       Вказати назву заняття (наприклад, „Висадка розсади помідорів в грунт”, „Догляд за кімнатними рослинами”, „Зміна води в акваріумі” тощо), для дітей якого віку розраховане дане заняття, орієнтовну тривалість заняття.

Визначити завдання: розвиваючі, виховні, освітні (навчальні), мовні.

Хід заняття:

а) початок заняття: організація дітей, створення інтересу до процесу діяльності, використання художнього слова, вступна бесіда про рослини, з якими буде проводитись певна робота чи тварину, за якою будуть доглядати діти; мотивація трудової діяльності (пояснити дітям, для чого вони будуть це робити).

б) розгляд матеріалу (насіння, розсади, плодів тощо), визначення характерних ознак за допомогою включення різноманітних аналізаторів.

в) проведення інструктажу послідовності трудового процесу (поетапний чи перспективний).

г)показ способу дії вихователем, або вихователем та підготовленою дитиною.

д) закріплення послідовності трудових дій з врахуванням вікових та індивідуальних особливостей дітей.

є) виконання роботи дітьми. Вказати методичні прийоми керівництва самостійною діяльністю дітей, регламентацію часу на виконання дітьми діяльності.

Кінець заняття:Підведення підсумків (що зробили сьогодні на занятті, що найбільше сподобалось, що ще хотіли б зробити). Аналіз діяльності дітей, якості виконання роботи.

Дотримання правил гігієни.

Семінар 4.

Тема: Нескладні досліди як метод безпосереднього ознайомлення дітей з природою (2 год.).

І. Теоретична частина.

1. Розкрити сутність поняття «дослід» та його навчально-виховну цінність.

2. Визначити зміст дослідів, що проводяться з об'єктами  природи, рослинами, тваринами з дітьми молодшого, середнього, старшого дошкільного віку за програмою  виховання і навчання дітей від двох до семи років Дитина.

3. Окреслити структуру дослідів.

4. Обгрунтувати організація діяльності дітей дошкільного віку в науково-природничому центрі.

ІІ. Презентація конспекту заняття з використання нескладних дослідів для дітей різного віку (за вибором студента).

 

Рекомендована література

Основна:

1. Дитина: Програма виховання і навчання дітей від двох до семи років / наук. кер. проекту: В.О.Огнев’юк, К.І. Волинець; наук. кер. програмою: О.В. Проскура, Л.П. Кочина, В.У. Кузьменко, Н.В. Кудикіна; авт. кол.: [Г.В. Бєлєнька, Е.В. Бєлкіна, О.Л. Богініч, Н.І. Богданець-Білоскаленко, С.А. Васильєва, М.С. Вашуленко та ін.] / Мін. осв. і наук., мол. та спорту України, Головн. упр. осв. і наук. викон. орг. Київміськради (КМДА), Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. – 3-є вид., доопр. та доп. – К. : Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2012. – 492 с.

2. Методичні рекомендації до Програми виховання і навчання дітей від двох до семи років «Дитина» / наук. кер. проекту: О.В. Огнев’юк, К.І. Волинець; наук. кер. програмою: О. В. Проскура, Л. П. Кочина, В.У. Кузьменко, Н.В. Кудикіна; авт. кол.: Е. В. Бєлєнька, Е. В. Бєлкіна, О. Л. Богініч, Н. І. Богданець-Білоскаленко, С. А. Васильєва, М. С. Вашуленко [та ін.] / Мін. осв. і наук. викон. орг. Київміськради (КМДА), Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. – 3-є вид., доопр. та доп. – К.: Київ. ун-т ім. Б. Грінченка, 2012. – 400 с.

3. Яришева Н.Ф. Методика ознайомлення дітей з природою / Н.Ф. Яришева. - К.: Вища шк., 1995.- 255 с.

Додаткова:

4. Николаева С.Н. Методика экологического воспитания дошкольников: Учеб. пособие для студ. средних пед. учеб. заведений. – 2. изд., испр. / С.М. Николаєва. - М.: АСАDЕМІА, 2001. – 183 с.

 

ОРІЄНТОВНИЙ МАТЕРІАЛ ДО СЕМІНАРСЬКОГО ЗАНЯТТЯ:

Дослід визначається як спосіб матеріального впливу людини на об’єкт з метою вивчення цього об’єкта, пізнання його властивостей. Отже, це спостереження за спеціально створених умов. Проведенню дослідів з дошкільниками надавали великого значення Є.М. Водовозова, Є.І. Тихєєва, вважаючи, що в процесі проведення дослідів діти повинні спостерігати, діяти, робити самостійні висновки.

Використання дослідів цінне тим, що вони мають велику переконуючу силу, знання, яких набувають діти, мають особливу доказовість, повноту і міцність.

Структура досліду складається з 4 етапів:

Перший його етап - підготовка до пошукової діяльності в природі - має бути спрямований на виявлення їхніх знань про певні об'єкти та природні явища і створення атмосфери зацікавленості. Цьому сприятимуть доречно поставлені запитання, цікава розповідь дорослого. Так, наприклад, під час гри малят з повітряними кульками вихователь може запитати: «Як ви гадаєте, яка з повітряних кульок важча: та, що наповнена повітрям, чи порожня?».

Другий етап — початок досліду. Він розпочинається із висування припущень. Якщо діти мають необхідні знання, вони можуть самі висувати припущення у вигляді певних висловлювань. (Легка та кулька, що може літати, тобто наповнена повітрям). Якщо вони будуть правильні: вихователеві слід підтвердити це дослідом. Неправильні припущення треба спростувати. Після цього дослід має обговорюватися. Всі умови в перебігові обговорення повинні бути однакові, окрім якоїсь одної. Це необхідно для того, щоб забезпечити чистоту експерименту. Наприклад, щоб перевірити наведене вище припущення, необхідно зважити обидві кульки, вагу яких ми порівнюємо, тобто наповнену повітрям і порожню. Та спочатку треба перевірити, чи однакові вони за всіма параметрами: кольором, формою, розміром. А щоб переконатися в тому, що вони однакові і за вагою, обидві кульки слід зважити перш ніж одну з них наповнити повітрям.

Третій етап — перебіг досліду та подальший обмін думками. В наведеному прикладі — одну з кульок наповнюють повітрям і знову зважують на терезах. Результати зважування порожньої кульки і кульки, яку наповнено повітрям порівнюють.

Четвертий етап — заключний, на якому відбувається обговорення результатів досліду. Отже робляться певні висновки, тобто початкові припущення підтверджуються або спростовуються.

Досліди поділяються на дві групи:

1. Демонстративні (ілюстративні) вихователь показує, а діти дивляться.

2.  Навчальні – діти активно приймають участь у проведенні дослідів.

З дітьми молодшого, середнього дошкільного віку проводяться досліди за об’єктами неживої природи (вода, сніг, пісок, глина); з явищами неживої природи (дощ, вітер). В старшому дошкільному віці використовують більш складніші утворення веселки, спрямувавши для цього проти сонця струмінь води, туманом, блискавка, іній, град.

Залежно від обсягу та складності організації і проведення дослід може бути як цілим заняттям, так і його компонентом. Слід пам'ятати, що нові знання як результат самостійного «відкриття» дитини мають формуватись на знаннях, попередньо нею засвоєних.

Виділивши з наведених визначень найсуттєвіші ознаки: сукупність взаємин між дитиною й об’єктивним, матеріально існуючим світом; спостереження за досліджуваним явищем у спеціально створених умов; можливість стежити за ходом явищ і відтворювати їх щоразу з повторенням умов, чуттєво-предметну діяльність.

Найбільше дослідів в дошкільному навчальному закладі проводиться з метою вивчення властивостей об’єктів неживої природи: води, повітря тощо. Легко переконати дітей шляхом досліду у перетворенні води на пару, води на лід і льоду на воду.

З.П.Плохій стверджує, що пізнавальну діяльність дітей помітно активізує залучення їх до проведення дослідів. Досліди, власне, дуже нагадують фокуси, вони посильні для дошкільників. Досліди сприяють розвиткові спостережливості, мисленнєвої діяльності. Дослідницька діяльність допомагає усвідомити причинно-наслідкові зв’язки, які важко виявити під час спостереження чи бесіди.

Над проблемою застосування методу експериментування в роботі з дошкільниками працює Г.В.Бєлєнька в своїй статті «Експериментування – крок до пізнання» вона розкриває структуру, умови та зміст дослідницької діяльності.

Наводимо приблизний опис конспекту заняття з використання нескладних дослідів з об’єктами природи (повітря) для дітей середнього дошкільного віку.

Тема: Повітря

для середнього дошкільного віку

Програмовий зміст:Розвивати психічні процеси. Виховувати бережливе ставлення до рослин, які є очищувачами повітря, не забруднювати його. Ознайомити дітей з якостями і властивостями повітря. Формувати знання дітей про значення повітря для людей, рослин, тварин. Активізувати словник дітей словами: прозоре, невидиме.

Обладнання: невелике пуста банка зі скла, миска з водою, склянки з водою по кількості води, трубочки, шматочки цегли.

Хід роботи

Діти листоноша приніс лист, в якому цікава загадка:

Всім щодня воно потрібно,

                                Хоч нікому і не видно?

Що це може бути? Те, без чого ми не можемо обійтися. Але не бачимо, не помічаємо? Це повітря.Ми щодня, щохвилининим дихаємо. Так само необхідно воно для тварин і рослин. Але рослини ще й очищають повітря, тому чим більше рослин у кімнаті, тим легше там дихати, тому що повітря чисте.

А де знаходиться повітря? Так воно всюди. Навколо нас. Ви його бачите? Чи має воно запах? Чи має воно смак? А спіймати руками ви його можете? Ні. Але воно все таки є. Погляньте, в мене в руках є баночка з кришечкою. Що в ній? Нічого немає? Вона пуста (проходить показує дітям). Тепер я спробую впіймати нею повітря. Як ви думаєте, у мене вийшло. Давайте перевіримо (Вихователь опускне баночку у миску з водою і відкриває кришку). Щоб ми побачили? Бульбашки, так? Це збаночки виходить повітря. Діти, якщо ми дихаємо повітрям. Значить воно є і всередині нас усіх. Як це перевірити? Подмухайте собі на ручку. Ви щось відчули? Це було повітря? А зараз підійдіть до столів, там стоять склянки і біля них стоять трубочки. Вставте трубочку у склянку і подуйте в трубочку. Що ви побачили? Бульбашки. Ви вже знаєте, що це повітря. В усіх предметах, що нас оточують є повітря. Зараз я вам дам усім по шматочку цегли і ви вкинете легенько його у склянку. Що ми бачимо знову? Бульбашки. Отже в предметах в навколо нас також є повітря.

 

 

Семінар 5.


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 267; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!