Прямі податки з юридичної особи, їх склад та порядок сплати до бюджету. 



Семінар №4

Система оподаткування підприємств в Україні: становлення та основі вимоги щодо побудови.

Система оподаткування

Невід¢ємною ланкою фінансових відносин у суспільстві є податки і збори - обов¢язкові платежі, що їх встановлює держава для юридичних і фізичних осіб з метою формування державних централізованих фондів грошових коштів, з яких забезпечується фінансування державних витрат.

Обов¢язкові платежі переказуються до бюджету відповідного рівня (державного чи місцевого), а також до державних цільових фондів у формі податків, зборів, плати за ресурси, цільових відрахувань.

Державні цільові фонди – це фонди, які створені відповідно до законів України і формуються за рахунок визначених законами України податків і зборів (обов¢язкових платежів) юридичних осіб і фізичних осіб.

Крім визначених чинною податковою системою обов¢язкових платежів, підприємства ще сплачують єдиний соціальний страховий внесок до державних позабюджетних цільових соціальних фондів:

1.  Пенсійного фонду

2. Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;

3. Фонду загальнообов¢язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;

4. Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.

Крім загальнодержавних та місцевих податків і зборів підприємства ще сплачують єдиний соціальний внесок до державних цільових фондів, тому сукупність загальнодержавних, місцевих податків і зборів, внесків до державних цільових фондів становить
систему оподаткування (рис.1).

Система оподаткування – це сукупність податків і зборів (обов¢язкових платежів), які справляються до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку, встановленому законами України.

Податковим Кодексом виділені загальнодержавні і місцеві податки і збори (обов¢язкові платежі), які зараховуються до бюджетів різних рівнів.

 


 

¢ В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.
     

¢ До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені Податковим кодексом України і є обов'язковими до сплати на всій території України.

       До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених Податковим кодексом України, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад

Загальнодержавні податки:

1. Податок на прибуток підприємств

2. Податок на доходи фізичних осіб

3. Податок на додану вартість

4. Акцизний податок

5. Екологічний податок

6. Рентна плата

7. Мито

Місцеві податки:

- податок на майно

- єдиний податок

Місцеві збори:

- збір за місця для паркування транспортних засобів

- туристичний збір

· Місцеві ради обов’язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).

· Місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.

· Установлення місцевих податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється.

· Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.

· Сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

· Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів.

· Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

· У разі якщо сільська, селищна або міська рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів та акцизного податку в частині реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, що є обов’язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.

З усіх функцій, які можуть виконувати податки (фіскальна, регулююча, стимулююча, розподільча, соціальна та ін.), необхідно виділити дві основні функції – фіскальну і регулюючу. 

· Сутність фіскальної функції полягає в тому, що через систему встановлених державою податків і зборів (обов¢язкових платежів) утворюються державні грошові фонди, які використовуються державою для виконання притаманних їй функцій.

· Сутність регулюючої функції проявляється через вплив податків на різні сторони фінансово-господарської діяльності підприємств.

 

Прямі податки з юридичної особи, їх склад та порядок сплати до бюджету. 

Прямі податки – це податки, які встановлюються безпосередньо до об¢єкту оподаткування, доходу чи майна, за певними ставками. Прикладом прямих податків можуть бути податок на прибуток, податок на доходи фізичних осіб, екологічний податок, податок на землю та ін. Найвагомішим серед них є податок на прибуток, оскільки він забезпечує велику частку в доходах державного бюджету.

Платниками податку на прибуток є юридичні особи, суб¢єкти підприємницької діяльності (резиденти і нерезиденти), які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України так і за її межами, неприбуткові установи та організації у разі отримання прибутку.

Об¢єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми доходів звітного періоду на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг та суму інших витрат звітного податкового періоду.

Нині в Україні встановлені такі види прямих податків:

¢ на прибуток підприємств;

¢ на доходи фізичних осіб;


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 254; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!