Здійснення видатків місцевими бюджетами.

Міністерство освіти і науки

Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

 

 

РЕФЕРАТ

З дисципліни фінанси

На тему : « Місцеві бюджети як основа місцевих фінансів»

 

Роботу виконала:

Студентка 3-го курсу

Спец. 6504 6 групи

Супрунюк Христина

 

 

2009

 

План

Вступ.

1.Формування доходів місцевих бюджетів.

2.Здійсненя видатків місцевих бюджетів.

3.Виконання місцевих бюджетів органами Державного казначейства.

Висновки.

Список використаної літератури.

 

 

Вступ

Місцеві бюджети — визначальна ланка місцевих фінансів. У них зосереджено понад 80% від усіх фінансових ресурсів, що перебувають у розпорядженні місцевого самоврядування. Місцеві бюджети включають бюджет Автономної Рес­публіки Крим, обласні, районні бюджети, бюджети районів у містах та бюджети місцевого самоврядування.

Місцеві бюджети — це фонди фінансових ресурсів, при­значені для реалізації завдань і функцій, що покладаються на органи самоврядування.

Роль місцевих бюджетів, певною мірою, визначається величиною валового внутрішнього продукту, що перерозподіляється через них.

Водночас місцеві бюджети — важливий і складний елемент бюджетної системи кожної держави. Питання їх побудови, ефективного використання у фінансовому механізмі держави завжди привертають увагу науковців і фінансистів.
Система місцевих бюджетів існує у всіх країнах світу. Проте її розвиток і функції зумовлені низкою національних, політичних, економічних та інших факторів. Найбільший вплив мають економічні та політичні фактори. У промислово розвинених країнах їм належить значна роль в економічному й соціальному розвитку. Так, у США, Японії, Німеччині з місцевих бюджетів фінансується майже 40% від усіх бюджетних витрат держав. Найбільше видатків спрямовують на утримання закладів освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення, органів правопорядку, будівництво місцевих шляхів тощо.
На мій погляд, при дослідженні проблеми місцевих бюджетів їх треба розглядати у двох аспектах. По-перше, як організаційну форму мобілізації частини фінансових ресурсів у розпорядження місцевих органів самоврядування. По-друге, як систему фінансових відносин, що складаються між місцевими та державним бюджетами, а також усередині сукупності місцевих бюджетів.

 

Формування доходів місцевих бюджетів.

Доходи місцевих бюджетів представляють собою надходження грошових засобів в централізовані фонди, призначені для забезпечення завдань і функцій місцевого самоврядування. Вони виражають економічні відносини з приводу розподілу і перерозподілу тої частини національного доходу, яка пов`язана з формуванням бюджетів муніципальних утворень. Доходи місцевих бюджетів мають певну законодавчу базу Конституція України, Закони України "Про бюджетну систему України", "Про податкову систему України.", "Про місцеве самоврядування в Україні та інші нормативні акти. Але незважаючи на наявність відповідно нормативної бази, до цього часу не напрацьовано чіткого механізму перерозподілу бюджетних надходжень як у Державний, так і всередині місцевих бюджетів.

Місцевий бюджет поділяється на поточний бюджет і бюджет розвитку. Доходи бюджету розвитку формуються за рахунок частини податкових надходжень, коштів, залучених від розміщення місцевих позик, а також інвестиційних субсидій з інших бюджетів. Кошти Державного бюджету, що передаються у вигляді дотацій, субвенцій, розподіляються обласними радами між районними бюджетами і бюджетами міст обласного підпорядкування у розмірах, необхідних для формування доходних частин не нижче мінімальних розмірів місцевих бюджетів, визначених законом, а також використовуються для фінансування з обласного бюджету спільних проектів територіальних громад.

Місцеві доходи можна розділити на такі складові як власні, закріплені та регулюючі доходи:

Власні та закріплені доходи - це ті види доходів, які направляються до конкретного рівня місцевих бюджетів в залежності від відомчої підпорядкованості господарюючого суб’єкта і з врахуванням територіальної ознаки надходження коштів. Сюди належать місцеві податки та збори, податок на промисел, плата за воду, плата за землю тощо.

 Регулюючі доходи-це ті доходи, які закріпляються за відповідними рівнями місцевих бюджетів згідно законодавства, рішень відповідних загальнодержавних та місцевих органів влади і перерозподіляються між місцевими бюджетами із загальнодержавних податків та місцевих податків. До них належать податок на додану вартість, податок на прибуток, прибутковий податок громадян.

Законом України "Про бюджетну систему України" (1995 р.) була зроблена спроба чітко розмежувати дохідні джерела між ланками бюджетної системи та видами бюджетів, що стало однією з позитивних характеристик цього важливого законодавчого акта. Статтями 12-15 закону склад доходів місцевих бюджетів був представлений так, що до доходів республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, міських Києва та Севастополя бюджетів належали:

- частина податку на додану вартість, яка визначається законом про державний бюджет України на наступний рік (але не менш, ніж 20%);

- частина акцизного збору, яка визначається законом про державний бюджет України на наступний рік (але не менш, ніж 20%);

- податок на прибуток підприємств та організацій усіх форм власності (крім комунальної) і підпорядкування у розмірі, що дорівнює 70% від ставки, передбаченої чинним законодавством для відповідної категорії платників, та 100% податку на прибуток підприємств та організацій комунальної форми власності цього рівня;

- частина прибуткового податку з громадян;

- 70% податку на майно підприємств і організацій усіх форм власності та підпорядкування;

- плата за землю в межах 10% від ставки оподаткування, передбаченої чинним законодавством до республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів і 70% - до Київського та Севастопольського міських бюджетів;

- надходження від внутрішніх позичок і грошово-речових лотерей, що проводяться за рішеннями відповідних рад народних депутатів згідно з законами України;

- частина доходів від приватизації державного майна, яка визначається законом про державний бюджет України на наступний рік;

- відрахування дотацій і субвенцій з державного бюджету України;

- надходження від оренди цілісних майнових комплексів, що перебувають у комунальній власності цього рівня;

- дивіденди, одержані від акцій і цінних паперів, що належать державі в акціонерних господарських товариствах, створених за участю підприємств комунальної власності цього рівня;

інші надходження, встановлені законами України.

 

 

Здійснення видатків місцевими бюджетами.

Видатки місцевих бюджетів безпосередньо пов'язані з інтересами широких верств населення й суттєво впливають на загальні соціальні процеси в державі й насамперед на рівень добробуту населення, освіченості, забезпеченості медичними послугами, а також послугами в галузі культу­ри, спорту, соціальної захищеності, на випадок непередба-чуваних обставин. Бюджетним кодексом передбачено критерії розмежування видів видатків між місцевими бюджетами.   

Розмежування видів видатків між місцевими бюджета­ми здійснюється на основі принципу субсидіарності, з ура­хуванням критеріїв повноти надання послуги та наближен­ня її до безпосереднього споживача. Відповідно до цих критеріїв, видатки поділяються на такі групи:

Перша група — видатки на фінансування бюджетних установ і заходів, які забезпечують необхідне першочерго­ве надання соціальних послуг, гарантованих державою, і розташовані найближче до споживачів.

Друга група — видатки на фінансування бюджетних установ і заходів, які забезпечують надання основних со­ціальних послуг, гарантованих державою для всіх громадян України.

 

Третя група — видатки на фінансування бюджетних установ і заходів, які забезпечують гарантовані державою соціальні послуги для окремих категорій громадян, або фінансування програм, потреба в яких існує в усіх регіонах України.

Видатки першої групи здійснюються з бюджетів сіл, селищ, міст та їх об'єднань.

Видатки другої групи здійснюються з бюджетів міст республіканського значення Автономної Республіки Крим і міст обласного значення, а також районних бюджетів.

Видатки третьої групи здійснюються з бюджету Авто­номної Республіки Крим та обласних бюджетів.         

 Територіальні громади сіл, селищ і міст можуть об'єдну­вати на договірних засадах кошти відповідних бюджетів для виконання власних повноважень.

Міські (міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення) та районні ради можуть передати видатки на виконання всіх або частини власних повноважень Верховній Раді Автономної Республіки Крим чи обласній раді з передачею відповідних коштів до бюдже­ту у вигляді міжбюджетного трансферту.

Сільські, селищні та міські (міст районного значення) ради можуть передавати видатки на виконання всіх або частини власних повноважень районній раді чи раді іншої територіальної громади з передачею коштів до відповідно­го бюджету у вигляді між бюджетного трансферту.

Виконання місцевих бюджетів.

 

Для забезпечення органів місцевого самоврядування мо­ніторингом і контролем за виконанням усіх трансакцій з коштами місцевих бюджетів згідно з пунктом 2 цієї статті в Україні впроваджується казначейська система обслуговуван­ня місцевих бюджетів органами Державного казначейства.

Донедавна місцевим бюджетам були притаманні хронічне перефінансування одних статей видатків та недофінансування інших, постійне накопичення кредиторської заборгова­ності, значні зловживання при проведенні фінансових опера­цій з коштами бюджетів та їх нецільове використання. Власне проблема тимчасової нестачі грошових коштів, що постає нині перед місцевими бюджетами, та покладення на казначейські органи функції покриття касових розривів у процесі управління грошовими потоками місцевих бюдже­тів стала ключовою при прийнятті рішення про переведен­ня коштів місцевих бюджетів на казначейське обслугову­вання. При цьому такі операції мають здійснюватися шля­хом використання тимчасово вільних коштів місцевих бюд­жетів на рахунках Державного казначейства замість залу­чення кредитів на ринку позикових капіталів.

Казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійсню­ється органами Державного казначейства відповідно до рі­шень рад згідно з розписами відповідних місцевих бюджетів.

Казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійсню­ється територіальними органами казначейства в межах функ­цій, визначених статтею 48 Бюджетного кодексу, а саме:

> обслуговують місцеві бюджети за доходами та видатками, кошториси розпорядників та плани використання бюджет­них коштів одержувачів коштів місцевих бюджетів;

> установлюють механізм відкриття та відкривають аналітичні рахунки в управліннях Державного казначейства України для зарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) у розрізі видів платежів, що зараховуються до місцевих бюд­жетів усіх рівнів;

> здійснюють розподіл платежів між ріннями місцевих бюдже­тів відповідно до нормативів відрахувань, визначених Бюд­жетним кодексом України та рішеннями рад про бюджет;

> здійснюють розподіл інших платежів, що зараховуються до місцевих бюджетів, у розмірах визначених законодавством та розподілені кошти перераховують за належністю;

> вносять і затверджують зміни до відповідних бюджетів;

> встановлюють перелік місцевих податків та зборів, які спла­чуються до відповідних місцевих бюджетів;

> отримують у відділеннях Державного казначейства виписки з рахунків по обліку надходжень до місцевих бюджетів, на підставі яких здійснюють облік доходів.

Запровадження казначейської системи обслуговування місцевих бюджетів має стати важливим кроком у напрямку:

- створення єдиного механізму для впровадження засад рефор­мування міжбюджетних відносин;

-  формалізації єдиних процедур управління видатками на всіх стадіях виконання бюджету;

-  посилення поточного контролю за дотриманням фінансової дисципліни та попередження нецільового використання кош­тів на стадії прийняття зобов'язань та здійсненні платежу;

- запровадження єдиного механізму управління коштами дер­жавного та місцевих бюджетів.

Казначейське виконання місцевих бюджетів значно поси­лює контроль за використанням бюджетними організаціямибюджетних коштів, передбачених на їхнє утримання і про­
ведення заходів. Адже воно забезпечує щоденний контрольза цільовим і ефективним використанням бюджетних кош­тів, дотриманням штатної, фінансової і касової дисципліни,
відповідність наданих до оплати документів (рахунків, дого­ворів, актів виконаних робіт (наданих послуг) тощо) вимо­гам чинного законодавства.

 

                                                                                   


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 179; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!