Навчальне питання: Акти офіційного тлумачення норм права: поняття та види.



Тема 17 Тлумачення норм права ТДП

№ п\п Навчальні питання
1. Поняття тлумачення норм права.
2. Способи (методи) тлумачення норм права
3. Офіційне та неофіційне тлумачення норм права
4. Акти офіційного тлумачення норм права: поняття та види

 

Поняття та способи тлумачення норм права.

Тлумачення норм права(інтерпретація норм права) — розумова інтелектуальна діяльність суб'єкта по встановленню їх точного змісту.

Необхідність тлумачення в праві викликана низький рівень юридичної техніки, недоліки технічного порядку призводять до проблем, протиріч, викривлення змісту права.

Тлумачення норм включає два елементи:

з'ясування роз'яснення
— розкриття змісту юридичних норм “для себе” — розкриття змісту юридичних норм «для інших»

—правильне і однакове розуміння;

правильне і однакове застосування.

Офіційне тлумачення норм права обов'язково для тих актів, що з погляду компетентного органа мають потребу в додатковому роз'ясненні в зв'язку з виниклими утрудненнями чи неправильною практикою їхнього застосування.

Необхідність тлумачення обумовлена такими причинами:

1. Невизначений характер норми права, понять і визначень, у яких нелегко розібратися юридично непідготовленій людині без спеціального тлумачення (напр., варто роз'яснити, що означають такі поняття, як «тяжкі наслідки», «мало-значимі діяння» тощо.);

2. Нечіткість, схематизм, помилковість нормативних положень, низький рівень юридичної техніки, недоліки технічного порядку, недбалості правотворчих органів призводять до проблем, протиріч у застосуванні;

3. Необхідність тлумачення норм права іноді випливає зі змісту самого нормативного акта, коли в ньому зустрічаються вираження «і т.д.», «і т.п.», «інші», тощо. Установити їх правильне значення можливо тільки за допомогою тлумачення.

 

Способи (методи) тлумачення — це сукупність прийомів аналізу правових норм, розкриття їхнього змісту з метою практичної реалізації.

Розрізняють такі способи (методи) тлумачення:

1) філологічне (граматичне, текстове, мовне) тлумачення — з'ясування змісту норми права шляхом граматичного аналізу її словесного формулювання з використанням законів філології; ґрунтується на даних граматики, лексики і припускає аналіз слів понять вказаних в законі ( наприклад, дипломатичний імунітет);

2) системне тлумачення — з'ясування змісту норми шляхом встановлення її системних зв'язків з іншими нормами. Наприклад, для визначення наявності злочину чи адміністративного поступка хуліганства треба зіставити ч. ст. 296 ККУ України із ст. 173 КАП України;

3) історико-політичне тлумачення — з'ясування змісту норм права на основі аналізу конкретних історичних умов їхнього прийняття; з’ясування цілей і задач, закладених законодавцем. Напр. Закон про приватизацію;

4) спеціально-юридичне з’ясування змісту норми, яка містить юридичну термінологію, розуміння конструкції норми з точки зору юридичної науки, техніки, практики. Напр. корупція.

Офіційне та неофіційне тлумачення норм права.

Тлумачити норми права можуть усі суб'єкти права. Суб'єктами тлумачення норм права є органи законодавчої і виконавчої влади, судові і прокурорські органи, юридичні і фізичні особи. Але значення такого тлумачення, його юридична обов'язковість і компетентність неоднакові.

У залежності від суб'єктів, тлумачення має різні юридичні наслідки.

По суб'єктах і юридичних наслідках розрізняють:

Офіційне — роз'яснення змісту і мети правових норм, сформульоване в спеціальному акті уповноваженим органом у межах його компетенції, і має юридично обов’язкову силу для усіх, хто застосовує норми. Напр., правом офіційного тлумачення Конституції України наділений тільки Конституційний суд. Його тлумачення загальнообов’язкове, легальне (узаконене). 

Неофіційне — роз'яснення змісту і мети правових норм, що виходить від осіб, що не мають на те офіційних повноважень, і тому що не володіє юридично обов'язковою силою. Напр., тлумачення статті закону професором права надає допомогу юридичній практиці і здатне вплинути на офіційне тлумачення. Однак воно не загальнообов'язкове, не легальне.

Неофіційне тлумачення притаманне всьому суспільству.

                                                 Види офіційного тлумачення

 

нормативне казуальне (індивідуальне)
— офіційне роз’яснення, яке невіддільне від правової норми, поширюється на широке коло суспільних відносин – на необмежену кількість випадків, які передбачені нормою тлумачення. Напр. пропорційна і мажоритарна правова система. — (казус — випадок) — офіційне роз’яснення, обов'язкове тільки для конкретного випадку і для осіб, у відношенні яких воно проводиться; має місце там, де в процесі правозастосування ставиться мета — роз'яснити норму, щоб правильно вирішити справу. Напр. Верховний Суд розглядаючи справу про крадіжку, поєднану із проникненням в житло, роз’яснив що входить в поняття житло

 

Нормативне поділяється на:

автентичне легальне (делеговане)
— зміст норми тлумачить­ся тим органом, що її вс­тановив, тобто автором норми. Суб'єктами такого тлумачення можуть бути всі правотворчі органи. (Напр., закони, як правило, роз'ясняються парла­ментом. Однак Верховна Рада України не має права офіційного тлумачення нею ж прийнятих законів. У відповідності зі ст.147 Конституції України нормативне тлумачення Конституції і законів України здійснює Конститу­ційний суд. Верховна Рада Автономної Республіки Крим роз'ясняє порядок застосування нормативно-правових актів, нею виданих). — загальнообов'язкове тлумачення норми здійснюється органом, що дану норму не встановлював, але уповноважений законом чи з доручення її тлумачити постійно чи один раз. Правом такого тлумачення володіє Конституційний суд, Верховний суд, Вищий господарський суд України. (Напр., Роз'яснення Вищого Арбітражного суду України № 02-5/276 від 06.08.97р. “Про деякі питання практики застосування Закону України “Про підприємництво»). Таке тлумачення обов'язкове для суб'єктів, що підпадають під юрисдикцію органа, що дає тлумачення.

Казуальне (індивідуальне) поділяється на:

судове адміністративне
— здійснюється судовими органами при розгляді конкретних справ і знаходить своє вираження у вироках чи рішеннях по цих справах. Напр. у справі про притягнення Сидорова згідно ст. 186 ККУ. — здійснюється міністерствами, відомствами, місцевою державною адміністрацією; містить указівки відповідним органам як останні повинні вирішити ту чи іншу справу. Напр. порядок оплати комунальних послуг населенням.

Види неофіційного тлумачення

Професійне - тлумачення юристів-практиків, посадових осіб державного апарату, прокурорів, суддів, адвокатів, працівників юридичних служб.

Доктринальне — тлумачення вченими-юристами вузів, науково-дослідними установами (розробка правових концепцій — доктрин у результаті аналізу норм права і виклад їх у статтях, монографіях, наукових коментарях практики, усних і письмових обговореннях нормативних актів);

Повсякденне — тлумачення норм права всіма суб'єктами права на основі життєвого досвіду, фактів повсякденного життя відповідно до їхнього рівня правосвідомості. Повсякденне тлумачення — це правове явище, яке виказує правові почуття, емоції, уявлення, що відбуваються в сфері психіки громадян у зв'язку з використанням прав і виконанням обов'язків; відношення до права в цілому і конкретного нормативно-правовому акта зокрема.

 

навчальне питання: Акти офіційного тлумачення норм права: поняття та види.

Акт офіційного тлумачення норм права (интерпретаційно-правовой акт) – акт -документ, що містить роз'яснення змісту і порядку застосування правової норми, сформульоване уповноваженим органом у межах його компетенції, і має обов'язкову силу для усіх, хто застосовує норми, що роз'ясняються.

Ознаки акта тлумачення норм права полягають у тому, що він:

1) є формально-обов'язковим для усіх, хто застосовує норми, що роз'ясняються;

2) не виходить за межі тлумачуваної норми, являє собою уточнююче судження про норму права, а не нове нормативне розпорядження;

3) приймається тільки правотворчими чи спеціально уповноваженими суб'єктами;

4) має спеціальну письмову форму вираження акта-документа (роз'яснення, інструктивні листи й ін.).

Акти тлумачення норм права можна розділити на види відповідно до різних критеріїв:

по галузевій приналежності норми, що тлумачиться — акти тлумачення конституційного, цивільного, кримінального права і т.п.;

по структурних елементах норми, що тлумачиться, — акти тлумачення гіпотези, диспозиції, санкції;

за юридичною формою вираження — постанови, укази, накази, роз'яснення й ін.;

по сфері дії — нормативні, казуальні; 

Тема 18 Реалізація норм права. Застосування норм права як особлива

форма їх реалізації. ТДП.

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 264; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!