Правопорушення і юридична відповідальність співробітника органів Державної пенітенціарної Служби України.

Консультація ТДП

Тема № 21 Юридична відповідальність.

  1. Поняття та ознаки юридичної відповідальності.
  2. Принципи і функції юридичної відповідальності
  3. Види юридичної відповідальності
  4. Підстави і стадії юридичної відповідальності
  5. Правопорушення і юридична відповідальність співробітника органів та установ ДПтС України.

1 навчальне питання:Поняття й ознаки юридичної відповідальності.

Юридична відповідальність — різновид соціальної відповідальності.

Юридична відповідальність — передбачені законом вид і міра державного примусу, який полягає в позбавленні особистих, організаційних і майнових благ, які особа повинна перетерпіти за скоєне правопорушення.

Ознаки юридичної відповідальності:

1. Спирається на державний примус у формі каральних і правовідновлюючих (компенсаційних) способів.

Кримінальне і адміністративне законодавства передбачають державний примус, що завжди реалізується через діяльність спеціальних державних органів (суд, міліцію), а цивільне законодавство передбачає можливість добровільного виконання обов'язків (відшкодування заподіяної шкоди).

2. Виражається в обов'язку особи перетерплювати визначені позбавлення — утрату конкретних благ особистого (позбавлення волі, посади й ін.), організаційного і майнового характеру (конфіскація майна, штраф) за свою провину, тобто нести кару.

3. Настає тільки за вчинені правопорушення при встановленні складу правопорушення.

4. Здійснюється компетентним органом у суворій відповідності з законом (міліцією, судом).

5. Здійснюється в ході правозастосовчої діяльності при дотриманні визначеного процедурно-процесуального порядку і форм, встановлених законом (цивільно-процесуальним і кримінально-процесуальним, законом про адміністративні правопорушення).

 

2 навчальне питання:Принципи і функції юридичної відповідальності.

Юридична відповідальність ґрунтується на принципах:

1) законності — полягає в тому, що юридична відповідальність:

• настає за ті діяння, що прямо заборонені нормами права і лише в межах санкції відповідної норми; застосовується в строгій відповідності з визначеним законом порядком;

• настає тільки перед передбаченими законом компетентними органами;

Незнання законів не звільняє від відповідальності (ст. 68 Конституції України);

2) обґрунтованості тобто виражається в установленні самого факту здійснення правопорушником протиправного діяння на підставі доказів.

3) невідворотності тобто складається в неминучості настання відповідальності правопорушника;

5) своєчасності тобто означає можливість притягнення правопорушника до відповідальності протягом терміну давності. Для адміністративних і дисциплінарних провин встановлений термін давності в кілька місяців, для кримінальних злочинів — від року до 10-15 років (у залежності від тяжкості злочину).

6) справедливості — всім повинно бути зрозуміло, що чим більш тяжке правопорушення тим суворіше покарання.

Функції юридичної відповідальності

правоохоронна: виховна:
— спрямована на охорону прав і свобод громадян і покарання правопорушників.   — спрямована на виховання громадян у дусі поваги до закону;  

3 навчальне питання:Види юридичної відповідальності.

У залежності від галузевої структури права розрізняють такі види юридичної відповідальності: конституційна, матеріальна, дисциплінарна, адміністративна, цивільно-правова, кримінальна.

Види юридичної відповідальності:

1.Конституційна (юридична підстава — Конституція) — настає за порушення норм Конституції України..

2. Матеріальна на підставі КЗоТ настає за здійснене майнове правопорушення, збиток, заподіяний підприємству, установі, організації робітниками та службовцями при виконанні ними своїх трудових обов'язків.

3. Дисциплінарна  накладається адміністрацією підприємств, установ, організацій внаслідок здійснення дисциплінарних провин: 1) відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку; 2) у порядку підпорядкованості; 3) відповідно до дисциплінарних статутів і положень.:.

4. Адміністративна (юридична підстава — КоАП) — накладається за адміністративні правопорушення органами державного управління (міліцією, митними, пожежними органами) до осіб, які не підлеглі їм по службі. Міри адміністративної відповідальності — попередження, штраф, адміністративний арешт, позбавлення спеціальних прав (напр., прав водія), виправні роботи і т.д.

5. Цивільна (юридична підстава — ЦПК) — настає з моменту правопорушення — невиконання договірного зобов'язання майнового характеру у встановлений термін чи виконання неналежним чином. Міри цивільно-правової відповідальності — відшкодування майнових втрат, скасування незаконних угод, штраф, пеня й інші міри.

  1. Кримінальна - настає за вчинення злочинів, вичерпний перелік яких міститься в Кримінальному кодексі, реалізується винятково в судовому порядку. Міри кримінальної відповідальності — позбавлення свободи, виправні, громадські роботи, штраф, Всіх 12 видів покарань. Правозастосовчий акт — вирок суду.

 

4 навчальне питання:Підстави і стадії юридичної відповідальності.

Підставами настання юридичної відповідальності є наступні обставини:

1. Факт здійснення соціально небезпечної поведінки (правопорушення) — фактична підстава;

2. Наявність норми права, що забороняє таку поведінку і встановлює відповідні санкції — нормативна підстава.

3. Відсутність підстав для звільнення від відповідальності. (наприклад, передача неповнолітнього під нагляд батьків, стан крайньої необхідності, необхідної оборони;

4. Наявність — рішення компетентного органа, яким накладається юридична відповідальність, визначаються її вид і міра (наказ адміністрації, вирок суду тощо.), — процесуальна підстава.

Стадії юридичної відповідальності (охоронного характеру):

1 Стадія - вчинення правопорушення, тобто юридичного факту;
2 Стадія — встановлення компетентними органами суб'єкта правопорушення (фізичної чи юридичної особи) і дослідження обставин справи про правопорушення;
3 Стадія — ухвалення рішення про застосування (незастосування) санкції, вибір у її межах виду і міри відповідальності;
4 Стадія - реалізація конкретних мір юридичної відповідальності: виконання стягнення (напр., в адміністративному праві) чи покарання (у кримінальному праві).

 

Правопорушення і юридична відповідальність співробітника органів Державної пенітенціарної Служби України.

Правопорушення, вчинені співробітником ДПтС України можна класифікувати на такі види:

1) вчинені на службі;

2) вчинені поза службою.

Правопорушення, вчинені співробітниками ДПтС України на службі й у зв'язку зі службою, як і всі правопорушення, бувають двох видів:

- проступки (адміністративні, дисциплінарні, цивільно-правові, матеріальні);

- злочини (вбивство, отримання хабара, крадіжка і т.д.)

Види юридичної відповідальності, застосовувані до співробітників ДПтС країни:

- кримінальна — позбавлення волі, конфіскація майна, виправні роботи тощо, — конкретні санкції застосовуються тільки за здійснення злочинів, перелік яких міститься в кримінальному законодавстві;

- адміністративна — особи рядового і начальницького складу несуть відповідальність за адміністративні правопорушення по дисциплінарних статутах; за порушення правил дорожнього руху, полювання, рибальства й охорони рибних запасів, митних правил і за контрабанду — на загальних підставах.

- дисциплінарна — накладається в порядку, передбаченому правилами внутрішнього розпорядку, а також відповідно до норм Положення про службу в органах внутрішніх справ і Дисциплінарного Статуту органів внутрішніх справ;

- матеріальна — поширюється на випадки заподіяння збитку державної власності.

- цивільно-правова - настає тоді, коли співробітник (що заподіяв шкоду) не знаходиться в трудових чи службових відносинах з потерпілим; він відшкодовує будь-як майнову шкоду, заподіяну ним не під час виконання службових обов'язків.

 

Консультація ТДП

 Т. 22 Законність та правопорядок

  1. Поняття законності та її ознаки.
  2. Принципи законності
  3. Вимоги та гарантії законності
  4. Поняття та основні ознаки правопорядку
  5. Функції та принципи правопорядку
  6. Державна дисципліна: поняття та види

 

1 навчальне питання:Поняття законності та її ознаки.

Законність — комплексне (принцип, метод, режим) соціально-правове явище, що характеризує організацію і функціонування суспільства і держави на правових началах.

Термін “законність» є похідним від терміна «закон».

Законність характеризується єдністю двох ознак:

- зовнішньої (формальної) — обов'язком виконувати розпорядження законів і підзаконних правових актів державними органами, посадовими особами, громадянами і різними об'єднаннями;

- внутрішньої (сутнісної) - наявністю науково обґрунтованих і відповідних праву законів; якістю законів.

Важливо не тільки дотримуватися законів, але і створювати справедливі, тобто правові закони.

При режимі законності встановлюється правова атмосфера, де панують ідеї права, гуманізму, справедливості, свободи і відповідальності; особистість захищена від сваволі влади, суспільство — від анархії, хаосу, безладдя і насильства.

 

2 навчальне питання:Принципи законності.

Принципи законності розкривають її сутність як режиму суспільно-політичного життя в демократичній правовій державі.

Принципи законності:

1. Верховенство закону стосовно всіх правових актів. Конституція країни володіє вищою юридичною чинністю. Усі закони повинні відповідати конституції, підзаконні нормативні акти — законам.

2. Загальність законності означає, що в суспільстві всі державні органи, громадські організації, комерційні об'єднання, посадові особи, громадяни знаходяться під чинністю закону. Не може бути виключення ні для фізичної, ні для юридичної особи, на яку б вимоги законності не поширювалися.

3. Єдність розуміння і застосування законів на всій території їхньої дії. Закони є єдиними для всієї держави, усіх його регіонів. Вони висувають однакові вимоги до всіх суб'єктів, що знаходяться в сфері їх часової і просторової дії.

4. Невідворотність відповідальності за правопорушення означає своєчасне розкриття будь-якого протиправного діяння.

 

3 навчальне питання:Вимоги та гарантії законності.

Вимоги законності в правотворчості:

1) забезпечення відповідності змісту закону потребам життя.

2) забезпечення верховенства закону стосовно інших правових актів (напр., укази президента повинні відповідати законам, акти уряду — указам президента);

3) забезпечення своєчасного створення закону і його скасування з дотриманням визначеної процедури;

4) забезпечення стабільності правових актів, більш тривалого терміну дії, за винятком тих, котрі видаються на визначені терміни (напр., закон про бюджет на рік);

5) видання правових актів у тій формі, що передбачена законом, із усіма необхідними реквізитами.

Гарантії законності — умови громадського життя і міри, прийняті державою для забезпечення режиму законності і стабільного правопорядку.

Гарантії законності можна розділити на:

загально-соціальні;

• спеціально-соціальні — юридичні й організаційні.

Загально-соціальні гарантії законності:

1. Економічні — належний ступінь економічного розвитку суспільства, ритмічності роботи господарського механізму країни, росту продуктивності праці й обсягу виробництва;

2. Політичні — ступінь демократизму конституційного ладу, тобто наявності розвинутої системи народовладдя, демократичних форм і інститутів його здійснення; дотримання принципу поділу влади.

3. Ідеологічні — ступінь розвитку правосвідомості, комплексу моральних і правових уявлень про необхідність законослухняної поведінки, неприпустимості здійснення аморальних вчинків, що одночасно є протиправними; ідеологічний плюралізм,

Спеціально-соціальні гарантії законності можна розділити на дві групи:

Юридичні — передбачена законом система спеціальних засобів, за допомогою яких забезпечується створення якісних законів, їхнє дотримання і виконання;

Організаційні — заходи організаційно-юридичного характеру. До них відносяться кадрова робота, організація умов для нормального функціонування правоохоронних та судових органів з метою ефективної протидії випадкам організованої злочинності, боротьбі з корупцією і т.п.

Юридичні гарантії законності створюються в результаті діяльності законодавчих, виконавчих, правоохоронних і судових органів влади по запобіганню і припиненню правопорушень.

Діяльність законодавчих органів спрямована на видання якісних нормативно-правових актів.

Завдяки діяльності конституційного суду забезпечується неухильне дотримання конституції держави.

Виконавчі органи сприяють зміцненню законності своєю діяльністю по втіленню в життя правових норм основного і поточних законів держави, по охороні захисту прав і свобод громадян.

Судові і правоохоронні органи держави (прокуратура, арбітраж, міліція) виконують безпосередню роботу по профілактиці і припиненню правопорушень.

Державні інспекції (адміністрації) і контрольно-ревізійний апарат здійснюють роботу з попередження, виявлення і припинення порушень законності в різних сферах державного і громадського життя.

 

4 навчальне питання:Поняття та основні ознаки правопорядку.

Правопорядок — частина системи суспільних відносин, урегульованих нормами права, що знаходяться під захистом закону й охороною держави.

Основні ознаки правопорядку:

1) спирається на принцип верховенства права;

2) створює сприятливі умови для використання суб'єктивних прав і повне виконання всіма суб'єктами юридичних обов'язків;

3) вимагає невідворотності юридичної відповідальності для кожного, хто скоїв правопорушення;

4) встановлює сувору суспільну дисципліну;

5) припускає чітку й ефективну роботу всіх державних і приватних юридичних органів і служб, насамперед правосуддя;

6) забезпечується всіма державними мірами, аж до примусу.

 

5 навчальне питання:Функції та принципи правопорядку.

Функції правопорядку — основні напрямки формування і підтримки стабільного правового стану системи суспільних відносин:

1. Функція упорядкування і зміцнення зовнішніх і внутрішніх зв'язків і відносин з великими системами суспільства — економічною, політичною й іншими, складовим елементом яких є правопорядок.

2. Функція збереження й удосконалювання правопорядку виражається в його стійкості і протистоянні до зовнішніх впливів руйнуючого характеру (правовий нігілізм, правопорушення, зловживання правом тощо).

Принципи правопорядку відправні начала, незаперечні вимоги, що формують правопорядок і є основою його існування і функціонування.

До принципів правопорядку можна віднести наступні принципи:

1. Принцип законності — створення якісних законів і суворе їх дотримання. Законність - головна умова встановлення правопорядку;

2. Принцип ієрархічної субординації і підпорядкування — виявляється в суворій підпорядкованості органів держави, посадових осіб; нормативних актів по юридичній чинності;

3. Принцип справедливості і гуманізму — базування на високих моральних підвалинах, повазі прав людини, його гідності і честі;

4. Принцип державного забезпечення, охорони і захисту — виражається в реальних засобах гарантування прав учасників правопорядку.

Правопорядок, законність і демократія взаємозалежні.

6 навчальне питання: Державна дисципліна: поняття та види

Види дисципліни:

державна — виконання державними службовцями вимог, пропонованих державою;

трудова – обов'язкове дотримання учасниками трудового процесу встановленого розпорядку;

військова — дотримання військовослужбовцями правил, установлених законами, військовими статутами, наказами;

договірна — дотримання суб'єктами права договірних зобов'язань;

фінансова — дотримання суб'єктами права бюджетних, податкових і інших фінансових розпоряджень;

технологічна — дотримання технологічних розпоряджень у процесі виробничої діяльності й ін.

Державна дисципліна — режим панування закону у взаєминах органів держави, посадових осіб, інших уповноважених суб'єктів, що ґрунтується на вимогах до кожного суб'єкта виконувати свої обов'язки, виявляти ініціативу і відповідальність у дорученій справі.

Для підвищення ефективності дисципліни важливі:

застосування мір заохочення з метою її розвитку (оголошення подяки, видача премії, нагородження коштовним подарунком, почесною грамотою);

• накладення мір юридичної відповідальності (звільнення, зниження в посаді тощо.).

Дисциплінаневід'ємна риса демократії.

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 152; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!