Розділ 2. Характеристика принципів адміністративного права



Поняття і суть принципів адміністративного права

Кожна галузь права у своєму підґрунті має відповідні принципи. Під принципами права, нагадаємо, у літературі розуміються об’єктивно властиві праву відправні начала, неза­перечні вимоги (позитивні зобов’я­зання), які ставляться до учасників суспільних відносин із метою гармо­нічного поєднання індивідуальних, групових і громадських інтересів. Ін­шими словами, вони є своєрідною системою координат, у рамках якої розвивається право, і одночасно век­тор, який визначає напрям його розвитку[5].

 З огляду на викла­дене, принципи адміністративного права можна визначити як основні ідеї, положення, вимоги, що характеризу­ють зміст адміністративного права, відображають закономірності його розвитку і визначають напрями й механізми адміністративно-правового регулювання суспільних відносин. Вони виконують велику системоутво­рюючу роль, оскільки саме на їх підставі формується дух адміністратив­ного права, зумовлюється його су­спільна роль та спрямованість. Інши­ми словами, вони становлять певне поєднання норм, ідей та теорій, які покладені у підґрунтя існування ад­міністративного права, визначаючи, як наслідок, його нормативні межі. Принципи адміністративного права не є застиглою категорією, вони роз­виваються паралельно та одночасно з розвитком адміністративного права, хоча іноді можуть і випереджати його розвиток, формуючи, як наслідок, магістральні напрями розвитку остан­нього.

Аналіз сучасної наукової літерату­ри, а також нормативних актів дає змогу стверджувати, що нині питання принципів адміністративного права перебуває на першій або початковій стадії свого розвитку, оскільки у минулі часи воно практично не дослі­джувалося та не вивчалося. Це було пов’язано, зокрема, з тим, що принципи адміністративного права були заміне­ні принципами державного управління (участі громадськості у державному управлінні, демократичного централіз­му, рівноправності національностей, соціалістичної законності, соціалі­стичного планування і обліку тощо, які для радянського адміні­стративного права або, що точніше, права державного управління були більш значимими і важливими. Що ж стосується принципів адміністратив­ного права, то, як писав у 1967 році А. П. Коренєв, їм у підручниках та навчальних посібниках з радянського адміністративного права належна увага не приділялася. З цього приводу вчений зазначав, що наука адмініст­ративного права передусім повинна вивчати принципи останнього як га­лузі права, юридичне втілення та за­кріплення принципів державного управ­ління у нормах адміністративного законодавства. Однак його пропо­зиції не знайшли відгуку, а отже, у ра­дянській науці адміністративного права так і не сформувалася концепція принципів адміністративного права. Відтак щонайменш дивно звучить теза А. Пухтецької про те, начебто вітчиз­няна адміністративно-правова докт­рина потребує комплексного пере­гляду усталених поглядів щодо визна­чення системи принципів адміністра­тивного права, оскільки переважна їх більшість сформувалася в радянський період[6]. Правильно було б говорити про те, що вітчизняна адміністратив­но-правова доктрина чекає на своє наповнення принципами адміністра­тивного права, яких раніше, власне кажучи, взагалі не існувало.

Проте цей процес іде в україн­ській науці адміністративного права і, відповідно, у законодавстві надзви­чайно повільно. Нині далеко не в усіх випадках, особливо якщо казати про навчальну літературу з адміністратив­ного права, автори аналізують прин­ципи адміністративного права. Досить часто останні, як і за радянських часів, фактично підміняються принципами державного управління[7]. А це вкрай негативно впли­ває на адміністративно-правову науку та законодавство, викликає у студен­тів, науковців, юристів відчуття того, що принципи – це зайва теоретична конструкція, хоча насправді вони віді­грають визначальну роль не тільки у теорії адміністративного права, але й у правотворчій та правозастосовній діяльності відповідних суб’єктів,зокрема у сфері судочинства. З приводу останньої тези відзначимо, що досить часто суд лише через аналіз принци­пів адміністративного права може дійти висновку про законність або незаконність дій та рішень публічної адміністрації.

Отже, виходячи з викладеного, можна зробити висновок, що перед наукою адміністративного права нині постало надзвичайно важливе завдан­ня, пов’язане, по-перше, з вироблен­ням оновленої системи принципів ад­міністративного права, які максималь­но повно узгоджувалися б із завданням сучасного адміністративного права (забезпечення прав і свобод людини і громадянина в ході практичного виконання законів та інших правових актів[8] та, по-друге, об’єднан­ням їх в окремий інститут адміністра­тивного права з подальшим розмі­щенням його у межах Загального адміністративного права.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 568; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!