Стаття 52. Особливості звернення стягнення на кошти та майно боржника - юридичної особи, фізичної особи - підприємця



ДИСЦИПЛІНА: ВИКОНАВЧЕ ПРОВАДЖЕННЯ.

Лекційне заняття № 7

Теоретичне заняття - 1 години, самостійне вивчення - 2 години)

Тема 7.Особливості звернення стягнення на майно боржника юридичної особи.

Мета: дати студентам чітке поняттязверненнюстягнення на кошти боржника юридичної особи.  Студенти повинні знати про Звернення стягнення на інше майно боржника юридичної особи.Студенти повинні орієнтуватисявпорядку звернення стягнення на майно у випадку реорганізації та ліквідації боржника юридичної особи.Студенти повинні знати про звернення стягнення на предмет іпотеки за виконавчим написом нотаріуса або за рішенням суду.

План заняття:

1. Звернення стягнення на кошти боржника юридичної особи.

2. Звернення стягнення на інше майно боржника юридичної особи.

3. Звернення стягнення на заставлене майно.

4. Звернення стягнення на предмет іпотеки за виконавчим написом нотаріуса або за рішенням суду.

Питання для самостійного вивчення:

1. Стягнення дебіторської заборгованості.

2. Звернення стягнення на частку в спільному майні.

3.  Звернення стягнення у випадку банкрутства боржника.

4. Порядок звернення стягнення на майно у випадку реорганізації та ліквідації боржника юридичної особи.

Рекомендована література до теми:

1. Конституція України від 28 червня 1996 року (зі змінами і доповненнями)№ 254к.
2. Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів : Закон України від 2.06.16 року № 1403.
3.  Про виконавче провадження :Закон України від 02.06.16 № 1404.
4. Бадила О.О. Принцип змагальності та його вплив на забезпечення дока­зів у цивільному процесі: теорія, судова практика, законодавство / О.О. Бадила // Часопис Київського університету права : Український науково-теоретичний часопис. – 2013. – № 4. – С. 202–206.
5. Балух В.С. Нормативно-правові основи формування системи альтерна­тивного вирішення спорів в Україні / В. С. Балух // Часопис Київського уні­верситету права : Український науково-теоретичний часопис. – 2013. – № 4. – С. 162–168.
6. Білоусов Ю.В. Виконавче провадження : навч. посіб. – Київ : Прецедент. – 2005. – 192 с.
7. Бондаренко-Зелінська Н. Л. Окремі питання захисту прав та інтересів відповідача в цивільному процесі / Н.Л. Бондаренко-Зелінська, П.В. Гопкін // Університетські наукові записки : часопис Хмельницького універси­тету управління та права. – 2015. – №1. – С. 27–37.
8. Бонтлаб В. В. Процесуальні строки у контексті удосконалення цивільного судочинства: науково-правовий аспект / В.В. Бонтлаб // Держава і право : збірник наукових праць: юридичні науки. Вип. 67. – Київ : Інститут Держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2015. – С. 179–188.
9. Вапнярчук В. Допустимість доказів (доказування) у практиці Європейського Суду / В. Вапнярчук // Публічне право : науково-практичний юридичний журнал. – 2015. – № 2. – С. 177–183.
10. Державна виконавча служба в Україні : навч. посіб. / Д.П.Фіс­левський, С.Ю. Лобанцев, Є.І. Мєзєнцев. – Київ : Алерта. – 2004. – 564 с.
11. Журба І.О. Сторони в цивільному процесі: потенційний та реальний статус / І.О. Журба // Часопис Київського університету права : Українсь­кий науково-теоретичний часопис. – 2013. – № 4. – С. 214–218.
12. Исполнительное производство в Украине : сб. нормат. актов / сост. М.И.Корякин. – Харків : Ксилон. – 2002. – 307 с.
13. Коваль О. Значення заборони повторного ризику у процесуальному законодавстві зарубіжних країн / О. Коваль // Публічне право : науково-практичний юридичний журнал. – 2015. – № 2. – С. 156–162.
14. Коляденко П. Співвідношення повноти фіксування судового засідання технічними засобами з іншими засадами здійснення судочинства / П. Коля­денко // Юридична Україна : Щомісячний правовий часопис. – 2015. – № 2. – С. 57–62.
15. Кройтор В.А. Исполнительное произодство : учебн. пос. / Под ред. В.А.Кройтора. – Изд. 2-е, дораб. и доп. – Харьков : Эспада. – 2005. – 232 с.
16. Кройтор В.А., Ясынюк Н.М. Исполнительное производство : учебн. пос. – Харьков : Эспада. – 2003. – 176 с.
17. Мельник В.І., Хавренюк М.І. Закон України “Про виконавче про­вадження” : постатейні матеріали. Коментарі. – Київ : Атіка. – 2002. – 272 с.
18. Мельник З. До питання судової практики, застосування способів захисту цивільних прав та інтересів / З. Мельник // Юридична Україна : Щомісячний правовий часопис. – 2015. – № 2. – С. 12–18.
19. Мороз А.О. Вчинення в будь-якій формі перешкод до здійснення правомірної діяльності захисника чи представника особи по наданню правової допомоги / А.О. Мороз // Юридична наука. – 2015. – № 5. – С. 73–92.
20. Налуцишин В. В. До питання об'єкта невиконання судового рішення / В. В. Налуцишин // Університетські наукові записки : часопис Хмельницького університету управління та права. – 2015. – № 1. – С. 216–221.
21. Про виконавчу службу та виконавче провадження в Україні // Право і практика. – 2007. – № 32.
22. Савчук К. О. Міжнародний суд ООН як засіб мирного розв'язання міжнародних спорів у сучасному міжнародному праві / К.О. Савчук, О.І. Мельничук // Часопис Київського університету права : Український науково-теоретичний часопис. – 2013. – № 4. – С. 341–347.
23. Сибилев Д.М. Закон Украины “Об исполнительном производстве” : научно-практич. ком. – Харьков: Легас. – 2002. – 112 с.
24. Структура и основные свойства процессуальной формы исполнения решений // Проблемы науки гражданского процессуального права. – Харьков, 2002. – С. 423–436.
25. Тертышников В.И., Шутенко О.В. Основы исполнительного производства : учебн.пос. – Харьков : Консум. – 2004. – 124 с.
26. Фурса С.Я., Щербак С.В. Виконавче провадження в Україні : навч. посіб. – Київ : Атіка. – 2002. – 480 с.

ЛЕКЦІЯ

1. Звернення стягнення на кошти боржника юридичної особи.

Згідно Закона України «Про виконавче провадження»

Стаття 52. Особливості звернення стягнення на кошти та майно боржника - юридичної особи, фізичної особи - підприємця

    1. Виконавець звертає стягнення на кошти боржника - юридичної особи, що перебувають у касах або інших сховищах боржника - юридичної особи, у банках або інших фінансових установах, у порядку, встановленому цим Законом. Інформацію про наявні у боржника рахунки виконавець отримує в органах доходів і зборів, інших державних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, які зобов’язані надати йому інформацію невідкладно, але не пізніше ніж у триденний строк, а також за повідомленнями стягувача.

    2. Виконавець може звернути стягнення на кошти боржника - юридичної особи, розміщені на його рахунках і на рахунках, відкритих боржником - юридичною особою через свої філії, представництва та інші відокремлені підрозділи.

    3. Не підлягають арешту в порядку, встановленому цим Законом, кошти, що перебувають на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом. Банк, інша фінансова установа, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у разі надходження постанови виконавця про арешт коштів, що знаходяться на таких рахунках, зобов’язані повідомити виконавця про цільове призначення рахунку та повернути постанову виконавця без виконання в частині арешту коштів, що знаходяться на таких рахунках.

    4. У разі якщо після накладення виконавцем арешту на кошти боржника - юридичної особи у банках чи інших фінансових установах боржник умисно не виконує судового рішення і відкриває нові рахунки в банках чи інших фінансових установах, виконавець надсилає відповідним правоохоронним органам матеріали для притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності.

    5. У разі відсутності у боржника - юридичної особи коштів в обсязі, необхідному для покриття заборгованості, стягнення звертається на інше майно, належне такому боржникові або закріплене за ним, у тому числі на майно, що обліковується на окремому балансі філії, представництва та іншого відокремленого підрозділу боржника - юридичної особи (крім майна, вилученого з цивільного обороту, або обмежено оборотоздатного майна, майна, на яке не може бути звернено стягнення), незалежно від того, хто фактично використовує таке майно.

    6. У разі якщо на зазначене у частині п’ятій цієї статті майно накладається арешт, воно реалізується в такій черговості:

    1) майно, що безпосередньо не використовується у виробництві (предмети інтер’єру офісів, готова продукція та товари тощо);

    2) об’єкти нерухомого майна, верстати, обладнання, інші основні засоби, а також сировина і матеріали, призначені для використання у виробництві.

    7. Звернення стягнення на кошти та інше майно фізичних осіб - підприємців здійснюється за правилами, визначеними цією статтею.

КОМЕНТАР:

    При виконанні рішень про стягнення коштів з юридичних осіб виконавець отримує інформацію про наявні у боржника рахунки і вклади в органах доходів і зборів, інших органах державної влади, підприємствах, установах та організаціях, які зобов'язані надати йому інформацію у триденний строк, а також за повідомленнями стягувача.

    Виконавець також перевіряє наявність майна боржника за даними балансу.

    Копію балансу виконавець може отримувати безпосередньо у боржника або у відповідних державних органів.

    Виконавці в процесі виконання рішення можуть вилучати готівкові кошти у боржника в національній та іноземній валютах.

    Приймання виконавцями грошей де дозволяється.

    Виявлені у боржника готівкові кошти вилучаються, про що виконавець складає акт вилучення готівки.

    Вилучення проводиться у присутності понятих.

    Цей акт складається у необхідній кількості примірників, з яких перший залишаться у виконавчому провадженні, інші вручаються боржнику або його представнику, особі, у якої вилучено, під розписку в першому примірнику.

    У разі відмови боржника (його представника) від підпису про це зазначається в акті вилучення готівки.

    При складанні акта вилучення готівки жодні виправлення, перекреслення сум, дат або прізвищ в акті не допускаються.

    В акті вилучення готівки обов'язково зазначаються:

· повне найменування боржника — юридичної особи, у якої вилучено готівку, розмір грошової суми, яку вилучено (цифрами та словами),

· найменування валюти,

· її кількість, номінал купюр.

    Перший примірник акта, який залишається у виконавця.

    Вилучена готівка в національній та/або іноземній валюті не пізніше наступного робочого дня зараховується виконавцем на відповідний рахунок для покриття витрат на організацію та проведення виконавчих дій, покриття боргу за виконавчими документами та стягнення виконавчого збору, а також на повернення авансового внеску та стягнення штрафів, накладених виконавцем на боржника, якщо такі мали місце.

    Витрати, пов'язані із зарахуванням коштів на відповідний рахунок (комісія банку), є витратами на організацію та проведення виконавчих дій та покриваються за рахунок вилучених у боржника коштів.

    Документ, який підтверджує внесення коштів на відповідний рахунок приєднується до акта вилучення готівки та підшивається разом з актом до матеріалів виконавчого провадження.

    Розпочинаючи виконання рішення про стягнення коштів, виконавець зобов'язаний винести постанову відповідно до частини другої статті 56 Закону України «Про виконавче провадження».

    Копії постанови, якою накладено арешт на майно боржника та оголошено заборону на його відчуження, виконавець надсилає органам, що здійснюють реєстрацію майна або ведуть реєстр заборон на його відчуження.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 293; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!