Розв’язування задач за допомогою масштабів.



Поперечним масштабом користуються таким чином. Вимагається відкласти на плані або карті масштабу 1:10000 горизонтальне прокладання лінії l = 947,4м. При основі масштабу, рівній 2см, одна поділка праворуч від нуля відповідатиме 200м, зліва — 20м і вгору — 2м. Ставлять праву ніжку вимірювача на поділку з відміткою 800, а другу ніжку — ліворуч від нуля на сьому поділку, що відповідатиме 940м. Потім, переставивши вимірника вгору так, щоб ліва ніжка вимірника йшла по похилій лінії (трансверсалі), а права — по вертикальній до горизонтальної лінії між 6 і 8, отримують загальну довжину лінії 947м. Десяті частки метра (0,4м) опускають, оскільки в даному масштабі можна відкласти тільки цілі метри, виходячи з точності даного масштабу. Отриманим розчином вимірника відкладають відстань на плані або карті.

При рішенні зворотної задачі, тобто для визначення довжини лінії місцевості на плані, беруть відповідний розчин вимірника і прикладають до поперечного масштабу так, щоб права його ніжка співпала з поділкою праворуч від нуля, а друга — знаходилася в межах лівої від нуля основи. Потім підраховують число метрів. Якщо ліва ніжка вимірника не співпадає з поділкою на основі, то розкладений вимірювач пересувають вгору до збігу його з трансверсалю, при цьому обидва ніжки повинні лежати на одній горизонтальній лінії. Після цього відлічують довжину горизонтального прокладання лінії місцевості.

Якщо довжина лінії перевищує довжину поперечного масштабу, то її виміряють або відкладають по частинах. В практиці, для зручності, поперечний масштаб наносять на металеві пластини, яка називається масштабною лінійкою.

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 355; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!