ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ ТА САМОПЕРЕВІРКИ



1. Визначте поняття «землекористування» в об’єктивному та суб’єктивному розумінні.

2. Назвіть характерні принципи землекористування.

3. Які класифікації видів землекористування Ви знаєте?

4. Назвіть основні ознаки інституту постійного землекористування.

5. Охарактеризуйте правовий режим оренди землі (поняття оренди; поняття договору оренди землі; суборенда; строк оренди; орендна плата; документи, які додаються до договору оренди землі тощо).

6. Дайте визначення концесії.

7. Які об’єкти можуть бути здані в концесію?

8. Хто може бути концесієдавцем?

9. Який строк концесії?

10. Чи передбачені законодавством пільги щодо концесійної плати?

11. Які є підстави для розірвання договору концесії?

 

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ

Розв'яжіть ситуацію:

1. У 2008 р. міським жителям були надані в оренду строком до 2010 р. земельні ділянки площею по 0,03 га для індивідуального городництва. У 2010 р. громадяни звернули­ся до сільської ради про передачу їм у приватну власність вказаних земельних ділянок, посилаючись на Закон "Про оре­нду землі", за яким орендарі мають переважне право на отримання орендованої земельної ділянки у власність.

Вирішіть справу.

 

2.    Готельний комплекс ВАТ "Світанок" на підставі відповідного договору орендував земельну ділянку комуналь­ної власності площею 1,5 га громадської забудови для обслу­говування та експлуатації споруд комплексу. У лютому 2010 р. ВАТ "Світанок" звернулось до місь­кої ради з проханням прямого продажу земельної ділянки, що орендувалася у приватну власність. Управління земельних ресурсів міської ради відмови­ло йому в цьому клопотанні, мотивуючи тим, що, по-перше, земельна ділянка знаходиться в історико-архітектурній части­ні міста, по-друге, деякі споруди комплексу не використову­ються ВАТ, а передані в оренду іншим суб'єктам, тому ВАТ запропоновано викуп лише 0,5 га на підставі розсуду міськви­конкому.

Дайте аналіз правових позицій обох сторін.

 

3.    Підприємець К. по закінченню договору оренди земельної ділянки звернувся в міську раду за його подовжен­ням. Міська рада відмовила йому у цій дії пославшись на те, що згідно діючого земельного законодавства, надання земе­льних ділянок в оренду повинно здійснюватися на земельно­му аукціоні. Термін та умови аукціону міська рада не змогла визначити. Підприємець, вважаючи дії ради неправомірними, звернувся зі скаргою до прокурора міста.

Проаналізуйте дії ради згідно з земельним законодав­ством.

 

4.    Сільськогосподарське підприємство та приватний підприємець громадянин С. уклали договір оренди земельної ділянки загальною площею 2 га, придатної для сільськогоспо­дарського використання. За умовами договору орендодавець (підприємство) був зобов'язаний передати в установлений строк земельну ділянку в користування орендарю. Через місяць після установленого в договорі строку в користування орендарю було передано тільки 1,5га землі. До того ж, передана земельна ділянка була повністю засмічена, що унеможливлювало її використання за цільовим призначенням.

Громадянин С. звернувся до суду з позовом про розі­рвання договору оренди.

Вирішить справу. Визначте коло обов'язків землевла­сників та землекористувачів за договором.

 

5. Перед жителем Вінницької області постало таке питання: чи має право сільська рада укладати дого­вори на оренду земельних часток (паїв), на які вже виготовлено державні акти, якщо у них є фактично власники-спадкоємці, які ще не змогли переоформи­ти документи на володіння цією землею? Під час консультації у місцевого юриста йому від­повіли, що сільська рада не має права цього робити, проте відділ контрольно-ревізійного управління на­кладає штраф на сільського голову за не укладання угоди на оренду зазначених земельних ділянок.

Запитання

1. Які нормативні акти регулюють питання орен­ди земельних часток (паїв)?

2. Який порядок передачі земельної частки (паю) у спадщину?

 

Норми законів, які необхідно вивчити – ст. ст. 92-97 ЗК України, Закон України «Про оренду землі», Закон України «Про концесії».

Нормативно-правові акти, необхідні для роботи на занятті:

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної ради України 28 червня 1996 р. – К., 1996.

2. Земельний кодекс України від 25 жовтня 2001 р. // Відомості Верховної Ради. – 2002. – № 3-4.

3. Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 р. // Відомості Верховної Ради. – 2003. – № 40-44.

4. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою» 02 квітня 2002 року № 449 // Офіційний вісник України. – 2002. – № 14.

5. Наказ Держкомзему «Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі» 04 квітня 1999 року // Офіційний вісник України. – 1999. – № 23.

6. Про концесії: Закон України від 14 липня 1999 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1999. – № 41.

7. Про оренду землі: Закон України від 6 жовтня 1998 р. (В редакції від 2 жовтня 2003 р. // Землевпорядний вісник. – 2003. – № 4.

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Основна:

  1. Мачуська І.Б.Земельне право: навч. посібник/ МОН України, КНЕУ ім. В.Гетьмана.- К.: КНЕУ, 2007.- 280 с. С.26-32.
  2. Мірошниченко А.М. Земельне право України: Підручник. – К.: Алерта; КНТ ; ЦУЛ, 2009. С.32-40.
  3. Земельне право України: Підручник / За ред. О.О. Погрібного та І.І. Каракаша. – Вид. 2-ге, перероб. і доп. – К.: Істина, 2009.
  4. Земельний кодекс України: Науково-практичний коментар / За заг. ред. В.І. Семчика. – 3-е вид., перероб. і доп. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2007.
  5. Шеремет А.П. Земельне право України: навч. посіб. (для студ. вищ. навч. закл.). – 2-ге вид. – К.: Центр учбової літератури, 2009. с. 45-56.

Додаткова:

  1. Андрейцев В.І. Земельне право і законодавство суверенної України: Актуальні проблеми практичної теорії. – К.: Знання, 2005.
  2. Бердников Є., Пастушенко П. Трансформація інституту постійного землекористування у зв'язку з прийняттям нового Земельного кодексу України // Право України. – 2004. - № 2.
  3. Берлач А. Організаційно-правові проблеми становлення орендних відносин в Україні: історія і сучасність // Право України. – 1999. - №. 2.
  4. Даниленко А.С., Гарбуз М.Ю., Жмуцький В.В., Голишев М.М., Євдокимов М.О., Кулик В.М., Мірошниченко А.М., Погурельський С.П., Хабін Р.Р., Юрченко А.Д. Методичні роз’яснення щодо заповнення форми договору оренди землі // Землевпорядний вісник. – 2004. - № 2.
  5. Ільницька Н. Оренда земель сільськогосподарського призначення: історико-правові аспекти // Вісник Львівського університету. Серія юридична. – 2001. – Вип. 36.
  6. Кулинич П. Закон про оренду землі: як він захищає селянина // Приватизація землі: закон, практика, проблеми. – 2004. - № 3.
  7. Москаленко А. Еволюція орендного землекористування: зарубіжний та вітчизняний досвід. // Економіка України. – 2001. - № 9.
  8. Оренда землі в Україні (правовий і економічний аспекти). Будзілович І. С., Добряк Д.С., Маракулін П.П., Цемко В.П., Юрченко А.Д. – К.: Інститут землеустрою УААН, 1994.
  9. Семчик В.І. Земельний пай не може бути об’єктом оренди // Правова держава. – Вип. 8. – К.: ІДП НАН України, 1997.
  10. Бахуринська М. Історико-правові аспекти використання землі на умовах концесії в Україні // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – Юридичні науки. – 2006. - Випуск 71.
  11. Бахуринська М.М. Деякі проблеми правового регулювання процедури виникнення права на землю в концесійних правовідносинах за законодавством України // Земельні відносини і просторовий розвиток в Україні: матеріали Міжнар. наук. конф. – У двох частинах (Київ, 13-14 квітня 2006 р.) / НАН України, Рада по вивченню продуктивних сил України. Редкол.: Данилишин Б.М. (відпов. ред.), Бистряков І.К., Новоторов О.С., Ніколаєнко Т.С., Кучер О.О., Осипенко В.М. – Київ: РПВС України, НАН України, 2006. – Ч. І.
  12. Бахуринська М.М. Деякі проблеми правового регулювання процедури виникнення права на землю в концесійних правовідносинах за законодавством України // Земельне право України. – 2006. - № 9.
  13. Бахуринська М.М. Концесія як перспективна правова форма землекористування // Держава і право: Збірник наукових праць. Юридичні і політичні науки. Випуск 31. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2006.

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 245; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!