Укр питання в період Рос. Бурж-демокр. Революції 1905-1907 р

КР як ранньофеодальна держава

Наприкінці VІІІ- у Х ст. відбулося об’єднання східнослов’янських союзів племен (полян, древлян, сіверян, уличів, тиверців, дулібів, бужан, волинян та ін.) навколо Києва, йшов подальший процес зміцнення ранньофеодальної держави – Київської Русі. Передумовами утворення державності були: а) економічні; б) соціально-політичні .За політичною формою правління Русь – це ранньофеодальна монархія. На чолі держави стояв великий київський князь, він також був володарем усієї землі Руської.

Основною категорією населення Київської Русі були феодально-залежні селяни – смерди, які вели власне господарство, працювали на феодала, сплачували князеві данину, виконували інші повинності. Соціально-економічні відносини у державі регулювалися “Руською правдою” – збірником судових законів, укладеним за князя Я.Мудрого.

Олег (бл. 882-912 рр.) – перший великий князь об'єднаної Київської Русі. Походив із варягів (норманів). У 882 р. приєднав Північну Русь до Південної, що поклало межу утворення нової східнослов'янської державності. Він проводив активну зовнішню політику, здійснював успішні походи у Візантію, інші держави. 907 і 911 років були підписані вигідні умови договорів із Візантією, за якими греки були змушені сплачувати данину.

Ігор (912-945 рр.)Приєднав до Київської Русі непокірних древлян, уличів.Воював із печенігами, здійснював походи на Візантію. Підписаний мирний договір із Візантією у 944р. був погіршеним варіантом договору 911 року. Здійснив два походи на Кавказ (913, 943 рр.). Восени 945р. був убитий древлянами за надмірну жорстокість і ненаситність під час збирання данини.

Ольга (945-964 рр.) – удова київського князя Ігоря. У 945-964 рр. княжила від імені свого молодшого сина Святослава. Жорстоко розправилася з древлянами, здійснила державну реформу, за якою визначався порядок організації й збирання данини.У 946 і 957 рр. Ольга здійснила два візити до Константинополя, під час яких було укладено вигідні союзницькі договори.

Святослав ( 964-972 рр.). Син Ігоря та Ольги. Видатний воїн і полководець. Розширив кордони Русі до Кавказьких гір, підкорив ясів (осетинів) і косогів (черкесів). Святослав здійснив ряд походів проти Візантії й болгар, намагаючись оволодіти землями по Дунаю. Повертаючись із чергового походу з Болгарії, був убитий біля дніпровських порогів печенігами за намовою греків.

Ярополк (972-978 рр.). Старший син Святослава. З 972р. київський князь. Прагнув до одноосібного правління. Убив брата Олега – князя Древлянської землі. Загинув у 978 році під час війни зі зведеним братом Володимиром, до якого перейшов Київський престол.

Володимир (978-1015 рр.). Київський великий князь, позашлюбний син князя Святослава Ігоровича і Малуші, ключниці княгині Ольги. Остаточно підкорив племена в’ятичів, радимичів, відвоював у польських королів давньоруські червенські міста (Червен, Володимир, Белз та ін.), оволодів частиною земель литовського племені ятвягів. Вів успішну боротьбу проти печенігів, Візантійської імперії. Прилучив до Києва закарпатські руські землі.У 988 р. запровадив державну релігію – християнство, сприяв поширенню письма, базованого на абетці, створеній ченцями Кирилом та Мефодієм – греками, що поширювали християнство серед слов’ян. Зміцнював державні кордони, будуючи міста та фортеці.

Ярослав Мудрий (1019-1054 рр.). Після смерті Володимира протягом чотирьох років точилися міжусобні війни між його синами за великокнязівську владу. За князювання Ярослава остаточно утвердилося християнство, сформувалася руська православна церква, було засновано православну митрополію. Розвивалася культура, будувалися фортеці, міста, собори, монастирі. Значно розбудовано Київ.

Володимир Мономах (1113-1125 рр.). Найпопулярніший і наймогутніший великий князь у XII ст. Відновив великокнязівську владу на більшій частині давньоруських земель. Вдало вів боротьбу з половцями, відкинув їх за Волгу і під Кавказ.Володимир Мономах підтримував тісні стосунки із правителями країн Західної Європи.

Мстислав (1125-1132 рр.). Останній великий київський князь періоду єдності Русі. Намагався утримати єдність і могутність Київської Русі, її високий культурний рівень. Підкорив полоцьких князів, здійснив вдалі походи проти литовців, успішно вів боротьбу з половцями.

 

Укр питання в період Рос. Бурж-демокр. Революції 1905-1907 р.

Революція 1905-1907 рр.

ПРИЧИНИ:

1) Погіршення соц.-економ становища роб-в

2) Не вирішення селян питання

3) Панування самодержавства і відсутність дем. Свобод

4) Поразка у війні я Японією

Приводом до поч.. революції стала «кривава неділа» 1905р. В червні 1905р відб повстання моряків на броненосці «Князь Потомькін» в Одесі. Очолили Вакуленчук і Матюшенко, а в листопаді 1905р повст моряків на крейсері «Очаків». В жовтні 1905р загально рос робітничий страйк, а в грудні робіт. Збройні повст. В усіх найб укр. Містах. Під впливом революц руху Микола 2 видав 17 жовтня маніфест, яким проголосив демократичні свободи і скликання Держ Думи. В груднв 1905р ств просвіти, Садовський ств в Києві Стаціонарний профільний театр, видалась укр. Преса.

Держ Думи

1-ша держ дума діяла в квітні – липні 1906р. У ній ств. Укр. Парламент. Громада, яку очолював Ілля Шраг, видавався «Укрвесник».

2-га держ дума з лютого по червень 1907р. Була ств. Укр . думська громада. В 1906р. Стлипін провів аграрну реформу. НАСЛІДКИ:

1)піднесення ПП

2)розшарування селянства

В 1909р. Столипін домігся заборони викладання укр. М. в школах. В 1911 р був застрілений. В 1914р. в березні – маніфестація під синьо-жовтими прапорами в честь сторіччя народження Шевченко, яка була жорстоко задушена.

 

3 Розвиток економіки УРСР В 4 П*ЯТИРИЧЦІ (1946-1950рр.)

В березні 1946р. ВР СРСР прийняла закон про п*ятирічний план відбудови і розвитку народ госп 1946-1950р. План 4 пятирічкипередб розвиток важкої пром.-ті. Пріоритетними були визнані:

1) Вугільна пром.-ть

2) Електроенергетика

3) Металургія

4) Машинобудування

5) Транспорт

ОСОБЛИВОСТІ ВІДБУБОДИВИ:

1) В УКР. Відновились репресії

2) Відбуд здійснювалась за доп власних внут ресурсів

3) Гостра нестача роб сили

4) До 47 р існувала карткова сис-марозподілу продовольства, не вистачало товарів першої необхідності. Ускладнив також голод(46-47рр) ПРИЧИНИ:

Засуха і неврожай 46р

Занепад підсобних госп-в

Високі податки на фруктові дерева

Встановленні високі плани хлібозаготівель

Внаслідок голоду загинуло близько 4 млн осіб.

Підсумки 4 п*ятирічки:

- Відновлено більшість шахт заводів

- Було засновано автомобілобудув. Та радіотехн. Галузь.

- Укр. Виплавляла близько 50% чавуну, 30% вугілля.

- Побудовано 46 млнмквадр. Житла

- Відбудовані лікарні і школи

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 111; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!