Перша медична та долікарська допомога при утопленні.(знати)



Утоплення

Перша допомога потопаючому передбачає два етапи:

- витягнення з води;

- наданняння необхідної долікарської медичної допомоги.

 

Основне правило під час рятування — діяти оперативно, обдумано, і бережно та без метушні.

Якщо на місці події не виявилося рятувальних засобів (човна, рятувальногокруга), потопаючого потрібно рятувати вплав. При цьому рятувальник має чітко уявити й швидко виконувати всю послідовність необхід­них у тій чи іншій ситуації, дій. Спочатку потрібно добігти по берегу як­найближче до того, хто тоне, на ходу знімаючи одяг та взуття. Зануритися в воду і пливти з урахуванням швидкості течії, зберігаючи при цьому силу для подальших рятувальних дій. Стрибати у воду, тим більше головою вниз, у незнайомому місці — не можна (це небезпечно для рятівника). Якщо потерпілий занурився у воду, потрібно пірнути і знайти його. Коли він лежить на дні, то слід обхопити його під руки або обома руками за руку, відштовхнутися від дна і виплисти на поверхню води. Якщо потопа­ючий тримається на поверхні, потрібно спробувати його заспокоїти і переконати в необхідності виконувати ваші команди. У разі невдалої спроби краще підпливати до потопаючого ззаду, щоб уникнути його захватів, від них буває тяжко звільнитися. Рятівнику потрібно пам’ятати, що при будь-якому захваті занурення під воду сприяє звільненню від нього, оскільки потопаючий прагнутиме залишатися на поверхні води. Якщо це все ж таки не дає змогу звільнитися, варто застосувати больовий прийом або больовий прийом у поєднанні із зануренням.

Спосіб буксирування потопаючого до берега залежить від його стану. Якщо людина лише втомилася під час плавання й не може самостійно дістатися до берега, рятувальник підставляє свої плечі для кистей її витягнутих рук і пливе до берега разом з нею стилем “брас”. При цьому втомлена людина гребе ногами синхронно з рухами рятувальника.

 

Витягнувши потерпілого з води, потрібно негайно його оглянути, оскільки послідовність та обсяг першої медичної допомоги залежить від виду утоплення.

 

Розрізняють два види утоплення:

- істинне (синій тип);

- сухе, асфіктивне (блідий тип).

 

При істинному утопленні потопаючий, борючись за життя, робить хаотичні дихальні рухи, втягуючи при цьому воду. Це перешкоджає потраплянню в легені повітря, що призводить до розвитку кисневого голодування гіпоксії. Чимраз дужча гіпоксія та набряк легень зумовлюють синюшний відтінок шкіри.

Блідий тип утоплення трапляється у тих, хто не бореться за своє життя, швидко йде на дно або тоне в непритомному стані. Іноді перші краплі води, що потрапили до горла, спричинюють різке звуження голосової щілини і вода не проникає до легень (звідси й назва — сухе утоплення). Але внаслідок подразнення нервових закінчень гортані чи при низькій температурі води паралізується серцева діяльність та дихання.

 

Якщо в потопаючого синюшний відтінок шкіри, а з рота та носа виділяється вода,то під час надання допомоги потрібно насамперед видалити із дихальних шляхів рідину.

Так, за першим способом потерпілого перевертають на живіт , голова його низько опущена. У такому положенні вода витікатиме назовні самостійно. Щоб посилити витікання води, потерпілого підніма­ють за тазову ділянку.

За другим— рятувальнику потрібно покласти потерпілого животом униз на зігнуте коліно, щоб на нього спиралась нижня частина грудної клітки, а верхня частина тулуба та голова звисали вниз. Однією рукою потрібно підняти голову потерпілого за лоба, щоб рот був відкри­тий, а іншою рукою допомогти видаленню води, кілька разів енергійно натискуючи на спину.

При блідому типі утоплення після витягнення потерпілого з води потрібно відразу ж розпочати реанімаційні заходи (штучне дихання та непря­мий масаж серця). Якщо на цей момент присутні й інші помічники, вони мають розтирати та зігрівати тіло потерпілого.

 

Література.

М.І. Бадюк ВМП ст. 428-429, 435, 448.

Т.М. Гут ВМП ст. 70-75.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 221; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!