Яна Амоса Коменського (1 год.)



Мета. Охарактеризувати епоху становлення Нового часу; ознайомити з основними етапами життя і діяльності Я.А. Коменського; засвоїти програму Просвітництва у концепції видатного чеського педагога.

Базові поняття теми:принципи природовідповідності, гуманності, народності; пансофія; дидактика, «золоте правило дидактики», класно-урочна система навчання; кардинальні моральні чесноти.

Теоретичний блок

План заняття

1. Характеристика основних етапів педагогічної діяльності Я.А. Коменського.

2. Сутність філософського світогляду Я.А. Коменського. Ідея пансофічної школи.

3. Мета і завдання виховання. Фактори формування особистості.

4. Принципи природовідповідності та народності як основа педагогіки Я.А. Коменського. Вікова періодизація і дидактичні ідеї Я.А. Коменського (завдання, принципи, правила, методи і форми організації навчання).

5. Школа як «майстерня гуманності». Ідеї морального виховання Я.А. Коменського. Вимоги до вчителя.

Методичні рекомендації

Для характеристики основних етапів педагогічної діяльності Я.А. Коменського зверніться, крім відповідного розділу підручника, до праці Д.О. Лордкіпанідзе наведеній у списку літератури. Зосередьте увагу на вивченні історичної епохи, в яку жив Коменський, епохи монополії католицької церкви в духовному житті Західної та Центральної Європи, епохи війн, релігійної нетерпимості та наполегливих пошуків кращими синами людства кращої долі для всіх людей (дайте характеристику провідних положень праці Я.К. Коменського "Загальна порада про виправлення людських справ").

Визначіть, як вплинули на формування філософського світогляду видатного педагога, що трактується дослідниками як ідеалістичний у своїй основі, гуманістичні ідеї епохи Відродження, матеріалістичний сенсуалізм Ф. Бекона, ідеї утопічного соціалізму Т. Кампанелли (Лордкіпанідзе Д.; С. 89 – 112). В основі педагогічного світогляду Я.А. Коменського лежить ідея пансофічної школи, яка вимагає «навчання всіх всьому» з метою виховання справжньої людини, людини знань і праці. Прочитайте статтю Я. Коменського "Пасофічна школа" та розділи "Великої дидактики" IX п.1-8; X п. 1,18; XII п.2; XX п.5 та прокоментуйте, який конкретний зміст вкладав Я.А. Коменський в ідею пансофічної освіти? (Див. також: Лордкіпанідзе Д.; С. 112 – 117).

Згідно з традиціями християнської педагогіки мета виховання визначалась як підготовка до потойбічного життя. Я.А. Коменський, розвиваючи педагогічні ідеї свого часу, наголошував, що мета і завдання виховання, його зміст визначаються призначенням людини у цьому житті, яке полягає у: пізнанні всіх речей, пізнанні себе і володінні собою, зверненні до Бога. На основі аналізу положень "Великої дидактики" (розділи III, IV) поясніть, який конкретний педагогічний зміст вкладав педагог у ці завдання виховання? Важливою для розгляду цього питання є і характеристика факторів формування особистості в інтерпретації Я.А. Коменського. Така характеристика подана педагогом у розділах V, VІ "Великої дидактики". Прокоментуйте положення цих розділів, у яких розкривається роль спадковості, виховання, оточуючого середовища у формуванні особистості.

Для розкриття проблеми природовідповідного виховання та навчання необхідно ознайомитись з положеннями, що містяться у розділах XII (п. 10, 12, 14, 17); ХІV (п. 1,7); X (п. 10 – 14, 24, 35, 38); XIX (п. 54) "Великої дидактики". Охарактеризуйте ідейні джерела цього принципу (народна педагогіка, гуманістичні ідеї епохи Відродження, християнське віровчення), сформулюйте причини його історичної обмеженості.

Використовуючи приклади, подані у названих розділах, покажіть, як розв'язував А. Коменський конкретні педагогічні проблеми, керуючись принципом природовідповідності. Цей принцип покладений в основу вікової періодизації Я. Коменського та запропонованої ним системи шкіл ("Велика дидактика", розділи XXVII – XXXI). Дайте характеристику етапів шкільного навчання, розроблених педагогом.

Розгляд дидактичних уявлень Я.А. Коменського є прямим продовженням аналізу принципу природовідповідності. Необхідно дати характеристику таких конкретних аспектів дидактичної концепції видатного педагога:

• завдання школи: "Велика дидактика" (далі – "ВД") (р. Х п. 2); "Закони добре організованої школи" (р. ІІ). Який зміст вкладав Коменський в кожний з аспектів діяльності школи, стверджуючи, що вона повинна стати "майстернею мудрості, гуманності, працелюбності"?

• принципи навчання: "ВД" (р. ХVІ – ХХ); "Закони..."(р. 5); На основі положень з "ВД" дайте характеристику дидактичних принципів активності й свідомості, наочності,систематичності й послідовності, ґрунтовності навчання, вперше об'єднаних Коменським у цілісну дидактичну систему. Зупиніться на особливостях трактування окремих принципів (наочність), зумовлених недостатнім розвитком антропологічних наук;

• методи навчання: "ВД" (ХІІ п. 3 – 8; ХVІ п. 4; ХVШ п. 28 (III); XІV п. 40; XX п. 24; XXI п. 14; ХХVІІІ п. 7). Необхідно дати характеристику таких вимог до методів навчання: успішність ("ВД" ХVІ п. 40), легкість ("ВД" XIX п. 1), стислість, ґрунтовність та правил, згідно з якими слід здійснювати навчання ("ВД" XX п. 15 – 23);

• форми організації навчання: "Закони..." (р. 4,13); "Пансофічна школа"(п. 45 – 48). Обґрунтуйте закономірність розвитку класно-урочної форми організації навчального процесу в період виникнення потреби у більш масовому навчанні, ніж у часи середньовіччя. Назвіть характерні особливості нової форми навчання. Доведіть її переваги перед індивідуальною та індивідуально-груповою.

Визначенню виховних функцій школи як "майстерні гуманності" присвячені, зокрема: розділ X п. 2; розділ XI п. 1 та розділи XXIII, ХХІV "ВД"; пп. 67, 68, 81, 82 "Пансофічної школи"; пп. ІІ, XI "Законів добре організованої школи". Дайте характеристику моральних чеснот, які, на думку Я. Коменського, потрібно виховувати в дітей та методів їх виховання. Визначте провідні впливи на етичну концепцію Я.А. Коменського.

Розкрийте погляди Я. Коменського на роль вчителя в суспільстві. Випишіть положення, що містять вимоги до вчителя, із творів "3акони добре організованої школи" та "Пансофічна школа". Який зміст вклав видатний педагог у вислів: "Професія вчителя найпрекрасніша під сонцем"?

Практичний блок

1. Поміркуйте, який зв'язок існує між філософським світоглядом Я.А. Коменського та його трактовкою мети виховання, принципу природовідповідності виховання; між гносеологічними позиціями педагога (ідеї матеріалістичного сенсуалізму) та його дидактичними принципами.

2. Прокоментуйте, який зміст вкладав Я.А. Коменський у поняття школи як "майстерні гуманності".

3. Чи зберігає класно-урочна система, розроблена Я.А. Коменським, свою актуальність і в наш час? Якщо так, то чому? Поміркуйте, які переваги має урок перед іншими формами організації навчальної роботи у школі. Чи має урок якісь об'єктивні недоліки, яких не вдається усунути і сьогодні?

4. Прокоментуйте тезу Я.А.Коменського, згідно з якою неосвічений вчитель є ''тінь без тіла, хмара без дощу, джерело без води, лампа без світла'' (Див. "Про вигнання зі шкіл лінощів").

5. До середини ХVІІ ст. висувається просвітницька установка «всім знати про все» (Я.А. Коменський). Дайте обгрунтування Я. Коменським ідеї пансофії.

Завдання для педагогічних роздумів

(Завдання для самоконтролю ІІІ рівня складності)

1. Я.А. Коменський, посилаючись на чеське прислів'я, стверджує, що "школа без дисципліни є млин без води". Що вкладав педагог у поняття "дисципліна", якими засобами він вважав за доцільне її досягати та підтримувати? Чи є його погляди щодо цього питання актуальними для сьогодення?

2. Подумайте і дайте відповідь, чому запропонована Я.А. Коменським система шкіл залишається актуальною і для сучасних умов розвитку освіти.

3. Прокоментуйте тези Я.А. Коменського: "В основу навчання повинно бути покладене пізнання речей і явищ, а не заучування чужих спостережень та свідоцтв про речі...". "Слух необхідно поєднувати із зором і слово – з діяльністю руки... "Необхідно вчити "на основі доказів за допомогою зовнішніх почуттів та розуму...".

4. Які дидактичні принципи обґрунтовує у цих тезах автор?

5. Поміркуйте над висловами Я.А. Коменського: "..мукою є для юнацтва, коли його примушують щодня займатися по шість, сім, вісім годин класними заняттями і вправами та, крім того, кілька годин вдома."

6. "...над умами дітей робиться насильство, коли їх примушують до того, до чого вони не дійшли ще ні віком, ні розумовим розвитком ".

7. "Зовсім нерозумний той, хто вважає необхідним навчати дітей не в тій мірі, в якій вони можуть засвоювати, а в якій тільки сам він бажає, тому що треба допомагати здібностям, а не пригнічувати їх ".

8. Який педагогічний принцип покладений в основу цих міркувань педагога? Чимають місце ситуації, критиковані Я.А. Коменським, у сучасній школі?

9. Поміркуйте і сформулюйте свою точку зору, чи є актуальною сьогодні ідея пансофічної школи у її розумінні Я.А. Коменським.

Контрольні питання

(Завдання для самоконтролю ІІ рівня складності)

1. Дайте визначення дидактики (за Я.А. Коменським).

2. Назвіть підручники, написані Я.А. Коменським. У якому з них найширше застосовується принцип наочності?    

3. Яку класифікацію пізнавальних здібностей дітей дав
Я.А. Коменський у "Великій дидактиці"?

4. Які вимоги до методів навчання обґрунтував Я.А. Коменський?

5. У чому полягає сутність "золотого правила" дидактики?

6. Назвіть чотири кардинальні моральні чесноти, що складають основу етичної концепції Я.А. Коменського.

7. У чому полягає мета виховання за Я.А. Коменським?

8. У чому полягає мета навчання за Я.А. Коменським?

9. Назвіть дидактичні припини, розроблені Я.А. Коменським.

10. Яким було ставлення Я.А. Коменського до фізичних покарань? Чому?

11. У чому полягає історична обмеженість трактування Я.А. Коменським дидактичного принципунаочності?

12. У чому полягає історична обмеженість трактування Я.А. Коменським ідеї природовідповідності?

13. Що таке пансофічна освіта за Я.А. Коменським?

14. Назвіть чотириетапи шкільного навчання, визначені Я.А. Коменським.

15. Як визначає Я.А. Коменський зміст навчання у середній освітній ланці?

16. Назаіть вимоги до вчителя, сформульовані Я.А. Коменським.

17. Назвіть твори Я.А. Коменського, в яких розроблені нові основи діяльності школи.

18. Сформулюйте методи виховання, що їх обґрунтував Я.А. Коменський.

19. Назвіть основні фактори формування особистості за Я.А. Коменським. Який з них він вважавпровідним?

20. Назвіть шляхи, запропоновані Я.А. Коменським для досягнення міцності знань. Чим вонивідрізняються від тих, що практикувались у середньовічній школі?

Тести

(Завдання для самоконтролю І рівня складності)

1. Заповніть таблицю:

 

ДИДАКТИЧНИЙ ПРИНЦИП ВИСЛОВЛЮВАННЯ Я.А. КОМЕНСЬКОГО
   

 

2. 3аповніть таблицю:

 

Роки життя дитини Віковий період Вікові особливості Зміст освіти Ступені освіти
0 - 6 Дитинство Посилений фізичний ріст, розвиток органів почуттів Даються початкові уявлення про довкілля та суспільне життя Материнська школа, тобто дошкільне виховання під керівництвом матері
6 – 12        
12 – 18        
18 - 24        

 

З. Закінчіть речення:

Методи навчання за Я.А. Коменським – це …………. .

4. 3акінчіть речення:

Особистісні якості вчителя за Я.А. Коменським – це      …………. .

5. "3олотим правилом" дидактики Я.А. Коменський називав принцип:

а) міцності знань;

б) систематичності;

в) наочності.

6. Допишіть пропущені слова в положенні з "Великої дидактики":"Насіння знання, моралі,благочестя дає природа, але вона не дає………, ………,……… . Це набувається за допомогоюмолитви, навчання, діяльності".

7. 3акінчіть речення: Призначення людини у цьому світі полягає, на думку Я.А. Коменського, у тому, щоб ………, ………, ………. .

8. 3акінчіть фразу з розділу 6 "Великої дидактики": "Всім, хто народжені людьми, безумовно необхідне виховання для того, щоб вони стали…………а не…………".

9. 3акінчіть фразу з розділу 29 "Великої дидактики": "...межа та мета школи рідної мовибуде полягати у тому, щоб діти між 6 та 12 роками навчились би тому, …………".

10. 3акінчіть речення: Зміст навчання у школі рідної мови, на думку Я.А. Коменського, повиненвключати: читання й письмо рідною мовою, основи арифметики та геометрії, співи, катехізис, ………, ………, ………, ……… .

11. Проблемам дошкільного виховання присвячена праця Я.А. Коменського:

а) "3акони добре організованої школи";

б) "Пансофічна школа";

в) "Материнська школа".

12. Конктретизації якого дидактичного принципу слугують наведені далі правила:

І. «Всі заняття повинні розташовуватися таким чином, щоб наступне завжди базувалося на тому, що йому передує, а попереднє закріплювалося наступним».

ІІ. «Все, що викладається і правильно сприймається розумом, повинно бути затверджене також і у пам’яті»:

а) міцності засвоєння знань; б) наочності; в) свідомості та активності.

13. Закінчіть речення:

У статті «Пансофічна школа" Я.А. Коменський ставить перед школою завдання удосконалення:

1) почуттів, 2) розуму, 3) ………,4) ………, 5) ………, 6) ………, 7)……..... .

14. 3акінчіть речення:

У праці «Загальна порада про виправлення людських справ» Я.А. Коменський висловлює свої думки щодо шляхів вирішення проблем і конфліктів у таких сферах , як релігія, …….., ……….. .

15. Останні роки свого життя Я.А. Коменський провів у:

а) Кракові; б) Лондоні; в) Амстердамі.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 1960; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!