Структура, обсяг і оформлення магістерської та дипломної робіт



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна»

Інститут права і суспільних відносин

Кафедра теорії та

Історії держави і права

О.Г. Мурашин

 

 

Методичні рекомендації щодо виконання

 магістерських і дипломних робіт

Київ – 2011

Рекомендовано до друку Вченою Радою Інституту права та суспільних відносин Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна»

 

Рецензенти:

С.Д. Гусарєв,доктор юридичних наук, професор, начальник кафедри теорії держави та права. Національна академія внутрішніх справ.

О.В. Тимощук,доктор юридичних наук, професор, декан юридичного факультету Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського.

 

Методичні рекомендації щодо виконання магістерських і дипломних робіт: Методичний посібник для вищих навчальних закладів. - Київ: Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна»,2011. - 33 с.

 

Методичні рекомендації знайомлять студентів з методикою виконання магістерських і дипломних робіт, роз'яснюють вимоги до цих видів науково-дослідницької праці. Подано поради щодо того, як обирати тему й розробляти програму, структуру досліджень, містяться вимоги до змісту й оформлення тексту, а також як готуватися до захисту. У виданні вміщені зразки оформлення титульної сторінки, плану роботи і списку використаної літератури, нормативно-правових актів та правила бібліографічного опису літературних джерел, законодавства, адреси ресурсів мережі Інтернет, присвячених питанням юридичної освіти.

Методичні рекомендації стануть у пригоді тим, хто працює у наукових гуртках для підготовки наукових доповідей, повідомлень і рефератів. Наведені у виданні поради будуть корисними аспірантам у підготовці дисертацій.

 

© Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна», 2011.

© Мурашин О.Г.

 

 

Зміст

Вимоги до магістерської і дипломної робіт...........................................

Мета магістерської і дипломної роботи..........................................

Програма дослідження.................................................

Структура, обсяг і оформлення магістерської і дипломної роботи............................................................................

Критерії оцінювання магістерської і дипломної робіт................

Етапи виконання магістерської і дипломної роботи.............................

Вибір теми....................................................................

Складання орієнтовної програми дослідження

та графіка виконання магістерської і дипломної роботи..............

Добір літератури.........................................................

Робота в бібліотеці.....................................................

Робота з електронними інформаційними

ресурсами...................................................................

Складання переліку використаних джерел..............

Вивчення дібраних джерел........................................

Уточнення програми дослідження............................

Виконання практичної частини.................................

Написання тексту роботи....................................................

Складання плану магістерської і дипломної роботи.....................

Підготовка чорнового варіанту рукопису.................

Редагування тексту......................................................

Мова і стиль.................................................................

Логічність викладу у магістерській і дипломній роботі...............

Рубрикація тексту........................................................

Редагування окремих елементів магістерської і дипломної роботи...........................................................................

Технічне оформлення роботи..............................................

Захист магістерської і дипломної роботи...............................................

Порядок захисту.........................................................

Підготовка до захисту.................................................

Додатки.................................................................................

 

ВИМОГИ ДО МАГІСТЕРСЬКОЇ І ДИПЛОМНОЇ РОБІТ

Мета магістерської і дипломної робіт

Магістерська і дипломна роботи - це одна з форм самостійної навчально-дослідної роботи студента. У процесі їх виконання студенти розширюють свій загальний кругозір і поглиблено вивчають одну з тем відповідного курсу. Водночас вони набувають вмінь і навичок, необхідних для проведення самостійних наукових досліджень: вчаться аналізувати наукову проблему, спостерігати й вивчати навчально-виховний процес у світлі цієї проблеми, добирати й критично вивчати літературу з теми дослідження, робити теоретичні висновки й узагальнення, розробляти програму й використовувати різні методи дослідження, аналізувати одержані результати, обґрунтовувати методичні рекомендації з удосконалення навчально-виховного процесу. Працюючи над текстом робіт, студенти набувають умінь наукового писемного мовлення, а, готуючись до захисту, робіт усне наукове повідомлення, аргументовано обстоювати свою думку. Нарешті, самостійні наукові пошуки сприяють розвиткові мислення студентів: умінням аналізувати, зіставляти, узагальнювати, конкретизувати, робити висновки.

Магістерська, дипломна роботи мають переважно реферативний характер, що передбачає ґрунтовне вивчення конкретної наукової проблеми, їх основна частина - критичний огляд наукових праць з певної теми. Відмінність магістерської, дипломних робіт від курсової полягає в обов'язковій наявності практичної частини. Наприклад, аналізу ефективності законодавства, тлумачення правових норм, проведення нескладного експерименту. Студент може розробити певні методичні матеріали (серії та комплекси вправ для формування професійних навичок і вмінь, методичні рекомендації щодо покращення правового виховання в сучасних умовах тощо).

 

 

Програма дослідження

 

Запорукою успішного виконання магістерської, дипломної робіт є добре продумана програма дослідження. Вона складається з двох частин - методологічної й методичної. Методологічна частина містить докладне, чітке й завершене визначення об'єкта, предмета й проблеми дослідження, формулювання його мети, гіпотез і конкретних завдань, методична частина - характеристику методів збирання фактичного матеріалу і способів його обробки та аналізу, опис експериментальної бази дослідження.

Об'єктом дослідження є частина об'єктивної реальності або знань про неї, що створює проблемну ситуацію, на яку спрямовано увагу дослідника.

Предмет дослідження - це певна частина, окремі сторони, властивості або відношення об'єкта. Об'єкт та предмет співвідносяться як загальне і часткове.

Проблема магістерського, дипломного досліджень характеризує суперечності між типовим станом предмета дослідження в реальному житті й вимогами до нього. Вона пов'язана з удосконаленням предмета дослідження.

Розв'язання проблеми є метою магістерської, дипломної робіт. Отже, мета дає уявлення про орієнтовні результати, які мають бути викладені й обґрунтовані в роботі. Мета роботи конкретизується в її основних завданнях. Як правило, в магістерській та дипломній роботах формулюють три-чотири таких завдання. Вони можуть поділятися на підзавдання. Зміст і характер завдань залежать від специфіки роботи, але здебільшого одне із завдань передбачає вивчення природи, структури, законів функціонування або розвитку об'єкта, інше - розкриття способів його вдосконалення, а ще - розробку практичних рекомендацій.

Одним з елементів методологічної частини програми є гіпотеза, тобто обґрунтоване припущення, що висувається для пояснення певних фактів, явищ, процесів, потребує підтвердження або спростування. Методична частина програми спрямована на уточнення й перевірку гіпотези. В ній описується й обґрунтовується методика дослідження, тобто сукупність та послідовність методів і прийомів, яка забезпечує повне й достовірне розв'язання поставлених дослідником завдань. Обґрунтування методики полягає в доведенні її адекватності предмету и завданням дослідження, достатності й раціональності. Зазначена частина програми містить також кількісну та якісну характеристики експериментальної бази дослідження, умов, у яких воно проводилося.

 

 

Структура, обсяг і оформлення магістерської та дипломної робіт

 

Магістерська, дипломна роботи складаються з титульного аркуша, змісту, вступу, основної частини, висновків і списку використаних джерел. Вони також можуть мати додатки, які містять допоміжний матеріал.

На титульному аркуші мають бути зазначені: назва міністерства, якому підпорядковано вищий навчальний заклад, назва інституту, назва кафедри, на якій виконано роботу, тема роботи, прізвище, ім'я й по батькові виконавця, прізвище, ініціали, науковий ступінь і посада наукового керівника, а також назва міста й рік виконання роботи (додаток 1).

У змісті, який є остаточно відкоригованим планом магістерської, дипломної роботи, перелічують заголовки всіх її структурних частин у тій послідовності, в якій вони подаються в тексті, і вказують сторінки, на яких вони починаються (додаток 2).

У вступі коротко обґрунтовують вибір теми, її значення та актуальність, висвітлюють сучасний стан дослідження наукової проблеми, якій присвячено роботу, стисло викладають програму дослідження.

Основну частину, як правило, поділяють на теоретичну й практичну. У теоретичній частині дається критичний аналіз опрацьованої студентом наукової літератури та виділяються теоретичні положення, які були вихідними при виконанні практичної частини. У цій частині також обґрунтовується необхідність здійснення певних дослідницьких розвідок. Практична частина містить опис виконання дослідницького завдання та аналіз його результатів.

У висновках стисло, переважно у формі тез або нерозгорнутих, лаконічно сформульованих тверджень, має бути зазначено, що зроблено, яких висновків дійшов студент, подано практичні рекомендації щодо вдосконалення певного аспекту діяльності державних інституцій.

Список використаних джерел містить опрацьовані студентом вітчизняні та зарубіжні праці з основної дисципліни та суміжних з нею наук, на які він посилається у своїй роботі.

Робота може містити додатки з матеріалами анкетування, тестами, ілюстраціями, таблицями, протоколами експерименту тощо.

Обсяг дипломної роботи становить приблизно 80 сторінок, магістерської - 100 машинописного тексту. На виклад основної частини роботи відводиться, як правило, 60-65 сторінок, на вступ і висновки - по 3-5 сторінки. Список використаних джерел і додатки до обсягу роботи не зараховуються, хоча вони й мають спільну нумерацію з рештою роботи. Вона повинна бути грамотно написана й охайно оформлена.

Рецензування. Не пізніше ніж за місяць до захисту роботи вона подається науковому керівникові з метою підготовки ним відгуку на дослідження, а також направляється на рецензування. Рецензія може бути надана професорсько-викладацьким складом іншого вищого навчального закладу або науковцями певного фаху, які працюють у галузі проблематики, що розробляється магістром, дипломником. Рецензія подається в письмовій формі.

На виконану магістерську, дипломну роботи науковий керівник і рецензент складають відгук за такою схемою:

 актуальність дослідження;

 ефективність використаної методології наукового пошуку;

 рівень використання набутих у процесі навчання теоретичних знань;

 перспективність запропонованих рекомендацій і висновків;

 недоліки роботи.

Проведення обговорення магістерської, дипломної роботи, допуск до захисту. Попереднє обговорення магістерської, дипломної робіт здійснюється на засіданні профільної кафедри або спільних засідань кафедр з урахуванням висновків наукового керівника та рецензента і має на меті проведення магістром, дипломником аналізу пропозицій і зауважень, доопрацювання роботи для її захисту на ДЕК та одержання магістром, дипломником кафедрального допуску до захисту, оформленого протокольно.

Подання магістерської роботи до захисту в ДЕК. До захисту допускаються магістри, дипломники за умови повного виконання навчального плану. Термін подання магістерської, дипломної роботи до ДЕКу - 2 тижні до захисту .Зброшуровану роботу подають науковому керівникові не пізніше ніж за два тижні до захисту.

 

 

Критерії оцінювання роботи

Оцінювання роботи здійснюється в два етапи. Спочатку з текстом роботи знайомиться науковий керівник. Він дає їй попередню оцінку, яка виставляється за чотирибальною системою за такими критеріями:

1) відповідність змісту обраній темі;

2) наявність глибоко продуманої в усіх її складових частинах програми дослідження;

3) ґрунтовність, повнота і критичність аналізу літератури з проблеми дослідження;

4) успішність виконання дослідницького завдання, глибина аналізу зібраного фактичного матеріалу;

5) літературне, технічне й естетичне оформлення роботи;

6) вчасність подання роботи на рецензування;

7) наявність даних про участь у науково-практичних конференціях (не менше 2-х тез доповідей).

Оцінка «відмінно» виставляється, якщо зміст відповідає темі дослідження, робота містить добре продуману й правильно оформлену програму дослідження та ґрунтовний, критичний аналіз наукової літератури з відповідної проблеми, теоретичний матеріал органічно сполучений з практичним, судження студента відзначаються оригінальністю, під час виконання роботи студент продемонстрував високий рівень самостійності, робота грамотно написана, охайно оформлена та вчасно подана науковому керівникові.

Оцінка «добре» ставиться за наявності незначних недоліків - недостатньо точних висновків, поодиноких випадків порушення логіки викладу, вимог стилю, перевантаженості цитатами, деякими огріхами в оформленні.

За наявності значних недоліків - неправильно розроблено програму дослідження, тему проаналізовано поверхнево, не витримано вимог до оформлення роботи тощо - виставляється оцінка «задовільно».

Якщо робота не задовольняє зазначених вимог (наприклад, відсутня практична частина, зміст не відповідає назві роботи), ставиться оцінка «незадовільно».

Усі роботи, які були позитивно оцінені науковими керівниками, допускаються до захисту. Він проводиться в присутності комісії, до складу якої входять науковий керівник і викладачі відповідної кафедри, та студентів. Комісія виставляє остаточну оцінку за магістерську, дипломну роботу, яка заноситься до залікової книжки, а пізніше - у додаток до диплома. При цьому, крім зазначених вище критеріїв, ураховується рівень сформованості у студента вміння робити усне наукове повідомлення й давати вичерпні, аргументовані відповіді на запитання за темою роботи.

 

ЕТАПИ ВИКОНАННЯ МАГІСТЕРСЬКИХ ТА ДИПЛОМНИХ РОБІТ

Процес виконання роботи складається з кількох організаційно автономних, але взаємопов'язаних за змістом етапів, кожен з яких буде розглянуто у цьому розділі окремо. Усвідомлення завдань, які мають бути вирішені на різних етапах, дасть уявлення про загальну логіку виконання роботи, допоможе скласти добре продуманий план дослідження, налагодити самоконтроль. Проте слід підкреслити: незважаючи на те, що виконання будь-якої магістерської, дипломної  роботи охоплює згадані етапи, єдиної, уніфікованої схеми цього процесу не існує. Послідовність дослідницьких кроків зумовлена ступенем складності проблеми, що вивчається, специфікою поставленої мети, характером зібраного фактичного матеріалу тощо. Наприклад, в результаті накопичення фактів під час виконання практичної частини може виникнути потреба повернутися до вже опрацьованих літературних джерел, поглянути на них під новим кутом зору або знайти й проаналізувати додаткову літературу. Ознайомлення із загальною логікою виконання роботи істотно полегшить визначення послідовності дослідницьких кроків у кожному окремому випадку.

Вибір теми

Обрання теми є першим і надзвичайно відповідальним етапом виконання магістерської та дипломної роботи, від якого великою мірою залежить її успіх. Тематику робіт розробляє й пропонує студентам кафедра. Вона також призначає наукового керівника, який надає студентам наукові й методичні консультації, контролює виконання роботи та готує висновок про її готовність до захисту.

Список тем робіт є досить об'ємним, він охоплює всі найважливіші питання відповідного курсу. Проте студент може просити дозволу писати роботу за власною темою, яка не входить до списку рекомендованих кафедрою, але з якихось причин приваблює його, і з якої він уже має певний науковий матеріал або цікаві міркування. Якщо тема відповідає вимогам щодо тематики  робіт, кафедра, звичайно, задовольняє такі прохання.

Обираючи тему, слід насамперед орієнтуватися на власну зацікавленість тією чи іншою науковою проблемою. Якщо тема приваблює і робота над нею є необхідною ланкою професійної підготовки, виконання роботи може стати захоплюючою справою, в процесі якої можна значно поглибити знання з окремих аспектів відповідного курсу, з'ясувати своє ставлення до обраної проблеми, набути дослідницьких навичок і вмінь. І навпаки, байдужість до теми зашкодить глибокому розкриттю порушених питань, формуванню власної позиції, виявленню творчого підходу в роботі над темою, що врешті-решт позначиться на якості виконання наукової роботи.

Важливо при виборі теми враховувати практичні питання - наявність в бібліотеці навчального закладу літературних джерел, присвячених цій проблемі, необхідних навчально-методичних матеріалів, а також умов для виконання практичної частини.

Слід пам'ятати, що теми робіт не є рівнозначними за складністю. Одні теми потребують дослідження теоретичних питань тлумачення, інші мають суто практичний характер. Є теми ширші, які передбачають наявність значного обсягу знань, аналітичних умінь, і вужчі, що дають можливість глибоко й докладно дослідити проблему. Є теми всебічно досліджені й висвітлені у великій кількості літературних джерел, такі, що практично не залишають місця для досягнення власного наукового результату, а є недостатньо розроблені або зовсім не розроблені і їх дослідження потребуватиме значних витрат часу й зусиль, самостійності, творчих пошуків, спостережливості, наполегливості, ґрунтовних знань не тільки з відповідної дисципліни, а й із суміжних з нею наук. Отже, обираючи тему магістерської, дипломної роботи, слід добре зважити власні сили й можливості. Не завадить консультація з науковим керівником, який знає рівень підготовки студента і може порадити, чи варто йому братися за ту чи іншу тему.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 246; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!