Тема 9, 10. КОНСТИТУЦІЙНИЙ СТАТУС ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА. ГРОМАДЯНСЬКІ СТАНИ ОСОБИСТОСТІ



Методичні вказівки до вивчення теми

Розглядаючи питання запропонованих тем, перш за все потрібно розкрити поняття людини, особистості та громадянина у сучасному конституціоналізмі, визначити понятійні засоби, які визначають конституційний статус особистості в Україні.

Необхідно зрозуміти принципи правового статусу та охарактеризувати види громадянських станів особистості в Україні, при цьому приділити увагу законодавчій регламентації громадянства за діючим вітчизняним законодавством.

При вивченні правового статусу іноземних громадян, слід мати на увазі, що в Україні чинним законодавством достатньо врегульовано положення іноземних громадян, їх права та обов’язки, порядок набуття громадянства, а також варто визначити статус осіб без громадянства, умови та порядок надання статусу біженця в Україні за діючим законодавством.

Велику увагу в Конституції Україні приділено правам людини і громадянина в Україні, тому вивчаючи ці питання необхідно дати поняття, розкрити юридичну природу та класифікувати конституційні права, свободи, законні інтереси та обов’язки громадян в Україні. При цьому приділити увагу співвідношенню особистих та індивідуальних прав громадян.

Важливим елементом питання, що стосується прав людини і громадянина є гарантії здійснення та забезпечення їх дотримання в Українській державі.

Крім того, слід розкрити питання співвідношення міжнародно-правових стандартів з правового статусу людини і громадянина та національного конституційного права, їх імплементації в норми вітчизняного права.

План семінарського заняття з вивчення теми

  1. Людина, особистість, громадянин у сучасному конституціоналізмі. Понятійні засоби, що визначають конституційний статус особистості.
  2. Принципи правового статусу та види громадянських станів особистості. Правова регламентація громадянства за діючим законодавством.
  3. Правовий статус іноземців. Проблема полігромадянства.
  4. Поняття, юридична природа та класифікація конституційних прав, свобод, законних інтересів та обов’язків громадян. Співвідношення індивідуальних та колективних прав громадян.
  5. Гарантії здійснення прав, свобод та обов’язків громадян. Завдання державних органів та об’єднань громадян, правоохоронних органів в забезпеченні правового захисту людини.
  6. Міжнародно-правові стандарти та конституційне законодавство про правовий статус людини та громадянина.

Термінологічний словник

Біженець - особа, яка не є громадянином України і внаслідок цілком обгрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань, перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися цим захистом внаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни свого попереднього постійного проживання, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань.

Громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках.

Громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.

Іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.

Зобов'язання припинити іноземне громадянство - письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він припинить громадянство іншої держави і протягом одного року з моменту набуття ним громадянства України подасть документ про припинення громадянства іншої держави до органу, що видав йому тимчасове посвідчення громадянина України.

Особа без громадянства - особа, яку жодна держава відповідно до свого законодавства не вважає своїм громадянином.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 393; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!