ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ДИПЛОМНОЇ (МАГІСТЕРСЬКОЇ) РОБОТИ



Державний вищий навчальний заклад

“Українська академія банківської справи

Національного банку України”

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

ПО НАПИСАННЮ МАГІСТЕРСЬКОЇ
(ДИПЛОМНОЇ) РОБОТИ

 

студентами спеціальності 8.060101 “Правознавство”

освітньо-кваліфікаційного рівня “магістр”

 

 

сУМИ

2012


УДК 340(073)

 

 

Рекомендовано до видання методичною радою юридичного факультету Державного вищого навчального закладу “Українська академія банківської справи Національного банку України”, протокол № 9 від 18.06.2012.

 

 

Укладачі:

Д. М. Лук’янець, доктор юридичних наук, професор

ДВНЗ “Українська академія банківської справи НБУ” 

 

В. М. Завгородня, кандидат юридичних наук, доцент

ДВНЗ “Українська академія банківської справи НБУ” 

 

Плотнікова М. В., асистент

ДВНЗ “Українська академія банківської справи НБУ” 

 

Рецензенти: 

 

Методичні рекомендації по написанню магістерської (дипломної) роботи [Текст] : для студентів спеціальності 8.060101 “Правознавство” освітньо-кваліфікаційного рівня “магістр” / Державний вищий навчальний заклад “Українська академія банківської справи Національного банку України” ; [уклад. Лук’янець Д.М., Завгородня В. М., Плотнікова М. В.]. – Суми : ДВНЗ “УАБС НБУ”, 2012. – 35 с. 

 

 

Методичні рекомендації підготовлено з метою надання організаційно-методичної допомоги студентам, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем “магістр”, щодо написання та захисту дипломної роботи. Розглянуті план написання, структура, порядок та вимоги оформлення і захисту дипломної роботи. В додатках наведені зразки оформлення основних складових дипломної роботи.

Видання призначене для студентів спеціальностей 08.060101 “Правознавство” денної та заочної форм навчання.

 

 

УДК 340(073)

 

© ДВНЗ “Українська академія банківської справи  

Національного банку України”, 2012
ЗМІСТ

ВСТУП.. 4

1. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ДИПЛОМНОЇ (МАГІСТЕРСЬКОЇ) РОБОТИ.. 4

2. ОСНОВНІ ЕТАПИ ПІДГОТОВКИ І ЗАХИСТУ ДИПЛОМНИХ (МАГІСТЕРСЬКИХ) РОБІТ. 6

3. КЕРІВНИЦТВО ПІДГОТОВКОЮ ДИПЛОМНИХ (МАГІСТЕРСЬКИХ) РОБІТ 9

4. СТРУКТУРА ТА ЗМІСТ ДИПЛОМНОЇ (МАГІСТЕРСЬКОЇ) РОБОТИ.. 11

4.1. Загальні вимоги до структури і тексту дипломної (магістерської) роботи 11

4.2. Титульний аркуш дипломної (магістерської) роботи. 12

4.3. Завдання на дипломну (магістерську) роботу. 12

4.4. Зміст дипломної (магістерської) роботи. 12

4.5. Вступ. 12

4.6. Основна частина. 14

4.7. Висновки. 16

4.8. Список використаних джерел. 16

4.9. Додатки. 17

5. ОФОРМЛЕННЯ ДИПЛОМНОЇ (МАГІСТЕРСЬКОЇ) РОБОТИ.. 17

5.1. Загальні вимоги до оформлення дипломної (магістерської) роботи. 17

5.2. Нумерація сторінок дипломної роботи. 18

5.3. Нумерація розділів та підрозділів. 18

5.4. Ілюстрації 18

5.5. Таблиці 19

5.6. Переліки. 19

5.7. Посилання. 19

5.8. Список використаних джерел. 20

5.9. Додатки. 20

6. РЕФЕРАТ (ПРЕПРИНТ) ДИПЛОМНОЇ (МАГІСТЕРСЬКОЇ) РОБОТИ.. 21

6.1. Загальні вимоги до реферату (препринту) дипломної (магістерської) роботи 21

6.2. Структура реферату дипломної (магістерської) роботи. 22

7. ЗАХИСТ ДИПЛОМНОЇ (МАГІСТЕРСЬКОЇ) РОБОТИ.. 23

Додаток А.. 25

Додаток Б. 26

Додаток В.. 27

Додаток Г. 28

Додаток Д.. 29

Додаток Е. 39


ВСТУП

Дипломна (магістерська) робота – це самостійне кваліфікаційне навчально-наукове дослідження, яке студент виконує на завершальному етапі навчання в Академії. Вона має комплексний характер і пов’язана з використанням набутих знань, умінь і навичок зі спеціальних дисциплін. Це дослідження має елементи наукової творчості, теоретичної та практичної новизни. Воно передбачає систематизацію, закріплення, розширення та поглиблення теоретичних і практичних знань зі спеціальності, а також застосування їх під час вирішення конкретних наукових, виробничих та інших завдань.

До написання і захисту дипломної (магістерської) роботи допускаються студенти, що повністю виконали весь навчальний план, успішно пройшли всі форми поточного і підсумкового контролю, навчальну, виробничу і переддипломну практику.

Виконання дипломної (магістерської) роботи виступає важливою формою державного контролю здобутих студентом за час навчання знань і вмінь. Дипломна (магістерська) робота є кваліфікаційним документом, на підставі якого Державна кваліфікаційна комісія визначає рівень теоретичної підготовки випускника, його готовність до самостійної роботи за фахом і приймає рішення про присвоєння кваліфікації, видачу диплома про повну вищу освіту.

Успішне виконання студентом дипломної (магістерської) роботи значною мірою залежить від того, наскільки він чітко уявляє собі основні вимоги щодо теоретичного рівня, змісту, структури, обсягу, форми викладення матеріалу та оформлення роботи. Ці методичні вказівки призначені для керівництва організацією, виконанням і захистом дипломних (магістерських) робіт із спеціальності «Правознавство» в ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України», покликані надати допомогу студентам при виконанні дипломних (магістерських) робіт. Вони формулюють єдині вимоги до вибору теми, послідовності етапів виконання, змісту окремих розділів, оформлення роботи, визначають порядок захисту і критерії оцінювання.

 

 

ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ДИПЛОМНОЇ (МАГІСТЕРСЬКОЇ) РОБОТИ

Дипломна (магістерська) робота є результатом особистої самостійної роботи студента і виступає свідченням здобутого ним рівня професійної компетенції. Відповідно до Навчального плану ДВНЗ «Українська академія банківської справи» вона є завершальним етапом в підготовці фахівців з освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр» за спеціальністю «Правознавство».

Написання дипломної (магістерської) роботи є важливою формою поглибленого самостійного вивчення студентом теоретичного матеріалу з певної проблеми, з оглядом чинного законодавства у відповідній сфері, аналізу практики його застосування і формуванням пропозицій щодо вдосконалення правового регулювання тих або інших суспільних відносин.

Одночасно будучи формою контролю, дипломна (магістерська) робота відображає готовність випускника магістратури до виконання завдань професійної діяльності у сфері юриспруденції, ступінь оволодіння як загальноюридичними, так і спеціальними знаннями, навичками роботи з навчальною і науковою літературою, нормативно-правовими актами, здатність узагальнювати і грамотно аналізувати матеріали практики, виявляти проблеми законодавчого регулювання та знаходити шляхи їх усунення.

Метою підготовки і захисту дипломної (магістерської) роботи є виявлення рівня знань випускника, його загальнонаукової та спеціальної підготовки, здатності застосовувати знання під час вирішення конкретних проблем, уміння самостійно працювати з літературою, проводити аналіз наукових концепцій і узагальнювати дані практики, виявляти прогалини та недоліки нормативного регулювання, формулювати власні висновки і пропозиції.

У процесі підготовки дипломної (магістерської) роботи реалізуються завдання як навчального, так і науково-дослідного характеру. Завданнями навчального спрямування є поглиблення, систематизація, закріплення студентом теоретичних і практичних знань, вироблення умінь застосовувати їх при вирішенні конкретних практичних завдань. Завдання науково-дослідного спрямування включають здобуття і поглиблення навичок самостійної роботи з науковими, методичними та законодавчими матеріалами, розвиток вмінь у проведенні наукового пошуку і узагальненні різних методичних підходів та теорій, аналіз сучасних досягнень сучасної юридичної науки, вироблення на їх основі в процесі самостійного дослідження власних поглядів і концепцій, практичних рекомендацій щодо вдосконалення чинного законодавства і практики його застосування.

Дипломна (магістерська) робота повинна відповідати таким вимогам:

· актуальність теми, відповідність її сучасному стану розвитку теоретичної юриспруденції, а також практичним завданням зазначеної сфери;

· об’єктивність дослідження, чіткість характеристики об’єкта, наукової проблеми, предмета, мети, завдань та методів дослідження;

· аналіз ступеня розробленості теми;

· викладення змісту і результатів дослідження, обґрунтованість висновків і практичних рекомендацій;

· чіткість і логічність структури роботи, використання загальноприйнятої юридичної термінології;

· бездоганність тексту щодо додержання законів і правил логіки, граматики та пунктуації;

· відповідність вимогам державних, міждержавних та міжнародних стандартів, а також наукового стилю викладу;

· самостійність та своєчасність виконання.

У дипломній (магістерській) роботі мають бути відображені основні напрями, принципи та особливості правового регулювання досліджуваних відносин у сфері банківської та фінансової діяльності, виявлені проблеми відповідного правового регулювання та запропоновані шляхи їх усунення. Автор дипломної (магістерської) роботи повинен продемонструвати знання нормативно-правових актів у відповідній сфері та наукової літератури за темою, відобразити сучасні наукові погляди, концепції і теорії, уміння їх критично оцінювати, аналізувати, застосовувати до досліджуваної проблеми.

У дипломній (магістерській) роботі необхідно коротко, логічно і аргументовано висвітлити зміст і результати дослідження. Дипломна (магістерська) робота не повинна містити ознак плагіату або компіляції відповідно до затвердженого ректором Академії Положення про академічний плагіат. Апробація результатів дослідження, проведеного в рамках дипломної (магістерської) роботи, здійснюється шляхом опублікування окремих її положень у наукових та навчально-наукових виданнях, зокрема, в Молодіжному науковому віснику Української академії банківської справи, оприлюднення на наукових конференціях, впровадження розроблених рекомендацій в практичну діяльність тощо.

Науковість в дипломній (магістерської) роботі повинна проявлятися не лише в змісті, але й у формі. Оформлення дипломної (магістерської) роботи повинне відповідати встановленим правилам. При написанні роботи автор повинен посилатися тільки на тих авторів і джерела, з яких отримані відповідні матеріали. Посилання на джерела, які не вивчені самостійно, допускаються за умов обов’язкового посилання на джерела, з яких відповідні дані одержані.

Дипломна (магістерська) робота подається у вигляді спеціально підготовленого рукопису на українській мові, в палітурці.

Дипломна (магістерська) робота, що не відповідає встановленим вимогам, до захисту не допускається.

 

 

2. ОСНОВНІ ЕТАПИ ПІДГОТОВКИ І ЗАХИСТУ
ДИПЛОМНИХ (МАГІСТЕРСЬКИХ) РОБІТ

 

Підготовка і захист дипломної (магістерської) роботи складається з низки послідовних етапів. Порядок підготовки, написання і захисту дипломної (магістерської) роботи студент погоджує з науковим керівником, а конкретні строки проходження етапів визначаються кафедрою.

На першому етапі студент має обрати тему дипломної (магістерської) роботи з урахуванням наукових інтересів та майбутньої професійної діяльності. Обрана тема роботи має бути в установленому порядку зареєстрована на кафедрі та затверджена наказом по Академії.

Тематика дипломної (магістерської) роботи розробляється і затверджується кафедрою з урахуванням актуальності та основних наукових напрямів, над якими працюють співробітники кафедри.

Студенту надається право вибору теми дипломної (магістерської) роботи, із запропонованих кафедрою.

За наявності мотивованого побажання студента можливе доповнення тематики дипломних (магістерських) робіт. В цьому випадку ініційована тема повинна бути затверджена і закріплена кафедрою за даним студентом.

Для правильного вибору теми дипломної роботи студенту необхідно ознайомитися з літературою по декількох напрямах і, порадившись з науковим керівником, зупинити свій вибір на одній з тем. При цьому доцільно враховувати тематику попередніх курсових робіт і наукових досліджень, інтереси, характер і профіль майбутньої роботи за фахом, місце переддипломної практики, можливості при підборі літератури і практичного матеріалу.

При виборі теми необхідно враховувати знання студентом певної іноземної мови і наявність літератури на цій мові. Використовування іноземних джерел особливо важливе при написанні дипломної (магістерської) роботи на теми, пов’язані з міжнародно-правовим регулюванням. Використання джерел на іноземній мові не тільки підвищує рейтинг роботи, але і у низці випадків може послужити основою для розвитку тієї або іншої концепції у вітчизняному науковому обігу.

Вибравши тему, студент повинен написати заяву на ім’я завідувача кафедрою з проханням закріпити цю тему за ним. Теми розподіляються на засіданні кафедри з урахуванням поданих заяв, закріплюється в протоколі засідання кафедри і затверджується наказом по Академії. Зміна формулювання теми або її заміна іншою після затвердження може бути здійснена тільки за клопотанням наукового керівника і студента з вказівкою об’єктивних причин. Будь-яка зміна теми роботи повинна бути затверджена наказом по Академії. В іншому випадку робота не допускається до захисту.

На другому етапі студент обговорює основні напрями дослідження з науковим керівником, здійснює попередній пошук і вивчення літератури, на підставі якої складається план роботи, погоджує його з керівником.

На третьому етапі студент отримує завдання на дипломну (магістерську роботу) і, керуючись ним, здійснює аналіз наукової літератури, нормативно-правових актів, правозастосовної практики. Цей етап поєднується з проходженням переддипломної практики, під час якої збираються та аналізуються правозастосовні та інші документи, фактичні дані, звітна, статистична інформація, інші відомості, що буде використані в процесі підготовки дипломної роботи, обґрунтування її положень та результатів дослідження.

Завдання на виконання дипломної (магістерської) роботи формулює керівник дипломної (магістерської) роботи. Базою для складання завдання на виконання дипломної (магістерської) роботи є попередній план, складений студентом та узгоджений з керівником.

На четвертому етапі студент узагальнює одержаний в результаті вивчення зазначених джерел матеріал, аналізує, систематизує його і формулює обґрунтовані і логічно послідовні висновки, готує і подає на кафедру препринт роботи. Вимоги до препринту дипломної (магістерської) роботи визначаються ДСТУ 3017-95, затвердженим ректором Положенням про публікацію та реєстрацію препринтних видань в ДВНЗ «Українська академія банківської справи Національного банку України» та розділом 6 цих методичних вказівок.

На п’ятому етапі студент оформляє рукопис відповідно до вимог, що пред’являються до дипломних (магістерських) робіт.

Підготовка до захисту дипломної (магістерської) роботи, рецензування роботи та попередній її захист – завдання шостого етапу. Дипломна (магістерська) робота, написана і оформлена відповідно до встановлених вимог, за наявності позитивного відгуку керівника, що підтверджує можливість її допуску до захисту, представляється на кафедру у встановлений термін. Потім дипломна робота подається на рецензування відповідно до затвердженого завідуючим кафедрою списку рецензентів.

Після представлення роботи проводиться попередній захист дипломної (магістерської) роботи згідно з графіком, затвердженим кафедрою. До попереднього захисту дипломна (магістерська) робота допускається за наявності позитивного відгуку керівника і рецензії. Дипломна (магістерська) робота повинна бути представлена рецензенту не менше ніж за десять днів до дати попереднього захисту.В іншому разі рецензент не зобов’язаний рецензувати роботу.

Попередній захист проводиться на відкритому засіданні кафедри і за формою проведення та вимогами збігається із процедурою захисту перед Державною екзаменаційною комісією. Ця процедура передбачає висвітлення студентом основних положень роботи у формі доповіді, покликаної розкрити суть, теоретичне і практичне значення проведеної роботи, а також відповіді на питання і пояснення щодо зауважень, зроблених рецензентом. Текст виступу необхідно погодити з науковим керівником.

В структурному плані у доповіді можна виділити три основні частини, що складаються з достатньо самостійних смислових блоків.

Перша частина доповіді в основних моментах повторює «Вступ» дипломної (магістерської) роботи. Питання, відображені в цій частині, в основному відповідають смисловим аспектам, стосовно яких характеризується актуальність вибраної теми, дається опис проблематики роботи, об’єкту і предмету, а також формулювання мети і завдань дослідження. Тут же необхідно окреслити методи, за допомогою яких одержано фактичний матеріал дипломної (магістерської) роботи.

У другій частині, відповідно до завдань, поставлених студентом, і логіки дослідження, необхідно охарактеризувати склад і загальну структуру роботи, дати коротку характеристику кожному розділу роботи та їх підсумковим результатам.

Закінчують доповідь частиною, яка заснована на тексті «Висновку» дипломної (магістерської) роботи. Тут доцільно навести загальні висновки (не повторюючи узагальнення, зроблені при характеристиці глав основної частини) і зібрати воєдино основні рекомендації.

За потреби доповідь може супроводжуватися мультимедійною презентацією, що ілюструватиме основні положення виступу, наглядно (у схемах, таблицях, діаграмах тощо) демонструватиме найбільш важливу інформацією. Про необхідність технічних засобів для мультимедійної презентації кафедру слід попередити не пізніше, як за три робочі дні до попереднього захисту.

Коли текст виступу складений, необхідно підготувати письмові відповіді на питання, зауваження, побажання рецензента (а згодом і на питання і зауваження, зроблені на попередньому захисті).

Відповіді повинні бути короткими, чіткими і добре аргументованими. Якщо можливі посилання на текст дипломної (магістерської) роботи, то їх потрібно обов’язково робити. Це додасть відповідям більшу переконливість і одночасно дозволить підкреслити достовірність результатів проведеного дослідження, оскільки не тільки зміст тексту доповіді, але і характер його подання та впевненість у відповідях на запитання значною мірою визначають оцінку, що виставляється Державною екзаменаційною комісією.

За результатами попереднього захисту кафедра приймає рішення про допуск або недопуск студента до захисту дипломної (магістерської) роботи. У разі допуску студенту можуть бути дані обов’язкові для виконання вказівки щодо усунення виявлених недоліків роботи до її остаточного захисту.

Завершальний етап – захист дипломної (магістерської) роботи на засіданні Державної екзаменаційної комісії. Захист дипломних робіт проводиться перед Державною екзаменаційною комісією в порядку і в терміни, затверджені ректором ДВНЗ «Українська академія банківської справи НБУ». Допуск до захисту здійснюється наказом по Академії на підставі рішення кафедри. Тема дипломної (магістерської) роботи та оцінка, отримана студентом за результатами її захисту заносяться в залікову книжку студента, а потім в додаток до диплома.

 

 

3. КЕРІВНИЦТВО ПІДГОТОВКОЮ
ДИПЛОМНИХ (МАГІСТЕРСЬКИХ) РОБІТ

На період підготовки дипломної (магістерської) роботи кафедра призначає студенту керівника дипломної (магістерської) роботи. Керівники дипломних (магістерських) робіт призначаються із числа професорів, доцентів та найбільш кваліфікованих і досвідчених викладачів. Керівник дипломної (магістерської) роботи здійснює постійний контроль за роботою студента з підготовки дипломної (магістерської) роботи, а також за дотриманням графіку її виконання.

До основних функцій керівника дипломної (магістерської) роботиналежать:

– консультування студентів з питань вибору теми роботи, розробки її плану, літератури, науково-методичної та спеціальної інформації, підготовки окремих розділів та розкриття змісту роботи, підготовки до захисту;

– видача студенту завдання на проходження переддипломної практики та на дипломну (магістерську) роботу;

– консультування щодо залучення і попередньої обробки вихідних даних у період переддипломної практики;

– поради щодо оформлення і презентації роботи;

– систематичний контроль за ходом виконання окремих етапів затвердженого кафедрою графіка виконання дипломної (магістерської) роботи;

– оцінка якості її виконання за встановленими вимогами з наданням письмового відзиву на дипломну (магістерську) роботу;

– інформування кафедри про хід виконання студентом дипломної (магістерської) роботи і випадки недотримання графіка підготовки окремих розділів та роботи в цілому;

– участь у обговоренні кафедрою будь-яких питань щодо підготовки дипломних (магістерських) робіт і результатів їх захисту;

– участь у роботі комісії з попереднього захисту робіт.

Дипломнику слід періодично інформувати керівника дипломної (магістерської) роботи про хід її підготовки, консультуватися з проблемних питань, що виникли, обов’язково доводити до відома керівника про можливі відхилення від затвердженого графіка виконання роботи.

Дипломнику варто мати на увазі, що керівник не є ні співавтором, ні редактором дипломної (магістерської) роботи,і тому не повинен виправляти всі наявні у дипломній (магістерській) роботі теоретичні, методичні, стилістичні та інші помилки.

На першому етапі підготовки дипломної (магістерської) роботи керівник дипломної (магістерської) роботи радить, як приступити до розгляду теми, корегує план роботи і дає рекомендації щодо вибору науково-методичної літератури. У ході виконання роботи керівник виступає як опонент, вказуючи на недоліки в аргументації, структурі і стилі викладення матеріалу, радить як їх краще усунути. Дипломник повинен творчо сприймати рекомендації і зауваження керівника. За своїм розсудом він може врахувати їх або відхилити, оскільки відповідальність за теоретичну і методично завершену розробку та висвітлення теми, якість оформлення дипломної (магістерської) роботи повністю лежить на студентові.

Після одержання остаточного варіанта керівник дипломної (магістерської) роботи, що виступає експертом кафедри, готує письмовий відгук, у якому всебічно характеризує якість дипломної (магістерської) роботи, відзначає позитивні сторони, особливу увагу звертає на відзначені раніше недоліки, не усунуті дипломником, мотивує можливість або недоцільність допущення дипломної (магістерської) роботи для захисту. Керівник дипломної (магістерської) роботи надає мотивовану оцінку змістовних та організаційних аспектів якості виконання дипломної (магістерської) роботи.

 

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 345; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!