IV. Ремілітаризація Рейнської області



До ратифікації французько-радянського пакту

Ми бачили, яким було ставлення Німеччини до французько-ра­дянського договору, підписаного 2 травня 1935 року. В своїй промові від 21 травня в рейхстазі Гітлер заявив, що французько-радянський союз був порушенням Локарнських угод, хоча Німеч­чина дотримувалася цих угод, оскільки інші учасники угод діяли так само. 1 червня Вільгельмштрассе надіслала Франції меморан­дум, уточнюючи, в чому саме французько-радянський договір був несумісний з Локарнськими угодами 1925 року: вони включали договір про ненапад між Німеччиною і Францією. Одначе допу­скалося, що на випадок німецької агресії чи проти Польщі, чи проти Чехословаччини Франція зможе втрутитися. Згідно з ні­мецьким меморандумом французько-радянський пакт запроваджу­вав третій виняток, не передбачений Локарнськими угодами: на випадок німецької агресії проти СРСР Франція буде змушена втрутитись. Спростовуючи німецьку ноту, Франція відповіла 25 червня, і справа на цьому скінчилась. Гітлер задовольнився тим, що свій намір дотримуватися Локарнських угод він неодноразово підтвердив чи бельгійським міністрам, чи великобританському послові Еріку Фіпсу, чи французькому послові Франсуа-Понсе.

На думку Гітлера, денонсування Локарнських угод було рів­нозначним можливості захопити Рейнську область. Проте він анітрохи не поспішив здійснити цей задум, бо передбачав сильну французьку реакцію. Його генерали не ховали від нього, що вер­махт1, який перебував у стані повної реорганізації, не був спро­можним провести якусь воєнну операцію. Можливо також, що він боявся англійського втручання. Однак, ефіопська справа показала йому, що британські консерватори зовсім не бажали розглядати це припущення, навіть у тому разі, коли це стосувалося безпосередньо англійських інтересів. Отже, він одночасно розраховував на цей пацифізм і на нерішучість французької відсічі.

Проте французький уряд твердо вирішив домогтися ратифікації французько-радянського пакту. Під час свого візиту Франсуа-Пон­се повідомив 21 листопада Гітлера, що питання буде незабаром поставлене на обговорення у французькому парламенті. Гітлер відповів йому, що це було б великою помилкою і сприяло б приходу до влади у Франції комуністичного уряду, в такому разі над Німеччиною нависла б смертельна небезпека. Французький посол попередив тоді Лаваля, що, як на нього, Гітлер мав намір перейти до дій. Він переконував, що зроблено кроки вперед

Згідно з військовим законом від 21 травня 1935 року рейхсвер одержав назву "вермахт".

подібно до англійців у випадку морського договору і що Гітлерові було запропоновано розмістити кілька гарнізонів у Рейнській області, за умови, що там не буде збудовано жодного укріплення; або, коли така політика здавалась неприйнятною, німецькому урядові гучно повідомлялось про намір Франції збройне протисто­яти новій окупації Рейнської області. Уряд Лаваля відмовився прийняти тверде рішення, а втім 1 січня Гітлер повторив Фран­суа-Понсе, що він не збирався денонсувати Локарнські угоди.

Ратифікація

Широке обговорення ратифікації почалось у лютому. 25 лютого в палаті депутатів виступив П.-Е. Фланден, новий міністр закор­донних справ Франції. Він намагався показати, що французько-радянський пакт був сумісним із Локарнськими угодами, і запро­понував Гітлерові, аби довести французьку правдивість, розгляну­ти цю проблему на Міжнародному суді в Гаазі.

27 лютого Палата депутатів ратифікувала пакт 353 голосами проти 164. Комісія в закордонних справах у Сенаті схвалила його 5 березня. Не було жодного сумніву, що Національні збори підтримують рішення комісії. Незабаром стався невеликий інци­дент, який дуже розлютував Гітлера і міг змінити рішення, вже прийняте ним. 28 лютого, другого дня по голосуванні в Палаті депутатів, газета «Парі-міді» надрукувала текст інтерв'ю, яке в Гітлера взяв Бертран де Жувенель. У ньому Гітлер поставав дуже примирливим і дружнім щодо Франції. Несподіванка була обо­пільною. Сподівалися раптового послаблення напруженості, і 2 бе­резня Франсуа-Понсе було доручено особисто вручити фюрерові подяку французького уряду. Його прийняв розгніваний Гітлер: інтерв'ю передбачалось опублікувати до голосування, щоб впли­нути на нього. В затримці з публікацією тексту інтерв'ю Гітлер вбачав хитрощі французького уряду.

Нова окупація демілітаризованої зони

Вже стало відомо з документів Нюрнберзького процесу, що при­готування до нової окупації вивчалося починаючи з 29 червня 1936 року. Потім він трохи затримав свій акт насильства. 2 бе­резня німецьке верховне командування підписало накази військам. 6 березня німецькі генерали висловили Гітлерові серйозні запере­чення: якщо втрутяться французи, то вони будуть сильнішими від німців. Гітлер, покладаючись на власну інтуїцію, зробив інакше, передбачаючи виведення німецьких військ у разі французького втручання. 6 березня було скликано Рейхстаг; наступного дня, 7 березня, міністр закордонних справ фон Нойрат зустрівся з Франсуа-Понсе та іншими послами країн — учасниць Локарнських угод і вручив їм ноту про денонсування цих угод. Він додав, що «символічні підрозділи» входять у Рейнську область. З трибуни Рейхстагу виступив Гітлер: «На дружні пропозиції та миролюбні запевнення, що неодноразово повторювала Німеччина, Франція відповіла військовим союзом з Радянським Союзом, спрямованим виключно проти Німеччини, який є порушенням Рейнського пак­ту. Відтоді Локарнські угоди втратили своє справжнє значення і перестали існувати. Отже, Німеччина не вважає більше, що вона пов'язана з цими погаслими угодами». Воднораз німецький мемо­рандум пропонував розпочати переговори з Францією і Бельгією для підписання договорів про ненапад протягом двадцяти п'яти років, які гарантуватимуться Англією й Італією, а також для підписання повітряної угоди. Подібні договори замість німецько-польського пакту 1934 року Гітлер запропонував східним сусідам Німеччини. Він згадав, нарешті, про можливість повернення Ні­меччини в Лігу Націй після її реформи.

Насправді німецькі «символічні підрозділи» складалися з 19 ба­тальйонів і 12 артилерійських батарей, тобто приблизно 30000 чоловік. Населення зустрічало їх з великим захопленням. Незаба­ром підійшли інші війська. 29 березня плебісцит схвалив дії Гітлера 44 мільйонами голосів, тобто 99 зі 100 осіб, що голосували.

Реакція держав — учасниць Локарнських угод

Франція спочатку зайняла позиції позірної рішучості. 7 березня СРСР запропонував свою підтримку французькому урядові. 26 бе­резня Центральний виконавчий комітет СРСР ратифікував фран­цузько-радянський пакт. Однак це не завадило Молотову заявити 1 березня в інтерв'ю, що можливе зближення між Німеччиною і СРСР. 23 квітня між цими двома країнами була підписана торг­овельна угода. 8 березня у Франції відбулося засідання Ради міністрів. Увечері того самого дня у своїй промові, написаній у Міністерстві закордонних справ і яка транслювалася по радіо, голова Ради міністрів Сарро заявив: «Ми не схильні залишити Страсбург підданим вогню німецьких гармат». Проте уряд обмежив­ся тим, що віддав наказ військам забезпечити постачання «лінії Мажіно». 9 березня міністр оборони генерал Морен заявив на засіданні Ради міністрів, що для військового втручання слід прове­сти загальну мобілізацію, на чому він, зрештою, наполягав. Морен, Гамлен і військові були стурбовані й вірили в перевагу вермахту над французькою армією, створеною для оборони. Між іншим, це

відбувалось за шість тижнів до виборів. Такими є принаймні заяви, що їх зробив Фланден у своїй книжці «Французька політика. 1919—1940». Згідно з генералом Гамленом, який до того ж не був присутнім на цьому засіданні, діяти можна було лише після відкликання резервістів. Генерали вважали за потрібне мати бри­танську підтримку. За Поль-Бонкуром, французькі міністри під час цього засідання отримали телеграму від їдена, в якій він радив їм зберігати спокій і не робити нічого непоправного. За цих умов Франція врешті-решт почала дотримуватися політики поступок. Громадська думка, що була дуже різною у зв'язку з наближенням виборів, не виявилася цілком підготовленою до реагування на ці події. Крайні праві сили, як і крайні ліві, були схильні до поступок. 10 березня на засіданні Палати громад Іден виголосив промову: «Окупація рейхсвером Рейнської області, — сказав він, — є тяж­ким ударом по принципу святості угод». Проте він додав: «На щастя, немає жодної причини припускати, що нинішня акція зами­кає в собі загрозу воєнних дій». 10 березня під час засідання він намагався збентежити французьку пильність військовим вторгнен­ням. Що, власне, й сталося з прем'єр-міністром Бельгії ван Зеландом. 7 березня польський уряд заявив про свою готовність взяти участь у боротьбі. 9 березня він змінив свою думку і приєднався до німецької тези. Газета графа Щембека за лютий 1936 року дозволяє висловити сумніви щодо щирості першої польської позиції, хіба що Бек не тримав її подалі від власних планів у зв'язку зі своїми пронімецькими настроями. 10 березня таку ж позицію зайняв поль­ський представник у Лондоні. За цих умов держави—учасниці Локарнських угод задовольнилися тим, що поставили це питання на розгляд Ради Ліги Націй, яка зібралась 14 березня в Лондоні і урочисто проголосила, що Німеччина порушила свої міжнародні зобов'язання. 19 березня держави — учасниці Локарнських угод запропонували розглянути в Міжнародному суді в Гаазі питання про сумісність Локарнських угод з французько-радянським пактом; вони вимагали від німців обмежити чисельність їхніх збройних сил у Рейнській області і, чекаючи на висновки переговорів, що прохо­дили на засадах німецького референдуму, передбачити нейтральну зону довжиною 20 км, контрольовану міжнародними військами. З іншого боку, чекаючи на підписання нового договору, Франція, Великобританія та Бельгія взаємно гарантували одна одній тери­торіальну недоторканність на випадок німецької агресії. Фланден вважав, що ця декларація рівноцінна справжньому франко-британському союзові. 24 березня Гітлер рішуче відмовився прийняти ці «ганебні» пропозиції. Британський уряд поступився, і Болдвін вва­жав доречним запросити на обід посла фон Ріббентропа. Щодо Муссоліні, то він дуже добре розумів значне зміцнення, що його Гітлерові принесла нова окупація Рейнської області. Муссоліні посилив італійські гарнізони в Бреннері і відмовився виконувати

свій план про вихід під ту пору з Ліги Націй. Одначе він заявив, що Італія не може погодитись на пропозиції Лондона.

Цей момент Гітлер вважав сприятливим для запропонування 1 квітня широкої мирної програми, що розвивала німецький ме­морандум від 7 травня. Він пропонував поділити майбутнє врегу­лювання на три періоди:

1. Протягом чотирьох місяців Німеччина демонструє свою добру волю, не збільшуючи чисельності сил у Рейнській області.

2. Німеччина, Франція та Бельгія підписують договір про ненапад протягом двадцяти п'яти років, а також повітряну угоду. Німеччина підписує також договори зі східними й південно-східними сусідами.

3. Тоді вона зможе вступити в Лігу Націй. Гітлер пропонував також послабити націоналістичну пропаганду і зробити війну гуманнішою, уникаючи застосування задушливих газів, запалю­вальних бомб та забороняючи бомбардування міст.

Фланден і Сарро порадилися з Франсуа-Понсе, котрий висловив їм думку, що, оскільки Гітлер був піратом, такі пропозиції зовсім нічого не варті. Проте французький уряд, який заявив, що не вестиме переговорів доти, допоки Німеччина не полишить Рейн­ської області, відповів на німецькі пропозиції іншою програмою миру, складеною на засадах Ліги Націй, колективної безпеки й регіональних домовленостей. В такому разі створювалась євро­пейська комісія, яка мала б міжнародні повноваження. Німеччина відкинула ці пропозиції, і дискусія закінчилась. 26 квітня і 2 трав­ня у Франції відбулись вибори, що закінчились перемогою «На­родного фронту». Внутрішні проблеми знову вийшли на перше місце у Франції. Подібно до італійської змови, акт ненасильства німців повністю вдався.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 335; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!