Тема 7. Утворення Російської багатонаціональної держави



(друга половина ХV - початок ХVП ст.)

Фактори, що визначають утворення національних держав в умовах феодалізму. Події в Європі та на Сході. Особливості утворення централізованих держав на сході Європи. Умови утворення Московської держави. Співвідношення соціальних сил в об’єднавчому процесі. Великокняжа влада, боярство, церква, дворянство, міське населення, селянство. Відносини різних соціальних верств до об’єднавчого процесу.

Сучасна історіографія щодо об’єднання земель навколо Москви.

Приєднання до Москви Новгорода, Твері, Пскова, Рязані. Битва на р. Угрі.

Державно-політичний устрій Московського царства наприкінці ХV – на початку ХVІ ст. Посилення влади московських государів. Іван Ш. Василь Ш. Боярська дума. Зародження приказного управління. Великокняжий судебник. Початок оформлення кріпосного права в загальнодержавному масштабі. Місцеве управління. Організація війська. Сліди минулої автономії в колишніх князівствах і землях. Від Русі до Росії. Москва та політична спадщина Візантії. Софія Палеолог.

Церква та великокнязівська влада. «Йосифляни» та «нестяжателі».

Міжнародне становище Російської держави. Політика відносно залишків Золотої Орди. Політика султанської Туреччини та Кримського ханства щодо Росії. Зв’язки Росії з іншими країнами.

 

 

Тема 8. Росія в XVI ст.

Територія та населення. Феодальне землеволодіння та господарство. Вотчинне землеволодіння і помісна система.

Політична боротьба в 30-40-ті рр. ХVІ ст. Прийняття Іваном ІV (Грозним) царського титулу. «Обрана рада». Складання станово-представницької монархії. Боярська дума. Земські собори та дискусії про характер державного устрою Росії в ХVІ-ХVП ст. Судебник 1550 р. Церква і держава в ХVІ ст. Стоглав.

Губна та земська реформи. Воєнні реформи. Помісне військо. Стрільці. Артилерія. Військово-інженерна справа. Устрій засічної межі та організація станичної служби.

Казанські походи та приєднання народів Поволжя. Приєднання Ногайської Орди. Боротьба за вихід до Балтійського моря. Лівонська війна. Ускладнення міжнародної обстановки. Земський собор 1566 р. Люблінська унія. Оборона Пскова. Ям-Запольський мир.

Падіння Обраної Ради. Альтернативи та реалії розвитку країни: перехід до опричнини. Опір терору. Митрополит Філіп. Оцінка опричнини в історичній літературі.

Народи Сибіру під владою Кучума. Посилення руху російських промисловців до Приуралля в ХVІ ст. Володіння Строганових. Утворення козацтва на Дону. Експедиція Єрмака. Заселення російськими переселенцями Сибіру. Стосунки Російської держави з Середньою Азією та Кавказом.

 

 

Тема 9. Російська культура XIV-XVI ст.

Культура Північно-Східної та Північно-Західної Русі ХІV-ХV ст. Побут населення. Поширення письменності. Література. Відображення в літературі політичних тенденцій. Літописання. Воїнські повісті. «Ходіння»Афанасія Нікітіна. Зодчество, Московській Кремль. Живопис. Місцеві особливості зодчества та живопису. Аристотель Фіораванте, Феофан Грек, Данило Чорний, Андрій Рубльов.

Особливості розвитку культури. Народна творчість. «Домострой». Полемічна література. Влада і культура. Російське «самодержавство» в листуванні А.Курбського та Івана Грозного. Твори Івана Пересвєтова, Максима Грека, Єрмолая Еразма. «Степенна книга». «Лицевий літописний свод». «Чет`ї-Мінеї» митрополита Макарія. Іван Федоров та розвиток книгодрукування. Зодчество. Живопис. Наукові знання. Розповсюдження раціоналістичних та антицерковних поглядів. «Раб’є вчення» Ф. Косого. М. Башкін.


Семестр

Модуль 1

Тема 1. Росія наприкінці ХVІ – на початку ХVП ст.

«Велика смута». Господарче розорення 70-80-х рр. ХVІ ст. та посилення закріпачення селян. Переміщення населення на окраїни. «Заповідні літа» та укази про селян та холопів. Загострення соціальних суперечностей. Проблема закріпачення селян в історичній літературі. Боротьба за владу у правлячому класі. Утворення патріаршества. Правління Бориса Годунова, його внутрішня політика. Міжнародне становище Російської держави. Посилення шляхетсько-католицької експансії на Схід. Війна зі Швецією. Тявзинський мир. Укріплення західної границі та перемирні роки з Річчю Посполитою. Громадянська війна в Росії на початку ХVП ст. Альтернатива в історії. Рух І. Болотникова.

Початок інтервенції польських феодалів в Росію. Лжедмитрій І. Позиції феодальної знаті та народних мас по відношенню до Лжедмитрія І. Боярський цар Василій Шуйський, його внутрішня та зовнішня політика.

Лжедмитрій П. Перехід Речі Посполитої до відкритої інтервенції. Шведська інтервенція. «Семібоярщина» та окупація Москви. Відношення православної церкви до подій початку ХVП ст. Боротьба руського народу проти інтервентів. І-ше ополчення, причини його розпаду. Організація ІІ-го ополчення. К. Мінін та Д. Пожарський. Визволення Москви. Земський собор 1613 р. Відновлення національної державності. Обрання Михайла Романова на царство. Столбовський мир. Деулінське перемир’я.

 

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 197; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!