Елементи осушувальних систем та особливості їх експлуатації



Умови роботи елементів осушувальної системи залежать від пори року. Навесні, в період танення снігу і повені, здій рішучій системи та їх елементи (водоприймач, відкриті канали) працюють повним перетином або ж, будучи затопленими водою (колектори, дрени), зовсім не працюють. Пропуск павод ка - найбільш відповідальний період в експлуатації системи з точки зору запобігання можливих аварій і деформації каналів, дамб обвалування та споруд. Тому пропуску па горілка повинні передувати серйозні підготовчі роботи.
У послепаводковой період рівні води у водоприймач і про-водящей мережі знижуються, система починає відводити поверхно стни і грунтові води. Експлуатаційні роботи в цей період і наступаючий слідом за ним передпосівної спрямовані на ліквідувати дацію наслідків пропуску паводку, скидання поверхневих вод і зниження рівнів грунтових вод до передпосівної («машинної») норми осушення - на глибину 0,4 .., 0,6 м в залежності від грунтів. Таке зниження рівнів грунтових вод необхідно забезпечити в найкоротші терміни (8 ... 12 сут) з тим, щоб со здать умови для своєчасного проведення весняних польових робіт - передпосівної обробки грунту, посіву і ін
Експлуатаційні роботи в період вегетації сільськогосп дарських культур спрямовані на підтримку елементів системи в робочому стані і забезпечення соответствупщіх норм осушення та оптимальної вологості грунту з урахуванням надходження вологи від атмосферних опадів, капілярного підживлення кореневого шару, фаз розвитку рослин, водно-фізичних властивостей грунту і метеорологічних умов. Регулювання здійснюється шляхом уповільнення або посилення стоку (в період рясних дощів та літніх паводків), або ж повного його припинення та подачі води на зволоження в посушливі періоди.
У період осінніх збиральних робіт рівні грунтових вод не повинні підніматися вище 0,6 м до поверхні землі, щоб забезпечити механізоване збирання врожаю і вивезення його з осушує мою території.
У зимовий час осушувальну систему необхідно підтри проживати в працездатному стані, щоб в періоди відлиги і дощів вона відводила талі і дощові води, а також грунто ші води при грунтово-напірному живленні. Шлюзи-регулятори в періоди пропуску паводків, передпосівної та осінньо-зимовий періоди працюють з відкритими затворами. Отвори споруд повинні бути очищені від сміття, снігу та льоду.
З урахуванням особливостей роботи осушувальних систем в різних ні періоди року плануються відповідні експлуатаційні ні заходи.
Експлуатаційні вимоги до сучасної осушувальної системи двосторонньої дії в загальному зводяться до того, щоб вона за своєю технічній основі і конструктивним виконанням була надійна і керована; давала повну інформацію про сло жила меліоративної обстановки на осушуваної масиві і водному балансі на системі; дозволяла оперативно управляти водним режимом на окремих полях і масиві в цілому з метою отримання високих і сталих врожаїв сільськогосподарських культур. Вона повинна також забезпечувати па осушуваних землях нормальні умови для високопродуктивного використання сільськогосподарської техніки.
Нормальне (справний) стан елементів осушувальної системи, певне Правилами технічної експлуатації осу-рішучій систем, характеризується наступними ознаками. Уровенной режим в водоприймачах і відкритих каналах проводячи щей мережі не порушує у вегетаційний період нормальної роботи регулюючої мережі. Регулююча мережа забезпечує своєчасне видалення надлишкової вологи з кореневмісного шару, а зволожувальні пристрої - подачу рослинам недоста ющей вологи в посушливі періоди вегетації. Затоплення осушений них земель під час весняних розливів не перешкоджає намічений ному господарського використання цих земель. Протягом літнього та осіннього періодів осушені землі не затоплюються водами паводків розрахункової забезпеченості. Скидання води, збирає мою осушувальної мережею, не погіршує водного режиму земель, розташованих за течією нижче меліорованих території. Підпір рівнів води в каналах регулюючої мережі каналами стар ших порядків не погіршує умов проведення сільськогосподарс них робіт в найкращі терміни. Якість води в річках-водоприймачах, водосховищах та озерах відповідає санітарним вимогам і не погіршується за рахунок надходження з полів гербіцидів, пестицидів і добрив, а також неочищених комунальних і виробничих стоків. На зем лях не спостерігаються негативні наслідки порушення еко логічного рівноваги в результаті осушення. Немає ерозії грунтів, не погіршуються їх водно-фізичні властивості, не знижується пло огрядний. На осушених болотах немає умов для виникнення пожеж, протипожежні засоби перебувають у справному со стоянні у встановлених місцях, протипожежні водойми заповнені нени водою.
Русла водоприймачів, відкритих провідних, огороджувальних та водоподводящих каналів вільні від рослинності, наносів, каменів, пнів та інших предметів, що ускладнюють вільний перебіг-води. Укоси каналів сплановані, засіяні травою або одер нова, на дільницях у слабких або легкоразмиваемих грунтах закріплені, не сповзає і не розмиваються. Укоси і гребінь Кавальєрі сплановані і засіяні травою, а ширина берми достатня для проходу механізмів, що застосовуються при ремонтних роботах. У кавальєре влаштовано достатню кількість відпр випускним воронок для вільного стоку в канали поверхневих вод, русла воронок одерновани. Огороджувальні канали забезпечують вають своєчасний перехоплення та відведення хто до осушеної території надлишкових поверхневих та грунтових вод. Відвали грунту, що утворюються при ремонтах і очистках провідної мережі, разравнени, а при очищенні нагірних і ловчих каналів відсипаний на низовий бік і оформлені у вигляді валу (дамби). Русла каналів в місцях впадання в них каналів нижчого порядку соот ветствующим чином закріплені і не розмиваються.
Глибини каналів регулюючої мережі достатні для створення необхідної норми осушення в строки, що визначаються агротехн тичними вимогами. На осушуваних землях є мережа виправ них свердловин для спостереження за рівнями грунтових вод. Водо приймач, що проводять, огороджувальні і водоподаючого канали обладнані водомірними постами, берегової обстановкою (но мірними і попереджувальними знаками, кілометровими, кутові ми і пікетних стовпами, реперами та ін.) Уздовж каналів і у великих насосних станцій та гідротехнічних споруд име ються смуги відводу.
На річках-водоприймачах, великих магістральних каналах і водосховищах у населених пунктів є достатня кількість споруд і пристроїв для задоволення госпо ного-побутових та культурно-спортивних потреб населення (водо паркани, водопої, пральні майданчики, купальні басейни, човнові станції і т. п.).
Закрита осушувальна мережа своєчасно забезпечує встановленим норму осушення. Дренажні трубки не засмічені кор нями рослин, відкладеннями мулу або залізистих сполук; величина наілка в дренах і колекторах не перевищує 25% діа метра. Устя колекторів не знаходяться в підпорі, за винятком


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 411; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!