Історія виникнення миротворчого інституту ООН



ООН було створено для об'єднання всіх демократичних держав з єдиною метою протидії загрозам міжнародному світу і загальної стабільністі. Але досягненути цього нереально до того часу, доки всі члени міжнародного співтовариства не усвідомлюють той факт, що реалізація їх індивідуальних інтересів неможлива без втілення колективних інтересів усієї світової спільноти. ООН відповідно до своїм статусом несе головну відповідальність у підтриманні міжнародного світу і запобігання конфліктів. У той самий час, миротворча діяльність із врегулюванню криз (наприклад, як-от Балканські війни, Іракський криза) показала, наскільки різні підходи держав-членів до проблема до проблеми врегулювання конфліктам та щодо використання силових заходів.

Друга Світова Війна визначила необхідність створення держав задля підтримання та запобігання нової жахливої війни.

Проблема повоєнного світового устрою, була головною тоді і була однією з основних тим обговоренняПотсдамскої, Тегеранської і Ялтинської конференціях. Гостро постало питання з приводу створення системи колективної безпеки все, про об'єднання зусиль союзницьких держав зі створення Організації Об'єднаних Націй.

Поява ООН зумовлювалося цілу низку об'єктивних чинників військово-стратегічного, політичного, економічного розвитку людського суспільства кінця другого тисячоліття. Створення ООН стало втіленням одвічною мрії людства про такий устрої та молодіжні організації міжнародного гуртожитки, які позбавили б людство від нескінченності низки воєн та забезпечили мирні умови життя народів, їх поступальний просування шляхом соціально-економічного прогресу, процвітання та розвитку, вільного зі страху за майбутнє.

Організація, формально існуюча задля забезпечення колективної безпекий підтримки миру, не досягла ніяких істотних результатів і безсило спостерігала над перебігом II Світовий війни.

Але сприяння міжнародної безпеки було єдиною функцією Ліги Націй. Це було перша організація, створена для того, щоб регламентувати відносини між державами. Її головнимнормо-творчим досягненням було активне сприяння прийняттю пакту Бріана-Келлога у 1928 р. Сторони, що підписали цей пакт (спочатку Франція та, і потім ще 48 держав), брали він зобов'язання врегулювати будь-які міжнародні суперечки мирними коштами Німеччини та відмовитися від "війни як від кошти досягнення національних інтересів. То був перший міжнародний документ свого роду, де країни добровільно взяли він певні зобов'язання із метою запобігання подальших збройних конфліктів. Ліга Націй пошарпана те, що вони мали достатніх засобів на держави, порушили прийняті міжнародні норми (ООН виправила помилку своєї попередниці з допомогою організації Ради Безпеки).

Фактично Ліга Націй розвалилася над своєю безглуздістю ще1939г., на папері її діяльність припинено у квітні1946г. рішенням спеціально скликаній Асамблеї. [3 ,45 ]

Але світові держави продовжували шукати шляхи до втілення ідей колективної безпеки все, оскільки жахи II Світовий війни ще більше переконали їх у потребі створення нової міжнародної організації, яка змогла відповісти на виклики, якою змогла протистояти Ліга Націй. Проект створення і Статуту цієї організації було запропоновано на Конференції 4-х держав (США, СРСР, Великобританія й Китай) в Думбартон-Оксі, і з квітня до червень1945г. була спеціально скликана Конференція у Сан-Франциско, названа Конференції Об'єднаний Націй, де 50 держав-засновниць підписали Статут ООН.

З дня набрання чинності Статуту ООН 24 жовтня1945г., коли за зберігання Уряду США здала остання 29-та ратифікаційна грамота СРСР, офіційно відраховується початок існування ООН. За рішенням Генеральної асамблеї, ухваленого1947г. День набрання чинності Статуту ООН був офіційно оголошено ”Днем Об'єднаних Націй”, який урочисто відзначається щорічно у країнах – членах ООН. [6 , 22]

Статут ООН втілює у собі демократичні ідеали, що знаходить своє вираження, зокрема, у цьому, що він стверджує віру в основні права людини, в гідність і цінність людської особистості, в рівноправність чоловіків і жінок, закріплює рівність великих і малих народів.

Статут ООН встановлює у своїх основні цілі підтримку міжнародного світу та безпеки, залагоджування мирними засобами, у порозумінні до основних засад справедливості і журналіста міжнародного права, міжнародних суперечок і ситуацій. Він визначає, що ООН полягає в принципі суверенної рівності всіх його членів, що це члени сумлінно виконують зобов'язання в Статуту, щоб забезпечити їм всім у сукупності правничий та переваги, які з членством Організації, що це члени повинні вирішувати шляхом і утриматися від загрози силою чи його застосування І що ООН повинен на втручання у справи, сутнісно входять у внутрішню компетенцію кожної держави (ст.2). У Статуті ООН підкреслюється Головним органом ООН є Генеральна асамблея, рада Безпеки, Економічний Соціальний Рада (ЕКОСОС), Рада з питаньОпеке, Секретаріат і міжнародний Суд. [7 ]

 

 

       Основні засади діяльності у цій організації розроблялися ще до його закінчення і було узгоджені на конференції представників СРСР, навіть Великобританії з 21 серпня до 7 жовтня 1944 року уДумбартон -Оксе. [17 ,12 ]

Зусилля учасників конференції були спрямовані створення такої авторитетної організації, яка була б справжнім інструментом світу й міжнародній безпеці і виходила із принципів рівності та справедливості яких, головним завданням якої - колективний пошуку шляхів досягнення стабільності, заснованої на мирі й злагоді.

Сталін, Рузвельт і Черчілль обговорювали питання новій формі міжнародної організації. Було зрозуміло, що необхідно об'єднати зусилля. Черчілль розробив схему, відповідно до якій влада зосереджувалася у трьох регіонах: Європейському, Американському і Тихоокеанському. Захищаючи інтереси СРСР, Сталін  виступав проти цієї схеми, оскільки боявся, що втрати позицій СРСР поставляють на світовий арені. Але водночас він усвідомлював, що є можливість втрати зв'язки й з союзниками. Одночасно, противниками цієї схеми були впливові західні політики -КорделлХелл і Мартін Ідеен, - які мали те що свої причини. Вони вважали, що, зосередження влади у трьох регіонах неминуче призведе до виникненняартактичнихблоків, але це викликає «американський ізоляціонізм», позаяк у кожному з них домінувати одна велика держава.

У1943г. у Москві розробили принципи міжнародної організації, заснованої на суверенну рівність всіх демократичних держав. У книжці «Світ узнав і політика» ПітерКальвокорессі висловлює судження, що ООН є переглянутий варіант Ліги Націй. Але, головна відмінність Організації Об'єднаних Націй від Ліги Націй у тому, що Статут Ліги Націй не забороняв війни. У Статуті ООН санкціоновано застосування міжнародних стандартів і національних наснаги в реалізації цілях самооборони. Рада безпеки ООН також визначила, що конфліктна ситуація, що з застосуванням сили, становить загрозу для світового співтовариства та є актом агресії. Якщо на такому факті виявлено, то ми все члени ООН повинні вжити заходів для правопорушникові. Для застосування сили досить більшості голосів членів ООН і злагода всіх п'яти постійних членів. Отже, Організація Об'єднаних Націй побувала в центрі злиття інтересів країн, для запобігання нових воєн та конфліктів. [ 33, 5]

У 1945 року на Ялтинської конференції глав урядів трьох союзних держав антигітлерівської коаліції (США, СРСР, Великобританія) було прийнято основні засади повоєнної світобудови. І на цій конференції керівників трьох союзних держав говорилося «...Ми вирішили найближчим часом заснувати  з нашими союзниками загальну міжнародну організацію підтримки світу та безпеки. Ми вважаємо, що це суттєво як попередження агресії, так усунення політичних, економічних та соціальних причин війни, шляхом тісного та сталого співробітництва всіх миролюбних народів...» [12 ]

На Постдамскій конференції, що почалася 17 липня по 2 серпня 1945 року, було прийнято рішення, котрі почали основою повоєнного мирного устрою.

Статут ООН було підписано 26 червня 50 державами – учасникамиСан-Франциської конференції і почав силу 24 жовтня, відтоді вона щороку відзначають як День ООН.

Ідеали і спільні мети народів, урядів, які об'єдналися до створення ООН, виражені в Преамбулі ООН:

«...Ми, народи Об'єднаних Націй, сповнені рішучості позбавити прийдешні покоління від лих війни, двічі на нашому житті принесла людству невимовне горі, і знову затвердити віру в основні права людства, в гідність і цінність людської особистості, в рівноправність чоловіків і жінок й у рівність прав великих і малих націй, створити умови для, у яких можуть дотримуватися справедливість і на повагу до зобов'язанням, що випливають із договорів та інших джерел міжнародного права, і сприяти соціальному прогресу і поліпшення умов життя за більшу свободу, й у цих цілях виявляти терпимість і жити разом, у світі друг з одним, як добрі сусіди, воєдино наші сили підтримки міжнародного світу та безпеки, й забезпечити прийняттям принципів, і встановленням методів, щоб Збройні сили застосовувалися не інакше, як і спільних інтересах, і використовувати міжнародний апарат для сприяння економічному та соціального прогресу всіх народів, вирішили об'єднати зусилля задля досягнення цього.

Відповідно до цього наші відповідні члени уряду через представників, присутніх у місті Сан-Франциско, пред`явивших своїх повноважень, характерні для належної формі, погодилися взяти справжній Статут Організації Об'єднаних Націй і справжнім засновують міжнародну організацію під назвою - Об'єднані Нації». [7]

Протягом часу діяльності організації було багато перемог України й досягнень, але й багато труднощів. Попри перемоги та поразки, безперечно те що, завдяки ООН вдалося врегулювати десятки конфліктів та запобігти виникненню нових конфліктних ситуацій. Багато в чому, успіхи і досягнення організації пов'язані про те, діяльність ООН носить щойно і колективний характер, що викликає довіру в сторін втягнутих у конфлікт, і дозволяє втілювати посередника у врегулюванні конфліктних ситуацій.

Безумовна легітимність ООН, пов'язані з універсальністю її складу, ні з тим, що, вона є організацією з універсальної компетенцією, оскільки держави мають можливість включати у її порядок денний практично будь-які питання, які стосуються військово-політичній, соціально - економічної, гуманітарної та інших областям. Головною перевагою ООН над іншими міжнародними організаціями, є можливість від імені міжнародного співтовариства санкціонувати застосування сили у цілях усунення загрози міжнародної безпеки.

 


1.2 Правова база, завдання й принципи діяльності миротворчої практики ООН

Статут ООН єдиний міжнародним документом, становища якого обов'язкові всім держав. За підсумками Статуту ООН виникла розгалужена система багатосторонніх договорів і угод, ув'язнених у рамках ООН.

Найважливішими завданнями Організації Об'єднаних Націй є припинення поширення зброї, і навіть скорочення і ліквідація, зрештою, всіх запасів зброї масового знищення. [17, 5]

Організація Об'єднаних Націй служить постійним форумом щодо переговорів із роззброєння, виробляючи рекомендації і виступаючи ініціатором досліджень у цій області.

Вона підтримує багатосторонні переговори, які проводяться у межах Конференції з роззброєння й інших органів. У цих переговорів було укладено такі міжнародні угоди, як

- Договір нерозповсюдження ядерних озброєнь (1968 рік),

- Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань (1996 рік)

- угоди про створенні зон, вільних від створення ядерної зброї. [12 ,44 ]

 

Техніка, що у Гаазі Організація з забороні хімічної зброї займається збиранням даних про хімічних об'єктах всіх країн світу і регулярно проводить інспекції з метою забезпечення контроль над дотриманням Конвенції з хімічної зброї.

У межах своєї миротворчої діяльності Організація Об'єднаних Націй, використовуючи дипломатичні механізми, допомагає протиборчим сторонам дійти згоди.

Рада безпеки у своїх зусиль з підтримці міжнародного світу та безпеки може рекомендувати шляху профілактики конфлікту, й відбудови чи забезпечення світу, наприклад, у вигляді переговорів, або звернення до Міжнародного Суду.

Важливу роль миротворчої діяльності відіграє й генеральний секретар. Він може доводити до Ради Безпеки будь-які питання, які, на його думку, створюють загрозу міжнародному світу та безпеки.

      Генеральний секретар може використовувати «добрі послуги», виконувати посередницькі функції або відвідати за заняття «тихою дипломатією», діючи за лаштунками самостійно, чи через спеціальних посланників. Генеральний секретар може використовувати механізм «превентивної дипломатії» з метою врегулювання суперечок до загострення ситуації.

Операції із підтримки миру можуть тривати від кількох основних місяців за кілька років.

Наприклад, операція Організації Об'єднаних Націй, розгорнута вздовж лінії припинення вогню між Індією і Пакистаном у штаті Джамму і Кашмір, існує з 1949 року, але в Кіпрі миротворці Організації Об'єднаних Націй поруч із 1964 року.

З іншого боку, щодо 1994 року операції в смузіАозу між Лівією і Чадом Організації Об'єднаних Націй знадобилося трохи більше місяця.

З часу розгортання в 1948 року найпершої миротворчої місії Організації Об'єднаних Націй 118 країн добровільно надали у розпорядження Організації більш 750 000 військовослужбовців і цивільного поліцейського персоналу.

Разом з тисячами цивільних фахівців вони брали участь у 49 операціях із підтримки миру.

Нині в 16 таких операціях задіяні близько 14 500 військових і цивільних [33 , 43]

        Принцип «Суверенного рівності держав» у тому, що країни-учасниці ООН повинні утримуватися у міжнародних відносинах від загрози силою чи його застосування проти інших держав.

Принцип «мирного врегулювання міжнародних суперечок», передбачає використання сили, тільки у виняткових випадках.

Країни-члени ООН, відповідно до наступним принципом, має надаватися ООН всебічну допомогу переважають у всіх діях, зроблених нею відповідності до Статуту, і утриматися від допомогу будь-якій державі, з якою ООН вживає заходів превентивного чи примусового характеру. Наступні дві засади у тому, що:

- по-перше, ООН забезпечує процес дотримання державами, які є її членами, діяли у відповідність до цими принципами, оскільки це необхідно підтримки міжнародного світу та безпеки.

- по-друге, Статут ні з жодному разі це не дає ООН права втручатися у справи, сутнісно входять у внутрішню компетенцію кожної держави. [7]

При здійсненні своєї діяльності, вона переслідує такі цілі:

- Підтримувати міжнародний світ образу і безпеку.

- Розвивати приязні відносини між націями з урахуванням поваги принципу рівноправності і самовизначення народів.

- Здійснювати співробітництво у вирішенні міжнародних проблем економічного, соціального, культурного гуманітарної характеру й у заохочення та розвитку шанування правами людини й основних свобод.

- Бути центром для погоджень дій націй у досягненні цих наших спільних цілей.

Слід зазначити процедуру голосування на ООН. Вона спочатку викликала розбіжності. Це запитання вирішене на Ялтинської конференції. Кожен із членів ООН має вони одностайно, а рішення РБ вважаються прийнятими, коли, використовуючи них подано голоси дев'яти членів Ради (п.2 ст.27). Також було винесено угоду про «принципі вето». [14 , 55]

«Принцип вето» - є одностайність великих держав при в Раді Безпеки ООН питань, що стосуються прийняття примусових заходів. Відповідно до Статутом ООН за відсутності такого одноголосності, рішення може бути прийнято. Цей принцип є основою роботи РБООН.6 З вищевикладеного слід, що ухвалено рішення може бути прийнято, якщо на нього не було проголосували дев'ять держав із 15, за умови що це постійні члени Ради Безпеки, саме: Китай, Франція, Російської Федерації, США, Великобританія проголосують «за». Рішення ООН є обов'язковими для держав-членів ООН. У роки існування ООН між постійними членами ООН виникали великі розбіжності, які у згодом могли призвести до припинення про діяльність цієї організації. Тому, що, СРСР часто використовував право вето. 1950-го р. було прийнято резолюцію «Єдність на користь миру».

Отже, ООН здійснює комплексні операції, пов'язані з впровадження та підтриманням світу і наданням гуманітарної допомоги.

Їй також запобігати назревающие конфлікти. Упостконфликтних ситуаціях вона, проте частіше робить скоординовані зусилля, створені задля усунення корінних причин насильства, й створення основ для тривалого миру.

 

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 342; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!