ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ ПРАКТИКИ



Після надання студентом оформленого щоденника та звіту про проходження ним виробничої практики науковий керівник та завідувач кафедри вирішують питання про допущення студента до захисту свого звіту перед комісією, яка призначається завідуючим кафедрою. Приймається до уваги якість та своєчасність виконання завдань та відгуки від керівників практики. Звіт практики захищається студентом з диференційованою оцінкою. Результати захисту звіту студента-практиканта заносяться в екзаменаційну відомість.

Підсумки виробничої практики обговорюються на засіданні кафедри міжнародної економіки та менеджменту зовнішньоекономічної діяльності.

 

 

ДОДАТКОВИЙ НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ МАТЕРІАЛ

ДЛЯ НАПИСАННЯ ЗВІТУ

Основну характеристику підприємства рекомендується надавати в певній послідовності:

Власна назва підприємства, його товарний знак (марка) у вигляді певного терміна, символу, малюнка (фірмовий знак (марка) служить для ідентифікації товарів або послуг продуцента (продавця) та їх відокремлення на ринку від продукції (послуг) конкурентів).

1)мета та характер діяльності;

2)форма власності майна: приватне, колективне, комунальне, державне (казенне);

3)національна належність капіталу (національне, закордонне, змішане, спільне);

4)правовий статус і форма господарювання (одноосібне, кооперативне, орендне, господарське товариство);

5)галузево-функціональний вид діяльності (промислове, сільськогосподарське, будівельне, торгове, транспортне тощо);

6)технологічна й територіальна цілісність, ступінь підпорядкування (головна компанія, материнська компанія, дочірня фірма, асоційована фірма, філія);

7)розмір за кількістю працівників (велике, середнє, мале).

Необхідно навести структуру підприємства та показати її позитивні та негативні риси, звертаючи увагу на здатність адаптуватися до ринкової кон’юктури, що швидко змінюється.

 Вирізняють дві складові структури підприємства: 1) виробничу структуру підприємства; 2) організаційну структуру управління підприємством.

В процесі проходження виробничої практики треба звернути увагу на спеціалізацію основних підрозділів підприємства. За формою спеціалізації основних цехів розрізняють: технологічну, предметну та змішану виробничі структури. Формування виробничої структури здійснюється під впливом багатьох чинників. Головними з них є: 1)виробничий профіль підприємства (характер та особливості продукції); 2)обсяги виробництва продукції; 3)рівень спеціалізації; 4)місце знаходження підприємства.

 Виробнича структура підприємства характеризується складом його підрозділів. У відповідних підрозділах виконуються певні виробничі процеси, що становлять основу діяльності кожного підприємства. Основним виробничим підрозділом підприємства є цех. За характером своєї діяльності цехи поділяються на: основні, допоміжні, обслуговуючі та побічні. У структурі деяких підприємств існують експериментальні (дослідні) цехи, які займаються підготовкою та випробуванням нових виробів, розробкою нових технологій, проведенням різноманітних експериментальних робіт. Цех складається з виробничих дільниць. Виробнича дільниця – це сукупність територіально відокремлених робочих місць, на яких виконуються технологічно однорідні роботи або виготовляється однотипна продукція.

 В процесі аналізу діяльності підприємства (господарської організації) усі конкретні види його діяльності, можна об’єднати в окремі головні напрямки за ознакою спорідненості. Таких напрямків є чотири:

1)вивчення ринку товарів або ситуаційний аналіз (такий аналіз повинен передбачати комплексне дослідження ринку, рівня конкурентоспроможності й цін на продукцію, інших вимог покупців товару, методів формування попиту та каналів товарообігу, зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства; результати вивчення ринку товарів служать вихідною базою для обґрунтування конкретних шляхів удосконалення і розвитку інноваційної діяльності підприємства на перспективний період);

2)інноваційна діяльність підприємства (об’єктивна характеристика цієї діяльності, органі­заційною формою якої є проект, потребує врахування наступних моментів: а) інноваційна діяльність охоплює науково-технічні розробки, технологічну і конструкторську підготовку виробництва, запровадження технічних, організаційних та інших нововведень, формування інвестиційної політики на найближчі роки, визначення обсягу необхідних інвестицій тощо; б) кожний виріб стає товаром лише на ринку і має свій життєвий цикл, який складається з окремих стадій, кожна з яких суттєво впливає на способи розробки та вдосконалення виробу; в) процес нововведень вимагає спеціального управління, який отримав назву «інноваційний менеджмент»; .)

3)виробнича діяльність підприємства (фірми), її організація та оперативне регулювання в просторі й часі (найважливіші заходи: обґрунтування обсягу виготовлення продукції певної номенклатури та асортименту відповідно до потреб ринку; формування маркетингових програм для окремих ринків і кожного виду продукції, їхню оптимізацію відносно виробничих можливостей підприємства; збалансування виробничої потужності та програми випуску продукції на поточний і кожний наступний рік прогнозованого періоду; забезпечення виробництва необхідними матеріально-технічними ресурсами; розробка й дотримання узгоджених у часі оперативно-календарних графіків випуску продукції);

4)комерційна діяльність підприємства (фірми) (від якості саме цього напрямку діяльності найбільшою мірою залежить фінансова результативність виробництва, яку найповніше характеризує величина одержуваного прибутку; необхідною умовою досягнення бажаного успіху комерційної діяльності є дійова реклама і безпосередня організація збуту своєї продукції, належне стимулювання покупців);

5)післяпродажний сервіс товарів (цей напрямок діяльності завершує послідовний цикл відтворювального процесу; він охоплює пусконалагоджувальні роботи у сфері експлуатації (використання) куплених на ринку товарів, їхнє гарантійне технічне обслуговування протягом певного терміну, забезпечення необхідними запасними частинами і проведення ремонтів підчас нормативного строку служби тощо; післяпродажний сервіс є важливим джерелом інформації для продуцентів про надійність і довговічність виготовлених технічних засобів, а також про потрібні експлуатаційні витрати; ця інформація використовується продуцентами для вдосконалення продукції, оптимізації строків оновлення її номенклатури та асортименту).

Вирізняють два інтегрованих напрямки, що охоплюють багато конкретних видів діяльності підприємства:

1)економічна діяльність (зокрема вона включає: стратегічне, тактичне та оперативне планування, облік і звітність, ціноутворення, систему оплати праці, ресурсне забезпечення виробництва, зовнішньоекономічну та фінансову діяльність тощо);

2)соціальна діяльність (професійна підготовка й компетентність всіх категорій працівників, застосування мотиваційного механізму, постійно підтримувані на належному рівні умови праці та життя трудового колективу).

 

Виявлення та використання резервів підвищення ефективності діяльності підприємства, в тому числі його зовнішньоекономічної діяльності, залежить від рівня економічного аналізу діяльності підприємства (організації) та його підрозділів. Тому студент зобов’язаний виконати економічний аналіз шляхом порівняння фактичних результатів з планами маркетингу (міжнародного маркетингу) та розвитку підприємства, оцінити динаміку фінансово-економічних показників, вплив внутрішніх та зовнішніх факторів на результати діяльності та на прийняття управлінських рішень у сфері ЗЕД. Дані для такого аналізу та результати їх опрацювання рекомендується показати у вигляді певних таблиць. 

 

                                                                                                                                           

 

Таблиця 2.1

Динаміка виробництва та реалізації продукції у порівняльних цінах

Рік Обсяг виробництва продукції, тис. грн. Тип росту, % Обсяг реалізації продукції, тис. грн. Темп росту, %
2007        
2008        
2009        

 

 

                                                                                                                                                    Таблиця 2.2

     Показники виконання виробничої програми підприємства

 

 п/п

Найменування

(номенклатура)

продукції (робіт)

за основними видами

2008 рік

2009 рік.

Факт 2009 р. до факт 2008 р., %

    План, тис. грн. Факт, тис. грн. Темп росту, % План, тис. грн. Факт, тис. грн. Темп росту, %  
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 Продукт1              
2 Продукт2              
3 Продукт3              
  Усього              

 

 

                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                 Таблиця 2.3

Зміни вартості матеріальних ресурсів

Види

матеріальних

ресурсів

Вартість фактично витрачених

ресурсів за цінами 2008 року

Відхилення факту 2009 року від

2008 року

2009 року

2008 року

плану 2009 року

план факт абс. % абс. %
К              
Р, таке інше              
Всього              

 

 

                                                                                                                                                 Таблиця 2.4

     Витрати на виробництво продукції у розрізі економічних елементів

Показники

2007 р.

2008 р.

2009 р.

  тис. грн. % до 2006 тис. грн. % до 2007 тис. грн. % до2008
Матеріальні витрати            
Витрати на оплату праці            
Нарахування на соціальні заходи            
Амортизація            
Інші операційні витрати            
Разом            

 

                                                                                                                                                 Таблиця 2.5

Аналіз собівартості виробу А за статтями витрат

Статті витрат

Витрати на одиницю продукції,

тис. грн.

Структура витрат, %

план факт відхил. факт план відхил.
1.Сировина та матеріали            
2.Паливо та енергія            
3.Заробітна плата робітників            
4.Відрахування на соціальне та медичне страхування            
5.Витрати на утримання та експлуатацію обладнання            
6.Загальновиробничі витрати            
7.Загальногосподарські витрати            
8.Втрати від браку            
9.Інші виробничі витрати            
10.Комерційні витрати            
Всього            

 

                                                                                                                                                  Таблиця 2.6

   Рух кадрів на підприємстві

Показники, чол. 2007 р. 2008 р. 2009 р. 2008 р. до 2007 р., %% 2009 р. до 2008 р., %%
1 2 3 4 5 6
Чисельність робітників на початок року          
Чисельність прийнятих робітників          
Чисельність звільнених робітників, всього          
у тому числі:          
за власним бажанням          
за порушення трудової дисципліни          
за скороченням штатів          
Чисельність робітників на кінець року          

 

                                                                                                                                                 Таблиця 2.7

      Структура чисельності працівників підприємства

Показники

2007 р.

2008 р.

2009 р.

    чол. % чол. % чол. %
Середньооблікова чисельність робітників            
В тому числі:            
керівники            
спеціалісти            
службовці            
робітники            

 

                                                                                                                                               Таблиця 2.8

Коефіцієнти, що характеризують рух кадрів на підприємстві

 

Найменування коефіцієнта 2007 р. 2008 р. 2009 р.
Коефіцієнт обороту кадрів по прийому, %      
Коефіцієнт обороту кадрів по вибуттю, %      
Коефіцієнт загального обороту робочої сили, %      
Коефіцієнт плинності кадрів, %      

 

 

                                                                                                                                               Таблиця 2.9

Показники оплати праці на підприємстві, тис. грн.

 

Показники 2007 р. 2008 р. 2009 р.
1 2 3 4
Річний фонд оплати праці      
В тому числі:      
- основна зарплата      
- додаткова зарплата      
- компенсаційні виплати      
Середньорічна зарплата одного робітника      
Середньомісячна зарплата одного робітника      

 

 

                                                                                                                                            Таблиця 2.10

     Об’єм основних фондів підприємства

Групи основних фондів 2007р., тис. грн. 2008 р., тис. грн. 2009 р., тис. грн. Зміни 2007 р. до 2008 р. Темп росту 2008 р., % Зміни 2008 р. до 2009 р. Темп росту 2009 р., %
Будинки, споруди та передава-льні пристрої              
Машини та обладнан-ня              
Транспортні засоби              
Інструменти прилади, інвентар (меблі)              
Інші основні засоби              
Малоцінні не оборот. і матеріал. активи              
Усього за розділом              

 

 

                                                                                                                                             Таблиця 2.11

   Структура основних фондів підприємства

 

Групи основних фондів Частка в основн. фондах 2007 р., % Частка в основн. фондах 2008 р., % Частка в основн. фондах 2009 р., % Зміни 2007 р. до 2008 р. Зміни 2008 р. до2009 р.
Будинки, споруди та передавальні пристрої          
Машини та обладнання          
Інструменти, прилади, інвентар (меблі)          
Транспортні засоби          
Інші основні засоби          
Малоцінні необоротні матеріальні активи          
Усього за розділом          

 

                                                                                                                                           

 

 

Таблиця 2.12

Коефіцієнти, що характеризують рух основних фондів підприємства за 2007-2009 рр.

                   Показники 2007 р. 2008 р. 2009 р.
Вартість основних фондів на початок року

 

   
Вартість основних фондів, що надійшли      
У тому числі нових      
Вартість основних фондів, що вибули      

У тому числі ліквідованих

 

 

 

Вартість основних фондів на кінець року

 

 

 

Середньорічна вартість основних фондів

     

Коефіцієнт надходження, %

 

 

 

Коефіцієнт вибуття, %

 

 

 

Коефіцієнт приросту, %

 

 

 

Коефіцієнт зносу, %

 

 

 

 

                                                                                                                                            Таблиця 2.13

      Показники озброєності праці основними фондами

 

Показники 2007 р. 2008 р. 2009 р.
Середньорічна вартість основних фондів, тис. грн.      
Середньорічна чисельність працівників, чол      
Фондоозброєність праці одного працівника, тис. грн. / чол.      

 

 

                                                                                                                                            Таблиця 2.14

     Показники ефективності використання основних фондів

Показники 2007 р. 2008 р. 2009 р. Зміни 2007 р. до 2008 р. Зміни  2008 р.до 2009 р.
Фондовіддача (грн./грн.)          
Фондоємність (грн./грн.)          
Рентабельність виробничих фондів, %          

 

                                                                                                                                          

 

Таблиця 2.15

      Аналіз тривалості обороту оборотного капіталу

 

Показники 2008 р. 2009 р. Зміни
1.Загальна сума оборотного капіталу, тис. грн.      
в тому числі у:      
- виробничих запасах      
- незавершеному виробництві      
- готовій продукції      
- дебіторській заборгованості      
- грошах готівкою      
2.Виручка від реалізації продукції, тис. грн.      
3. загальна тривалості обороту оборотного капіталу, дні      
в тому числі у:      
- виробничих запасах      
- незавершеному виробництві      
- готовій продукції      
- дебіторській заборгованості      
- грошах готівкою      

 

  Таблиця 2.16

Аналіз використання виробничої потужності підприємства

Показники

Рівень показника

Зміни

2008 р. 2009 р.
Випуск продукції, тис. грн.      
Виробнича потужність, тис. грн.      
Приріст виробничої потужності за рахунок:      
- введення вдію нового підрозділу      
- реконструкції      
- оргтехзаходів      
Рівень використання потужності, %      

 

 Таблиця 2.17

Аналіз структури ринків збуту та їх доходності

Вид

продукції

Структура ринків збуту, %

Рентабельність продукції на ринку збуту, %

внутрішнього експорту всього внутрішнього зовнішнього
А          
В … інші          

 

                                                                                                                                  

Таблиця 2.18

Аналіз виконання плану балансового прибутку

Склад балансового

прибутку

2008 р.

2009 р.

Фактична

сума

прибутку

у

порівняль-

них

цінах

минулого

року,

тис. грн.

план

факт

сума, тис. грн струк-тура. % сума, тис. грн. струк- тура, % сума, тис. грн. струк- тура, %
Балансовий прибуток              
Прибуток від реалізації продукції              
Прибуток від іншої реалізації              
Позареалізацйні фінансові результати              

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 225; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!