ЗАГАЛЬНИЙ РОЗРАХУНОК ГОДИН ЛЕКЦІЙ, ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЮРИДИЧНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ

Імені ЯРОСЛАВА МУДРОГО»

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ

ПОСІБНИК

ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

ТА ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

"КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНЕ ДОКАЗУВАННЯ ТА                                   ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ"

Харків 2011


Навчально-методичний посібник для самостійної роботи та практичних занять з навчальної дисципліни "Кримінально-проце­суальне доказування та оперативно-розшукова діяль­ність" / Уклад.: Ю. М. Грошевий, О. В. Капліна, С. О. Гриненко, С. Б. Фомін. - Харків: Нац. юрид. акад. України, 2011. - с.

Укладачі: Ю. М. Грошевий,

О. В. Капліна,

С. О. Гриненко,   

С. Б. Фомін

Рекомендовано до видання редакційно-видавничою радою академії (протокол № від          р.)


ВСТУП

Виявлення, розкриття злочинів та встановлення осіб, які причетні до їх вчинення, так званим «оперативним шляхом» має місце по різним оцінкам у понад 90 % кримінальних справ. У більшості випадках оперативно-розшукові заходи провадяться на стадії порушення кримінальної справи та початковому етапі досудового розслідування, яке проводиться у формі дізнання. Однак, їх провадження можливе і після закінчення дізнання коли у справі про тяжкий злочин, що передана слідчому, не встановлено особу, яка його вчинила (ч. 3 ст. 104 КПК України), або коли слідчий в порядку ст. 114 КПК України надає органам дізнання доручення і вказівки про провадження розшукних дій, або коли особа, в провадженні якої знаходиться кримінальна справа, в порядку ст. 52-1 КПК України приймає рішення про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, або коли місце перебування обвинуваченого не встановлено і слідчий, керуючись ст. 139 КПК України, оголошує його розшук.

Ефективна взаємодія органів дізнання, які вправі провадити оперативно-розшукові заходи, та досудового слідства є однією із запорук успішного розслідування. Але така взаємодія можлива лише у тих випадках, коли слідчий, прокурор або суддя мають хоча б загальне уявлення про поняття оперативно-розшукової діяльності, як специфічного виду державно-правової діяльності, повноваження оперативно-розшукових органів та їх можливостей з отримання інформації, яка б мала значення для справи, видів оперативно-розшукових заходів, порядку їх провадження і, найголовніше, доказового значення даних, що отримані в результаті провадження ОРД. Ці знання майбутнім слідчим, прокурорам та суддям необхідні ще й тому, що Законом України від 21.06.2001 № 2533-ІІІ законодавець додав до джерел доказів протоколи з відповідними додатками, складеними уповноваженими органами за результатами оперативно-розшукових заходів.

Саме за для цього кафедрою кримінального процесу Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» і запропонована навчальна дисципліна «Кримінально-процесуальне доказування та оперативно-розшукова діяльність», яка розрахована на студентів денної форми навчання факультету, який готує слідчі кадри для органів МВС України та студентів заочної форми навчання слідчо-криміналістичної спеціалізації.

Даний курс передбачає різноманітні форми навчання: лекційну, практичні заняття, колоквіуми та самостійну.

Під час самостійної роботи студенти мають опрацьовувати відповідні розділи навчальних посібників і рекомендованої літератури, ознайомлюватися з необхідними нормативними актами, у тому числі підзаконними, рішеннями Європейського Суду з прав людини, постановами пленумів Верховного Суду України.

Мета практичних занять полягає у засвоєнні головних теоретичних положень і відпрацюванні практичних навичок застосування законодавства. Вони проходять у формі виконання завдань (казусів). В окремих випадках проводяться колоквіуми з найважливіших теоретичних тем.

В результаті вивчення навчальної дисципліни «Кримінально-процесуальне доказування та оперативно-розшукова діяльність» студенти повинні:

- знати основні точки зору науковців з приводу природи оперативно-розшукової діяльності та системи її принципів; перелік та повноваження суб’єктів, які вправі провадити ОРД; форми взаємодії слідчого з оперативно-розшуковими органами; поняття та види оперативно-розшукових заходів; підстави та порядок проведення оперативно-розшукових дій; основні напрямки реалізації результатів оперативно-розшукової діяльності;

- вільно орієнтуватися у системі законодавства, яке регулює оперативно-розшукову діяльність та бачити перспективи його розвитку, постійно ознайомлюватися з практикою використання результатів ОРД у кримінально-процесуальній діяльності, слідкувати за практикою Європейського Суду з прав людини, який напрацьовує міжнародні стандарти в галузі спеціальних засобів розслідування;

- вміти в подальшій правозастосовній діяльності правильно організовувати взаємодію з оперативно-розшуковим органами та використовувати результати ОРД в процесі доказування по кримінальним справам

 

 

ЗАГАЛЬНИЙ РОЗРАХУНОК ГОДИН ЛЕКЦІЙ, ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

п/п

Тема

Всього годин

У тому числі

лекції прак-тичні заняття   самос-тійна робота
1 Поняття та сутність опе-ративно-розшукової діяль-ності   6   2   2   2
2 Принципи оперативно-роз-шукової діяльності   6   2   2   2
3 Суб’єкти оперативно-роз-шукової діяльності та їх повноваження   6   2   2   2
4 Поняття та класифікація оперативно-розшукових заходів   4   2       2
5 Загальна характеристика оперативно-розшукових заходів та можливості використання їх результа-тів у кримінальному судо-чинстві      18   10   2   6
6 Підстави та порядок про- ведення оперативно-роз-шукових дій   6   2   2   2

 

46 20 10 16

                                                                                ЗАТВЕРДЖЕНО

вченою радою Національної юридичної

академії України ім.. Ярослава Мудрого

(протокол № 6 від 28.01. 2011 р.)

3. ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ "КРИМІНАЛЬНО-ПРОЦЕСУАЛЬНЕ ДОКАЗУВАННЯ ТА ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ"

Розділ І. ПОНЯТТЯ ТА СУТНІСТЬ ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Поняття оперативно-розшукової діяльності (ОРД) як специфічного виду державно-правової діяльності. Основні напрямки використання даних, отриманих в результаті проведення ОРД. Розвідувальна діяльність. Контррозвідувальна діяльність. Оперативно-перевірочна діяльність. Діяльність по розшуку безвісно відсутніх осіб. Проведення ОРД у сфері боротьби зі злочинністю: оперативно-розшукова профілактика злочинів; виявлення злочинів в результаті проведення ОРД та використання фактичних даних, одержаних у ході ОРД, як приводів та підстав для порушення кримінальної справи; проведення оперативно-розшукових заходів (ОРЗ) при розсідуванні злочинів ( а) використання фактичних даних, одержаних у ході ОРД,для підготовки і провадження слідчих дій; б) використання фактичних даних, одержаних у ході ОРД, у доказуванні по кримінальній справі; в) процесуальний порядок перевірки фактичних даних, одержаних в результаті ОРД; г) оперативно-розшукове забезпечення судового розгля­ду кримінальної справи); проведення ОРЗ з метою забезпечення безпеки суб’єктів кримінального процесу та їх близьких родичів. Форми взаємодії слідчих органів та органів, які проводять ОРД.

 Загальна характеристика правових джерел регулювання ОРД та їх класифікація. Конс­титуція України, міжнародні правові акти з прав людини та їх значення для правового регулювання ОРД. Законодавчі, ві­домчі та міжвідомчі нормативно-правові акти. Практика Європейського суду з прав людини щодо застосування спеціальних засобів розслідування та її значення для вдосконалення нормативно-правового регулювання ОРД.

 

Розділ ІІ. ПРИНЦИПИ ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Принцип законності ОРД. Метод правового регулювання ОРД. Проблема правовідносин в ОРД. Гарантії принципу законності: відомчий контроль, прокурорський нагляд та судовий контроль. Принцип дотримання основоположних прав і свобод людини в процесі здійснення ОРД. Принцип взаємодії оперативних підрозділів з органами управління і населенням. Принцип публічності. Принцип єдності гласних і негласних заходів ОРД, а також комплексно-системного їх використання. Принцип конспірації. Принцип оперативності.  

 

Розділ IIІ. СУБ’ЄКТИ ОПЕРАТИТВНО-РОЗШУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ЇХ ПОВНОВАЖЕННЯ

 

Повноваження оперативних підрозділів Міністерства внутрішніх справ України:кримінальний розшук; Державна служба боротьби з економічною злочинністю; Державна служба по боротьбі з незаконним обігом наркотиків; Державна служба боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми; кримінальна міліція у справах дітей; транспортна міліція; спеціальні підрозділи по боротьбі з організованою злочинністю; спеціальні підрозділи судової міліції. Служба безпеки України як суб’єкт ОРД. Повноваження оперативних підрозділів податкової міліції. Інші суб’єкти ОРД: підрозділ оперативного забезпечення охорони Управління державної охорони України; Державна прикордонна служба України; оперативні підрозділи органів і установ виконання покарань та слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України з питань виконання покарань; Служба зовнішньої розвідки; розвідувальний орган Міністерства оборони України.

Фактичні передумови, правові засади і напрямки взає­модії органів і підрозділів, що здійснюють ОРД,між собою та з іншими державними органами.

Міжнародне співробітництво у сфері боротьби з кри­мінальною злочинністю.

Розділ ІV. ПОНЯТТЯ ТА КЛАСИФІКАЦІЯ ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВИХ ЗАХОДІВ

 

Поняття оперативно-розшукового заходу та його ма­теріально-правовий зміст. Класифікація оперативно-розшукових заходів. Разові та триваючі ОРЗ. Гласні та негласні ОРЗ. ОРЗ, проведення яких не потребує будь-якого санкціонування, ОРЗ, що проводяться з дозволу начальника оперативно-розшукового підрозділу, ОРЗ, які проводяться не інакше як за рішенням суду. Глибокі та поверхневі ОРЗ. Автономні та комплексні ОРЗ.

 

Розділ V ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВИХ ЗАХОДІВ ТА МОЖЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ЇХ РЕЗУЛЬТАТІВ У КРИМІНАЛЬНОМУ СУДОЧИНСТВІ

Опитування та його відмінність від відібрання пояснень в порядку ст. 97 КПК та допиту, як слідчої дії. Оперативна закупівля, її види, оформлення результатів та можливість їхнього використання в якості доказів. Контрольоване постачання. Звичайне та підмінне контрольоване постачання. Наведення довідок, як ОРЗ, спрямований на одержання інформації про фізичних або юридичних осіб, про факти й обставини, що мають значення для рішення завдань ОРД. Обстеження приміщень, будинків, споруджень, ділянок місцевості й транспортних засобів. Оперативне проникнення. Зняття інформації з каналів зв’язку. Контроль телеграфно-поштових відправлень. Спостереження та його види. Збір зразків для порівняльного дослідження. Дослідження предметів та документів. Ототожнення особистості. Оперативний експеримент, його відмінність від провокації злочину.

Сприяння громадян оперативним підрозділам. Мотиви співпраці. Види сприяння.  

 

Розділ VI. ПІДСТАВИ ТА ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ОПЕРАТИВНО-РОЗШУКОВИХ ДІЙ

Підстави проведення ОРЗ. Порядок заведення оперативно-розшукової справи. Строки ведення оперативно-розшукових справ, порядок їх продовження. Припинення та поновлення обчислення строку ведення оперативно-розшукової справи. Підстави та порядок закриття оперативно-розшукової справи. Порядок отримання дозволу суду на здійснення заходів, які тимчасово обмежують права людини, та використання добутої інформації. Структура та зміст подання оперативного підрозділу до суду на отримання дозволу на проведення ОРЗ, які тимчасово обмежують права людини. Форма та зміст протоколу з відповідними додатками, складеними уповноваженими органами за результатами ОРЗ, які тимчасово обмежують права людини, його доказове значення. Порядок надання фактичних даних, одержаних у ході ОРД, органу дізнання, слідчому, прокурору чи суду.

 

 


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 102; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!