Тема 4. Теорія міжнародної торгівлі



Економічна основа міжнародної торгівлі.Закон порівняльних (вартісних) переваг. Класична теорія торгівлі. Принцип абсолютних порівняльних переваг у торгівлі А. Сміта. Теорія відносної переваги у витратах Д. Рікардо. Розвиток класичної теорії торгівлі. Теорія відносної забезпеченості чинниками виробництва Хекшера-Оліна і парадокс Леонтьєва. Умови торгівлі.

Роль, особливості та поняття міжнародної торгівлі. Принципи, на яких базується міжнародна торгівля. три найважливіші характеристики міжнародної торгівлі. Зовнішня торгівля. Фактори, що впливають на стійкий ріст міжнародної торгівлі. Система показників, що характеризують участь країн у міжнародній торгівлі: показники відкритості економіки, структури, динаміки, результатів зовнішньої торгівлі.

Тема 5. Світовий ринок товарів і послуг

Сутнісна характеристика світового ринку. Територіальна структура світового ринку. Функціональна структура світового ринку. Риси й особливості розвитку світового ринку товарів та послуг. Кон'юнктура світового ринку. Товарні класифікації і номенклатури, які використовувалися в міжнародних відносинах. Класифікаційна схема Гармонізованої системи опису й кодування товарів.

Механізм міжнародної торгівлі. Класифікація форм міжнародної торгівлі. Торгівля товарами та послугами. Традиційна торгівля та її види. Зустрічна торгівля як засіб підвищення конкурентоспроможності експортних товарів. Види зустрічної торгівлі. Класифікація послуг. Особливості розвитку міжнародної торгівлі транспортними, консалтинговими, туристичними, інжиніринговими, інформаційними послугами.

Основні методи міжнародної торгівлі: торгівля напряму та через посередників. Переваги залучення посередників. Види посередницьких операцій і відповідні їм види угод. Загальна характеристика інституціональних посередників. Поняття, функції та різновиди міжнародних товарних бірж. Товари, що традиційно є предметом біржового обороту. Види і цілі біржових угод. Міжнародні аукціони, як метод збуту реальних товарів зі строго індивідуальними властивостями. Види і способи ведення аукціонних торгів. Міжнародні торги, як метод розміщення замовлень купівлі-продажу або підряду. Етапи проведення та особливості міжнародних торгів.

Поняття світової ціни. Види цін, які залучаються як вихідна інформація про ціни світового ринку. Фактори, що впливають на ціноутворення на світових товарних ринках. Основні принципи міжнародного ціноутворення. Методологія розрахунку цін на експортовану та імпортовану продукцію. Комерційні поправки при визначенні цін на світових товарних ринках.

Змістовний модуль 2

Форми міжнародних економічних відносин

Тема 6. Міжнародний науково-технічний обмін

Сутність, причини розвитку та форми прояву міжнародних науково-технічних відносин. Міжнародна передача технології як тривалий процес. Способи комерційної передачі технології. Канали передачі технології: внутрішньофірмовий та міжфірмовий.

Форми здійснення міжнародної передачі технології (МПТ): патентна угода, ліцензійна угода, ноу-хау, угода на інжиніринг, франчайзинг. Міжнародне технічне сприяння. Технологічні гранти.

Окремі угоди, програми та міжнародні організації, які обумовлюють правила поведінки та стимулюють розвиток ринку технологій. Основні тенденції розвитку МПТ на сучасному етапі.

Тема 7. Міжнародна торгова політика

Дві тенденції в міжнародній торгівельній політиці: політика вільної торгівлі та протекціонізму. Класична модель вільного міжнародного обміну. Форми протекціонізму. Закономірності в торгівельній політиці для держав. Економічні, соціальні та політичні причини і групи тиску на користь протекціоністських заходів. Основні аргументами обмеження зовнішньої торгівлі. Тарифне і нетарифне регулювання торговельно-економічних відносин. Протиріччя сучасної міжнародної торгівлі.

Рівні регулювання міжнародної торгівлі: фірмовий, національний, міжнаціональний, наднаціональний.Види державного регулювання міжнародної торгівлі: одностороннє, двостороннє, багатостороннє. Багатостороннє регулювання торговельно-економічних відносин країн світової співдружності на основі заходів Генеральної угоди про тарифи та торгівлю (ГАТТ). Базові принципи торговельних відносин між державами, закріплені статтями ГАТТ. Роль Світової організації торгівлі (СОТ) в регулюванні міжнародної торгівлі. Принципова різниця між СОТ і ГАТТ.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 452; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!