Повідомлення 3-ої групи дослідників « Реорганізація суспільних структур та внутрішньої політики у Запорозькому війську» (проект)



  Незважаючи, що Конституція ніколи не була втілена в життя, вона увійшла в історію як перша в Європі конституція демократичного суспільства й залишила слід у свідомості багатьох українців. Вже у вступі цього акту проголошувалося, що Україна двох сторін Дніпра «має бути на всі часи вільною від чужого панування». Окремі статті обмежували владу гетьмана: державні справи гетьман мав вирішувати спільно з генеральною радою.    Тричі на рік планувалося скликати раду полкової, сотенної старшини, представників Низового Війська. Вирішення судових справ проти старшини передавалося генеральному судові. Полкова і сотенна старшина мала вільно обиратися, а гетьман тільки затверджував її. На гетьмана покладався обов’язок захищати козаків і населення від надмірних утисків. Окрема комісія мала здійснювати перевірку державних земель, що перебували в користуванні старшини, контролювати повинності підданих. Старшині заборонялося використовувати козаків і селян у власних потребах, відбирати їхнє майно. Та головним мало бути скасування ненависних народу коштів на утримання гетьманської гвардії.     

Укладаючи Конституцію Пилип Орлик намагався врахувати досвід попередньої боротьби за національну незалежність, подолати помилки в управлінні гетьмана  І. Мазепи. Головна мета Конституції була -  об’єднання у рамках однієї держави усіх українських земель, консолідації українського суспільства.

  Характерною рисою Конституції було органічне поєднання традицій і новаторства в моделі державної структури, політики та релігії. У Конституції наголошувалося на обмеження влади гетьмана, через яке почалися чвари і недовіра до влади гетьмана. Тому було запропоновано новий орган влади – козацького парламенту, загальної Ради. Підвищувалася роль  військового генерального суду, який позбавляв гетьмана власноручно карати, чітко  розмежовувалися особисті фінанси та скарби гетьмана та  скарби війська Запорозького.

 

Дослідження 4-ої групи дослідників «Розширення демократичних засад у козацькій державі» (дослідження)

Конституція Пилипа Орлика розширила демократичні права і вольності козацтва, створювався новий козацький парламент – загальна Рада. До складу цього представницького політичного органу входили вся старшина: генеральна, полкова, сотникова, делегати Запорозької Січі та представників від полків. Загальна Рада повинна бути робочим органом і збиратися тричі на рік – на Різдво Христове, Воскресіння Христове та Покрову Пресвятої Богородиці.

Поверталися права і вольності запорожцям, гарантувалися запорожцям гетьманської підтримки. Планувалося очищення території Запорозького Низового війська від фортець московських, повернення Січі міста Трахтемирова та збереження за запорожцями прав та свобод.

 Пилип Орлик у проекті Конституції підтвердив права та вольності українським містам на власне самоврядування, що базувалося на Магдебурзьке право.

  Одним з ключових елементів  Конституції є помітне обмеження соціальної експлуатації, суть якої полягала: не пригнічувати, не займатися здирством, не накладати лишніми податками козацтво та простий український народ. З цією метою П. Орлик планував провести ревізію захоплених старшиною земель, скасував обтяжливі для народу оренди, відкупи, ярмаркові податки, військові поселення тощо. 

У Конституції Орлика були  відчутні ліберально-демократичні тенденції. Запровадження постійних генеральних рад з широким представництвом свідчило, що засади парламентаризму зародилося в середовищі українських політиків уже на початку ХУІІІ століття.

У. Закріплення нових знань учнів

Обговорення міні-проектів (робота в парах)

   1-ий міні-проект

«Конституція Пилипа Орлика не була запроваджена в життя, але стала видатною пам’яткою української державно-політичної думки в еміграції».   

Ий міні-проект

«Пилип Орлик намагався створити антиросійську коаліцію держав, але не зміг, через байдужість європейських держав, які не бажали воювати почати боротьбу за Україну».

Ій міні-проект

«Проголосивши фактично республіканський політичний устрій Української держави «Конституція» стала зразком тогочасної політичної думки не тільки в Україні, а й взагалі в Європі. Жодна з країн на той час не мала подібного

Проект документу».

Ий міні-проект

 «Згідно документу різко обмежувалися права гетьмана, створення представницького органу – Генеральної Ради та закладені принципи розподілу законодавчої, виконавчої і судової влади, впровадженнявиборності посад. Зміст цього документу відповідав інтересам козацької старшини, яка не тільки ослаблювала владу гетьмана , але і отримувала можливість брати участь в державному управлінні».  

Домашнє завдання.

1. Підготуйте реферат «Діяльність Пилипа Орлика в еміграції».

2. Підготувати твір-есе: « Чому «Пакти і Конституція законів і вольностей Війська Запорозького» Пилипа Орлика стала зразком тогочасної політичної думки не лише в Україні, а й взагалі в Європі?»

 « Із якою метою П. Орлик запропонував козацтву «Пакти і Конституцію прав і вольностей Запорозького війська?» (на вибір учнів).

 

 

Додаткова література для глибшого вивчення теми та окремих її питань:

1.Антонович В. Про козацькі часи на Україні .- К., 1991.

2.Антонович В. Коротка історія козаччини .- Коломия, 1912  

3. Андрусяк М. Історія козаччини .- Мюнхен, 1946.

4. Апанович О. Розповіді про запорізьких козаків .- К., 1991

5. Апанович О. Збройні сили України першої половини ХУІІ ст. - К., 1969.

6. Борщак І. Мазепа, Орлик, Войнаровський .- Львів, 1991.

7. Голубець М. Велика історія України .- Львів, 1934-1935.

8. Гуржій О. Українська козацька держава в другій половині ХУІІІ ст.: кордони, населення, право .- К., 1996.

9.  Гетьмани України : історичні портрети .- К., 1991.

7. Визначні особистості в історії України: У 2 ч. / Упоряд. Т. Ковтунович .- К.: Ред. загальнопед. газ., 2004.- Ч.1.- С.72-77.

   8. Вивід прав України / М.Грушевський , І.Франко, М. Костомаров та ін. – Львів: МП «Слово». 1991.- 128 с.

  9. Замлинський В. Пилип Орлик // Віче .- 1994.- № 3.- С.122-136.

10. Перша конституція України гетьмана Пилипа Орлика .- К., 1994.

 11. Опанович О.М. Гетьмани України й кошові отамани Запорозької Січі .- К., 1993.- С.273-277.

12. Орлик П. Конституція, маніфести та літературна спадщина: вибрані твори / П. Орлик .- К.: МАУП, 2006.

13. Історія України в особах ( ІХ-ХУІІІ ст.) – К.: Україна,1995.

14. Крупницький Б.Д. Гетьман Пилип Орлик (1672-1742). Його життя і доля .- К.: Дніпро,1991.- 79 с.

15. Пилип Орлик // Український історичний журнал .- 1991.- № 8,9,11.

 

 Урок на тему «Впровадження непу в Україні та його особливості»

Історія України, 10 клас


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 313; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!