Визначити закономірності і принципи розміщення продуктивних сил та формування економіки регіонів.



Закономірності РПС

Закон – це необхідні, істотні, стійкі, такі, що повторюються відношення між явищами природи і суспільством. Закони: всезагальні і універсальні; великі специфічні.

3 типи законів:

− які діють не залежно від волі людини;

− закони, які створюються самою людиною;

− закони, які діють в сфері взаємовідносин між людьми.

Фундаментальні: закони циклічності і системності. Закони системності розвиваються всі як один організм.

Закономірності – це суспільні, реально існуючі, повторювані, стійкі відношення або взаємозв’язки, які визначають розвиток, структуру і функціонування явищ і процесів. Зміст понять закон тотожний поняттю закономірність. Але відмінність полягає в тому, що закономірні дії протягом періоду, який людина може охопити завдяки досвіду, а закони залишаються незмінними у системі відліку часу.

Найважливіші закони і закономірності РПС – закон територіального поділуь праці. Закономірність спеціалізації регіонів у внутрішньодержавному поділі праці і спеціалізації країн у міжнародному поділі праці. Територіальний поділ – це процес спеціалізації певної продукції чи надання певних послуг на підставі розвиненого обміну.

Закони територіальної інтеграції праці. Закон інтеграції праці полягає в інтенсифікації зв’язків між регіонами. Наслідком інтеграції є комплексний розвиток території. Поняття про принципи розміщення продуктивних сил. Взаємозв’язок принципів із закономірностями РПС.

Принципи – це головні напрями розвитку економіки у просторовому аспекті на конкретний період. Кожен принцип повинен відображати потреби розвитку суспільства. В основі кожного принципу лежить певна закономірність. Принцип – це результат пізнання особливостей дії закономірностей розміщення окремих об’єктів, галузей та територіальних комплексів. (С.І. Дорогунцов). Існують твердження, згідно з якими принципи РПС – це правила діяльності та управління економікою, економічна політика держави в реалізації законі розміщення. (С.І. Іщук)

Принципи РПС на сучасному етапі:

1. Малі підприємства сприяють розвитку малого бізнесу, а тому розглядаються як запорука подальшого розвитку підприємництва.

2. Пріоритетність соціальної орієнтації РПС. Необхідним є врахування людського чинника. Всі форми поселень є перспективними. Все потребує свого обґрунтування.

3. Принципи наближення до джерел сировини, палива, енергії, трудових ресурсіві районів споживання продукції.

4. Науково обґрунтоване природокористування.

5. Різноманітність форм господарювання.

6. Відносна сталість територіальної, соціальної, економічної систем.

7. Провідна роль самоуправ


Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!