Поняття, завдання, об’єкти та принципи економічного механізму природокористування та охорони навколишнього середовища.



Економічний механізм – це сукупність економічних структур, інститутів, форм і методів господарювання, за допомогою яких реалізуються чинні в конкретних умовах економічні закони, здійснюється погодження і корегування суспільних, групових і приватних інтересів.

Під економічним механізмом природоохорони розуміється сукупність передбачених законодавством економічних заходів забезпечення охорони навколишнього середовища проживання і раціонального природокористування.

Основи правовим регулюванням економічний механізм охорони навколишнього середовища встановлено Законом «Про охорону навколишнього середовища». Економічний механізм відіграє важливу роль у реалізації цілей екологічної політики господарського суб’єкта будь-якого рівня.

Принципи впливу на ключові групи економічних суб’єктів:

1. Принцип “забруднювач сплачує”. Компенсацію екологічних витрат, зумовлених впливом на природне середовище, повинен здійснювати економічний суб’єкт, який своєю діяльністю призвів до них. Даний принцип слід застосовувати в тому випадку, коли в суспільстві існують технічні можливості для виробництва продукції без еколого-економічних наслідків або їх суттєвого зниження. Компенсацію збитків забруднювач повинен здійснювати за рахунок свого прибутку. 2. Принцип “споживач сплачує”. Компенсацію екологічних витрат, пов’язаних із впливом на довкілля, повинні здійснювати споживачі товарів, виробництво яких спричинило цей вплив. Даний принцип слід застосовувати тоді, коли в суспільстві не існує технічних можливостей для забезпечення випуску продукції без негативних наслідків. У цьому випадку компенсація економічних збитків перекладається на споживачів продукції шляхом включення екологічних витрат у собівартість, а отже і в ціну товару.

3. Принцип “усе суспільство сплачує”. Суть принципу в тому, щоб оплату витрат на реалізацію екологічних заходів, що мають глобальний, загальнодержавний або регіональний характер, здійснювати з фондів відповідного рівня, які створюються за рахунок коштів платників податків.

Роль економічний механізм визначається виконуваними їм функціями у цій сфері. Передусім він спрямовано економічне забезпечення раціонального природокористування і охорони навколишнього середовища. Ця функція реалізується у вигляді послідовного всіх економічних заходів, включених в економічний механізм. Наступна найважливіша функція економічний механізм — котра стимулює. Вона у створенні умов економічної зацікавленості підприємств і для підприємців у виконанні адресованих їм вимог екологічного законодавства. Ця функція реалізується не усіма економічними заходами, включеними до нього, а лише деякими.

У кінцевому підсумку завдання економічний механізм охорони навколишнього середовища у тому, щоб забезпечити з допомогою економічних заходів досягнення цілей екологічної політики держави, обумовленою законодавством, іншими нормативними правовими актами й іншими документами. Це завдання буде остаточно вирішена тим успішніше, ніж оптимальніше будуть урегульовані і реалізовані окремі елементи економічний механізм.


Дата добавления: 2015-12-19; просмотров: 12; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!