Структура природних ресурсів України.



Природно-ресурснийпотенціал (ПРП) розглядається як сукупністьусіхприроднихможливостей, засобів, запасів, джерел, щовикористовуються (абоможутьвикористовуватись) при даномурівнірозвиткупродуктивних сил для досягненняпевної мети. До складу ПРП входятьприродніумови і ресурси. Природніресурси, на відміну від природних умов, берутьбезпосередню участь уматеріальномувиробництві й невироб-ничійдіяльності.

За особливостямивикористанняприродніресурсиподіляються на невичерпні та вичерпні (середостанніхвиділяютьсявідновні, відносновідновні та невідновні).За економічноюкласифікацієюрозрізняють:
– ресурсиматеріальноговиробництва, у тому числіпромисловості (паливо, метали, деревина, риба) і сільськогогосподарства (грунти, води для зрошення, кормовірослини, промисловітварини);
– ресурсиневиробничоїсфери, у тому числі прямого споживання (питна вода, дикорослірослини і тварини) і непрямого (наприклад, використання для відпочинкузеленихнасаджень та водоймищ).
За походженням і природнимивластивостямивиділяють: мінеральніресурси (кориснікопалини), земельні, водні, біологічні (зокремалісові), агрокліматичні (сонячне тепло, світло, опади), ресурсиенергіїприроднихпроцесів (енергіясонця, вітру, землі), а такожрекреаційні (вони поєднують в собірізнівидиресурсів).За запасами природних ресурсів Україна займає провідне місце в Європі, зокрема, перше місце – за кількістю орних земель, запасами залізної та марганцевої руд, сірки; у числі перших – за запасами кам’яного вугілля, природного газу, калійної та кам’яної солей.
Економічна оцінка природних ресурсів включає врахування багатьох чинників (економічних, соціальних, технічних, еколого-географічних), які обумовлюють просторові відмінності і значення природних ресурсів для життєдіяльності людини. При їх економічній оцінці використовуються наступні критерії: розміри родовища, які визначаються його запасами; якість корисних копалин, їх склад і властивості, умови експлуатації; потужність пластів і умови залягання; господарське значення; річний обсяг видобутку.Найправомірніше показниками економічної оцінки повинні бути:
– собівартість, яка характеризує поточні витрати;

– питомі капіталовкладення, що виражають величину одноразових витрат.


Дата добавления: 2015-12-19; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!