Рудні ресурси України та їх економічна оцінка.



Українамаєвеликіпокладизалізовмісноїсировини. Промислові запаси їїстановлять 26,3 млрд т. Родовища залізноїруди в Українізосереджуються в залізорудних районах і залізоруднихбасейнах. Всьоговідомо 52 родовища, з них розробляється 28. Найбільшимзалізоруднимбасейном є Криворізький. Басейнпростягаєтьсявузькоюсмугою з півночі на південь на 100 км (завширшки 2-7 км) вздовжрічокІнгулець, Саксагань та Жовта.

Друге місце за запасами залізних руд в Україніпосідає Кременчуцькийзалізорудний район. У його межах знаходитьсяп'ятьокремихродовищ.Великіпокладисировини для чорноїметалургіївиявлено у Білозерськомузалізорудному районі Запорізькоїобласті. Вінпростягається 20-кілометровою смугою з півночі на південь на 65 км. Промислове значення має Керченський залізорудний басейн. У цілому умови для розвитку залізорудної промисловості в Україні сприятливі. В Україні є значні запаси марганцевих руд, які використовують у чорній металургії. Цірудизалягаютьпоблизунайбільшихродовищзалізних руд та коксівноговугілля.Одними з найбільших у світі є Великотокмацьке (Запорізька обл.) і Нікопольське (Дніпропетровська обл.) родовища марганцевих руд. Марганцеві руди — дуже перспективна експортна сировина. На території України зосереджується близько 20% світових запасів марганцевих ресурсів, у тому числі майже 50% світових запасів припадає на високоякісні марганцеві руди. Марганець широко використовують у виробництвісталі. Йогосполукизастосовуютьтакож для виробництвафарб, якісногоскла, для потреб медичноїпромисловості.

На Волині таПоділлівідоміпокладимідних руд, запаси яких, ймовірно, можуть бути значними. В Україні розвідано невеликі запаси нікелевих руд, зосереджених у 10 малих родовищах, що залягають на глибині 70-80 м (Кіровоградська та Дніпропетровська області, Закарпаття).
З Українським щитом пов'язані основні родовища урану, які відкриті в Дніпропетровській, Кіровоградській, Запорізькій та інших областях. Діоксид урану використовується як ядернепаливо.Родовищетитанових руд у Дніпропетровськійобласті (у басейні р. Самоткань) містить практично необмежені запаси. Титан використовують у виробництвіокремихчастин ракет, підводнихчовнів, виготовленніштучнихрубінів, сапфірів, синтетичного каучуку, білилтощо. Вінмає великий попит на світовому ринку.В Україні є запаси сировини для виробництва алюмінію: боксити (Високопільське родовище у Дніпропетровській обл.), алуніти (Закарпаття) та нефеліни (Приазов'я).Запаси ртутівиявлено в центральнійчастиніДонбасу (Микитівка) та на Закарпатті, хрому — у Побужжі, бариту — у поліметалевих рудах Закарпаття.Поліметалевіруди (з вмістомсвинцю, цинку та ін.) трапляються у Передкарпатті (поблизуТрускавця).Українаперспективна на золото. Передбачається, щойогоресурсизосереджені в надрах Карпат, Українського щита і Донецького кряжу. Найкращедослідженими є ресурси золота Карпат, де коріннігоризонти в багатьох районах залягаютьнеглибоко від поверхні, особливо в Закарпатті, передусім у високогірних районах на прикордонні з Румунією. Тут трапляютьсятакожресурсирозсипного золота.З 1944 р. на Закарпатті почала працюватиЗакарпатськагеологічнаекспедиція, яка відкрила Мужіївськеродовище золота (Берегівський район), щонині уже розробляється. Поклади золота в корінних породах дослідженопоблизу с. Великий Бичків на Рахівщині. Родовища золота виявлені наКіровоградщині (Клинщівське), Одещині (Майське). Поклади золота часто збігаються з місцями залягання уранових руд.


Дата добавления: 2015-12-19; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!