Жанри оркестрової та симфонічної музики

Симфонія

Симфонія – це провідний жанр європейської музичної культури. Симфонія – це сонатний цикл написаний для оркестру. Класична симфонія з’явилася наприкінці XVIII ст. у творчості Й.Гайдна та В.Моцарта. Найвизначніший симфоніст минулого – німецький композитор Людвіг ван Бетховен.

У XIX ст. симфонії створювали Франц Шуберт (Австрія), Г.Берліоз(Франция), Й.Брамс (Німеччина), Антонін Дворжак (Чехія), П.Чайковський (Росія). У XX ст. найвизначнішими представниками симфонічного жанру,були О. Скрябін, С. Прокоф’єв, I.Стравінський, Д.Шостакович,М.Мясковський та багато інш.

Симфонія – масштабний оркестровий твір, в якому розкривається становлення, розвиток і ствердження певного задуму композитора у його конфліктному розгортанні. Це твір циклічний. Класична симфонія складається з чотирьох частин.

I частина – сонатне (allegro)

II частина - повільна (andante,adagio),оскільки в циклічних формах обов’язково повинен зберігатися контраст між частинами як темповий, так і образний. Як правило друга частина втілює в собі ліричність та емоційність людської душі, переживання,спогади або мрії головного героя.

III частина – менует або скерцо. Має жвавий танцювальний характер. Це динамічна яскрава частина.

IV частина – фінал. Це підсумок, кульмінація розвитку твору, об’єднання всіх голосових тем у цілісний художній образ симфонії.

Оскільки соната і симфонія будується за єдиним принципом і відрізняються лише кількісним складом виконавців,вони отримали спільну назву – сонатно-симфонічний цикл.

Жанри оркестрової та симфонічної музики

Слово «оркестр» давньогрецького походження.

Залежно від складу інструментів оркестри бувають духовими, струнними, симфонічними, естрадними, народними.

Найбагатшим щодо виражальних можливостей є симфонічний оркестр. Об’єднавши в собі таку велику кількість різноманітних інструментів,симфонічний оркестр став могутнім засобом музичного відтворення задумів композитора.

Сформувалося чимало самостійних симфонічних жанрів.

Симфонія Наприкінці існування римської імперії симфонією називали музичну п’єсу для інструментального ансамблю. А вже у першій половині XVIII ст. симфонія – це розгорнутий оркестровий вступ до опери, який складався з трьох частин: швидкої, повільної і знову швидкої.Поступово зі вступу до опери симфонія розвинулась у самостійний жанр. Великий вплив на її формування мала соната.

Концерт – (лат.concerto- змагаюсь). У сучасній музичній практиці слово «концерт» вживають у двох значеннях. Концертом називають виконання перед слухачами програми музичних, літературних,танцювальних та інших творів. У іншому розумінні – це досить великий симфонічний твір для одного або кількох виконавців – солістів із оркестром. Як і симфонія,концерт побудований за принципом сонатного циклу. Три частини – крайні частини швидкі,а середня –повільна.

Симфонічна поема – це великий симфонічний твір,у якому в музичних образах втілений конкретний сюжет, поетична або філософська ідея. Цей жанр був започаткований Ф.Лістом.

Симфонічна фантазія – зазвичай є одночастинним програмним твором, який спирається на розробку народних пісенно-танцювальних тем.

Симфонічна увертюра – своїм походженням пов’язана з інструментальними вступами до французьких оперXVII ст. Починаючи з другої половини XVIIIст. композитори почали писати увертюри,в яких у загальних рисах розкривається загально-драматичний зміст опери.

Симфонічна картина – одночастинний програмний твір, яскравий насичений зображальними моментами.

Оркестрова сюїта – (франц. – suite – ряд послідовність) – одна головних циклічних форм інструментальної музики. Складається з кількох самостійних, зазвичай контрастних частин, об’єднаних спільним художнім задумом. Високі зразки класичної сюїти написали І.С.Бах і Г.Ф. Гендель.

Оркестрова серенада – серенадами називали твори, що виконувалися увечері або вночі, найчастіше перед балконом прекрасної пані. Зародилася серенада на півдні Європи в Італії та Іспанії. Там вона була невід’ємною частиною життя міста. То з однієї, то з іншої вулиці постійно лунали звуки музики – найчастіше лютні або гітари, спів. У XVII- XVIII ст. серенадами називали і сюїти для невеликого оркестру. Як правило композитори писали їх на замовлення вельмож. Такі серенади писали Й.Гайдн і В.А.Моцарт.


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 23; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!