Особливості рекреаційно-оздоровчої діяльності



У закладах відпочинку.

 

РОД у закладах відпочинку включає фізкультурно-оздоровчі, навчально-тренувальні та масові фізкультурно-спортивні заходи.

 Основними формами РОД у таборах різного типу є такі:

· ранкова гігієнічна гімнастика;

· загартовуючи процедури;

· секційні заняття з видів спорту;

· заняття в групах ЗФП та групах здоров’я;

· заняття з плавання;

· спорт. змагання спартакіади табору;

· товариські спортивні зустрічі;

· показові виступи;

· спортивні свята;

· ігри та забави на місцевості;

· прогулянки, екскурсії, турпоходи.

Однією з важливих форм як навчально-тренувальної, так і масової фізкультурно-спортивної роботи є спортивні змагання. Вони застосовуються також як форма пропаганди ФКіС. При підготовці і проведенні змагань враховуються такі моменти:

· в них повинні приймати участь усі відпочиваючі, незалежно від віку, статі, спортивно-технічної підготовки;

· при визначенні термінів, часу проведення, кількості змагань необхідно враховувати навчальну і виробничу діяльність відпочиваючих;

· забезпечити узгодженість планів навчально-спортивної та фізкультурно-оздоровчої роботи.

У багатьох закладах відпочинку, які розташовані біля води, традиційно проводиться свято Нептуна з яскравою театралізованою програмою. Можуть також проводитись свята з нагоди відкриття та закриття табірної зміни.

Важливе місце в організації РОД в установах відпочинку займають ігри на місцевості. Великою популярністю користуються воєнізовані ігри. Більшість з них мають сюжетний характер, примушують гравців проявляти спостережливість, винахідливість, рішучість дій, потребують вміння маскуватися, розбиратися в дорожніх знаках, орієнтуватися за компасом, зірками, читати карти.

Проводяться також розваги та ігри спортивної спрямованості на місцевості. Вони пов’язані з проявом спритності, витривалості, сили, вмінням долати перешкоди. Застосовуються також командні ігри типу естафет.

Важливе місце в РОД посідають прогулянки, екскурсії, турпоходи.

Турпоходи можуть розрізнятися за змістом і рівнем фізичного навантаження. Різноманітність видів туризму забезпечує широке його використання як форми відпочинку людей різного віку, засобу загартування та зміцнення здоров’я. У закладах відпочинку проводяться одно- і багатоденні турпоходи.

Досвід роботи таборів різного типу свідчить, що обсяг, форми і тривалість фізичних навантажень для відпочиваючих мають бути регламентовані. Вони повинні виключати перевтому і прояв негативних реакцій, пов’язаних з небажанням продовжувати рекреаційно-оздоровчі заняття.

Типи рекреаційно-оздоровчих установ та фактори, що сприяють активному відпочинку та оздоровленню в даних установах.

 

У практиці фізкультурного руху на Україні історично склалися наступні типи рекреаційно-оздоровчих установ:

1. База відпочинку підприємств та установ (оздоровчий табір).

2. Оздоровчо-спортивний табір – найбільш поширений тип рекреаційно-оздоровчих установ.

3. Студентський оздоровчо-спортивний табірстворюється у ВЗО з метою забезпечення активного відпочинку, зміцнення здоров’я, вдосконалення фізичної підготовки і спортивної майстерності студентів.

4. Оздоровчо-спортивний табір ДЮСШ покликаний забезпечити активний відпочинок та зміцнення здоров’я юних спортсменів, підвищити їх загальну фізичну підготовку, спортивну майстерність. Табір створюється відомством або спортивним товариством, якому підпорядкована ДЮСШ.

5. Спортивний табір – утворюється для підвищення майстерності спортсменів, підготовки їх до змагань або у перехідний період з метою активного відпочинку.

6. Табір праці і відпочинку створюється на базі промислових підприємств або в сільській місцевості, в ньому активний відпочинок поєднується із суспільно-корисною працею. Завдання табору: підготовка учнів до активної праці у народному господарстві, організація змістовного відпочинку, вдосконалення фізичного розвитку учнів, зміцнення їх здоров’я.

7. Оборонно-спортивний оздоровчий табір молоді – створюється за участю військкоматів, спорт. і громадських організацій. Його мета – зміцнення здоров’я молоді, поглиблення та практичне закріплення знань, навичок, які отримали юнаки під час вивчення програм спеціальної підготовки на навчальних пунктах підприємств, ЗОШ та ВЗО.

8. Міський дитячий оздоровчий або спортивно-оздоровчий табір – створюється під час канікул на базі ЗОШ, спортивних споруд, закладів культури та охорони здоров’я. Він покликаний забезпечити активний відпочинок та зміцнення здоров’я дітей, які у канікулярний період залишилися в місті.

9. Туристично-оздоровчий табір. В більшості випадків – це наметові містечка, які розташовані у мальовничій місцевості: у лісі, біля водоймищ, недалеко від джерела питної води і місця для купання. Їх ще називають самодіяльними, оскільки всі роботи по їх створенню та обслуговуванню проводяться за принципом самообслуговування. Основним засобом у в цих таборах є туризм.

Реалізації завдань активного відпочинку та оздоровлення сприяють умови перебування відпочиваючих у рекреаційно-оздоровчих установах. Серед головних факторів активного відпочинку та оздоровлення необхідно вказати такі:

1. Використання природного середовища для загартування і зміцнення здоров’я (сонце, повітря, вода).

2. Чіткий і здоровий режим життєдіяльності, дотримання санітарно-гігієнічних вимог.

3. Систематичне і раціональне харчування.

4. Впровадження в режим дня системи фізкультурно-оздоровчих та спортивно-масових заходів.

5. Розвинена система самоорганізації та самообслуговування.

Відносно коротка табірна зміна дозволяє конкретно планувати зміст та форми рекреаційно-оздоровчої діяльності (РОД) відпочиваючих. Календарний план роботи табору на зміну складається з урахуванням діяльності відпочиваючих на кожен день і включає комплекс навчально-тренувальних, фізкультурно-оздоровчих та масових спортивних заходів.

При організації навчально-тренувальної та фізкультурно-оздоровчої роботи враховуються такі фактори:

1. Побудова навчально-тренувального процесу (у спорт. секціях, групах здоров’я) відповідно до віку та стану здоров’я, загальної фізичної та спортивно-технічної підготовки відпочиваючих.

2. Обов’язкове дотримання принципів поступовості, послідовності та систематичності у тренуванні новачків.

3. Забезпечення однорідності складу секцій, груп здоров’я для занять ФКіС з урахуванням віку, стану здоров’я, особистих схильностей до певних видів спорту.

4. Наявність детально розробленого плану спортивно-масових та фізкультурно-оздоровчих заходів з урахуванням специфіки відпочинку і загального плану роботи установи в дану зміну.

5. Створення умов для занять особам з відхиленнями в стані здоров’я, з низьким рівнем фізичного стану.

6. Ознайомлення відпочиваючих з рекреаційними видами спорту.

7. Забезпечення лікарсько-педагогічного контролю за станом здоров’я, змінами у фізичному розвитку, а також дотримання санітарно-гігієнічних вимог у місцях занять та проведення заходів, запобігання травматизму.

 

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 45; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!