Фінансова участь кредиторів у санації боржників може набирати таких форм:



Тема 5 . Зовнішні фінансові джерела санації підприємств

1. Фінансування санації за рахунок акціонерного капіталу.

2. Участь кредиторів у фінансовому оздоровленні боржника

3. Фінансова участь персоналу в санації підприємства.

Фінансування санації за рахунок акціонерного капіталу

Найбільш зацікавленими в санації неспроможного підприємства особами є його власники (акціонери, пайовики та ін.). Вони, як правило, несуть основні витрати щодо фінансування санаційних заходів. Фінансувати санацію власники можуть у таких формах:

1. Внески, спрямовані на збільшення статутного фонду;

2. Надання позик;

3. Цільові внески на безповоротній основі.

 

Найчастіше використовують першу форму.

Основними цілями збільшення статутного капіталу з метою санації підприємства є:

- мобілізація фінансових ресурсів для виконання санаційних заходів виробничо-технічного характеру, модернізації існуючих потужностей, переобладнання чи розширення виробництва;

- збільшення частки капіталу, у межах якої власники підприємства відповідають за його зобов’язаннями перед кредиторами, спрямоване не підвищення кредитоспроможності підприємства та його фінансової стійкості;

- поліпшення ліквідності та платоспроможності підприємства (збільшення капіталу пов’язане, як правило, із залученням додаткових грошових ресурсів).

Інші цілі (придбання корпоративних прав, поглинання і т.п) – не ставляться.

Статутний фонд збільшують трьома методами:

Збільшення кількості акцій існуючої номінальної вартості.

Для збільшення статутного фонду здійснюється додатковий випуск акцій тієї ж номінальної вартості, що визначена по раніше випущених акціях.

Щоб стимулювати попит на акції нової емісії, їх максимальна вартість має бути меншою за ринковий курс старих акцій. Проте, чим вищим буде курс нової емісії, чим ближчим буде він до біржового курсу старих акцій, тим більший обсяг ліквідних засобів залучається на підприємство і тим більшим буде його емісійний дохід.

Збільшення номінальної вартості акцій.

У випадку збільшення номінальної вартості корпоративних прав акції попередніх випусків обмінюються на акції нової номінальної вартості відповідно до кількості акцій, якими володіє акціонер. Кожний акціонер має доплатити до визначеного рівня нової номінальної вартості акцій. Якщо він відмовився зробити це, емітент зобов'язаний запропонувати акціонерові викупити його акції.

 

Збільшення статутного фонду акціонерного товариства збільшенням номінальної вартості акцій є підставою для анулювання реєстрації попередніх випусків акцій. Тому потрібно зареєструвати випуск акцій нової номінальної вартості.

Обмін облігацій на акції (конверсія боргу у власність)

У випадку збільшення статутного фонду шляхом обміну облігацій існуючої номінальної вартості на акції відповідного емітента цей фонд збільшується на загальну номінальну вартість облігацій, що обмінюються на акції. При цьому номінальна вартість облігацій, умовами випуску яких передбачається їх обмін на акції, має дорівнювати номінальній вартості акцій. Метод збільшення статутного фонду обміном облігацій на акції пов’язаний, насамперед, з облігаціями конверсійної позики.

Облігації конверсійної позики (конвертовані облігації) — це іменні облігації, які через певний час можна обміняти на звичайні акції підприємства. Випускаючи конверсійні облігації, інвестор досягає подвійної мети:

1) відносної безпеки вкладень (у разі банкрутства підприємства претензії власників облігацій задовольнятимуться нарівні з кредиторами);

2) можливості збільшити капітал, яку дають звичайні акції.

Конверсійні облігації випускають, як правило, великі підприємства на строк 5—10 років. Конверсійні облігації є особливо ефективним санаційним інструментом, є однією з форм кредитування санації власниками та кредиторами підприємства.

Фінансова санація зусиллями власників підприємства, за якої акціонер (пайовик) на добровільних засадах може зробити вибір між деномінацією чи консолідацією, з одного боку, та безповоротною фінансовою допомогою підприємству ―з іншого, називається альтернативною санацією.

За такої форми санації акціонери мають зробити вибір: або вони роблять цільові внески, щоб погасити балансові збитки підприємства і зберігають належну їм частку номінальної вартості статутного фонду, або погоджуються на зниження номінальної вартості своїх корпоративних прав, не здійснюючи жодних доплат.

 

2. Участь кредиторів у фінансовому оздоровленні боржника

Розрізняють такі групи кредиторів:

o банки та інші фінансово-кредитні установи (за наданими позиками);

o постачальники предметів та засобів праці (за поставлену сировину, матеріали, комплектуючі, обладнання, устаткування тощо);

o споживачі готової продукції (за авансами одержаними);

o працівники підприємства (заборгованість з оплати праці);

o державні органи (заборгованість щодо розрахунків із бюджетом та за позабюджетними платежами).

Фінансова участь кредиторів у санації боржників може набирати таких форм:

2.1) реструктуризація наявної заборгованості;

2.2) зменшення або списання заборгованості;

2.3) надання санаційних кредитів.

2.1. До основних форм реструктуризації заборгованості належать:

- трансформація боргу у власність та конверсія короткострокової заборгованості в довгострокову;

- пролонгація строків сплати.

Найбільший інтерес становить форма реструктуризації заборгованості, яка передбачає конверсію (трансформацію) боргу у власність. Це означає, що підприємства-боржники стимулюють кредиторів до придбання корпоративних прав в обмін на боргові вимоги. У результаті такої операції боржник досягає подвійної мети: підвищується ринковий курс корпоративних прав, оскільки відбувається їх додаткова купівля; поліпшується структура балансу, оскільки співвідношення власних та позикових коштів зазнає сприятливих для підприємства змін.

Конверсія боргу у власність може відбуватися шляхом емісії нових корпоративних прав; викупу часток у власника з метою їх подальшого обміну на боргові вимоги; емісії конверсійних облігацій.

Конверсія боргу у власність може призвести до того, що колишні власники втратять контроль над підприємством. Зрозуміло, що колишній кредитор, ставши співвласником, братиме активну участь в управлінні підприємством та у виробленні загальної стратегії його розвитку.

Для кредитора такого роду операція пов’язана з ризиком повної або часткової втрати вимог, оскільки після того як боржник стане власником корпоративних прав, його вимоги погашатимуться нарівні з вимогами інших співвласників після кредиторів.

Пролонгація заборгованості. Відстрочені (пролонговані) кредити - це кредити, за якими строк дії кредитного договору продовжений та змінені його умови з об’єктивних причин, які призвели до несвоєчасного повернення позики.

2.2. Зменшення або списання заборгованості означає відмову кредитора від своїх вимог. Вона прирівнюється до безповоротної фінансової допомоги боржникові. Списати заборгованість можна у вигляді повної або часткової відмови від своїх вимог або відмови від кредитного забезпечення.

Списувати заборгованість, як і конвертувати борг у власність, можуть великі кредитори, які зацікавлені в збереженні довгострокових фінансово-господарських відносин з підприємством. У результаті списання заборгованості поліпшується структура капіталу підприємства, підвищуються його платоспроможність та ліквідність.

Надання санаційних кредитів.

За такої форми участі кредиторів у санації вони можуть або безпосередньо надавати санаційні кредити, або ставати гарантом повернення такого роду кредитів.

Особливості санаційних кредитів:

1) надання кредиторами позик за максимальними ставками, що зумовлено підвищеною ризикованістю кредитів;

2) вимога кредиторами першокласного кредитного забезпечення з метою мінімізації ризику неповернення позик;

3) санаційні кредити можуть бути лише середньо- або довгостроковими, оскільки лише за таких умов можуть фінансуватися капітальні вкладення, тобто санаційні заходи виробничо-технічного характеру;

4) санаційні кредити надаються, як правило, комерційним банком, який обслуговує підприємство; банком, що володіє пакетом корпоративних прав боржника або банківським консорціумом;

5) необхідною передумовою надання санаційних кредитів є позитивний висновок аудитора про санаційну спроможністьпідприємства.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 26; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!