Поняття та  сутність легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом



ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

Факультет підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції

Кафедра організації оперативно-розшукової діяльності

ЗАТВЕРДЖУЮ

Начальник кафедри ООРД

., доцент

полковник податкової міліції

______________В.В.

„____” ________ 2004 р.

ЛЕКЦІЯ

Поняття та ознаки легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом

 

Ірпінь 2012


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

Факультет підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції

Кафедра організації оперативно-розшукової діяльності

ЗАТВЕРДЖУЮ

Начальник кафедри організації оперативно-розшукової діяльності, к.ю.н., доцент

полковник податкової міліції

______________Д.Г. Мулявка

„____” ________ 2009 р.

ЛЕКЦІЯ

Поняття та ознаки легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом

2

Години

Підготував: професор кафедри ООРД, к.ю.н, доцент

Бірюков Г.М.

 

Розглянуто та схвалено

на засіданні кафедри організації ОРД

протокол № ___ від „___” ________ 2009 р.

Ірпінь 2009


 

План

 

Вступ.

 

1. Поняття та сутність легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

2. Ознаки легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

3. Основні способи легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

 

Висновок

Література


 

 

Вступ

 

Проблема боротьби з легалізацією грошових коштів і іншого майна, які мають незаконне походження в останній час набула великої небезпеки у всьому світі [6, 3].

На перший погляд, відмивання “брудних” коштів є таким собі безневинним діянням – очевидно, ще ніхто не звертався до правоохоронних органів із заявою про те, що став жертвою "відмивання". Незважаючи на це, на проблему легалізації злочинних доходів міжнародним співтовариством, зарубіжними країнами, а останнім часом і Україною звертається значна цілком заслужена увага.

Злочини даного виду значно ускладнюють фінансово–економічну діяльність як України, так і інших країн.

Сучасна криміналізація економіки, перехід до її ринкових відносин, відсутність протягом довгого періоду законодавства, яке б перешкоджало легалізації коштів одержаних злочинним шляхом, а також ефективного правоохоронного органу по боротьбі з цим злочином, і слабка наукова розробка даної проблеми змінило кредитно–фінансову сферу України і інших країн в зону благосприятливу для легалізації грошей одержаних злочинним шляхом. Це в більшій мірі відноситься до України.

Крім вищевикладеного слід зазначити і те, що легалізація злочинних доходів в Україні привела до зниження ефективності реформ, які проводились, а також створює великі труднощі і перешкоди інвестиціям.

Разом з цим це сприяє криміналізації економіки, проникнення в неї організованої злочинності, що як наслідок веде до порушення нормального розвитку її ринкових відносин і в цілому є серйозною загрозою економічній безпеці країни [7, 4].

Суспільна небезпека легалізації (відмивання) доходів, здобутих злочинним шляхом, полягає у заподіянні значної шкоди легальній економічній діяльності, створенні матеріального підґрунтя для збільшення масштабів злочинної діяльності, дестабілізації нормального функціонування фінансово–кредитної системи, зниженні рівня довіри до неї, посиленні інфляційних процесів та знеціненні національної грошової одиниці, порушенні принципу рівноправності суб’єктів підприємницької діяльності, посиленні недобросовісної конкуренції та майнового розшарування суспільства, погіршенні міжнародного іміджу України. Легалізація сприяє особам, які займаються корисливою злочинною діяльністю, приховувати свої протиправні дії і уникати кримінальної відповідальності за вчинене, тобто в цій частині діяння по відмиванню “брудних” доходів завдають шкоди інтересам правосуддя.

Внаслідок відмивання “брудних” капіталів суб’єкти господарювання, які не мають злочинного фінансування, не витримують конкуренції і витісняються з ринку фірмами, діяльність яких є нібито цілком законною, а насправді базується на фінансах злочинного походження. Завдяки вливанню в економіку коштів, “зароблених” організованою злочинністю, лінія розмежування між легітимним і кримінальним бізнесом втрачає чіткість. Відбувається криміналізація підприємництва, яке починає “грати” за правилами злочинного світу. Зарубіжні фахівці відзначають, що в результаті “відмивання" легально діючі корпорації можуть потрапити під вплив багатонаціональних об’єднань, які фінансуються за рахунок неоподатковуваних і непідзвітних кримінальних джерел, з тим, щоб “для вирівнювання правил гри” перші змінили свою ділову практику. Можливим результатом такої трансформації є радикальний зсув практики міжнародного бізнесу у сферу незаконних операцій і широкий відплив фінансових коштів з–під державного контролю, включаючи ухилення від контролю за оплатою праці та від оподаткування[7, 4].

Небезпека існування і виникнення на основі цього загрози економічній безпеці України, такої проблеми як боротьба з легалізацією “брудних” коштів, потребує глибокого всебічного вивчення, маючих місце наукових досліджень, практичного досвіду правоохоронних органів, з метою теоретичного і методичного забезпечення ефективності боротьби з даним видом злочинів.

 

 

Поняття та  сутність легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом

 

Легалізація незаконних доходів, які переміщуються в галузь підприємництва та міжнародну фінансову систему, є одним із найпоширеніших правопорушень у сфері економіки, вчинюваних організованою злочинністю [8,3]. Наявність значних прибутків, неконтрольованих державою, підриває її економічний суверенітет, негативно позначається на міжнародному іміджі.

Легалізація (відмивання) “брудних” коштів, є одним із факторів, що обумовлює існування “тіньової економіки” надає можливість використання її доходів в легальній економіці, що є великою небезпекою для економічної системи України в цілому. Одним із проблемних питаньщодо протидії легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом є невизначеність самого цього поняття як на практиці так і в науці.

Дослідження показують, що в наш час має місце декілька понять легалізації (“відмивання”) грошей одержаних злочинним шляхом (“брудних грошей”). Для з’ясування більш чіткого поняття “легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом” необхідно, на нашу думку, розглянути складові цього поняття “відмивання” або „легалізації” і самого поняття в цілому, з точки зору лінгвістики і етимології міжнародного законодавства, законів, які мають місце по даному питанню, кодифікованого законодавства, і відповідно думок вчених, які розроблюють дане питання.

На перший погляд слова “відмивання” і “легалізація”, з врахуванням дефініції, що нас цікавить “стоять” поряд, дуже близькі за значенням, що в теорії лінгвістики прийнято називати синонімами.

Розглянемо значення цих слів з точки зору етимології. Якщо дослідити їх походження і значення згідно довідкових джерел, то ми отримаємо наступне.

Легалізація (слово латинського походження) – дозвіл діяльності якої-небудь організації, її узаконення, надання юридичної сили якомусь акту, дії [5, 695].

Легалізація (від латинського legalis – законний) – переведення на законне (легальне) положення кого–небудь або чого–небудь.

Легалізація (відмивання) доходу (злочинного) – надання в любих формах, доходам отриманих в результаті злочинної діяльності, вигляду законного походження і тим самим укриття їх злочинного походження [4, 72-73].

Якщо звернутися безпосередньо до фінансового словника, то легалізація доходів це здійснення фінансових операцій та угод з грошовими коштами та іншими цінностями, придбаними незаконним шляхом, а також використання цих коштів (майна) у підприємницькій чи іншій економічній діяльності, тобто узаконення цих коштів [9].

Історія походження поняття легалізація (відмивання) є проблемною.

Деякі вчені вважають, що поняття “відмивання” грошей вперше з’явилося в 20–х рр. ХХ ст. М.В. Корнієнко у своїй роботі “Протидія органів внутрішніх справ легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом” пише:

Термін “відмивання” грошей (money laudering) прийшов з практики Чикагських гангстерів 20–х рр. ХХ ст. (Аль Капоне і йому подібні). З метою надання законного вигляду прибуткам у готівці від нелегального продажу горілки під час “сухого” закону, азартних ігор, рекету гангстери придбали пральні, в яких пральні автомати вмикалися за допомогою дріб’язку і шляхом змішування трудових копійчин і “брудних” грошей маскували справжнє джерело останніх. Термін “відмивання” грошей означає процес перетворення нелегально отриманих грошей на легальні [8, 6].

Б. С. Болотський та ін. по даному питанню мають свою думку. Вони констатують, що вперше термін “відмивання грошей” з’явився в друці в 1973 р. у зв’язку з ім’ям президента США Річарда Ніксона і “уотергейтським” скандалом. В кінці лютого 1972 р. Ніксон зробив перші кроки по переобранню на посаду президента. Для цього ним був створений спеціальний Комітет по переобранню. Однак реальна кампанія розпочалася приблизно за рік до цього, коли один із його партнерів – Джордж Мітчел – і колишній тоді міністр фінансів США Моріс Стенс почали таємно створювати фінансову базу майбутньої виборчої кампанії. Саме тоді, до них стали буквально потоками зливатися анонімні пожертвування, що заборонено законом, які потім через підставні фірми були перераховані в Комітет по переобранню, в якості офіційних платежів. Ще спочатку анонімний характер пожертвувань, їх перерахування через підставні фірми (фактично легалізація в її сьогоденному розумінні), вияснився пізніше, після злому штабу Національного комітету Демократичної партії в готелі “Уотергейт”, а сама технологія і отримала назву “відмивання грошей”. Слід відзначити, що “уотергейтський” скандал з'явився першим широко відомим, але далеко не єдиним, фактом подібного роду [10, 57].

Мають місце і інші думки щодо появлення терміну “відмивання грошей”.

Поняття “відмивання” грошей надійно увійшло у повсякденний обіг з 1980–х рр., а саме з того моменту, коли зарубіжні засоби масової інформації почали приділяти особливу увагу незаконному обігу наркотиків і значним сумам коштів, які отримуються наркоділками від торгівлі наркотичними речовинами.

Причому, за попередніми підрахунками міжнародних експертів, це сотні мільярдів доларів США на рік, які у різний спосіб запроваджуються до легального обігу з метою приховування їх злочинного походження і подальшого повернення у світові економічні та фінансові системи. За великим рахунком, легалізація грошових коштів чи іншого майна, одержаних злочинним шляхом, дуже часто ніщо інше, як засіб накопичення первинного капіталу. Сутність останнього – виведення грошових коштів (“брудних грошей”) із сфери тіньового капіталу у сферу законного його обігу. Тобто, фактичне надання грошовим коштам чи будь–якому майну, статусу законної власності певної юридичної чи фізичної особи. І як наслідок, за допомогою незаконної фінансової операції приховується справжнє походження та у деяких випадках справжній власник грошей чи майна.

Запропоновано багато визначень цього поняття, що мають міжнародне значення. Президентська комісія США з протидії організованої злочинності 1984 р. використала таке формулювання: “відмивання” грошей – процес, за допомогою якого приховується існування, незаконне походження чи незаконне використання доходів, і потім ці доходи маскуються таким чином, щоб здавалися такими, що мають законне походження.

Далі, якщо підійти до досліджуваного нами поняття “легалізація”, з точки зору міжнародного права, то у міжнародному праві визначення легалізації (“відмивання”) доходів від злочинної діяльності було подано у Віденській конвенції ООН “Про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин” від 19 грудня 1988 р., яка значно вплинула на розвиток відповідного законодавства західних країн.

Віденська конвенція ООН 1988 року визнала як злочин “відмивання” грошей, отриманих від незаконного обігу наркотиків. Разом з тим посилення позицій організованої злочинності призвело до зростання доходів злочинних     організацій,   одержуваних ними з різних сфер

злочинної діяльності. Частина цих доходів також стала піддаватися “відмиванню” та інвестуватися в легальну економіку.

Стразбурська конвенція Ради Європи “Про відмивання, виявлення, вилучення і конфіскацію доходів від злочинної діяльності” від 8 листопада 1990 р. № 141 визнала злочинні дії, пов’язані з “відмиванням” грошей, отриманих не тільки від наркобізнесу, але й від інших видів злочинної діяльності. Стаття 6 Стразбурської Конвенції визначає перелік правопорушень, пов’язаних з "відмиванням” грошей [8, 7].

    Згідно ст. 6 Стразбурської Конвенції до злочинних дій, що пов’язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом відносяться:

1. Перетворення або передача власності, усвідомлюючи, що така власність є доходом, з метою приховування або маскування незаконного походження власності або з метою сприяння будь-якій особі, замішаній у вчинені предикатного злочину, уникнути правових наслідків її дій;

2. Приховування або маскування справжнього характеру, джерела, місцезнаходження, стану, переміщення, прав стосовно власності або володіння нею, усвідомлюючи що така власність є доходом; і з урахуванням її конституційних принципів і фундаментальних засад її правової системи:

3. Набуття, володіння або використання власності, усвідомлюючи під час отримання, що така власність була доходом;

4. Участь у вчиненні, об’єднання або змова з метою вчинення, замах на вчинення, пособництво, підмова, сприяння і поради щодо вчинення будь-якого із злочинів, визначених відповідно до цієї статті.

Як випливає з положень Страсбурзької конвенції і рекомендацій спеціальної фінансової комісії з проблем “відмивання” грошей, "відмивання" коштів та іншого майна – це процес, у ході якого кошти, отримані в результаті незаконної діяльності, тобто різних правопорушень, розміщуються чи переводяться іншим способом, пропускаються через фінансово–кредитну систему (банки, інші фінансові інститути), або на них (замість них) здобувається інше майно, або вони іншим способом використовуються в економічній діяльності й у результаті повертаються власнику в іншому “відтвореному” вигляді для створення видимості законності отриманих доходів, приховання особи, що ініціювала такі дії і (чи) отримала доходи, а також протизаконності джерел цих засобів [8, 10].

У дослідженні поняття легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, на нашу думку, велику роль зіграв також перший звіт FATF (лютий 1990 р.) у якому було запропоновано 40 рекомендацій по боротьбі з “відмиванням” грошей.[1] З наступними змінами ця програма ввійшла в історію як, “Сорок рекомендацій спеціальної фінансової комісії по проблемам “відмивання грошей” в редакції від 28 червня 1996 року.

Згідно рекомендацій FATF робоче визначення поняття “відмивання грошей” включає в себе наступні ключові ознаки:

– конверсія або передача майна (якщо відомо, що це майно отримано шляхом кримінального злочину), яка проводиться з метою приховування чи маскування незаконного походження цього майна або сприяння якій–небудь особі, яка залучена до здійснення одного чи кількох подібних злочинів, в ухиленні від юридичних наслідків її вчинків;

– утаювання чи маскування дійсного характеру, джерела, місцезнаходження, розміщення майна чи права на майно, якщо

відомо, що це майно отримане шляхом злочину;

– придбання, володіння чи використання майна, якщо в момент його придбання відомо, що це майно отримане шляхом злочину чи завдяки співучасті в подібному злочині. 

Тут також дано і визначення доходів. Доходи, отримані завідомо незаконним шляхом – фінансовий засіб в національній і іноземній валютні, рухоме і нерухоме майно, майнові права, об’єкти інтелектуальної власності, інші об’єкти цивільних прав, отримані в результаті скоєння умисних діянь, які суперечать вимогам законодавства держав.

Згідно Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів одержаних злочинним шляхом» від 21 грудня 2010 р. – до легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, належать будь-які дії, пов’язані з коштами (власністю), одержаними (здобутими) внаслідок вчинення злочину, спрямовані на приховування джерел походження зазначених коштів (власності) чи сприянні особі, яка є співучасником у вчиненні злочину, що є джерелом походження зазначених коштів (власності).

Кримінальне законодавство України також має визначення поняття “легалізація грошей” одержаних злочинним шляхом (ст. 209).

Ст. 209 КК України «Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Вчинення фінансової операції чи правочину з коштами або іншим майном, одержаними внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, а також вчинення дій, спрямованих на приховання чи маскування незаконного походження таких коштів або іншого майна чи володіння ними, прав на такі кошти або майно, джерела їх походження, місцезнаходження, переміщення, а так само набуття, володіння або використання коштів чи іншого майна, одержаних внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів».  

Вченими України та зарубіжжя проведена велика робота по визначенню поняття легалізації грошей нажитих злочинним шляхом.

Так М.В. Корнієнко на основі проведених ним досліджень підтримує думку інших вчених щодо розгляду досліджуваного визначення в двох розуміннях – в широкому та вузькому значенні та пише.

Точки зору вчених щодо поняття легалізація (відмивання)

Поняття “відмивання” грошей необхідно розглядати у широкому розумінні. У широкому розумінні "відмивання" грошей – це сукупність методів, прийомів, способів або процедур, що дозволяють отримувати кошти від незаконної діяльності, переводити їх в інші активи з метою приховування істинного походження, справжніх власників або інших аспектів, які б могли свідчити про порушення законодавства.

У вузькому значенні під "відмиванням" грошей розуміють діяння, пов’язані з переведенням доходів, одержаних від злочинної діяльності (а у деяких країнах – протиправної) у легальну сферу обігу, і за які національне та міжнародне законодавство передбачає кримінальну або інші види відповідальності.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 23; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!