Прочитайте и устно переведите текст:

Практическое занятие

Тема 11. Органы чувств. Сон.

Количество часов: 2

Группа: СД 19-5

Дата: 10.11.2021

Преподаватель: Рудова М.А.

Срок выполнения – 11.11.2021 до 14:00

Актуальность темы: Знание иностранного языка необходимо на данном этапе развития общества. Изучение студентами тематической лексики и применения ее в различных видах речевой деятельности не только распространяет кругозор студентов, но и дает возможность понимать специальные тексты, вести разговор на бытовом уровне.

Цели занятия: Учебные цели. Знать: лексический материал по теме; грамматический материал: предлоги. Студенты должны уметь правильно использовать предлоги в  предложениях; произносить новый лексический материал; читать и переводить текст; составлять правильно высказывания по теме, используя активную лексику занятия и ранее изученный грамматический материал.

Воспитательные цели: воспитывать у студентов терпение, работоспособность, толерантность, стремление помочь больному, придерживаясь всех этичных вопросов, культуру общения, чувство уважения к разным точкам зрения, чувства такта.

Развивающие цели: способствовать развитию критического мышления, развивать коммуникативные компетенции учащихся, их интеллектуальные способности, память и наблюдательность, навыки поиска новой информации, умения высказывать свое мнение и обосновывать его, вскрывать неверные утверждения и спокойно приводить контрдоводы. Способствовать развитию навыков самоорганизации, правильного распределения времени.

 

Ход занятия

1. Проверка знаний по теме «Нервная система» - лексический диктант.

2. Изучение нового лексического материала по теме «Органы чувств. Сон».

3. Выполнение лексических упражнений.

4. Повторение грамматического материала: - предлоги.

5. Выполнение грамматических упражнений.

Список литературы:

1. Учебник – Янков А.В. Английский язык для студентов-медиков: Анатомическая, клиническая и фармацевтическая терминология: Учебник. – К.: Высшая шк., 1998. – 175с.

2. Grammarway 2/ Jenny Dooley, Virginia Evans. – Express Publishing, 2006. – 142с.

3. Павличенко О.М. Английский язык. Грамматический практикум. II уровень, - Х.: Веста, 2011. – 320с.

 

 

Домашнее задание: см.пункт 5 – выполнять все по заданию.

Задание для самостоятельной работы: учить лексику занятия.. 

 

1. Проверка исходного уровня знаний по предыдущей теме:

Письменный опрос: переведите следующие слова/словосочетания из текста на стр.83-84:

Ядро клетки, головной мозг, спинной мозг, извилины мозга, серое вещество, борозды, вкусовые рецепторы, промежуточный мозг, поясничный отдел, нервная клетка.

2. Запишите тему и лексику в тетрадь:

ORGANS OF SENSE

sense of sight germ a tough tissue a transparent tissue dim light the sensitive lining an upside – down image to bend light precious sense of hearing to funnel shaped like a snail’s shell to cause in turn to permit equalization hearing aids advances the fascinating world of sound чувство зрения микроб жесткая ткань прозрачная ткань тусклый свет чувствительная подкладка перевернутое изображение преломлять свет драгоценный чувство слуха проводить в форме раковины улитки заставлять в свою очередь разрешить уравнивание слуховые аппараты достижения увлекательный мир звука

 

3. Прочитайте и устно переведите тексты:

THE EYE

CONCEPTS: 1. Our sense of sight is the response of the brain to light stimuli which are received by the eye. 2. The eye is a delicate organ with highly specialized tissue.

BACKGROUND INFORMATION: The delicate eye is well protected and cared for. It is enclosed by bone on all but one side; eyelids, eyelashes, and tears keep the eyeball clean, moist, and germ free. The eyeball is covered by a tough white tissue called the sclera. It is commonly referred to as the “white of the eye”. The sclera reflects light except in a small area in the front of the eye called the cornea. The cornea, made of transparent tissue, allows light to pass through it. Behind the cornea is the iris – the colored part of the eye. Light does not pass through the iris, but tiny muscles within the iris can change the size of the iris and affect the size of the pupil, the dark opening in the center of the iris. The pupil is dark because the inside of the eyeball is dark. The pupil lets light pass into the eyeball, depending on the amount of light that strikes the eye. Bright light makes the pupil smaller; dim light makes the pupil larger. Light passes through the pupil to the lens which brings the rays of light together and in focus upon the retina. The retina is the sensitive lining of cells (rods and cones) on the back of the eyeball. The focus point of light upon the retina is called the fovea. Light images strike the retina as an upside – down image; the sensitive nerves of the retina send this inverted impulse to the brain through the optic nerve. The brain interprets the inverted impulse as a rightside – up image. It is in the brain that we experience the sensation of sight. For this reason many people say we “see” with our brain. Eyeglasses are used to bend light and focus light rays in such a manner as to improve our most precious sense, sight

 

THE EAR

CONCEPTS: 1. Our sense of hearing is the response of the brain to sound stimuli which are received by the ear. 2. The human ear is divided into three parts – outer, middle, and inner ear.

BACKGROUND INFORMATION: The outer ear collects and funnels sound waves, which are air vibrations, through the auditory canal to the eardrum. The eardrum is a thin membrane (tissue) stretched across the end of the auditory canal. When sound waves strike the eardrum, it begins to vibrate. The vibrations from the eardrum cause the three tiny bones of the middle ear (hammer, anvil, and stirrup) to vibrate, too. The vibration continues to the inner ear. Within the inner ear is the cochlea – a delicate organ shaped like a snail’s shell filled with fluid and tiny nerve endings. When vibrations reach the cochlea, it sends nerve impulses to the auditory nerve leading to the brain. The brain interprets the various impulses as sound. Semicircular canals are also found in the inner ear. These are three tubes shaped like semi – circles filled with fluid and nerve endings. Different body and head movements cause the fluid within the semicircular canals to move and change position which in turn affects our sense of balance. The eustachian tube connects the middle ear with the throat. The purpose of this tube is to permit equalization of air pressure in the middle ear. This is necessary so that the pressure on both sides of the eardrum will be the same. Improved designs of hearing aids, advances in ear (otic) surgery, and new medicines are helping many persons enjoy the fascinating world of sound.

 

4 . Письменно заполните таблицу :

Structure of eye Structure of ear
   
   
   

 

Для дом.задания –

Прочитайте и устно переведите текст:

SLEEP

The nervous cells of the cortex are the most delicate of all the cells of the human body.

It is at the moment of tiredness of the cortical nervous cells that the process of inhibition begins to act. This process does not allow new stimuli to pass to the tired areas of the brain. To provide the smooth work of the brain the nervous cells must be well supplied with oxygen and feeding substances. And for this purpose any human being must have regular complete rest, i.e. sleep.

When the process of inhibition extends over a great number of cells, spreads widely over the cortex and even over the subcortical areas of the brain one falls asleep.

When one sleeps the vital activity of the nervous system is restored. So sleep is of great protective significance to the human being.

The man sleeps about one third of his life. Numerous investigations and experiments have shown that sleep is more necessary for the human being than food. One can live longer without food than without sleep.

During a sound quit sleep the whole activity of the human organism changes, the body metabolism decreases, the respiratory and pulse rates become slower, the body temperature drops. Though the stimuli continue to come into the brain.

 

  1) Перепишите предложения и переведите на англ.язык слова в скобочках:

1. When the man feels (усталость) he (засыпает).

2. The external surface of the liver is (гладкая).

3. Sleep is of great protective (значение) to the human being.

4. Please be (тихо), the patient has just fallen asleep.

5. When the doctor was examining the patient he determined that the heartbeat was (замедленный).

2) Найдите и запишите англ. эквиваленты следующих слов
/фраз в тексте:

- процесс торможения

- питательные вещества

- полный отдых

- жизнедеятельность

- многочисленные исследования

- крепкий сон

- жизненная активность

- частота дыхания и пульса

 

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 43; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!