ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА

дисципліни “ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ”

(для спеціалістів)

 

Навчальна програма містить пояснювальну записку, тематичний план, зміст дисципліни “Інтелектуальна власність”, питання для самоконтролю, вказівки до виконання контрольної роботи, варіанти контрольних робіт, а також список літератури.

 

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Побудова правової, демократичної та соціальної держави, реформування економічних відносин в Україні, стрімкий розвиток нових технологій та інтеграція світового ринку об’єктивно зумовили необхідність реформування правової системи, форм і методів вивчення права. Навчальна програма дисципліни “Інтелектуальна власність” розроблена з урахуванням вимог класифікаційної характеристики з неюридичних спеціальностей і базується на Конституції України, Цивільному кодексі України та інших нормативно-правових актах, які регулюють відносини у сфері інтелектуальної та творчої діяльності.

Тематичною і методологічною базою програми є Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 р. з урахуванням положень ратифікованих Україною міжнародно-правових актів, а також досягнення наукової думки в галузі інтелектуальної власності.

Мета вивчення дисципліни — опанувати основні теоретично-методологічні засади регулювання відносин інтелектуальної власності за умов ринкової економіки, приведення законодавства з регулювання питань інтелектуальної власності у відповідність до Конституції України і міжнародних норм приватного права, новітніх вимог сучасності.

Завдання дисципліни — формування у студентів системи науково-теоретичних знань з інтелектуальної власності, визначення та розкриття основних проблем розуміння його понять, категорій та інститутів, напрямів розвитку і вдосконалення законодавства у сфері інтелектуальної власності за умов ринкової економіки і правової держави, вирішення проблем його застосування в юридичній практиці, виклад їх у навчальному процесі.

У результаті вивчення дисципліни студенти повинні:

- знати теоретичні засади інтелектуальної власності, концепції, основні напрями і проблеми розвитку, удосконалення законодавства у сфері інтелектуальної власності, тенденції та перспективи його розвитку за умов ринкової економіки і демократизації суспільства, основні наукові теорії у сфері інтелектуальної власності;

- уміти правильно визначати проблеми інтелектуальної власності та законодавства у цій сфері, шляхи їх подолання, тлумачити та розкривати основні поняття, інститути та категорії інтелектуальної власності, здійснювати наукові дослідження і забезпечувати навчальний процес.

Вивчення інтелектуальної власності повинно базуватися на знаннях, здобутих студентами при опануванні фундаментальних положень цивільного права та інших суміжних правових дисциплін і курсів.

Необхідна інформація про актуальні проблеми предмета та метода, інститутів, понять та категорій інтелектуальної власності надається студентам на лекціях, поглиблюється і закріплюється на семінарських заняттях і консультаціях. Разом з тим в нових умовах зростає значення самостійної позааудиторної роботи студентів. Контроль знань з дисципліни здійснюється на семінарських заняттях та заліках.

Предметним орієнтиром при вивченні дисципліни “Інтелектуальна власність” є тематичний план, складений за змістовими модулями. Обсяг необхідного програмного матеріалу визначений у розділі “Зміст дисципліни”. Для полегшення контролю щодо здобутих знань у програмі вміщено питання для самоконтролю. Список літератури містить майже всі основні науково-теоретичні джерела, що стануть у пригоді при вивченні дисципліни. Для полегшення навчання та підвищення його ефективності необхідно додатково використовувати методичні рекомендації щодо підготовки до семінарських занять з дисципліни “Інтелектуальна власність”.

 

 

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН дисципліни “ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ”

Назва змістового модуля та теми

 

Змістовий модуль І. Загальні положення інтелектуальної власності.

1 Поняття інтелектуальної власності

2 Джерела права інтелектуальної власності

3 Суб’єкти інтелектуальної власності

4. Об’єкти інтелектуальної власності

5. Захист та охорона інтелектуальної власності

 

Змістовий модуль ІІ. Форми інтелектуальної власності.

6 Авторське право

7 Суміжні права

8 Промислова власність

9 Інші форми інтелектуальної власності

Разом годин:

 

Зміст дисципліни “ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ”

Змістовий модуль І. Загальні положення інтелектуальної власності

Тема 1. Поняття інтелектуальної власності Історія становлення та розвитку правової охорони результатів інтелектуальної власності в Україні та світі. Загальна характеристика основних теорій у сфері інтелектуальної власності.

Офіційні підходи до визначення поняття інтелектуальної власності. Основні теоретичні конструкції права інтелектуальної власності. Теорія привілеїв як висхідна позиція формування інституту інтелектуальної власності. Генезис і концепція пропрієтарної теорії інтелектуальної власності. Загальна характеристика аналогістичної, договірної, промислової власності, особового права, деліктної, рентної, персональної теорій інтелектуальної власності та теорії права нематеріальних благ. Теорія виключних майнових прав.

Поняття та зміст інтелектуальної власності. Значення інтелектуальної власності. Поняття творчої діяльності. Право інтелектуальної власності в об’єктивному та суб’єктивному розумінні. Співвідношення понять інтелектуальної власності та власності.

Види інтелектуальної власності. Результати творчої діяльності як об’єкти правовідносин у сфері інтелектуальної власності. Інші результати діяльності як об’єкти інтелектуальної власності.

Література [1; 10–13; 1 ; 18–22; 32; 2; 9]

 

Тема 2. Джерела права інтелектуальної власності Поняття та ознаки джерел права інтелектуальної власності. Система джерел права інтелектуальної власності. Нормативно-правові акти як джерела інтелектуальної власності. Конституція України як основне джерело права інтелектуальної власності. Цивільний кодекс України як джерело права інтелектуальної власності: загальна характеристика.

Закони України як джерела права інтелектуальної власності: поняття та види. Підзаконні нормативно-правові акти в системі джерел права інтелектуальної власності. Види джерел права інтелектуальної власності. Загальна характеристика міжнародно-правових актів про інтелектуальну власність.

Загальна характеристика Конвенцій, директив ЄС, урядових угод у сфері права інтелектуальної власності. Угода ТРІПС: загальна характеристика. Основні напрями адаптації законодавства України у сфері інтелектуальної власності до права Європейського співтовариства.

Література [1–22; 28–29; 33–3 ; 39; 1; 2; ; 6; 9; 0]

 

Тема 3. Суб’єкти інтелектуальної власності

Автор як суб’єкт інтелектуальної власності. Визначення авторства. Поняття співавторства та його види. Особисті немайнові та майнові права автора: поняття, ознаки та види. Охорона прав автора.

Володільці прав інтелектуальної власності. Набуття прав володіння та їх охорона. Правове становище роботодавців яксуб’єктів інтелектуальної власності. Правонаступництво та спадкоємство прав інтелектуальної власності. Держава як володілець прав інтелектуальної власності. Правове положення патентознавців. Вільні користувачі прав інтелектуальної власності.

Література [1–22; 27; 36; 1; 2]

 

Тема 4. Об’єкти інтелектуальної власності

Поняття, ознаки та сутність об’єктів інтелектуальної власності. Ознаки охороноспроможності об’єктів інтелектуальної власності.

Літературні та художні твори як об’єкти інтелектуальної власності: загальна характеристика. Комп’ютерні програми, компіляції даних (бази даних), компонування (топографії) інтегральних мікросхем як об’єкти інтелектуальної власності. Загальна характеристика виконання як об’єкта інтелектуальної власності. Фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення як об’єкти інтелектуальної власності. Характеристика наукових відкриттів. Правове регулювання винаходів, корисних моделей, промислових зразків та раціоналізаторських пропозицій. Сорти рослин та породи тварин як об’єкти інтелектуальної власності. Правове регулювання комерційних (фірмових) найменувань, торговельних марок, географічних зазначень та комерційної таємниці.

Способи використання об’єкта інтелектуальної власності.

Література [1–22; 28; 29; 31; 38; ; 7; 9; 0]

 

Тема 5. Захист та охорона інтелектуальної власності

Поняття правового захисту інтелектуальної власності. Форми захисту прав інтелектуальної власності: судові та позасудові. Суб’єкти звернення за захистом інтелектуальної власності.

Процесуальні гарантії захисту прав інтелектуальної власності.

Судова практика захисту прав інтелектуальної власності. Виконання рішень у справах про порушення прав інтелектуальної власності Реєстрація прав на об’єкти інтелектуальної власності. Державний контроль у сфері інтелектуальної власності. Повноваження державних органів у сфері інтелектуальної власності.

Охорона прав інтелектуальної власності в адміністративному та кримінальному праві.

Література [1–23; 30; 36; 38; 39; 2; 6; 8; 1]

 

Змістовий модуль ІІ. Форми інтелектуальної власності

Тема 6. Авторське право

Поняття та ознаки авторського права. Авторське право в об’єктивному та суб’єктивному розумінні. Загальна характеристика джерел авторського права.

Суб’єкти авторського права. Об’єкти авторського права.

Авторське право та право власності на носій авторських прав. Майнові та особисті немайнові права автора. Майнові права володільця.

Право слідування та строки охорони авторських прав. Перехід, передавання авторського права. Охороноздатність за авторським правом матеріалів, розміщених у мережі Інтернет. Охорона авторським правом творів, розміщених в Інтернеті. Види та зміст авторських прав в Інтернеті.

Поняття та ознаки авторського ліцензійного договору. Загальна характеристика окремих видів авторських ліцензійних договорів. Міжнародна торгівля ліцензіями. Поняття, ознаки, зміст, порядок укладення та виконання договорів на створення, видання, поширення та використання об’єктів авторського права. Відповідальність сторін за неналежне виконання чи невиконання авторських договорів.

Поняття та засоби охорони авторських прав. Загальна характеристика способів захисту авторських прав. Порядок захисту авторських прав. Захист авторських прав на твори, розміщені в мережі Інтернет.

Література [1–2; 11–22; 2 ; 2 ; 28; 30; 36; 37; 39; 3– ; 9; 1]

 

Тема 7. Суміжні права

Поняття та ознаки суміжних прав. Види суміжних прав.

Суб’єкти та об’єкти суміжних прав. Виникнення суміжних прав.

Майнові права інтелектуальної власності на об’єкти суміжних прав. Використання виконання, фонограми, відеограми та передачі (програми) організації мовлення. Терміни дії суміжних майнових прав. Реалізація суміжних прав.

Поняття та засоби охорони суміжних прав. Загальна характеристика способів захисту суміжних прав. Порядок захисту суміжних прав.

Література [1–2; 11–22; 2 ; 2 ; 28; 30; 36; 37; 39; 3– ; 9; 1]

 

Тема 8. Промислова власність

Поняття та ознаки промислової власності. Джерела права промислової власності та їх загальна характеристика. Правові засади державного регулювання промислової власності в Україні. Набуття та зміст права промислової власності.

Поняття та ознаки винаходу як об’єкта промислової власності. Суб’єкти винахідницьких правовідносин, їх права та обов’язки. Підстави виникнення, зміни та припинення винахідницьких правовідносин. Види винаходів. Придатність винаходу для набуття права інтелектуальної власності на нього. Формула винаходу та її правове значення. Порядок отримання патенту на винахід.

Поняття та ознаки корисної моделі як об’єкта інтелектуальної власності. Пріоритет винаходу (корисної моделі). Умови патентоспроможності винаходу та корисної моделі. Придатність корисної моделі для набуття права інтелектуальної власності на неї. Майнові права інтелектуальної власності на корисну модель.

Поняття та ознаки промислового зразка як об’єкта інтелектуальної власності. Придатність промислового зразка для набуття права інтелектуальної власності на нього. Майнові права інтелектуальної власності на промисловий зразок. Право попереднього користувача на винахід, корисну модель, промисловий зразок. Захист права інтелектуальної власності на винахід, корисну модель та промисловий зразок.

Поняття та ознаки недобросовісної конкуренції. Міжнародноправова регламентація захисту від недобросовісної конкуренції. Види захисту від недобросовісної конкуренції. Правова характеристика недобросовісної реклами, демпінгу, промислового шпігунства та підкупу покупців конкурента. Система органів управління у сфері захисту від недобросовісної конкуренції. Захист від недобросовісної конкуренції.

Література [1; 3; ; 6–13; 1 ; 18–23; 27; 29; 33–3 ; 38; 0– 2; 6; 7; 0]

 

Тема 9. Інші форми інтелектуальної власності

Поняття та ознаки компонування інтегральної мікросхеми. Придатність компонування інтегральної мікросхеми для набуття права інтелектуальної власності на нього. Засвідчення набуття права інтелектуальної власності на компонування інтегральної мікросхеми. Визнання прав інтелектуальної власності на компонування інтегральної мікросхеми недійсними. Право попереднього користувача на компонування інтегральної мікросхеми. Захист права інтелектуальної власності на компонування інтегральної мікросхеми.

Охорона репрографії. Аудіо- і відеозаписи. Супутники, типи супутників. Поширення кабелем.

Поняття та об’єкти раціоналізаторської пропозиції. Обсяг правової охорони раціоналізаторської пропозиції. Суб’єкти права інтелектуальної власності на раціоналізаторську пропозицію. Права суб’єктів права інтелектуальної власності на раціоналізаторську пропозицію. Захист права інтелектуальної власності на раціоналізаторську пропозицію.

Правова охорона селекційних досягнень. Поняття сорту рослин та породи тварин. Види прав інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин. Суб’єкти права інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин. Термін дії майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин. Порядок та умови патентування сортів рослин та порід тварин. Правова охорона селекційних досягнень у деяких зарубіжних країнах.

Правова природа засобів індивідуалізації товаровиробників. Поняття та ознаки товарного знаку. Комерційні найменування та їх види. Роль і функції товарних знаків у суспільному виробництві. Види знаків та вимоги, яким вони повинні відповідати, щоб набути правової охорони. Зміст права власності на товарний знак. Особливості дії права на знак. Міжнародно-правовий захист від комерційних підробок.

Набуття права інтелектуальної власності на географічне зазначення. Суб’єкти права інтелектуальної власності на географічне зазначення. Права інтелектуальної власності на географічне зазначення.

Література [1; ; 10–13; 1 ; 18–22; 31; 38; 0; 1; 7– 0]

 

 

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Історія становлення та розвитку правової охорони результатів інтелектуальної власності в Україні та у світі.

2. Загальна характеристика основних теорій у сфері інтелектуальної власності.

3. Офіційні підходи до визначення поняття інтелектуальної власності.

4. Основні теоретичні конструкції інтелектуальної власності.

5. Теорія привілеїв як висхідна позиція формування інституту інтелектуальної власності.

6. Генезис і концепція пропрієтарної теорії інтелектуальної власності.

7. Загальна характеристика аналогістичної та договірної теорій інтелектуальної власності.

8. Концепція теорій промислової власності та особового права.

9. Загальна характеристика деліктної, рентної, персональної теорій інтелектуальної власності.

10. Сутність теорії права нематеріальних благ.

11. Поняття та зміст інтелектуальної власності.

12. Співвідношення понять інтелектуальної власності та власності.

13. Види інтелектуальної власності.

14. Система джерел права інтелектуальної власності.

15. Угода ТРІПС: загальна характеристика.

16. Автор як суб’єкт інтелектуальної власності.

17. Поняття співавторства та його види.

18. Володільці прав інтелектуальної власності.

19. Правонаступництво та спадкоємство прав інтелектуальної власності.

20. Вільні користувачі прав інтелектуальної власності.

21. Поняття, ознаки та сутність об’єктів інтелектуальної власності.

22. Способи використання об’єкта інтелектуальної власності.

23. Поняття правового захисту інтелектуальної власності.

24. Форми захисту прав інтелектуальної власності: судові та позасудові.

25. Державний контроль у сфері інтелектуальної власності.

26. Суб’єкти авторського права.

27. Об’єкти авторського права.

28. Майнові та особисті немайнові права автора.

29. Право слідування та терміни охорони авторських прав.

30. Охороноздатність за авторським правом матеріалів, розміщених у мережі Інтернет.

31. Види та зміст авторських прав в Інтернеті.

32. Поняття, ознаки та види авторського ліцензійного договору.

33. Поняття, ознаки та види суміжних прав.

34. Майнові права інтелектуальної власності на об’єкти суміжних прав.

35. Використання виконання, фонограми, відеограми та передачі (програми) організації мовлення.

36. Поняття та засоби охорони суміжних прав.

37. Поняття та ознаки промислової власності.

38. Набуття та зміст права промислової власності.

39. Поняття та ознаки винаходу як об’єкта промислової власності.

40. Поняття та ознаки корисної моделі як об’єкта інтелектуальної власності.

41. Поняття та ознаки промислового зразка як об’єкта інтелектуальної власності.

42. Захист права інтелектуальної власності на винахід, корисну модель та промисловий зразок.

43. Поняття та ознаки недобросовісної конкуренції.

44. Поняття та ознаки компонування інтегральної мікросхеми.

45. Придатність компонування інтегральної мікросхеми для набуття права інтелектуальної власності на нього.

46. Засвідчення набуття права інтелектуальної власності на компонування інтегральної мікросхеми

47. Захист права інтелектуальної власності на компонування інтегральної мікросхеми.

48. Охорона репрографії.

49. Аудіо- і відеозаписи.

50. Супутники, типи супутників.

51. Поняття та об’єкти раціоналізаторської пропозиції.

52. Правова охорона селекційних досягнень.

53. Порядок та умови патентування сортів рослин та порід тварин.

54. Поняття та ознаки товарного знаку.

55. Комерційні найменування та їх види.

56. Роль та функції товарних знаків у суспільному виробництві.

57. Види знаків та вимоги, яким вони повинні відповідати, щоб набути правової охорони.

58. Міжнародно-правовий захист від комерційних підробок.

59. Набуття права інтелектуальної власності на географічне зазначення.

60. Права інтелектуальної власності на географічне зазначення.

 

 

ВКАЗІВКИ ДО ВИКОНАННЯ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ

Контрольну роботу студент виконує індивідуально в письмовій формі.

Варіант контрольної роботи студент вибирає за першою літерою свого прізвища (див. таблицю).

Перша літера прізвища студента Номер варіанта контрольноїроботи

А,Б                                                       1

В,Г                                                       2

   Д,Е,Є                                                              3

Ж,З                                                      4

                   И,І,Ї,Й,К                                                            5

  Л,М,Н                                                              6

   О,П,Р                                                    7

   С,Т,У                                                     8

Ф,Х,Ц,Ч                                                       9

Ш,Щ,Ю,Я                                                    10

 

Контрольна робота складається:

- з теоретичного завдання, виконанню якого має передувати вивчення студентом рекомендованих спеціальних літературних джерел, законодавчих та підзаконних актів, узагальнень судової, господарської, прокурорської практики, практики органів державної влади і місцевого самоврядування застосування законодавства у сфері інтелектуальної власності;

- з практичного завдання, де необхідно вирішити наведену ситуацію опираючись на діюче законодавство у сфері інтелектуальної власності.

 

 

ВАРІАНТИ КОНТРОЛЬНИХ РОБІТ

 

Варіант 1

1. Поняття та зміст інтелектуальної власності.

2. Правова охорона корисної моделі.

3. Судовий захист прав інтелектуальної власності.

4. Задача

Даниленко звернувся до суду з позовом до видавництва “Радуга” з вимогами припинити виробництво і розповсюдження книги “Життя тварин” та просив суд вилучити у відповідача примірники книги, а також стягнути з видавництва понесені збитки. Свої вимоги позивач мотивував тим, що він, як автор цієї книги, права на її відтворення і розповсюдження видавництву “Радуга” не надавав.

Представник видавництва “Радуга” проти позову заперечував та пояснив, що авторських прав Даниленка видавництво не порушувало, оскільки тиражувало та розповсюджувало книжки на умовах договору з видавництвом “Цікавий світ”, яке надало йому права на перевидання даного твору.

У суді було встановлено, що Даниленко видав видавництву “Цікавий світ” невиключну ліцензію на відтворення і розповсюдження цієї книжки. Останнє вирішило, що воно здобуло виключні авторські права і вказало на всіх примірниках знак “копірайт”, після якого зазначалося найменування видавництва.

Чи є правомірними дії видавництва “Цікавий світ” та видавництва “Радуга”? Як слід вирішити справу?

 

Варіант 2

1. Загальна характеристика основних теорій у сфері інтелектуальної власності.

2. Права виконавців та їх зміст.

3. Винахід як об’єкт інтелектуальної власності.

4. Задача.

2.Акціонерне товариство “Владібор” на комерційній основі здійснювало розповсюдження на дискетах комп’ютерної програми для автоматизації бухгалтерського обліку “Влад”. Товариство з обмеженою відповідальністю “Парус” звернулося до суду з позовом до АТ “Владібор”, в якому просило припинити продаж даної продукції та стягнути з відповідача компенсацію за порушення авторських прав. Свої вимоги ТОВ “Парус” мотивувало тим, що воно є розробником цієї програми і як такий розповсюджує програму під назвою “Парус”, а АТ “Владібор” вкрало програму та поширює її під іншою назвою. Представники ТОВ “Парус” стверджували, що програма “Влад” містить явну подібність з програмою “Парус”, і висловили думку про те, що опис та тексти програми були скопійовані.

АТ “Владібор” проти висунутих вимог заперечувало, посилаючись на те, що програма “Влад” була розроблена її співробітником Петровим. Авторські права на цю програму зареєстровані 30.05.2004р. в Агентстві з авторських та суміжних прав на його ім’я, після чого Петров передав права на розповсюдження програми АТ “Владібор”.

Судова експертиза встановила, що програми “Влад” та “Парус” являють собою один і той же програмний продукт під різними назвами і мають неістотні відмінності. З представлених до суду письмових доказів (договорів ТОВ “Парус” зі своїми замовниками–користувачами програми) з’ясувалося, що програмний продукт “Парус” реалізовувався ТОВ “Парус” починаючи з квітня 1993р.

Чи має місце порушення авторських прав ТОВ “Парус”? Яке рішення повинен прийняти суд?

Варіант 3

1. Види інтелектуальної власності.

2. Об’єкти авторських прав та їх загальна характеристика.

3. Компонування інтегральної мікросхеми як об’єкт інтелектуальної власності.

4. Задача.

Погуляєв звернувся до суду з позовом до ТОВ “НАК” та Єрьоменко про захист авторських прав. У позові він просив заборонити тиражування, розповсюдження аудіокасет, на яких були записані моноспектаклі позивача, а також вилучити та знищити усі примірники з торгового обігу та стягнути з відповідачів компенсацію за порушення авторського права у розмірі 7000 грн. і моральну шкоду у розмірі 700 грн. Позивач мотивував свої вимоги тим, що він є автором усних творів, зафіксованих на касетах, володіє виключними правами відносно їх використання та нікому цих прав не передавав.

Під час розгляду справи було встановлено, що ТОВ “НАК” виготовило 500 примірників аудіокасет із записом моноспектаклів Погуляєва. На касетах були розміщені знаки охорони авторських прав та суміжних прав із зазначенням їх володільця - ТОВ “НАК”. Представники відповідача пояснили, що ці записи були випущені на замовлення Єрьоменко, який передав їм оригінал фонограми та видав дозвіл на відтворення її примірників. Частина касет (250 примірників) була передана ТОВ “НАК” в якості оплати за тиражування фонограми з правом їх розповсюдження. У суді Єрьоменко пояснив, що авторських прав Погуляєва він не порушував, а запис усних творів, які передавалися в радіоефірі, зробив самостійно на власній апаратурі. Тому він вважає себе виробником фонограми і особою, що має суміжні права на її використання.

Як слід вирішити справу? Чи є в даному випадку порушення авторських прав? За яких умов охороняються суміжні права виробників фонограм?

Варіант 4

1. Держава як володілець прав інтелектуальної власності.

2. Майнові права автора.

3. Раціоналізаторська пропозиція як об’єкт права інтелектуальної власності.

4. Задача.

Редакція газети "Відомості сьогодення" пред'явила до ТОВ «Інформ» позов про стягнення компенсації за порушення майнових авторських прав. Підставою для звернення до суду було розміщення на сайті відповідача в мережі Інтернет матеріалу, що був опублікований у газеті позивача. Майнові авторські права на цей матеріал були передані редакції газети автором надрукованої статті Тихим на підставі авторського договору. У зв'язку з цим позивач вважає свої авторські права порушеними і вимагає від ТОВ "Інформ" компенсації в розмірі 10000 грн.

Відповідач проти позову заперечував, мотивуючи це тим, що розміщення матеріалу на сайті у системі мережі Інтернет не є використанням твору, оскільки воно не належить ні до відтворення, ні до показу, ні до сповіщення твору, у зв'язку з чим не потребує дозволу особи, яка має авторське право.

Чи має редакція авторські права на опубліковану статтю?

Чи вірні доводи відповідача?

Вирішить справу.

 

 

Варіант 5

1. Теорії права інтелектуальної власності.

2. Особисті немайнові права автора.

3. Види ліцензійних договорів та їх загальна характеристика.

4. Задача.

Лавренко у березні 2004 р. звернулась до місцевого суду з позовом до рекламно-інформаційної компанії “Одекс”. За матеріалами справи Лавренко працювала у цій компанії головним редактором і директором проекту по випуску довідника “Будівельні компанії Києва”. Довідник був виданий “Одекс” двічі: один раз за часи праці Лаврінко у компанії у квітні 1999р., а вдруге - після її звільнення – у січні 2004р. Позивачка вважає, що саме вона є автором довідника, оскільки вона збирала, обробляла матеріали, покладені в його основу, створила назву та інші складові довідника. Крім того, ця робота не входила до її службових обов'язків як головного редактора і директора проекту. За трудовим договором вона зобов'язана була організовувати роботу творчого колективу та видавничого процесу. Після звільнення Лавренко зареєструвала свої авторські права у Державному департаменті інтелектуальної власності і отримала свідоцтво. На підставі цього позивачка вимагала:

визнати за нею авторські права на довідник;

зобов'язати відповідача припинити використання її твору у довіднику 2004р, який був виданий без її згоди;

сплатити авторську винагороду за використання довідника в обох виданнях -1999р і 2004р.

відшкодувати моральну шкоду.

Відповідач, не погоджуючись із доводами позивачки, зазначив, що, по-перше, із Лавренко не було укладено авторську угоду, в якій би визначалась авторська винагорода. По-друге, позивачка отримувала заробітну плату, а створення довідника було головною умовою прийняття її на роботу.

 Чи правомірні вимоги позивача? Вирішіть справу.

Варіант 6

1. Правонаступники прав інтелектуальної власності.

2. Об’єкти суміжних прав.

3. Товарний знак як об’єкт права інтелектуальної власності.

4. Задача.

Приватний підприємець Міщенко, отримавши патент на винахід «Пристрій для виготовлення морозива», виготовив партію таких пристроїв. Частину з них він продав ТОВ “Пошук”, а інші почав використовувати у своїй діяльності. Довідавшись, що ТОВ “Пошук” продало два пристрої без дозволу патентовласника іншим особам, Міщенко заявив позов про визнання цих договорів недійсними у зв’язку з порушенням його прав і стягнення плати за використання тих пристроїв, що залишилися у ТОВ “Пошук”. У випадку невиконання його вимог він погрожував забрати усі передані ним пристрої, що змусить ТОВ “Пошук” відмовитися від прибуткового бізнесу по виготовленню морозива.

ТОВ “Пошук” вважає дії Міщенко неправомірними, хоча і не бачить загрози для своєї підприємницької діяльності, оскільки може придбати такі ж пристрої у АТ “Світанок”, яке виготовляє і реалізує їх на території Росії у м. Бєлгороді.

Міщенко звернувся до АТ “Світанок” з вимогою припинити незаконні дії і відшкодувати йому завдані збитки. Керівництво АТ “Світанок” вважає, що виключні права Міщенко не поширюються на територію Росії, тому вони можуть вільно використовувати його винахід.

Проаналізуйте ситуацію. Які права має патентовласник? Що таке «вичерпання прав патентовласника»? Чим відрізняється право на винахід від права на матеріальний носій, у який втілено винахід?

 

 

Варіант 7

1. Поняття правового захисту прав інтелектуальної власності.

2. Права виробників фонограм та їх зміст.

3. Сорти рослин і породи тварин як об’єкти права інтелектуальної власності.

4. Задача.

При виконанні трудових обов’язків працівник Шеремет створив винахід “Пристрій для виміру електроструму”. Вважаючи, що йому належать особисті немайнові і майнові права інтелектуальної власності, він подав заявку з метою отримання охоронного документу на зазначений об’єкт. Довідавшись про це, роботодавець, оскільки в трудовому договорі не було вирішено питання розподілу прав на створені винаходи, звернувся до юриста з проханням дати роз’яснення, які права він має на цей об’єкт і яким чином він може їх реалізувати та захистити.

Дайте аргументовану відповідь. Який винахід визнається службовим? Як розподіляються права між працівником і роботодавцем на об’єкт, створений у зв’язку з виконанням трудового договору?

 

Варіант 8

1. Американська система права інтелектуальної власності.

2. Права організацій мовлення та їх зміст.

3. Юридична відповідальність за порушення законодавства у сфері інтелектуальної власності.

4. Задача.

ТОВ “Альфа” у квітні 2003 р. отримало патент на промисловий зразок “Поліетиленова плашка” (дата подачі заявки – вересень 2002 р.) і почало їх виробництво з метою використання для розливу і продажу безалкогольних напоїв. Довідавшись, що АТ “Омега” виробляє такі ж поліетиленові пляшки, ТОВ “Альфа” звернулося до нього з позовом про припинення дій, які порушують права на промисловий зразок. АТ “Омега” проти позову заперечувало, оскільки такі поліетиленові пляшки вони в невеликих масштабах випускають ще з червня 2001 р., і пояснило, що з липня 2002 р. проводять серйозні підготовчі дії з метою випуску такої продукції в значних масштабах.

ТОВ “Альфа” з такою аргументацією не погодилося і вимагає або припинити використання промислового зразка, або укласти ліцензійний договір.

Проаналізуйте ситуацію. Що таке право попереднього користувача? Чи можна передати це право ін­шим особам?

Які дії може застосувати АТ “Омега” з метою захисту своїх прав? Чи були підстави для видачі охоронного документу на промисловий зразок?

У яких випадках існує потреба отримувати ліцензію на використання об’єкту патентного права? Які є види ліцензій?

 

Варіант 9

1. Поняття та засоби охорони суміжних прав.

2. Суб’єкти права інтелектуальної власності на раціоналізаторську пропозицію.

3. Правова характеристика промислового шпигунства та підкупу покупців конкурента.

4. Задача.

На ринку України з’явився у продажу апельсиновий напій “ФАНТАзія”, розлитий у пластикові прозорі пляшки, виробником якого є СП “Логос”. Довідавшись про це, компанія “Кока-Кола” звернулася до СП “Логос” з позовом про припинення порушення прав інтелектуальної власності і відшкодування завданих збитків. Свої вимоги вона аргументувала тим, що домінуючою частиною назви напою “ФАНТАзія”, розташованої на етикетці напою у дві строки, є слово “ФАНТА”, і лише уважно придивившись до етикетки, можна розгледіти іншу частину “зія”, виконану маленькими буквами у другій строчці.

СП “Логос”, не вбачаючи у своїх діях порушень прав інших осіб, позовні вимоги не визнало, а подібний дизайн етикетки пояснило зручністю читання і розміщення назви напою на пляшці. До того ж СП “Логос” вирішило зареєструвати знак “ФАНТАзія” і подало заявку до Державного департаменту інтелектуальної власності з метою отримати охоронний документ.

Компанія “Кока-Кола” вважає, що ніхто не може отримати право інтелектуальної власності на знак “ФАНТАзія” для безалкогольних напоїв, оскільки знаки “Fanta” і “Фанта” зареєстровані на території України.

На думку патентного повіреного, до якого звернулися за консультацією, торгівельна марка Компанії “Кока-Кола” підлягає охороні на території України навіть без реєстрації, оскільки апельсиновий напій “Фанта” реалізується на ринку України з 1996 р.

Яке рішення повинен прийняти суд? Які дії визнаються порушенням права на торгівельну марку? Які існують способи захисту порушених прав?

Чи змінилося б рішення, коли б СП “Логос” використовувало знак “ФАНТАзія” чи “ФАНТА” для тканини?

 

Варіант 10

1. Порядок та умови патентування сортів рослин та порід тварин.

2. Право слідування та терміни охорони авторських прав.

3. Правова характеристика недобросовісної реклами та демпінгу.

Назва мінеральної води «Боржомі» включена Патентним відомством Грузії до переліку географічних зазначень Грузії. Міністерство охорони навколишнього середовища і природних ресурсів Грузії видало АТ «Орієнтир» генеральну ліцензію строком до 2007 р. на розлив «Боржомі» і на використання найменування «Боржомі» для промислової експлуатації Боржомських джерел міне­ральної води, а дванадцять підприємницьких товариств Грузії отримали тимчасові ліцензії без права їх передачі іншим підприємцям.

На території м. Харкова один з хлібокомбінатів використовує позначення «Боржомі» на етикетках своїх хлібобулочних виробів, а товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) «Джерело» випускає мінеральну воду «Боржомі». Анти­монопольний комітет України вважає, що ТОВ «Джерело» своїми діями вводить споживача в оману відносно дійсного місця добування і розливу цієї мінеральної води і, особливо, відносно її лікувальних властивостей. З точки зору ТОВ «Джерело» оскільки в Україні відсутня торговельна марка «Боржомі», то його дії не суперечать чинному законодавству України. До того ж ТОВ «Джерело» подало заявку на отримання у встановленому законом порядку охоронного документу на торговельну марку “Боржомі”.

Як повинна бути вирішена ця справа? Як співвідносяться між собою географічне зазначення і торгівельна марка?

 

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

Основна

1. Цивільний кодекс України // ВВР України. — 2003.

2. Закон України “Про авторське право і суміжні права” // ВВР України. — 1994. — № 13. — Ст. 6 .

3. Закон України “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі” // ВВР України. — 1994. — № 7. Ст. 32.

4. Закон “Про охорону прав на промислові зразки” // ВВР України. — 1994. — № 7. Ст. 34.

5. Закон України “Про географічні назви” вiд 31.05.05 № 260 -IV.

6. Інструкція щодо підготовки опису до патенту на винахід (корисну модель) до публікації вiд 17.11.94№ 132: Зареєстровано Мін’юстом України вiд 27.12.9 № 319/529.

7. Наказ “Про затвердження Інструкції про порядок ознайомлення з матеріалами заявки на винахід (корисну модель) та відомостями, що занесені до Державного реєстру патентів України на винаходи і Державного реєстру патентів України на корисні моделі” вiд 09.03.95№45. Зареєстровано Мін’юстом України вiд 21.03.95 № 76/612.

8. Наказ “Про затвердження Порядку розгляду заявки на ви-нахід (корисну модель)” вiд 29.11.96 №244: Зареєстровано Мін’юстом України вiд 20.12.96 № 730/1755.

9. Андрощук Г. К., Работягова Л. I. Патентне право: правова охорона винаходів. Навч. посіб. — К.: МАУП, 1999.

10. Варфоломеева Ю. А. Интеллектуальная собственность в условиях инновационного развития: Моногр. — М.: Ось-89, 2006. — 144с.

11. Гражданское право: В 2 т. Т. II. Полутом 1: Учебник /Отв. ред. проф. Е. А. Суханов — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: БЕК, 2000. — 704с.

12. Гришаев С. П. Интеллектуальная собственность: Учеб. пособие. — М.: Юность, 2003. — 238 с.

13. Дзера І. О. Цивільно-правові засоби захисту права власності в Україні. — К.: Юрінком Інтер, 2001. — 256 с.

14. Довгерт А. С. Байбарза В. І. Охорона авторських прав. — К.,1987. —48 с.

15. Дробязко В. С., Дробязко Р. В. Право інтелектуальної власності: Навч. посіб. — К.: Юрінком Інтер, 2004. — 512 с.

16. Охорона інтелектуальної власності в Україні / С. О. Довгий, В. О. Жаров, В. О. Зайчук та ін. — К.: Форум, 2002. —320 с.

17. Панкеев И. А. Авторское право: Курс лекций. — М.: ВК,2005. — 270 с.

18. Підопригора О. А., Підопригора О. О. Право інтелектуальної власності України: Навч. посіб. для студ. юрид. вузів і фактів. — К.: Юрінком Інтер, 1998. — 336с.

19. Право інтелектуальної власності в Україні: Підручник / За ред. О. А. Підопригори. — К., 2002.

20. Цивільне право України: Підручник: У 2 кн. / Д. В. Боброва, О. В. Дзера, А. С. Довгерт та ін.; За ред. О. В. Дзери, Н. С. Кузнєцової. — К.: Юрінком Інтер, 1999. — Кн. 2 — 784с.

21. Цивільний кодекс України: Коментар / За заг. ред. Є. О. Харитонова, О. М. Калітенко. — Одеса, 2003. — 856 с.

22. Цивільний кодекс України: Наук.-практ. коментар: У 2 ч. /За заг. ред. Я. М. Шевченко. — К.: Ін Юре, 200 . — Ч.2. —896 с.

 

Додаткова

23. Абельдяев Л. С., Лагутин А. Ф. Защита прав изобретателей и рационализаторов. — М.: Юрид. лит., 1987.

24. Авторское право и смежные права / Авт. аналит. текста и сост. И. В. Попова; Под ред. Чигира В. Ф. — Минск: Амалфея, 1999.—448 с.

25. Азбука авторского права: Пер. с англ. –М.: ЮНЕСКО, 1982. - 232 с.

26. Азимов Ч. Н. Договорные отношения в области научно-технического прогресса.— Xарьков, 1981. — 136 с.

27. Азимов Ч. Н. Основы патентного права Украины. — Xарьков, 1994.

28. Антимонов Б. С., Флейшиц Е. А. Авторское право. — М.: Юриздат, 19 7. — 268 с.

29. Антимонов Б. С., Флейшиц Е. А. Изобретательское право. —М.: Юриздат, 1960. – 228 с.

30. Бакай І. М., Костицький В. В. Захист авторських і суміжних прав. — К., 1997. — 52 с.

31. Батурин Ю. М. Проблемы компьютерного права. — М.,1991.

32. Богуславский М. М. Международная охрана промышленной собственности (Парижская конвенция). — М.: ЦНИИПИ, 1967.

33. Богуславский М. М. Патентные вопросы в международных отношениях.— М., 1962.

34. Богуславский М. М., Червяков И. В. Международное сотрудничество в области охраны промышленной собственности. — М.:ЦНИИПИ, 1972.

35. Боденхзаузен Г. Парижская конвенция по охране промышленной собственности: комментарий. — М., 1977.

36. Дворянкин О. А. Защита авторских и смежных прав. Ответственность за их нарушение. Уголовно-правовой аспект /Предисл. Э. П. Гаврилова. — М.: Весь мир, 2002. —464с.

37. Дрішлюк А. І. Агентський договір: цивільно-правовий аспект: Автореф. дис. … канд. юрид. наук: 12.00.03. — Одеса, 2003.

38. Жуков В. И. Правовая охрана объектов научно-технического творчества: Учеб. пособие. — Харьков 1983.

39. Загороднюк А. Н. Міжнародний захист авторського права. — К., 1997. — 152 с.

40. Интеллектуальная собственность в Украине: правовые основы и практика. — К., 1999. — Т. 1. Право интеллектуальной собственности.

41. Калятин В. О. Интеллектуальная собственность (Исключительные права): Учебник для вузов. — М.: НОРМА;ИНФРА-М., 2000. —480 с.

42. Кузнецов М. Н. Охрана результатов творческой деятельности в международном частном праве. — М., 1988.

43. Ланцик Д. Авторское право и смежные права: Пер. с фр. — М.: ЮНЕСКО, 2002. — 788 с.

44. Линет Оуэн. Приобретение и продажа авторских прав на литературные произведения. — М.: Статут, 2000. –216 с.

45. Матвеев Ю. Г. Международная охрана авторских прав. — М., 1987.

46. Международное сотрудничество в области охраны промышленной собственности. — М.: ВНИИПИ, 1991.

47. Право интеллектуальной собственности: Конспект лекций в схемах /Ред.-изг. Д. И. Платонов. — М.: Приор, 1999. —114с.

48. Селіванов М. В. Захист права на комп’ютерні програми (авторсько-правовий аспект): Дис. ... канд. юрид. наук. — Х.,2002.

49. Сергеев А. П. Право интеллектуальной собственности в Российской федерации: Учебник. 2-е изд., перераб. и доп. — М.:Проспект, 1999. — 752 с.

50. Чобіт О. А. “Ноу-хау” та договір на його передачу: Автореф.дис. ... канд. юрид. наук. — Х., 1994.

51. Шишка Р. Б. Правова охорона інтелектуальної власності: авторсько-правовий аспект. —X., 2002. — 354с.

52. Яркіна Н. Є. Суміжні права в авторському праві: Автореф.дис. … канд. юрид. наук. — Х., 2000.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 747; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!